Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Choroba Nigripnnisów.

Autor maxfawor
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Sty 2017 11:59 
WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika: 120/60/60
Wiek zbiornika: Zalane 06/05/2016, dojrzewanie cyklu azotowego 18 dni, zasiedlenie obsadą 03/06/2016

Obsada: 18 Paracyprichromis Nigripinnis, 6 Altolamprologus Calvus, 6 Julidochromis Marlieri, 6 Lamprologus Brewis, ryby F1 wpuszczone do zbiornika 2-4 cm szybko się zaaklimatyzowały, jadzą chętnie, dość szybko rosną, wszystkie gatunki przystępują do tarła,

Jakie pokarmy: Mrożonki Ocean Nutrition artemia, solowiec , larwy komara i wodzienia, czerwony plankton, płatki sera, osi mięszanka

Niepokojace objawy u ryb: Tylko Nigripinnisy, dwie sztuki dorosłe przestały pobierać pokarm, w czasie karmienia podplywają do cząsteczek pokarmu biorą do pyszczka i wypluwają żadko kiedy połykają, schudły lekko wyblakły, pływają w stadzie nie izolują się
,cienkie długie odchody. W pierwszych dwuch miesiącach dwa niewielkie Nigripinnisy padły wykazując powyższe objawy.

Parametry wody: NO2, NO3, PH, NH3/NH4, T: NO2 0, NO3 5-15, PH 8, KH 13, GH 16, NH3 0, temperatura 26,3-26,5. Podmiana raz w tygodniu ok 1/4 objetości, woda w kranie NO2 0, NH3 0, NO3 1, PH 7,5. Raz w tygodniu po pdmianie wody Seachem Trace i Prim oraz Aquavitro Remediation.
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach: Aquael Multikani wkład 400g Purigen, Unimax 700 2l Siporax, 2l grys koralowy 2-4 cm, skaly wapienne gąbka z dużymi oczkami

Jakie dekoracje w zbiorniku:Duże płyty skalne granit i piaskowce, piasek drobny kwarcowy

Autor maxfawor
Użytkownik
#2 - Posted: 22 Sty 2017 12:05 
Dodam, że inne ryby w tym i Nigripinnisy nie wykazują żadnych niepokojących objowów. W tej chwili dwie samice Nigri inkubują ikrę pare dni temu jedna z samic wypuściła młode. Są też młode muszlowce, naskalniki, i pierwsze tarło Calvusów.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 22 Sty 2017 14:36 
Opisz dokładnie odchody chorych ryb, najlepiej jak nakrecisz króki film.

Marta

Autor maxfawor
Użytkownik
#4 - Posted: 22 Sty 2017 18:24 
Ok postaram się uchwycić moment z odchodami to moze jedak trochę potrwać ze względu na to że sporadycznie przyjmują pokarm to też prawie nie wydalaja . Dzięki za szybką reakcję na posta. '

Autor maxfawor
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Sty 2017 21:24 
Niestety nagranie filmiku pokazującego odchody nie było możliwe. One po prostu nie wydalaja.
Ostatnie odchody jakie zaobserwowalem miały dwojaki wygląd. Jedne były cienkie długie ale nie białe, miały kolor pokarmu jaki jadły. Drugie były krótkie, jasne, na końcu rozczlonkowane. Wyglądem przypominały ukwiał .

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 29 Sty 2017 07:45 
Rozumiem, ze ryby nie padają, bo odpisujesz po długim czasie.

Kup Garlic Seachema i podawaj w pokarmie przez kilka dni. Zobaczymy czy coś się zmieni. Jak nie masz dostępu do tego produktu, wyciśnij krople - dwie soku z czosnku i namocz pokarm. Karm ryby w taki sposób przez kilka dni. Czosnek ma być polski, a nie chiński!

