Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

czy to choroba?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Marekkapsel
Użytkownik
#1 - Posted: 5 Gru 2014 18:02 
Witam. Po okolo 10 latach powrocilem hobby, do rybek ale niestety klejenie akwarium sie opoznilo i niemalze zbieglo z dostawa rybek, wiec woda miala ledwo 2 dni gdy nowi mieszkancy zostali wpuszczeni do nowego domu. Jestem nowicjuszem jezeli chodzi o Tropheusy wiec ucze sie na wujku google i poradach pracownikow sklepow zoologicznych. Ale do sedna, Duboisi ocieraja sie o żwirek i piasek. Jedza normalnie, kolory maja ok, ale odchody dlugie prawie biale. Sa lekko wzdete, lekko. W sklepie poradzili baktoforte. 2 krotna kuracja nie pomogla wiec znow wojo g... i okazalo sie ze ok baktoforte ale z dopiskiem S. dzis zastosowalem i czekam. Ponadto zamowilem w aptece Metronidazol, ma byc w poniedzialek. Wiek ryb - 10 szt. z tych samych rodzicow 5 starszych z ktorych jesna juz stracila kropki i ma wyrazny pasek, pozostala 5 duzo mlodsza. Ph wody 8 do 9. Mam problemy z kolorami, z odruznianiem. Tw ogolna 22 od dzis zbijam bo dostalem preparat Filtrax GH, Tw weglanowa zwiekszona z 11 do 18 obecnie. Poczatkowo zywilem je pokarmami w platkach dla rybek typu neonki czy glupiki i nie wiem czy to nie bylo bledem. Od okolo tygodnia karmie je wylacznie spirulina oraz po lisciu salaty co 2-3 dni. Czytalem ze powinno sie zmieniac pokarmy ale pytanko gdzie i jakie pokarmy oprucz spiruliny nabyc. Parametry typu nh3, no2, no3 bede mierzyl w niedziele gdyz jutro mam niestety pogrzeb i dopiero w niedziele bede w stanie miec czas na zakup tych odczynnikow. Akwarium 120x40x50. Pozostale ryby to: 2 pary zbrojnikow niebieskich oraz stadko ok 10szt neonek odziedziczonych po koledze. Bedze wdzieczny za konstruktywna pomoc Marek

Autor bartek4486
Użytkownik
#2 - Posted: 5 Gru 2014 18:19 
Totalnie nie masz pojęcia co robisz... Jak można wpuścić ryby po dwóch dniach od zalania zbiornika?Tym bardziej do zbiornika zbyt małego jak na tropheusy... Trzeba było zrezygnować z ryb i poczekać aż zbiornik dojrzeje... Oddaj te ryby dopóki jeszcze żyją...

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#3 - Posted: 5 Gru 2014 18:44 
Akwarium dojrzeje wraz z rybami, jezeli mowimy o rozmiarze. Ryb nie mam komu oddac wiec musze im pomoc. Nie wyglada cala sprawa zle ale pomoc sie przyda. Nie spisujmy ich na smierc. Juz blisko 2 miesiace daja rade i jak na razie ojawy sie nie zmieniaja.

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#4 - Posted: 5 Gru 2014 18:45 
Tzn. nie pogarsza sie ale mnie to niepokoi

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Gru 2014 18:49 
Duboisi ogolnie mam wrazenie ze czuja sie dobrze, rajcuja wakw az milo, a ta z paskiem zajela juz ponad polowe akw. Tylko lub az tylko te kilka objawow! Prosze o pomoc

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#6 - Posted: 5 Gru 2014 19:08 
I Panie Bartku prosze o troche wyrozumialosci. Mi tez zalezy na tych rybkach. Niestety musi mi Pan wierzyc na slowo, ale tak jest

Autor bartek4486
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Gru 2014 19:18 
Oczywiście, wierzę, że zależy Panu na rybach... Jednak uważam, że ciężko tutaj o wyrozumiałość, tym bardziej że tyle się pisze na forum o cyklu azotowym i parametrach odpowiednich dla tanganiki. To są na prawdę najważniejsze sprawy przy rozpoczynaniu przygody z tymi rybami. Kolejny problem to pokarm. Na forum jest tyle wątków odnośnie żywienia, że na prawdę tylko wyszukać i wszystko gotowe... Myślę tylko, że powinien się Pan bardziej przygotować a później myśleć o tropheusach. Pozdrawiam

