Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Jarmuż dla tropheusa

Autor aquafan
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Gru 2018 19:36 
Witam.
Czy ktoś z Was dawał swoim tropheusów jarmuż? Znalazłem w internecie mnóstwo zalet tej rośliny ale nie wiem czy można to podać tropheusom. Mam dostęp do świeżych liści ponieważ rośnie na ogródku nawet zimą. Kolega mówił mi że karmi tym malawi.
Oto kilka informacji znalezionych w necie.

Tymczasem barwne liście jarmużu (w różnych odcieniach zieleni, fioletowozielone i fioletowobrązowe) są skarbnicą białka, błonnika, witamin - przede wszystkim C i K, a także soli mineralnych - zwłaszcza wapnia i potasu, oraz sulforafanu - silnego przeciwutleniacza.Jarmuż, podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustne, jest skarbnicą sulforafanu - przeciwutleniacza, który ma silne działanie antynowotworowe. Sulforafan może uchronić m.in. przed rakiem prostaty, płuc i jelita grubego.Poza tym jarmuż zwiera karotenoidy (beta karoten, luteinę, zeaksantynę) - przeciwutleniacze, które również hamują szkodliwe procesy oksydacyjne, a co za tym idzie - mogą zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych. Dowiedziono, że spożycie karotenoidów może obniżyć występowanie takich nowotworów, jak: rak jamy ustnej, krtani, przełyku i pęcherza moczowego. Warto wiedzieć, że kolor nadawany przez karotenoidy (czyli żółty, pomarańczowy lub czerwony) w jarmużu jest maskowany chlorofilem – zielonym barwnikiem, który również ma działanie przeciwutleniające i wspomaga procesy oczyszczania organizmu - tworzy silne połączenia z częścią toksycznych związków (w tym z niektórymi substancjami rakotwórczymi), dzięki czemu mniejsza ilość szkodliwych związków dociera do tkanek organizmu.

Jarmuż jest także skarbnicą innej antynowotworowej substancji - witaminy K, która również hamuje rozwój niektórych nowotworów, m.in. piersi, jajnika, okrężnicy, pęcherzyka żółciowego, wątroby.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 4 Gru 2018 09:47 
Nie ma przeciwwskazań w podawaniu jarmużu do miksów. Nie wiem tylko czy będzie to ich ulubiony pokarm, bo jest nieco gorzkawy. Podejrzewam, ze lekko sparzone liście można także wrzucać w całości do zbiornika. Wszystko jednak z umiarem.

Marta

Autor aquafan
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Gru 2018 17:29 
Witam.
Dziękuję za odpowiedź. Wczoraj wsadziłem jeden duży 10-20cm sparzony liść za pomocą przyssawki. Nie wiem czy to ich ulubiony pokarm ale dziś została sama łodyga😀 Widać im zasmakowało.
Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 4 Gru 2018 20:43 
Na pewno jest to niezły pokarm balastowy.

Marta

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Jarmuż dla tropheusa Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®