Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Dziwny pomór Tropheusów.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Alastor
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Maj 2006 09:58 
Od jakiegoś czasu padają mi młode (największe ok 7cm) Tropheusy Livua. Zaczelo sie po długim weekendzie gdy po powrocie po trzech dniach znalazłem jednego trupa. Nastepnego wieczora znalazłem kolejnego trupa a wczoraj wieczorem nastepnego.

Po pierwszych zgonach zaczalem analizować wrunki chemiczne wody szukając przyczyny. Najpierw winą obarczyłem skoki pH. Twardość ogólną miałem 10 a węglanową 7 - spowodowane to było jak mniemam dość szybkim tempem wzrostu roślin które "wyżerały" CO2 z węglanów. Zmierzyłem więc pH tuż przed zgaśnięciem światła i wcześnie rano przed zapaleniem - pudlo pH stabilne ~8.

Zbyt wysoki poziom związków azotowych również został wykluczony - od początku istnienia tanganiki w tym akwarium jest niemierzalny (testy rózne dla porównania).

Postawilem więc na zbyt niskie twardości. Wczoraj ta teoria również upadła bo ostatni Trof padl w tydzień po zwiększeniu jej solą morską do 18.

Sądze że zabójczą agresję mogę również wykluczyć gdyż są to młode ryby a jedyna agresja jaką zaobserwowałem polegałą na wzajemnym przeganianiu "bezdotykowym".

Padle trophy nie mają żadnych oznak chorobowych, pozostale są zdrowe i wesołe jak ryba. W tym momencie kończą mi się teorie - moze Wy macie jakies pomysły?

akwarium 300L (200-250 l wody netto), 13 tropheusów (było 16) i 4 młode eretmodusy - najwieksze ok 6 cm.

Podmiana wody raz lub 2 w tygodniu po ok 60L.

T - 26stopni (stabilna)

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 15 Maj 2006 10:04 
Jak duzo masz roślin? Jak duze masz natlenianie?

Marta

Autor Alastor
Użytkownik
#3 - Posted: 15 Maj 2006 10:08 
Jak duzo masz roślin? Jak duze masz natlenianie?

Roślin stosunkowo dużo, cała tylna ściana w nurzancach, nieco kryptokoryn z przodu, dodatkowo pistia i rzęsa na górze. 2 filtry (eheim 2215+ oraz główka aquaela z podpietymi koszykami aquaszuta) robią zamieszanie na powierzchni wody, dodatkowo chodzi kostka napowietrzająca. Sądze że przyduchę mozna śmialo wykluczyć gdyż po pierwsze rano ryby nie zdradzają żadnych oznak braku tlenu (typu szybkie oddychanie czy podpływanie do powierzchni - sprawdzone kilkakrotnie miedzy 5-8 rano) a po drugie 2 zgony nastapiły pod wieczór kiedy to tlenu w wodzie jest najwięcej.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 15 Maj 2006 10:13 
A inne ryby - czy jedzą, czy są bardziej ospałe?

Marta

Autor Alastor
Użytkownik
#5 - Posted: 15 Maj 2006 10:20 
A inne ryby - czy jedzą, czy są bardziej ospałe?

Wszystkie jedzą jak szalone i są niezmiennie "wesole" i ruchliwe. Karmię 2-3 razy dziennie pokarmami: ARGO spirucell, tropical spirulina forte, Sera flora, Tetra phyll. Ryby nie sa przekarmiane, w ciągu minuty nie ma sladu po pokarmie. 2 razy w tygodniu dostaja pokarm namoczony w wodzie z dodatkiem kilku kropli aquabiovitu, oraz raz - dwa razy w tygodniu podaje im Tropical D-Allio plus.

Autor timus
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Maj 2006 10:22 
Może to zabrzmi banalnie ale opisz sposób karmienia.
Co i jak szczegułowo.

Marcin.T

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 15 Maj 2006 10:23 
Powiem szczerze, brak mi pomysłu!

Czy ryby, które padły były wychudzone?

Marta

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 15 Maj 2006 10:23 
Czy granulat namaczasz i rozcierasz???

Marcin.T

Autor Alastor
Użytkownik
#9 - Posted: 15 Maj 2006 10:28 
Hmmm ciezko opisac rzecz niemal oczywista:) Tak więc myję napierw ręce w cieplej wodzie nie używając mydła ani innego chemicznego ustrojstwa. Wycieram do sucha. Biorę szczypte pokarmu i zanurzam palce z ową szczyptą pod powierzchnią wody w akwarium opodal wylotu z filtra. Namokły pokarm jest wymywany przez prąd z filtra spomiędzy palców i opada na dno (jeśli zdązy opaść przed pyskiem trofa bądź eretmodusa). Jsli dodaje do pokamu witamin to biorę kubeczek plastikowy (na stałe przypisany do obsługi baniaka i pozbawiony kontaktu z jakakolwiek chemia) nasypuje tam szczypte pokarmu, dodaje strzykawka (rowniez nie uzywana do jakiejkolwiek chemii) wody oraz klka kropel witamin. Nastepnie po namoknieciu i "wymerdaniu" wlewam całosc do akwarium.