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Gru 2014 19:37 
ok , dzieki, jak na razie ryby czyja sie nia najgorzej, wiec mimo moich bledow mysle ze uda mi sie naprawic moje bledy nowicjusza. Czytalem troszke i dlatego poprosilem o pomoc, bo nie jestem pewny czy to juz jakas choroba czy tez tylko srodowisko? Jak juz wspomnialem podalem rybkom jeden ze srodkow, wkrotce podam drugi. Bede zdawal relacje co sie dzieje. Kolega zarazil sie Tropheuskami. Bede mial mu wiele do przekazania. Dzieki

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#9 - Posted: 5 Gru 2014 20:35 
a czy moze ktos z forumowiczow pochodzi z okolic Lodzkiego? prosze o kontakt 730459477. Dowioze i odwioze osobe.

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Gru 2014 20:45 
Panie Bartku czy moglby Pan zamiescic jakies foto lub lepiej kilka miniut nagrania Twojego zbiornika? Bo wnioskuje ze jest Pan ekspertem jak i Pani Magda ktora sie nie odezwala a na co liczylem, czytajac fora

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 6 Gru 2014 05:27 
Hmmmmm...to chyba mnie wyrwałeś do tablicy. Jednak mam na imię Marta.

Co mam Ci napisać, totalny brak wiedzy, zbyt mały zbiornik, połączenie z neonami, brak wiedzy o parametrach wody, leczenie zamiast dbania o wodę i kondycję ryb, fatalne jedzenie....czy coś jeszcze mam dodać?

Co masz zrobić, nie wiem? W takich sytuacjach "nóż otwiera się w kieszeni"!!! Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza się kłania. Teraz zalogowałeś się na forum bo szukasz ratunku, szkoda, że nie zrobiłeś tego przed założeniem zbiornika?

Zamiast biadolić po pierwsze: kup testy i zmierz parametry wody, po drugie natychmiast oddaj neony i zbrojniki, po trzecie przestań karmić ryby, rób codziennie - 2 x dziennie 10% podmiany wody. Obserwuj ryby, nie podawaj leków, mierz parametry wody. Przestań kombinować z twardościami i pH, bo nie w tym jest problem. Następnie jak zobaczysz, że ryby doszły do zdrowia oddaj je albo kup duży zbiornik i czytaj, czytaj i czytaj.


Motto na dzisiaj "wiedza to podstawa".


Marta

P.s. Pisz w jednym poście, a nie namnażaj ich w nieskończoność.

Autor daras77
Użytkownik
#12 - Posted: 6 Gru 2014 23:30 
Nie rozumiem jak człowiek myślący, mający do pomocy "wujka Google" może w jednym akwarium łączyć ryby z dwóch różnych kontynentów.
Neony woda miękka , tropheusy woda twarda.
Gdzie tutaj logika?

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#13 - Posted: 7 Gru 2014 19:37 
Witam i dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Po lekturze rozumiem Wasze oburzenie. Mam kilka dodatkowych pytań. rozumiem, że podmieniane 10% wody ma mieć parametry jak w ich naturalnym środowisku a nie tylko odstana kranówa. Wkład zmiekczajacy tw. ogolna juz wyciagniety, zbilo z 22 do 18 . Co do karmienia to na jak dlugo mam go zaprzestac, bo przy byle jakim moim ruchu te rybki tak pieknie tancza przed szyba ze az mnie skreca, swoja droga ciekawe czy przyzwyczaily sie ze czlowiek przy szybie to oznacza pokarm czy one tak naturalnie witaja czlowieka? Jutro zamawiam podajnik na pokarm i spiruline kilku innych producentow. Zaraz zabieram sie za odlow pozostalych ryb do drugiego zbiornika. Jutro odbieram z apteki Metronidazol, Baktoforte S mam przy akwarium - awaryjnie. Jutro podam parametry wody gdyz dzis zoologiczny byl nieczynny. zauwazylem ze tropheus ktory stracil juz mlodziencze barwy po zdominowaniu akwarium stara sie znalezc sobie partnera lub partnerke bo nie wiem czy to samiec czy samica. Wplywa w tlum pozostalych i trzesac sie stara sie zaciagnac ktoreas na swoj teren. Po kilku nieudanych probach gania wszystkie po calym zbiorniku, zeby po chwili znow zaczac popis od nowa. Piekne ryby. Co do pisania w jednym poscie to mam problem, po prostu pisze w rubryce TWOJA WYPOWIEDZ, myslalem ze robie ok. Nie uczestnicze w forach, ale popytam znajomych, wyjasnia mi.

