Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Dziwne zachowanie tropheusow

Autor Basiaag
Użytkownik
#1 - Posted: 2 Paź 2017 19:27 
Witam,
Zaobserwowałam u dwóch moich rybek kołysanie się na boki i czerwone, powiększone skrzela. Akwarium ma 360l
parametry wody :
NO2: 0
NO3: 20
Ph: 7,9
Temp. : 25 stopni
Karmione : JBL spirulina 40%, Hikari cichilid Excel mini, tropical spirulina super forte i sushi nori.
Rybki maja około 4-5cm oraz mam je dwa miesiące w zbiorniku.
Miał kotos może taki przypadek? I czy mam powody do zmartwień, ponieważ rybki pływają z taką samą energia jak inne oraz jedzą tak samo.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 4 Paź 2017 14:27 
Ryby moga mieć przywry skrzelowe.

Musisz to sprawdzić.

Marta

Autor Basiaag
Użytkownik
#3 - Posted: 5 Paź 2017 10:31 - Edytowany przez: Basiaag 
czy jestem w stanie to sprawdzić u weterynarza niestety nie mam mikroskopu żeby to zbadać ?
Wyczytałam że objawy to otwarte skrzela bardzo często czerwone i dziwnie wyglądający gardziel czyli dokładnie to co u mnie ale reszta się nie zgadza rybka się nie ociera o nic i nie widzę aby cokolwiek próbowała wypluć. Jedyny objaw to te skrzela i gardziel. Jedna z dwóch rybek po dwóch podmianach wody wyglądała lepiej (normalnie) ale dziś znów skrzela ma czerwone. NH3 NH4 też 0 bo tego nie dodałam.

Dodam jeszcze że akwarium z rybkami ma jakieś dwa miesiące wcześniej chodziło jakieś prawie pół roku bez i wszystkie etapy dojrzewania akwarium zostały zakończone przed wpuszczeniem ryb.

Dosłownie przed chwilą robiłam znów wszystkie testy od nowa : Ph, NO3, NO4, NH3/NH4, wyniki dokładnie takie same.
Do akwarium nic nie dodawałam ani kamyczka nowego. Może coś w filtrze jest nie tak ?
filtracja:
- Eheim professionel 2 - filtr zewnętrzny (Sechem matrix jako ceramika, Pirugen, PhosGuard, węgiel aktywny, gąbka,
- Aquael circulator 2000 - filtr wewnętrzny ( Gąbka, i oczywiście napowietrzanie cały czas)
do tego deszczownica jako wylot z filtra zewnętrznego umieszczona jakieś 5cm nad taflą wody.
- Grzałka z termostatem nie pamiętam ile Wat ale daje radę utrzymać temperaturę 25 stopni
- Jedna świetlówka 25W kolor niebieski od godziny 15 do godziny 21
- Na dnie piasek biały i rozsypane troszkę ceramiki
- Skała z jednej strony Spaghetti czerwone a z drugiej zwykły kamień wapienny
- Rośliny anubias barteri posadzona na Spaghetti i druga posadzona w piachu żabienica ocelotowata

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 6 Paź 2017 06:20 
Każde leczenie w ciemno jest ogromnym zagrożeniem dla życia ryb. Lepiej pobrać jest wycinek skrzela z żywej ryby (to nie jest inwazyjne dla ryby nadmiernie) i sprawdzić przyczynę. Poszukaj weterynarza z mikroskopem albo znajomego "paletkarza" oni zwykle mają mikroskopy).

Jakimi testami badasz wodę? Badałaś wodę w kranie? jesteś pewna, ze w wodzie kranowej nie ma chloru, chloraminy, nadmiaru ozonu?

Marta

Autor Basiaag
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Paź 2017 10:01 
Badałam wodę kranową i z filtra RO. Do akwarium nie używam wody kranowej tylko z filtra odwróconej osmozy + żywica. Testy mam różne kupowałam to co było w sklepie zoologicznym:
Ph JBL
NH3/NH4 tetra
NO3 zoolek
NO2 zoolek

Rybki dziś znów wyglądają lepiej ale nie podmieniałam wody wczoraj. Zastanawiam się czy to może było przez to że nie podmieniałam wody 9 dni ponieważ jestem w ciąży a mojego faceta nie było i nie miałam jak tego sama zrobić. W tym czasie robiłam testy codziennie i wszystko było ok dlatego tak bardzo się nie bałam ale tak dziś mi wpadło go głowy że może po prostu się ryby podtruły tylko czym hmmm ?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 7 Paź 2017 05:41 
Jak przygotowujesz wodę RO do zbiornika? co dodajesz do wody RO

Marta

Autor Basiaag
Użytkownik
#7 - Posted: 7 Paź 2017 08:01 - Edytowany przez: Basiaag 
Hmm nic wlewam ją bezpośrednio do akwarium ?
Tak mi doradzono w sklepie że skoro mam tylko dwie twarde rośliny i trofcie które są wymagające lepsza woda będzie z filtra RO bezpośrednio lana do zbiornika. Nigdy się w ten temat nie zagłębiałam bo skoro to powiedziała osoba kompetentna nie ma co się z nią sprzeczać ale teraz po Twoim poście widzę jaki jest problem. Czy Twoim zdaniem lepiej będzie używać zwykłej wody z kranu czy może pół na pół ?

Parametry wody z kranu:
pH: 7,5
NO3: 2
NO2: 0
NH3/NH4: 0

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 7 Paź 2017 13:08 
Hmmm..... to jak chcesz mieć zdrowe ryby, gdy twardosci sa zbyt małe. Woda RO to woda miekka zwykle o GH i KH bliskim zeru lub bardzo niewielkim. Pozbawiona minerałów, które sa tak istotne przy rybach z Tanganiki. Zbadaj Gh i KH wody RO i zobaczysz co wlewasz do nich. Poczytaj jakie twardości i pH powinny mieć te ryby.

Marta

Autor Basiaag
Użytkownik
#9 - Posted: 7 Paź 2017 19:48 - Edytowany przez: Basiaag 
Ja to wiem ale tak jak pisałam tak mi doradził "specjalista" w sklepie zoologicznym. pH u mnie jest na poziomie 7,7. Może doradzisz mi jaka tą wodę lać może kupić jakieś uzdatniacze ?
Niestety nie mam testów tych o których mówisz zakupie je w poniedziałek i będę wszystko wiedziała.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 8 Paź 2017 16:28 
Woda z kranu jest dobra, o ile nie ma zbyt duzo choru/chloraminy itp.

Można bazować na wodzie RO, ale to wymaga preparowania wody specjalnymi solami. W Tanganika MAGAZYN nr 17 Bogdan Piotrowski opisał preparowanie wody do Tanganiki. Misz masz, czyli moja mała wielka Tanganika – Bogdan Piotrowski

Marta

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Dziwne zachowanie tropheusow Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®