Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Aklimatyzacja Petrochromisow

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor danlack
Użytkownik
#1 - Posted: 31 Maj 2006 07:21 
W sobote przywiozlem Petrusie od Marty (szt. 18 - dwie ryby sa duze, 4-5 srednich a reszta to "maluchy" po 8 cm) razem z Ikola i eretmodusami.
Plywaja w zbiorniku 600 lit (mam w nim troche roslinek, anubias + mikrozorium)

Na dzien dobry podalem sol + witaminy (Sera + AM).
W poniedzialek podalem brokuly - ktorymi chetnie zajely sie Ikole,
we wtorek wieczorem platki OSI z wit, ale Petrusie raczej nie wykazaly nadmiernego zainteresowania, niektore probowaly i wypluwaly - kilka zjadlo (najgorzej z duzymi rybami zero zainteresowania, pozniej troche kopaly w zwirku), czesc petrusiow w tym czasie szlifowala szybe. Dzisiaj rano dostaly granulat na ktory oczywiscie rzucila sie ...... ikola i eretmod. no moze kilka mniejszych petro. ale po chwili prawie wszystkie szlifowaly szybe a ikole wyjadly spokojnie do konca pokarm.

Ikole kleja sie do szyby na moj widok, petrusie nie maja tego odruchu. To co pisal Leszek sa strasznie plochliwe - dzisiaj w trakcie karmienia (no moze sekunde pozniej jak ikole zjadly wszystko) tak jechaly po szybie ze nie wiem (pierwszy raz zachowaly sie tak nerwowo od soboty). jak wchodze do pokoju to nie widac u nich z tego tytulu stresu.

Mlode petro odzyskaly ubrawienie, gorzej jest z wiekszymi przychodzi im to trudniej.

Nie wiem dlaczego te zarloki nie pobieraja pokarmu ? moga podjadac rosliny, ale to chyba nie do konca. Co radzicie ?

Bogdan

ps. na czas karmienia wylaczam pompy i napowietrzanie, a i w pon podmienilem z 15% wody.

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 31 Maj 2006 07:37 
Witam!!!
A jakie masz Petrusie?
Kurcze Bogdanie dzisiaj oge miec nieco ograniczony dostep do netu ale jutro bardzochetnie cos napisze wiecej.
Jak słusznie zauważyłes Petrusie to dość płochliwe ryby. Ciezko powiedziec dzlaczego one nie chca jesc, ja uważam że to stres pop podrózy je tak hamuje. ciesz sie że pływaja , bo u mnie leżały na dnie i musiałem je powoli "podnosić" do góry żeby zaczely pływać. Nie karm jeszcze przez 1-2 dni i mpożniej stopniowo próbuj z różnymi pokarmami lae w amlych ilościach, tak żeby sprawdzić czym sie interesują. Przyklej np. tabletki Serowskie na szybkę i włóż to do akwarium i rónież obserwuj. Tylko może być tak że wcześniej to zjedzą eretmodusy i Ikole. Spróbuj podać szpinak. U mnie było tak ze za kazdym razem jak wpuszczałem do akwarium nowe Petrusie na poczatku zaczynały jeśc cos innego. Witaminy to podstawa i malutkie podmiany wody. Włóż może jakieś doniczki z dużymi dziurami do akwarium, w celi imitacji grot.
Postaram sie jeszcze dzisiaj odezwac a jak nie to jutro od rana na pewno.
Leszek

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 31 Maj 2006 07:44 
Czyli sprawa się powtarza. To najtrudniejsze ryby do aklimatyzacji. U nas nie nastarczałam z granulatem i shrimp mixem. Jadły tak, ze inne ryby nie nadążały. Dzisiaj z pozostałymi było podobnie.

Wg mnie musisz bardzo powoli przyzwyczajać je do swojego zbiornika. Najwiecej informacji ma Leszek bo on to robił kilkukrotnie.

Czy masz właczone światło?

Mart

Autor danlack
Użytkownik
#4 - Posted: 31 Maj 2006 07:57 
Nie swiece w zbiorniku, ale tez nie ma zadnych skalek, itp. Wrzuce im jakies imitacje grot (czy w tych doniczkach trzeba cos robic - jakis otwor ?)

