Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Leczyć cały zbiornik czy nie? A moze tylko chore ryby?

Autor Karola
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Kwi 2018 00:17 
Wiem, że do Was nie pasuję ze swoją obsadą, ale przeczytałam tu chyba najmądrzejszy artykuł o kwarantannie i liczę, że może ktoś mi coś mądrego doradzi, bo zupełnie nie wiem co robić.

WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika:126l
Wiek zbiornika: 3msc

Obsada:4 samce gupika, 18 microrozbor galaxy, 3 piskorki, 1 otosek, kilka-kilkanaście krewetek + 2 gurami w kwarantanie (na wodzie i filtrze ze zbiornika docelowego)

Jakie pokarmy: naprzemiennie pokarm mrożony dafnia, oczlik i artemia, granulat dla krewetek wybarwiający i ze spiruliną. okazjonalnie płatki - najdroższe w sklepie-dziecko podarło opakowanie więc musiałam kupić

Niepokojace objawy u ryb: 1 gupik przyjmuje pokarm ale jest chudy i ma ciągnące się białe odchody (objawy były jakieś 2 tygodnie temu ale ustąpiły i teraz pojawiły się ponownie), 1 Galaxy siedzi schowana w roślinach i ma zapadnięty brzuch.

Tydzień temu padł jeden gupik - pływał bokiem, 4 tygodnie temu wpuściłam piskorki bez kwarantanny, jednen padł po 2 dniach, miał na na ciele nadżerki albo zranienia, tuż przed śmiercią hiperwentylował się i miał jakby paraliż (leżał bezwładnie i podrzucał tylko głową).
Wtedy pożałowałam braku kwarantanny i zaopatrzyłam się w dodatkowy zbiornik, zakupiłam w zeszły czwartek gurami i tam sobie siedzą.
Gurami wydają się być zdrowe ale są w wodzie z docelowego akwarium i przełożyłam na filtr gąbkę z docelowego

Parametry wody: NO2 = 0, NO3 bliskie 0, PH 7,5, NH3/NH4 = 0, T:26 stopni
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach:
b.stary filtr zewnętrzny aquaszut System2 ( przepływ ok 200l/h, pojemność 2 l) 1 koszt gąbka, 1 kosz wata, 1 kosz ceramika
+ pat mini

* filtracja była niedostateczna, zaczęły pojawiać się nitki i brązowy osad na szybach przy żwiże, więc kupiłam unimax 250, ale go nie założyłam bo nie wiem co robić w związku z leczeniem

Oświetlenie umiarkowane

Jakie dekoracje w zbiorniku
łupek drzewny, piasek i żwirek kwarcowy, korzeń japoński, rośliny, mchy, wątrobowceZakupiłam lek MLP pro o szerokim spektrum działania wtrosce o życie moich ryb dennych (bo podobno nie zabija zbrojników).
w składzie 3 substancje:nitroskanat, prazikwantel i flubendazol

Ale już sama nie wiem czy mam leczyć cały zbiornik, czy same chore rybki, a może spisać je na straty.
Boję się, że wybiję całą biologię, będę miała później wahania parametrów, rozwój innychpatogenów i masowe śnięcia ryb i krewetek, a może to po prostu słabsze osobniki, którym nie zapewniłam odpowiednich warunków?
Nie wiem jak postąpić z nowym filtrem, czy go włączać bez ceramiki czy dopiero podłączyć po leczeniu?
nie wiem nawet jak zbić ph, do wymaganych 6,5 bo nie mam co2.

No i jeszcze te gurami w kwarantannie - co z nimi?

Autor Karola
Użytkownik
#2 - Posted: 12 Kwi 2018 00:18 
Mam nadzieję, że ktoś dotrwa do końca i przeczyta całość. Dziękuję.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 12 Kwi 2018 08:31 
Cześć,

Fajnie, że mój artykuł przydał się, szkoda tylko, że po fakcie.

Czy chore są tylko gupiki, czy obserwujesz jakieś zmiany u innych ryb?

Na pewno jest to wynik "mieszania biologii" teraz tylko trzeba sie zastanowić co robić. Napisz dokładnie jak inne ryby? czy pobierają pokarm, jaką mają skórę? jakie mają odchody, czy sa aktywne jak normalnie. Podanie leku w ciemno o tak silnym dziłaniu jak MLP może bardziej zaszkodzić. Ale najpierw odpowiedz na pytania.

Gurami zostaw na kwarantannie nic nie rób na razie z nimi. Poczekają na dołożenie aż wszystko sie wyjaśni.

Marta

Autor Karola
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Kwi 2018 11:21 
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Chory jest jeden gupik, ma zapadnięty brzuch, białe ciągnące się odchody ale nie są bardzo długie i nie ma ich cały czas. Pływa po całym zbiorniku, przyjmuje pokarm ale jest mniej żywy niż zazwyczaj.
u Galaxy kilka jet chudszych, ale tylko jedna ma mocno zapadnięty brzuch i siedzi apatyczna w roślinach i nie je, u żadnej galaxy nie zauważyłam odchodów.
Otosek pełen werwy wyjada glony z szyby, u piskorków trudno coś zauważyć bo wychodzą po ciemku, ale przyjmują pokarm i wydaje się że wszystko ok.
Wczoraj znalazłam też mini krewecie, także krewetki się rozmnażają, jedzą i wszystko z nimi ok. choć jedna miała lekko białawy pancerzyk, ale już tego nie widać (pewnie go zrzuciła).

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny ryb, to te chore są może trochę bledsze ale nie mam wyrażniej różnicy, brak odstających łusek plam czy owrzodzeń.

Może przyniosłam to z żywym pokarmem

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 12 Kwi 2018 18:39 
Być może cześć ryb zarażona jest nicieniami lub wiciowcami. Pamiętaj, że gupiki są roślinożerne, reszta ryb toni jak galaxy raczej zooplanktonożerne. Dlatego masz pomieszanie diet w zbiorniku, zarówno ryby rośłinożerne jak i mięsożerne. To może mieć wpływ na ich kondycję.

Jaki żywy pokarm im podajesz?

Ja nie leczyłabym ryb w ogólnym zbiorniku, ale raczej w oddzielnym, te które wyraźnie są chore.

Marta

Autor Karola
Użytkownik
#6 - Posted: 12 Kwi 2018 23:10 
Zbadałam kupy pod mikroskopem, są nicienie i larwy oraz jaja tasiemców ;/ pływają też w wodzie a więc cały zbiornik do leczenia ;/
z żywego podawałam tylko dafnię. A gupiki są wszystkożerne a więc pokarm nie powinien stanowić problemu.

Autor Karola
Użytkownik
#7 - Posted: 12 Kwi 2018 23:13 
nie nicienie tylko wiciowce!

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 13 Kwi 2018 05:35 
Jeżeli badałaś to najlepsze wyjście to prawda. Czyli leczysz tak?

Masz racje z gupikami to wszystkożercy, larwy, detrytus i zooplankton. Jeżeli podawałaś pokarm pochodzący z odławiania w naszych wodach to mogłaś przynieść pasożyty. Jednak ja optuję za reakcją na połączenie ryb bez kwarantanny i osłabienie odporności. Wtedy ujawniają się wszystkie choroby. Już Konrad Lorenz pisał w swoich książkach, że ryby to jedne z nielicznych organizmów, które zanim połączymy musimy poddawać kwarantannie:)

Marta

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Leczyć cały zbiornik czy nie? A moze tylko chore ryby? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®