P.S. sorki za imie, blednie zapamietalem

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#14 - Posted: 7 Gru 2014 21:34 
Po powrocie odlowilem wymienione przez Was ryby, zostal mi jeden zbrojnik, ale poluje, wymienilem zalecane 10% wody ktora ostala sie przez 2 dni oraz dostala preparat Sera KH/pH plus oraz zostala nalana przez Filtrax GH i zostala podgrzana do 26 stopni. Dolewanej wody parametry to": pH 8, KH 14, Gh 19. Mam jej jeszcze na jakies 2 wymiany. Prosze o podpowiedz czy robie wszystko ok.
Marek

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#15 - Posted: 7 Gru 2014 21:41 
Sorki ze znow w nowym okienku. Po podmiance wody ryby zaczely sie zachowywac inaczej. Zbily sie w grupe i troszke stracily jaskrawosc ubarwienia, oraz dominujaca zaczela wpuszczac na swoj teren pozostale. Nie gani ich juz jak poprzednio. I mam wrazenie ze zaczelo sie wiecej szt ocierac oraz jest to bardziej intensywne. A po moim powrocie zaobserwowalem ze juz niemalze sie nie ocieraly! Czy w tym wypadku nadal im podmieniac wode? I jakie ma ona miec parametry? Zblizone do naturalnego srodowiska czy moze jednak po prostu odstana i podgrzana kranowa?

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#16 - Posted: 7 Gru 2014 22:08 
odchody: dlugie niemalze biale nitki okolo 4 do 5 cm zroznicowane grubosci, tzn. co kilka mm grubsze i ciensze a przed podmiana wody juz tego nie bylo. czy to jakis stres? i dlaczego sie nie karmi ryb w takich sytuacjach- normalnie pokarm to energia do zycia? na forach zbyt duzo klutni co do kazdego pytania. dyskusje kto ma racje. musze komus zaufac, padlo na Wasze forum. Czy mozna bedzie kiedys Was odwiedzic i porozmawiac face to face?

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 8 Gru 2014 06:17 
1. zakup testy NH4, N02 i N03, kropelkowe, JBL lub Sera lub Tetra

2. Nie karm tak długo ryb jak długo nie poznasz parametrów wody w kranie i w akwarium, jak długo nie powiem, że można.

3. Podajnik pokarmu jest zbędny, robisz ruchy poboczne wydając kasę, a nie skupiasz się na ,co powinieneś zrobić. Tematów na forum o tym jak prawidłowo założyć zbiornik dla Tanganiki jest mnóstwo. Czytaj.

4. Wody do podmiany nie odstawia się na dwa dni, o ile nie ma jej napowietrzania. Starzeje się, więcej szkodzi niż pomaga.

5. Przestań zbijać i poprawiać parametry wody.

6. Przygotuj film z zachowania ryb.

7. Dokładnie opisz zbiornik, podłoże, filtry, temperaturę, aranżację itp.

8. Rób podmiany tak jak napisałam, jak nie chcesz podawać kranówki, wodę odstaw na 1 godzinę i dodaj uzdatniacz do wody typu Aquasafe. Nic innego.

9. Temperatura w zbiorniku 25 stopni.

Marta

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#18 - Posted: 8 Gru 2014 13:36 
Witam. Kupilem testy takie jakie mieli. Jezeli ktorys jest malo wiarygodny to zamowie inne.
Woda w akwarium:
PH 7,2 - 7,4 Zoolek kropelkowy
NH4 0 - 0,5 SERA kropelkowy , kolor blizej 0 niz 0,5
NO2 0 - 0,5 JBL paskowy
NO3 50 - 100 JBL paskowy
KH 16 Zoolek kropelkowy
GH 18 Zoolek kropelkowy

woda w kranie:
PH 7,2 - 7,4
NH4 0 - 0,5 blizej zera
NO2 0 - 0,5
NO3 0 - 10
KH 14
GH 22