Bogdan

Autor danlack
Użytkownik
#5 - Posted: 31 Maj 2006 08:54 
Wrzucielem co znalazlem w piwnicy, tj. trzy duze plyty z piaskowca i 3 sztuczne groty. Moje grzebanie w zbiorniku nie wywolalo jakiego poplochu, naotmiast pozniej zaczelo sie zajmowanie rewirow. Wszystkie petrusie wybarwily sie, kilka samcow probowalo zaprosic do tarla samice, ogolnie wydaje sie ze zrobilo im sie ciekawiej. Wstrzymam sie z karmieniem do jutra, podam im niewielka ilosc granulatu (tym byly karmine u Marty).
Natomiast teraz dla odmiany ikole maja klopot ze znalezieniem sobie miejsca, zobaczymy wieczorem jak pouklada sie w zbiorniku.

Dzieki za pomoc.

Bogdan

ps. Leszku to sa famula Katete

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 31 Maj 2006 09:02 
Czyli Bogdanie masz niezłą zabawę. Mam nadzieje, że agresja nie wzrośnie. Napisz czy coś zjadły.

Marta

Autor danlack
Użytkownik
#7 - Posted: 31 Maj 2006 09:10 
Leszek radzi nie karmic, poczekam jeszcze do jutra, nie wygladaja jeszcze tragicznie :-) Czasami leje sie ale mlodziez, ale zobaczymy jak bedzie dalej.

B

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 31 Maj 2006 13:58 
Spróbuj jeszcze dołożyć doniczek. Ja stawiam doniczke " do góry nogami" i od podłoża wycianm szlifierką (dużo pyłu) wejście, takie drzwi dopasowane do wielkości ryb.
Kurcze jak nie w ta strone to teraz w drugą poszły ehh! no i jak tych ryb nie kochać. Dbaja o to zeby opiekun mial co robić.
Ja bym dołożył jeszcze pare doniczek. Można kupić za grosze takie wieksze np. w OBI. Dobrze jest ustawic tak doniczki zeby otwory nie były obok siebie i wtedy ryby nie beda sie widzieć. A pomiedzy doniczami ustaw kamienie pod katem tak aby ryba tam mogla wpłynać i sie schować.
Karmieni proponuje rozpoczac od malych porcji różnymi pokarmami. To co jadły u Marty u mnie na poczatku nie chciały jeść, a wybierały zupełnie coś innego. Ale z czasem jedza wszystko.
Leszek

Autor drozd
Użytkownik
#9 - Posted: 31 Maj 2006 14:31 
Ja stawiam doniczke " do góry nogami" i od podłoża wycianm szlifierką (dużo pyłu) wejście, takie drzwi dopasowane do wielkości ryb.

Leszku mam pyatnie odnośnie tych grot z doniczek... czy wejście robisz tylko z jednej strony czy też robisz dwa otwory po przeciwnytch stronach na przestrzał? czy takie same groty robiłes w przypadku Tretocephalusów? (przpraszam za mały offtopic :-)

pzdr,

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 31 Maj 2006 17:04 
Hym! Z tymi doniczkami jest tak że mozna robi tylko z jednej strony wejście lub z dwóch. U mnie przeważały te z jednym wejsciem u Petrusiów. Zawsze istnieje mozliwoś kombinacji.
Jeżeli chodzi o N. tretocephalusy tu zawsze było jedno wiejscie podobnie bylo u nasalników. Wejście dla szczelinowców było doś małe/waskie. Kształt wejscia wyglądał jak trapez.
Ale mozna tez np. dla Petrusiów zastosowa rury PCV lub kamionkowe. Właśnie w takiej rurze u mnie samica Petroichromisa miala spokój podczas inkubacji.
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#11 - Posted: 31 Maj 2006 19:58 
Leszku, jak pisalem mam dwie "duze" groty (ze starych zapasow) i trzy duze plyty (30x30cm) z piaskowca czy cos w tym stylu. W tych duzych grotach urzeduja od czasu do czasu 2 najwieksze petrusie - po ich wlozeniu od razu wybarwily sie jak nalezy, wydaje mi sie (co o tym sadzisz ?), ze jak ryby zaczynaja interesowac sie tarlem to jest to oznaka przemijania stresu, tak wiec odpuszcze chwilowo donice.

Dzieki za pomoc - jestem pewien ze to dobry pomysl. Jutro wiecozrem sprobuje z granulatem Hikari (mam jakies stare zapasy) dla odmiany.