Autor Alastor
Użytkownik
#10 - Posted: 15 Maj 2006 10:31 
Powiem szczerze, brak mi pomysłu!

Czy ryby, które padły były wychudzone?


Włąśnie mi takoż brak pomysłu :( Ryby wyglądaly normalnie, poza tym patrząc przez jakis czas dziennie na baniak odrazu wyłapuje sie ewentualne wychudzone ryby czy inne nieprawidlowości, chyba po smierci nie chudną nagle?:)

Timus'ie - nie karmię granulatami.

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 15 Maj 2006 10:36 
W taki razie i ja noie mam pomysłu. Myślałem o łapczywym łapaniu granulatu i zatykaniu. Ale skoro nie podajesz????

Nie widac jakichs zewnętrznych uszkodzeń na ciele???? (otarcia o ostre krawędzie)

Marcin.T

Autor Alastor
Użytkownik
#12 - Posted: 15 Maj 2006 10:38 
Nie widac jakichs zewnętrznych uszkodzeń na ciele???? (otarcia o ostre krawędzie)

Nic a nic, tak jak pisalem żadnych niepokojących zachowań czy zmian na skorze, analiza (amatorska bądź co bądź) padłych trofów też nic nie wykazała ani zewnetrznie ani w skrzelach.

Autor drozd
Użytkownik
#13 - Posted: 15 Maj 2006 11:02 
witam,

a może jednak coś dostaje się do wody? kiedyś w jakims wątku chyba JacekK napisał że udało mu się wyśledzić przyczynę pomoru ryb choć wszyscy rozkładali ręce bo wszystko wydawało się być ok... okazało się że do akwa wkraplała się woda, ktora wcześniej z niego wyparowała i osiadła na jakiejś konstrukcji niefortunnie pomalowanej trującą farbą... także ryby były podtruwane tą skraplającą się wodą skążoną farbą ... a może masz aluminiową pokrywę? a może w jakiś inny sposób coś trującego dostaje się do akwa? oby więcje ryb już ci nie padło :-)

pzdr,

Marek

Autor Alastor
Użytkownik
#14 - Posted: 15 Maj 2006 11:05 
Istotnie mam aluminiową pokrywę ale nie samorobke. Poprzednio w tym akwarium był zbiornik roślinny i nic w nim nie padało.

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 15 Maj 2006 12:06 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Sprobuj ponowic kompleksowo testy wody (uzyj innych testerow niz dotychczas), cos musi byc w wodzie, bo innego wytlumaczenia nie ma.
I jeszcze jedno - co moglo sie zdarzyc w ciagu tych 3 dni nieobecnosci? Czy ktos inny karmil ryby? w/g zalecen, czym, jak czesto???? Pytan wiele, a powod sniecia nieznany ;((
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#16 - Posted: 15 Maj 2006 12:12 
A co z odswiezaczami powietrza w tym pomieszczeniu?
Czy ostatnio nie miales jakichs gosci i nie paliliscie papierosw w tym pokoju?
Dym nikotynowy potrafi tez namieszac!

A czy filtrujesz wode weglem?

Marcin.T

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 15 Maj 2006 12:22 
Czy w ciągu dnia obserwujesz ryby, że mówisz,że padaja wieczorem? Czy po prostu dopiero wieczorem je oglądasz, bo wtedy masz czas?

Ryby po śmierci, nawet silnie opuchnięte, chudną...przynajmniej taka jest moja obserwacja.

Marta

Autor Alastor
Użytkownik
#18 - Posted: 15 Maj 2006 12:23 
Tak jak pisałem wyzej robiłem pomiary testami roznych firm. Badałem TWO, TWW, pH, PO4, NH3, NO2 i NO3.

Mozliwe zeby to byla jakas wrodzona wada? Młode pochodzą z miotów od roznych samic. Jest to pokolenie F1.

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 15 Maj 2006 12:29 
Wada wrodzona? wątpię, padłyby wcześniej. Może zaczyna się choroba?

Naprawdę trudno powiedzieć. Zdaża się, że 1 sztuka padnie bez przyczyny, ale 3 to już zbyt dużo.

A nie zaobserowałeś wzmożonego ocierania sie o podłoże? Szukam czegoś, co mogłoby dać nam pomysł na to co sie dzieje?

Marta

Autor Alastor
Użytkownik
#20 - Posted: 15 Maj 2006 12:37 
Czy w ciągu dnia obserwujesz ryby, że mówisz,że padaja wieczorem? Czy po prostu dopiero wieczorem je oglądasz, bo wtedy masz czas?

