Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Wynoszenie??

Autor Sebi
Użytkownik
#1 - Posted: 14 Mar 2016 16:22 
Posiadam Cyphotilapie Gibberosa Blue Zair Moba z odłowu.
Ryby wielkości 18-20cm. Ryby wpuszczone do akwarium pod koniec grudnia 2015. Karmię płatkami uprzednio namoczonymi, które wlewam podczas karmienia do akwarium. Podobnie robię z mrożonkami. Również je wlewam z wodą z akwarium. około 4 dni temu pojawił się problem z jedną z ryb. A mianowicie jak pływa to lekko kołysze się na boki, a czasami lekko do góry. Ma problem ze stabilizacją. Cały czas używa płetw bocznych do stabilizacji. Odpływa również pod filtr gdzie nie ma prądu wody, gdzie osiada na brzuchu i odpoczywa, po czym wraca do stada. Ryba pobiera pokarm normalnie. Dodam, że problem pojawił się po tym jak inna ryba uderzyła w nią z dużą siłą tak ,że poleciało chyba 20 łusek. Na tym boku widać również lekką opuchliznę. Teraz nie wiem czy to jest efekt uderzenia i uszkodzenia pęcherza pławnego a może i nawet kręgosłupa, czy mam do czynienia z wynoszeniem. Od wczoraj nie karmię i dałem sól niejodowaną 2 łyżki/100l. Co robić w takim przypadku. Czy karmić?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 14 Mar 2016 21:07 
Wynoszenie cyfotilapie jest związane z niewłaściwym karmieniem. W tym wypadku trudno jest odnieść sie to problemu, bo...nie pokazałeś filmu i trudno cos wyrokować.
Piszesz, że problem pojawił sie po uderzeniu, więc to raczej nie jest "wynoszenie".

Sól - dawka minimum 4 łyżki na 100 litrów wody.

Jakie masz N03?

My nie podajemy płatków cyfotilapiom.

Podaj parametry wody, nakręć film, nie karm ryb.

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#3 - Posted: 15 Mar 2016 08:11 
NO3 przed podmianą 30-40.
Jeśli nie karmić płatkami, to tylko mrożonkami? Słyszałem że granulaty też nie mogą być podawane. Płatki które podaję to wcześniej namaczam. Ryba nie walczy z wypornością. Potrafi osiadać na dnie żeby odpocząć. Bardziej jest to brak stabilizacji, którą koryguje płetwami bocznymi. Ponadto gdy karmię to problem znika. Ryba pobiera pokarm jak inne. Je łapczywie jakby była zdrowa. Taki stan już trwa około 4-5dni. Nie pogarsza się. Może jest trochę lepiej bo chce być w grupie. Przedtem się izolowała.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 15 Mar 2016 09:21 
Masz zbyt wysokie N03.

Moczone płatki oddają wszystko do wody, wynika to z ich struktury. Nie moczy sie płatków tylko wkłada je ręka do wody, aby opadły. Moczone granulaty, ze względu na swoją budowę mją znacznie większe właściwości odżywcze. Oczywiście najlepiej jest używać granulatów, które nie puchną wielokrotnie i nie trzeba ich namaczać. Pisaliśmy o tym wielokrotnie.

Cyfotilapii nie należy przekarmiać. Podawanie im pokarmu raz dziennie jest najwłaściwsze.

Rybę musisz obserwować. Nic innego Ci nie poradzę, bo nadal nie mam filmiku, aby zobaczyc co sie dzije. W ciemno można tylko i wyłącznie wróżyć.


Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#5 - Posted: 15 Mar 2016 09:53 
Może za dużo karmię. Karmię 2 razy dziennie. Rano płatki wrzucam do kubka z wodą, zamieszam palcem i od razu wlewam (tylko żeby opadły), a wieczorem podaję mieszankę mrożonek: kryl gruby, kryl drobny i lasonogi - może tu jest błąd. Ryby pobierają pokarm z toni wody i z dna. Jakie powinno być NO3 w przypadku Cyfotilapi. U innych ryb mam podobne i jest ok. Podmieniam 20% wody raz w tygodniu. Może to za mało i trzeba by było podmieniać 2 razy w tygodniu taką ilość. Dzisiaj wieczorem nagram film, tylko nie wiem jak go załączyć, chociaż jestem tyle lat na forum. Jest gdzieś jakaś instrukcja? Bardzo dziękuję, że mi Pani odpowiedziała.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 15 Mar 2016 12:30 
Maksymalne N03 powinno byc ponizej 25 ppm. Lepiej jest więc podmieniać 2 razy w tygodniu, aby nie rosło zbyt mocno. Tak powinny mieć wszystkie ryby.