Bogdan

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 31 Maj 2006 20:08 
Bogdanie - "nie pierwsze jaskółki czynia wiosnę". Ja bym jeszcze poczekał pare dni z wyjeciem tych donic. Dlaczego? Petrochromisy to płochliwe a co jest z tym zwiazane dość stresujące sie ryby. Jeżeli już powoli aklimatyzuja sie w akwarium niech teraz jakiś czas popływja sobie w tych warunkach dojada do siebie po transporcie. U mnie niektóre osobniki dochodziły kulka tygodni. Jak widać wszystko idzie w dobrym kierunku. Zwróć uwage na budowe głowy ryb (powinna być dość pełna od tkanki miekkiej), zwróć uwagę na skórę (nie powinno być żadnych nalotów i plam) i wybarwienie (normale kolory, nie stonowane). Jeżeli przez pare dni ryby będą zachowywyać normalnie (pływają , a nie przesiaduja na dnie; ganiaja sie, stroszą) to wtedy mozna powiedzieć że wszystko jest w porzadku.
A co z agresją? Doniczki daja im pewne schronienie i wrazenie bezpieczenstwa. Również o tym nalezy pamietać urzadzajac akwarium (kilka wiekszych grot). Zobaczysz jak reaguja ryby w chwili nie pewności lub ew. zagrożenia.
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#13 - Posted: 31 Maj 2006 20:18 
Leszek, alez ja nie mam zamiaru wkladac reki do tego zbiornika przez najblizsze 10 dni a co tu mowic o wyciaganiu doniczek/grot.

Apropos donic to zastapilem je jak pisalem duzymi taflami piaskowca i sztucznymi grotami (z zywicy) i stad to niefortunne stwierdzenie ze zrezygnuje z donic. Ryby maja juz substytut doniczek, a zamiana tego na doniczki mysle ze nic nie wnioslaby (tak sadze, popraw mnie o ile myle sie)

Zobaczymy za 2-3 dni jak oswoja sie do konca co z agresja.

Bogdan

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 31 Maj 2006 20:24 
No to coś pokreciłem. Grot z żywicy nie mam i nie moge nic powiedzieć na ten temat. Myślę że powinno być w porzadku.
Ja jakoś od lat stosuje doniczki i pewnie mam do nich jakis sentyment dlatego o nich pisze :-).
Ważne aby groty były stosunkowo duże do ryb.
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#15 - Posted: 31 Maj 2006 20:27 
A ja niedawno dostalem w ramach rekompensaty za "drugiej" jakosci tlo od producenta (taka imitacja duzych polaczonych otoczakow, ale petrusie 17 cm polubily je)

Autor danlack
Użytkownik
#16 - Posted: 1 Cze 2006 08:21 
Niestety bede oddawal zbiornik w ktorym plywaja teraz Petrusie i Ikole 29 czerwca (a 30.06 wyjezdzam na dwa tygodnie).

O ile moje leczenie w duzym zbiorniku zakonczy sie sukcesem, to chcialbym polaczyc stada za jakies 10-14 dni, zeby miec chociaz dwa tygodnie na obserwacje czy wszystko jest z nimi ok.

Co radzicie -
1. zostawic ryby na glodniaka bez opieki na 2 tyg.
2. ustawic im automat z platkami 1-2x dziennie - choc obawiam sie ze sporo ucieknie do filtrow (normalnie wylaczam do karmienia)
3. zostawic ryby pod opieka niekompetentnej osoby z instrukcja obslugi i przygotowanymi porcjami pozywienia na kazdy dzien (raczej skromnymi)

Pewnie postawie kamere do internetu, zebym mogl zdalnie rzucic okiem co tam u rybek, ale przy tej jakosci obrazu to nie spodziewam sie rewelacji, no chyba ze przyzwyczailbym je do oswietlenia w miedzyczasie rowniez.

Bogdan

Autor timus
Użytkownik
#17 - Posted: 1 Cze 2006 10:09 
Wiecie co?

Wpadło mi do głowy jak połączyć petro z trofciami w moim akwarium.
Leszek pisał o kojcach w których trzymał w ogólnym młode petrusie.
Ja przegrodził bym akwarium przeźroczystym poliwęglanem tak żeby ryby sie widziały i pływały w tej samej wodzie. Co Wy na to?


Marcin.T <')))><

Autor danlack
Użytkownik
#18 - Posted: 1 Cze 2006 10:24 
Mysle Marcin ze to mialoby sens jakbys spodziewal sie agresji pomiedzy stadami, a tego raczej nie widze, petrusie przeganiaja u mnie ikole, ale delikatnie, wiec nie widze powodu, zreszta niech wypowie sie Leszek i inni.