Widze je rano. Pozniej ok 16-17 (mam nawyk liczenia eretmodusów dla rozrywki co zmusza do dokladnej obserwacji calego baniaka) trupy znajdowalem przed wieczornym karmieniem - ok 22giej. W ciagu dnia jestem na ogół kilka razy w domu i pijąc kawę patrzę co sie dzieje w akwarium, poza tym zona lubi zerknac na "ładne rybki w kropki ze śmieszną mordką" - eretmodusy i jakby sie cos dzialo to bym napewno wiedzial gdyż znalzienie ich tak jak pisalem wyzej wymaga wnikliwej obserwacji akwarium:)

Autor Alastor
Użytkownik
#21 - Posted: 15 Maj 2006 12:41 
A nie zaobserowałeś wzmożonego ocierania sie o podłoże? Szukam czegoś, co mogłoby dać nam pomysł na to co sie dzieje?

Bardzo rzadko się ocierają ale wygląda to na zabawę. Nie jest to nerwowe ocieranie sie jakie obserwowałem przy hodowli innych ryb podczas choroby. Poza tym eretmodusy wogóle nie maja nawyku ocierania się a z tego co zaobserwowalem przy przeróżnych gatunkach ryb jakie mialem w akwariach ryby ocieraja sie dla zabawy bądz niewiem czego :) ale sposob ocierania sie w chorobie jest od razu widoczny. Rozni sie tym ze jest to ocieranie sie bardzo nerwowe i czeste. Tak wiec niewiem czy to początek choroby gdyz trofy ocieraja sie sporadycznie.

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 15 Maj 2006 13:38 
Trofeusy lubią sie ocierać i takie sporadyczne ocierania to norma.

Nie wiem?

Może ktoś inny ma pomysł. Nie wiem do czego się "przyczepić" by pomóc.

Marta

Autor Alastor
Użytkownik
#23 - Posted: 15 Maj 2006 13:44 
Nie wiem?

No właśnie. Sytuacja patowa bo nie ma się do czego przyczepić. Tak to już wlasnie jest z ta akwarystyką ze czasami bywa jak w archiwum X. Mam nadzieje ze jakos same dojdą do ladu, bo przecież nie bede leczyl niewiadomo na co i czym na silę? W kazdym razie dziekuje za chęci.

Autor timus
Użytkownik
#24 - Posted: 15 Maj 2006 14:18 
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie odnośnie węgla.

Może dobrze było by przefiltrować akwa węglem tak zapobiegawczo?

Może coś czego nie mierzymy testami jest w Twojej kranówce?

Marcin.T

Autor Alastor
Użytkownik
#25 - Posted: 15 Maj 2006 14:26 - Edytowany przez: Alastor 
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie odnośnie węgla.

Wybacz, przeoczylem. Mozliwe ze jest cos w kranowie, chociaz niesądze z tej prostej przyczyny ze jest kilku akwarystów w poblizu którzy nie maja najmniejszych problemow lejac kranowe do akwarium a i ja takowych nie mialem nigdy. Co do papierosów to wszystkie moje ryby we wszystkich akwariach jakie miałem palily ze mną zgodnie i nic im sie nie dzialo :) Po za tym jestem zimnolubny wiec caly czas sa wszystkie okna otwarte w pokoju a tym samym zaslony dymnej nie ma :)

Autor timus
Użytkownik
#26 - Posted: 15 Maj 2006 14:33 
Wiesz zawsze mogła nastąpiic drobna awaria i akurat Ty w tym czasie dokonałes podmiany. I niekoniecznie u Twoich znajomych musi byc to samo.
No chyba że jestescie dokładnie na tej samej gałązce od głównego wodociągu.
Ale to wszystko tylko gdybanie bo sprawa jest ciężka ;(

Marcin.T

Autor Alastor
Użytkownik
#27 - Posted: 15 Maj 2006 14:35 
No chyba że jestescie dokładnie na tej samej gałązce od głównego wodociągu.

Jeden ze znajomych mieszka piętro niżej więc raczej tak :)

Autor fazi64
Użytkownik
#28 - Posted: 15 Maj 2006 14:40 
Witam,
Akwarium, jak rozumiem dziala juz jakis czas i problemy zwiazane z dojrzewaniem odpadaja? A co z dawkowaniem soli morskiej? To bardzo delikatna operacja, moze nagla zmiana zwiazana z podniesieniem twardosci miala jakis wplyw. Czy stosowales sie do zalecen P. Marty (napowietrzanie roztworu 24h przed dolaniem do akwarium, niewielkie, w stosunku do zalecanego dla morszczyzny dawki soli, itd) odnosnie wzbogacania wody tymi preparatami?
Pzdr.
Fazi64

Autor Alastor
Użytkownik
#29 - Posted: 15 Maj 2006 14:58 
Akwarium, jak rozumiem dziala juz jakis czas i problemy zwiazane z dojrzewaniem odpadaja?

W rzeczy samej.

A co z dawkowaniem soli morskiej?

wg. zaleceń.

Autor tooold
Użytkownik
#30 - Posted: 15 Maj 2006 20:38 
masz dużo roślin, a jest też wgłębka?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Dziwny pomór Tropheusów. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®