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#19 - Posted: 8 Gru 2014 16:49 
Z podajnika zrezygnowalem, choc bez niego ciezko bedzie mi karmic ryby tak czesto jak tego potrzebuja gdyz pracuje od 8 do 18 i w tym czasie nie ma kto ich nakarmic, mieszkam sam. Na jutro mam miec Aquasafe, a na razie wymieniam rano i pod wieczor godzinna kranówe. Przestalem kombinowac przy parametrach wody. Temperatura 25,5. Jutro wieczorem pozyczam od kumpla dobry aparat do nakrecenia filmu, chyba ze telefon da rade.
Jako podloze mam w prawej oraz srodkowej czesci zwirek 3mm w glebszej warstwie oraz 2mm na wierzchu, lewa str okolo 30% pow akwarium to zwirek 2mm, 1mm, oraz na wierzchu piasek. Roznej wielkosci kamienie ktore tworza kilka grot, po lewej i prawej str zbiornika. Na srodku troche malych kamieni luzno rozrzuconych na zwirku. Za akwarium tlo (rosliny i skala). Filtr zewnetrzny to Fluval 205, a w srodku wklady ceramiczne i jakies kamyczki ktore sa filtrem biologicznym, wewnetrzny to Aquael circulator 500, napowietrzacz podlaczony do 20cm kamienia. W jaki sposob zamiescic filmik gdy juz go bede posiadal? Jestem troche zielony jezeli chodzi o komputery.

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 8 Gru 2014 19:27 
Przeanalizuj wyniki wody w akwarium. Wykaż się teraz wiedzą. Wszystko jest jasne.

Masz zatrute ryby, czyli to co piszemy, zbyt małe akwarium, mała filtracja, nieprawidłowe podłoże......

Film wrzucasz na youtube i udostępniasz link.

Nadal jak widzę nie masz chęci do nauki, tylko czekasz na porady....

Oddaj te ryby zanim pozdychają w tych warunkach. Ech...szkoda mówić....:((

Marta

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#21 - Posted: 8 Gru 2014 21:14 
podaje link do filmiku niestety z telefonu, jakosc slaba. Nastepnym razem wrzuce z dobrego aparatu
www.youtube.com/watch?v=b51HRuJ0J6s&feature=youtu. be

Jak juz wczesniej wspominalem mam niewielkie problemy z kolorami i w zwiazku z tym ponownie zrobilem testy z kumplem
PH 8
NH4 0
Tw og 18
Tw we 16
NO2 0
NO3 25

Nadal bede podmienial wode i nie bede ich karmil jak Pani pisala. Zbyt mala filtracja? Ok, niedlugo kupie wydajniejszy filtr, a na razie nie planowalem zmiany ze wzgledu na to co u Was czytalem, czyli ze w nim tworzy sie kultura bakteri niezbednych do filtracji. Podloze, ok - wymienie. Zbiornik najwczesniej pod koniec stycznia, czy glebokosc i wysokosc maja znaczenie dla tych ryb? Czy tylko jego dlugosc?
Nadal bede czytal az w koncu zrozumiem zwiazek kazdego z wynikow pomiarow

Autor bartek4486
Użytkownik
#22 - Posted: 8 Gru 2014 21:29 - Edytowany przez: bartek4486 
Nie trzeba być ekspertem żeby wiedzieć o tak podstawowych i oczywistych sprawach jak start zbiornika. Nie mam zamiaru także pokazywać tutaj zdjęć swoich akwariów bo to przecież nie o to chodzi... Lepiej trzeba było skupić się na swoim akwarium zanim wpuściłeś ryby. Prawda jest taka, że z powodu braku wiedzy skazałeś te ryby na problemy zdrowotne, jak nie na śmierć. Marta słusznie skomentowała to co zrobiłeś, jesteś sam sobie winny... oddaj ryby to dobra rada

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#23 - Posted: 11 Gru 2014 22:03 
z lekkim opoznieniem podaje linki. male problemy z doswietleniem i w zwiazku z tym nie do konca dobrze oddane barwy calosci. Nagrane w hd a mimo to cos jest nie tak, moze po prostu nie potrafie ustawic kolegi aparatu, Nikon D7100. Nagrania byly robione przed podmiana wody wiec ocieranie niemalze niezauwazalne, tylko w jednym z filmikow okolo 2 minuty po prawej str ekranu widac jak sie jedna z nich ociera. Parametry wody bez zmian. Dzis podlaczylem 2gi filtr zewnetrzny i obecnie mam przeplyw wody na poziomie 1330 l/h, polowe ceramiki starej przelozylem do nowego filtra i odwrotnie polowa nowej poszla do starego. Zbirnik 150x60x50 juz zamowiony i teraz szukam najblizszej kopalni lub sprzedawcy dolomitu.
www.youtube.com/watch?v=wkhszqVpD3I&feature=youtu. be
www.youtube.com/watch?v=DrfVcZpsgd8&feature=youtu. be
www.youtube.com/watch?v=59KL1jD1JOU&feature=youtu. be

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 12 Gru 2014 07:15 
Dolomit kupisz w składzie ogrodniczym. Na dno akwarium masz wsypać piasek.

