Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Chora Maswa

Autor Sebi
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Lis 2015 20:16 
Moje trofcie mają już 9 lat. Nigdy poważnie nie chorowały. W ostatnim czasie zauważyłem, że jeden jest wychudzony, wypluwa pokarm no i jest apatyczny (zawieszony w toni). Reszta stada ok. Przeniosłem go do osobnego szpitalnego zbiornika i poddałem leczeniu na Bloat zgodnie z książką Pani Marty Mierzyńskiej. Po przeprowadzonej kuracji rybę przeniosłem do zbiornika z resztą stada. Ryba ma zapadnięty brzuch, bledsze ubarwienie i widać, że schudła. Podałem spirulinę, którą próbowała pobrać po czym wypluła. Sprawdziłem parametry wody były ok. Filtry ok. za bardzo nie wiem na co ją leczyć. Może po prostu zjadła slimaka swiderka i się zablokowała albo po prostu ze starosci. Proszę o radę. Myslałem o podaniu leku w pokarmie ale jak bo przecież ryba nie je. Trochę boję się o resztę obsady.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 19 Lis 2015 09:21 
Sebi - być może jest stara, ale wg mnie jak wypluwa pokarm to może mieć wiciowce w układzie pokarmowym.

Po jakim czasie +- wypluwa pokarm?

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Lis 2015 12:08 
Dość szybko. Pobiera i po około 3 sekundach wypluwa. Czy należy ją izolować. Boję się o resztę obsady, a ją chcę uratować. W końcu 9 lat już razem sobie żyjemy :-)

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 19 Lis 2015 15:42 
Możesz próbować namoczyć pokarm w Protocaps M. To co wyczytałes w mojej ksiażce, a nawet nie pamiętam co tam napisałam - bo było to bardzo dawno temu, niekoniecznie pokrywa sie z aktualna wiedza na temat leczenia ryb. Przypomnij mi, bo nawet chyba nie mam pod ręką swojej ksiazki. Być może zbyt krótko leczyłeś, albo dawki były nieodpowiednie.

Przy wypluwaniu pokarmu zwykle namnożone są wiciowce, które zaatakowały układ pokarmowy. Powodem musiał być jakiś stres w zbiorniku. Odizoluj ją, ale warunki do jakich ją przeniesiesz muszą być dobre i podaj do pokarmu Protocaps M. Niewielka ilość namoczona w Protocaps. I tak dwa razy dziennie przez 10 dni. Nawet jak ryba wypluwa to niewielka ilosc leku powinna dostać sie do układu pokarmowego. A o to własnie chodzi.

Ale najpierw poobserwuj odchody, jakie są i opisz tutaj.

9 lat to spory wiek, ryby stare zwykle chudną, mają słabe ubarwienie, ale nie wypluwaja pokarmu.

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Lis 2015 18:49 
Protocaps zakupiony. Tylko nie wiem jakie proporcje użyć. W jakiej iloci wody rozpuscić 1 kapsułkę i ile i jakiego pokarmu użyć.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 19 Lis 2015 21:58 
1/3 kapsułki w łyżeczce wody + niewielka ilośc pokarmu. Pokarm taki, aby szybko wchłaniał wodę i lek.



Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Lis 2015 08:04 
Dziękuję za poradę. Namaczam płatki spiruliny. To będzie dobry pokarm do takiego leczenia? Ponadto podałem jeszcze 1 kapsułkę na 50l wody. Chcę żeby ryba była w roztworze leczącym + lekarstwo w pokarmie. Nie wiem tylko co dalej. Czy po pewnym czasie podmieniam wodę i podaję znowu lek, tylko nie wiem w jakiej ilości. Prośba jeszcze o podanie tych danych. Jaki jest schemat leczenia za pomocą Protocaps M.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 20 Lis 2015 10:09 
Musisz kontrolowac parametry wody. Jeżeli tylko N03 wzrosnie musisz podmeinic wodę i uzupełnić lek w wodzie. Pokarm 2 razy dziennie - 11 dni.

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#9 - Posted: 26 Lis 2015 09:21 
Ryba jest już tydzień leczona według zaleceń. Przestała się kiwać i zaczęła pływać i szukać pokarmu. Jak na razie podaję pokarm z lekarstwem 2 razy dziennie, ale niestety go wypluwa. Wygląda, że lepiej się czuje tylko martwi mnie to wypluwanie. Koniec kuracji za 4 dni a ona nie chce jeść. Czy należy przedłużyć kurację?

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 26 Lis 2015 10:50 
Nie, kuracja ma trwać tyle ile mówiłam.

Po jakim czasie wypluwa teraz? Zmiany, które ma w przełyku mogą się jeszcze leczyć. W jakiej spirulinie podajesz lek? Jakie masz inne pokarm?

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#11 - Posted: 26 Lis 2015 11:00 
Karmię spiruliną w płatkach Firmy Tropical. Teraz próbuję podawać płatki Sera Flora i jest podobnie. Mam jeszcze płatki Tetra Tetraphyll. Ryba łapczywie się rzuca na pokarm, rozdrabnia go i wypluwa. Może coś tam zjada.

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 26 Lis 2015 12:22 
Kup porządny granulat np. Naturefood Supreme Doktor lub OSI spirulina granulat.

Odstaw Tropicala

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#13 - Posted: 26 Lis 2015 14:05 
Na miejscu w zoologicznych nie kupię tych pokarmów. Jak zamówię to pewnie będzie to poniedziałek gdy będzie koniec kuracji. Zapomniałem, że mam jeszcze jeden pokarm którym karmię. Jest to Naturefood Premium Cichlid Plant Small. Może on będzie lepszy do namaczania?

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 26 Lis 2015 14:12 
On nie chłonie tak dobrze leku, ale użyj go.


Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#15 - Posted: 26 Lis 2015 14:22 
Mam jeszcze pokarm Hikari Cichlid Excel, ale nim nie karmię. Mam jeszcze Dainichi ale obawiam się, że po nim właśnie wystąpiły problemy jak chciałem go wprowadzić. Wycofałem go.

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 26 Lis 2015 14:29 
Namocz na 5 minut Naturefood i zobacz czy nadal będzie wypluwała. Tylko kilka granulek a nie tonę:)

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#17 - Posted: 26 Lis 2015 14:33 
ok. Tak zrobię. Dziękuję.

Autor Sebi
Użytkownik
#18 - Posted: 30 Lis 2015 07:56 
11 dzień leczenia. Ryba pływa po całym akwarium. Szuka jedzenia, ale jak karmię to trochę je trochę wypluwa. Czy umieścić ją już w zbiorniku z pozostałą obsadą. Może już dojdzie do siebie. Jest wychudzona.

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 30 Lis 2015 09:38 
Nie, zostaw ja jeszcze trochę w odosobnieniu. Teraz podmieniał jej wodę aby usunąć lek z wody. Kilka dni tak rób. Podawaj niewielkie ilości jedzenia, sprawdzaj parametry wody. Podawaj Naturefood i płatki, zmieniaj jedzenie. Zrób shrimp mix dla wszystkich ryb z czosnkiem. Ryby uwielbiają to jedzenie i wtedy dostarczasz im czosnek, który ma właściwości lecznicze.

Pisz co dalej. Spróbuj podać jej nieco mrożonego wodzienia, dobrze wpłukanego - może to zacznie jeść.

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#20 - Posted: 30 Lis 2015 09:57 
Czy zamiast wodzenia może być oczlik albo rozwielitka.

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 30 Lis 2015 10:47 
Tak, może być, ale niewielka ilośc. Moze to zje.

Marta

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Chora Maswa Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®