B

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 1 Cze 2006 10:27 
Wg mnie nie ma agresji pomiędzy stadami, tak jak pisze Bogdan.. U petrochromisów agresja może występować pomiędzy osobnikami.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#20 - Posted: 1 Cze 2006 10:34 
Ale nie powiedziałem w sumie najważniejszego!

Te petrusie będą młode a obsada to "dorosłe" ryby. Najbardziej obawiam sie pana tego zbirnika S.Diagramma. Choc z trofciami sie nie leje. A jedynie samica która na dniach poraz enty będzie wypuszczac młode pilnuje swojej grotki ;)

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#21 - Posted: 1 Cze 2006 11:45 
U Petrochroisów jest tak jak napisała Marta. Agresja jest wewnatrzgatunkowa, a nie międzygatunkowa. Wyjątek to tarło kiedy samieć przegania wszystko co wpłynie go groty lub w jejej pobliżu. Jest to typowe przeganianiea nie atak.
Lesek

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 1 Cze 2006 11:47 
Kurcze w sumie o jakiej ja agresji pisze, troche mnie Marta zinsiprowała z ta agresja. U mnie nie mazadnej agresji, sa tylo czasami małe gonitwy na długość ogona.
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#23 - Posted: 1 Cze 2006 11:48 
Leszek czy u Petrusiow kopie dolki w grotach samiec czy samica ? a moze oboje ?

Autor rufus1
Użytkownik
#24 - Posted: 1 Cze 2006 11:54 
Samiec (tak jest u mne) i ma czym wybierac, co zreszta widać po ich wspaniałych pyszczkach.
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#25 - Posted: 1 Cze 2006 11:56 - Edytowany przez: danlack 
To u mnie jeden (najwiekszy) duzo siedzi w grocie i calkiem niemaly dolek sobie wykopal :-)

Poza nim reszta chyba chce jesc bo jak podchodze zbieraja sie przy szybie, jedynie ten duzy samiec siedzi w grocie.

Bogdan

Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 1 Cze 2006 14:52 
Bogdanie i tak ma być, narazie.
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#27 - Posted: 4 Cze 2006 22:00 
Dlugo trzeba czekac az ten najwiekszy samiec zainteresuje sie pokarmem - zazwyczaj wyplywa troche spozniony na posilek.

B

ps. poradz mi co robic.

Musze oddac zbiornik w ktorym plywaja petro i ikole za 3 tyg. a za 4 tyg. wyjezdzam na 2 tyg. (pierwszy tydz. beda bez opieki, drugi tydz. bedzie ktos z instrukcja obslugi ale zero wiedzy).
Zastanawiam sie czy nie polaczyc jak najszybciej stad (za tydzien), zeby miec przynajmniej 3 tyg, na obserwacje czy wszystko jest ok.

Autor rufus1
Użytkownik
#28 - Posted: 4 Cze 2006 22:29 
Bogdanie a jak pozostałe, nowe ryby? Czy jedza? W celu przyspieszenia metabolizmu, czyli zwiekszenia też apetytu i zpotrzebowania na pokarm mozesz podnieśc temperature do 26*C. To jest to o czym kiedys wspominałem że do tego wrócimy. Chyba że wiekszość ryby juz pobiera pokarm,nie musza sie na niego rzucać podstawa żeby zaczely jesc. Wkladj kamienie z glonami jka masz, próbuj z roznymi pokarmami. Który najchetniej jedza? Dobre sa tabletki przyklejone na szybe i wlozone do akwarium. Nie spodziewaj sie od razu szturmu, kazda ryba jest inna i beda na poczatku bardzo ostrożne. Oczywiscie może byc tak że nie będa jadły wcale tych tabletek, a zupełnie coś innego.
Myślę że im poźniej je połaczysz w stado tym lepiej. Proponuje ok. tygodnia przed wyjazdem. Bedziesz mial czas na obserwacje. Przewaznie po 3-4 dniach widac co i jak.
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#29 - Posted: 4 Cze 2006 22:50 
No tak, ale jak lacze stada to pewnie powinienem zrobic im diete, a tak przed samym wyjazdem dodatkowa 3-4 dniowa glodowka ? Sorki, ze tak mecze.

Bogdan

Autor rufus1
Użytkownik
#30 - Posted: 5 Cze 2006 01:13 
Nic nie napisałeś jak pozostale ryby
Leszek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Aklimatyzacja Petrochromisow Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®