Czy karmiłeś ryby przed filmowaniem?

Marta

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#25 - Posted: 12 Gru 2014 13:34 
Witam.
Nie nie karmilem, musialem przez to czekac okolo godziny zanim zaczelem nagrywac zeby przestaly tanczyc przed szyba na moj widok i zaczely sie normalnie plywac. A one i tak widze ze jedza, filtruja żwirek i piasek i czasem oskubuja szyby i duze kamienie. Dzieki za podpowiedz ze sklepem ogrodniczym.

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#26 - Posted: 12 Gru 2014 20:35 
Bylem w ogrodniczym i nie jestem pewny czy o to chodzi, bo maja wapno dolomit 50 z duza zawartoscia magnezu. Nic innego nie maja. Jest to drobniutki żwirek tak od 0,5mm do 1,5mm i mial(piasek?) Wzielem na probe 5kg i prubowalem to wyplukac, z marnym skutkiem, caly czas woda podczas plukania robi sie metna, ale moze tak ma byc? I nie do konca rozumiem Pani ost wypowiedz. Na dno zwykly piasek a na to dolomit? Tak to rozumiem. Pytanko, co Pani sadzi o zachowaniu rybek po obejrzeniu filmikow, widac jakies zle oznaki?
Pozdrawiam. Marek

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 12 Gru 2014 22:04 
Czy aby doczytałeś, napisałam, że na dnie ma być piasek. Kamienie mogą być dolomitami.

Dolomotowy żwir jest dobrym medium filtracyjnym w kubełku, ale oczywiscie znacznie grubszy niż masz.

Na dnie ma być piasek kwarcowy. Dolomit w formie piasku może być ostry podobnie jak piasek koralowy. Taki jak kupiłeś możesz mieć w wiaderku zalany wodą i powstałe mleko możesz wlewać do zbiornika przy podmianach. Rewelacyjnie użupełnia poziom magnezu.

Marta

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#28 - Posted: 13 Gru 2014 06:08 
ok.
A co z zachowaniem ryb?

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 13 Gru 2014 06:39 
Zachowanie wygląda ok, ale masz następny problem. Masz mały zbiornik i mało ryb. Agresja już przy tym rozmiarze się zaczyna, co widać. Stado w dużym zbiorniku powinno mieść minimum 15-20 dorosłych ryb. Masz ich więc zbyt mało. Poczytaj dokładnie na forum o "mieszaniu biologii". Wnioski napisz w poście.

Ciekawa jestem co napiszesz?

Marta

Autor Marekkapsel
Użytkownik
#30 - Posted: 13 Gru 2014 17:29 
Hmm.
Dzieki wielkie ale...
W jakich ilosciach dolewac wode z piasu dolomitowego przy podmianach?
A przed zakupem ryb czytalem za duboisi w przeciwieństwie do mori moga zyc w mniejszych stadach, od 8 do 12 szt, a moori po 20-25 szt. Dlatego zamowilem 10, jednoczesnie majac w pamieci ilosci w jakich hodowal je czlowiek ktoremu kiedys dostarczalem akwaria wielkosci 120x40x50 wlasnie na hodowle tych ryb. Dlatego tez takie sobie skleilem. Ale opini jest od groma na necie tak jak i stezenie no3 o ktorym rozmawialismy przez telefon. 40 jako maksymalne dopuszcza tanganikakrasnystaw w artykule o cyklu azotowym. U mnie nadal 25. I sorki, wiem troszke sie tlumacze z bledow. Moglem poczytac. A co do agresji ryb to moze po prostu przeprowadzka je uspokoi? Bo zarybianie to drugi ze sposobow na uspokojenie ryb. I jesli bym sie zdecydowal na powiekszenie obsady w nowym zbiorniku to czy Moori beda dobrymi towarzyszami? Naturalnie ponoc plywaja ciut plycej i zywia sie tymi samymi glonami, ale wyczytalem ze potrafia w naturalnym srodowisu egzystowac ze soba. Więc?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / czy to choroba? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®