Marta

Autor maxfawor
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Sty 2017 22:50 
Nie padają i nie jedzą. Jeden z młodych Nigripinnisów taki 2 cm przestał jeść w poniedziałek. Schudł. Dziś rano podałem z myślą o maluchach mrożonego cyklopa i zaczął jeść. Zjadł trzy sztuki i przestał, chociaż pokarmu było jeszcze dużo i chciał jeść.Łykał i wypluwał.
Podam przez kilka dni z czosnkiem. Jestem ciekawy efektu.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 30 Sty 2017 09:08 
Jeżeli wypluwaja to moga mieć wiciowce. Najlepiej gdybyś zrobił diagnozę u weta. To raczej grubszy problem i możńa stracić obsadę.

Marta

Autor maxfawor
Użytkownik
#9 - Posted: 30 Sty 2017 13:48 
To nie najlepsza perspektywa. Jakie są tego przyczyny i proces kuracji?

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 31 Sty 2017 07:12 
Nie znam przyczyn zachorowania Twoich ryb. Być może zbyt mały zbiornik? stres związany z obsadą? która jest liczna i agresywna. Moze któryś pokarm był nie taki. Na odległość nie da sie wyrokować. Musisz szukac sam. Pisałam Ci abyś nakręcił film ze zbiornika. Postępujesz powoli i ociągasz sie z odpisywaniem, a choroba nie czeka. Nie wiem czy to są na 100% wiciowce, więc napisałam Ci, abyś poszukał pomocy u weta i zbadał chociaż odchody ryb.

Marta

Autor maxfawor
Użytkownik
#11 - Posted: 31 Sty 2017 20:16 
Czy jeśli to są wiciowce będą w dochodach wszystkich ryb czy tylko chorych?

Autor maxfawor
Użytkownik
#12 - Posted: 31 Sty 2017 20:23 
Dzięki za rzeczowe wypowiedzi. Stawiają sprawy we właściwym świetle.

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 2 Lut 2017 21:03 
Bada się chore ryby, a nie zdrowe. Zbadaj odchody tych, które są wychudzone i nie jedzą. Napisałam Ci, bez diagnozy nic nie zrobisz!

A filmu jak nie ma tak nie ma. To w końcu Twoje ryby i Twój interes!

Marta

Autor maxfawor
Użytkownik
#14 - Posted: 2 Lut 2017 21:27 
Zamieszczę film jak tylko będę mógł.Pracuje długo poza domem wracam późno i stąd te wolne tempo. Znalazłem dziś laboratorium na oddziale weterynari na uczelni w Olsztynie bo stąd jestem. Okazalo sie, ze mam tam znajomych i z badaniem nie bedzie problemu. Jest jednak spory problem żeby złapać ryby przy takiej zabudowie zbiornika. Te ryby wcale nie są takie osłabione jakby to mogło wynikać z ich stanu zdrowia. Ryba osłabiona, która nie przyjmuje pokarmu utrzymuje do samego końca względnie dobrą kondycję poczym znika.

Autor maxfawor
Użytkownik
#15 - Posted: 2 Lut 2017 21:32 
Próbowałem dziś załapać jedną. Są bardzo szybkie. Jak Wy sobie z tym radzicie? Może ktoś z czytających te posty ma jakiś patent?

Autor marek
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Lut 2017 14:13 
Spróbuj starego sposobu. Około 2 h po zgaszeniu światła i raczej nie później ryby powinny spać na podłożu i wtedy przyświecając latarką powolnymi ruchami spokojnie możesz wyłapać je siatką. Osobiście tak robiłem.

Autor maxfawor
Użytkownik
#17 - Posted: 3 Lut 2017 16:56 
Dzięki Marek. Spróbuje.

Autor maxfawor
Użytkownik
#18 - Posted: 3 Lut 2017 16:57 

Autor maxfawor
Użytkownik
#19 - Posted: 6 Lut 2017 12:50 
Dwie próby złapania po ciemku konkretnej ryby w moim zbiorniku skończyła się niepowodzeniem. Moje ryby śpią w skałach. Trzy czy cztery śpią na piasku ale większość jest przykejona do pionowych lub poziomych powierzchni brzuchem do góry lub głową w dół. Dodatkowo chora jest tylko jedna, która w nocy jest nie do odróżnienia od pozostałych a dłuższe świecenie rozbudza ryby. Sprawa niby prosta he he.

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Choroba Nigripnnisów. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®