Film trzeba wrzucić jako publiczny na Youtube lub inną podobną stronę i tutaj podać link. Forum nie ma opcji wprowadzania zdjęc i filmów.

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#7 - Posted: 16 Mar 2016 09:08 
Podaję linki do filmów. Na jednym z filmów widać jak ryba się kołysze a na drugim jak odpoczywa na dnie. Gdy karmię to wszystkie dolegliwości mijają, a ryba zachowuje się normalnie i normalnie pobiera pokarm. Co do NO3 to muszę kupić nowy test. JbL wskazuje na 30 a Sera 0. Muszę to sprawdzić.
Linki:
https://www.youtube.com/watch?v=ZrQp4W8kO5s

https://www.youtube.com/watch?v=maAnuwt3xfc

Proszę o konsulatację

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 16 Mar 2016 10:11 
Ryba ma faktycznie problem z pływanie. Moze jest to początek wynoszenia, ale....tego nie wiem.

Koniecznie przestań karmic ryby i kup nowy test N03.

U alto takze masz problem. Samica ma biały nalot na głowie. Trudno przy takim słabym zbliżeniu powiedziec co to jest.

Kup Kordon Ich Attack i podawaj na razie do wody. W pierwszy dzień podwójna dawka. Potem codziennie o stałej porze nowa dawka.


Podmieniaj wodę na razie codziennie po 10% i uzupełniaj sól w dawce w jakiej wczoraj pisałam.

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#9 - Posted: 16 Mar 2016 10:38 
Ten biały nalot to jest ranka (otarcie), które z dnia na dzień się zmniejsza. Może jest to mała plesniawka. Już tak miałem, podałem sól i przeszło. Jak długo nie karmić? Czy Kordon Ich Attack podawać ze względu na Alto czy Cyfotilapię. Może na oba przypadki.
Czy Kordon Ich Attack nie zabija bakterii nitryfikacyjnych. Nie mam doświadczenia z tym preparatem. Test NO3 kupię dzisiaj.
Dziękuję za odpowiedź.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 16 Mar 2016 10:46 
Polecam zapoznanie sie z tymi środkami:

http://www.kordon.com.pl/index.php/cPath/1?osCsid= 17140f5d7bade427c82fa3ea57fe7931

W tej sytuacji ani jednym ani drugim nic innego nie mozna podać.Nie znamy przyczyny zachowania cyfotilapii. Kordon to środki ziołowe, nie zabijają biologi w akwarium.

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#11 - Posted: 16 Mar 2016 10:57 
Jeszcze tylko jak długo nie karmić??

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 16 Mar 2016 14:43 
4-5 dni

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#13 - Posted: 16 Mar 2016 14:56 
Dziękuję za odpowiedź. Lek już zamówiony. Dzisiaj podmieniam wodę i daję sól i mierzę NO3. Nowy test Sery zakupiony.

Autor Sebi
Użytkownik
#14 - Posted: 17 Mar 2016 08:10 
Kupiłem nowy test na NO3 Sery. Termin ważności do 2018roku. Wynik 0. Pomiar wykonany 3 dni po podmianie wody. Mam rośliny. Może one pochłonęły NO3, ale żeby przy takiej ilości i wielkości ryb wyszło 0, to dla mnie dziwne. Ale i tak zrobiłem 10% podmianki i dodałem soli. Zgodnie z zaleceniem nie karmię.

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 17 Mar 2016 09:27 
Masz sporo roślin, może to jest wynik tego. Ciekawa jestem na jakim poziomie masz P04? Ważne też jest sprawdzenie wcześnie rano i wieczorem pH. Przy takiej ilości roślin moga być spore skoki odczynu.

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#16 - Posted: 17 Mar 2016 09:51 
Zawsze pH mierzyłem wieczorem i wynosiło 8,2-8,3. Sprawdzę jeszcze rano.
Może odczyn być stabilny bo dodaję sól Firmy Seachem Tanganyika, żeby podnieść i zbuforować pH.

Autor Sebi
Użytkownik
#17 - Posted: 17 Mar 2016 15:55 
Dzisiaj dotarł lek Kordon Ich Attack. Chcę go podać ale się trochę boję. Nie znalazłem opinii na temat tego środka. Może ktoś stosował i wypowie się w tym temacie.

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Wynoszenie?? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®