Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Ikola z problemem

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor jareks34
Użytkownik
#1 - Posted: 26 Cze 2006 21:22 
Nie wiem czy to normalne ale jednej ikolci cos wyszlo z odbytu lub drog rodnych jest to duze i nie wiem co z tym teraz robic.Ryby maja okolo 3 lat i jest 12 samic i 2 samce i nie wiem czy to nie wina ze nie moze sie ta ryba wytrzec czy po prostu tak musi byc prosze o podpowiedz

Autor JGr
Użytkownik
#2 - Posted: 26 Cze 2006 21:34 
Spróbuj uściślić - w którym konkretnie otworze obserwujesz zmiany? U dorosłego trofeusa bez problemu jesteś w stanie to określić bez wyławiania ryby.

I jeszcze jedno (wybacz jeśli pytam o rzeczy oczywiste) - wiesz jak wygląda pokładełko?

Jarek

Autor jareks34
Użytkownik
#3 - Posted: 26 Cze 2006 21:54 
nie wiem co to jest pokladelko ale widze zwisajaca bolwe okolo 1 cm w dole przy otworze odbytowym ale nie wiem dokladnie zktorego otworu bo jest to tak duze ze zaslania obydwa otwory mam te ryby okolo 4 miesiecy dostalem je od kogos i nie za bardzo wiem co to moze byc

Autor JGr
Użytkownik
#4 - Posted: 26 Cze 2006 22:15 
Hmmm... 1cm mówisz... to sporo, nie pokładełko i nie ikra.

1 cm to długość tego czegoś, tak? A grubość, kształt, kolor, konsystencja????

Czym karmisz swoje ryby?

Od jakiego czasu obserwujesz tę zmianę i czy wystepuje tylko u jednej ryby? Czy poza tym, co opisałeś widzisz jeszcze jakąś zmianę u tego osobnika - w wyglądzie lub zachowaniu? Pobiera pokarm?

Jarek

Autor jareks34
Użytkownik
#5 - Posted: 26 Cze 2006 22:31 
zdaje mi sie ze bedzie to pokładełko jest to nakrwione i jakby byly do tego przyczepione jaja ikry tyle ze sa one juz powydlubywane i jak cos takiego leczyc ma to tylko jedna sztuka i dostala to dzis w czoraj bylo wszystko w porzadku po zatym ryba ta zachowuje sie normalnie

Autor tasma
Użytkownik
#6 - Posted: 26 Cze 2006 22:37 
Mam samice, przez przypadek tez jest to ikola, ktorej podczas skladania jajeczej wychodzi cos z drog rodnych. Ma to okolo 1 cm, jest jasno pomaranczowe. Dotychczas ta samica wycierala sie trzykrotnie i trzy razy to obserwowalem. Po kilku dniach to cos cofa sie. Dodam ze samiczka ma problemy ze zlozeniem ikry. Robi to bardzo dlugo. Jajeczka dlugo "zwisaja" zanim wypadna.

Autor jareks34
Użytkownik
#7 - Posted: 26 Cze 2006 22:57 
mam nadzieje ze tak samo bedzie ale wole wczesniej cos zaradzic zanim bedzie za pozno ale jest to cos chyba podobne jak u ciebie u mnie to ma jeszcze ksztalt kolki

Autor tasma
Użytkownik
#8 - Posted: 26 Cze 2006 23:06 
tak dokladnie wyglada jak jajeczko ikry, ktore nie moze odpasc
mimo ze samica sklada kolejne to jedno tkwi tam do konca
podaj profilaktycznie troche soli, zeby samicy nie wdalo sie zakazenie i obserwuj, mam nadzieje ze skonczy sie jak u mnie - bezproblemowo

Pozdrawiam

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 26 Cze 2006 23:25 
Ja równiez spotkałem sie z taka przypadlościa. w jednym przypadku była to Ikola w drugim Kasanga. Ryby pochodziły od innych hodowców, dlatego nie wiem czym były karmione i jak. Tegiego problemu nigdy nie maily ryby z odlowu, a tylko F1 lub kolene FX (przynajmniej u mnie w akwarium). Mam gdzies fotki z taka samica.
Jest to moim zdaniem problem zweżenia otworu u wyjscia gonad, czyli tam gdzie pokazuje sie podkladełko i wydalana jest ikra. Szukajac podobnego schorzenia w literaturze spotkalem sie z opisem że podobne problemy moga wystepowac u ryb nie wlasciwie karminych i nastepuje powolne zwezenie tego otworu. Samica podczas takiego tarla bardzo mocno sie napręza. Może równiez sie zdarzyc, co rownież obserwowoałem u siebie, ze samica pobudzona przez samca przystepuje do tarła mimo tego że w partii brzusznej nie widac żeby miala ikre. Wydala wowczas jedno, dwa ziarenka z wielkim trudem a reszta jest jakby przyklekjona przy odbycie (te ziarenka ikry sa różnej wielkości). Po jakims czasie po tarle zostaje własnie taka czerwonawa brodawka. Moim zdaniem moze to byc zakończenie gonad, ale moge sie mylic. Jest to bardzo ukrwione.
Zwezenie tego otworu może doprowadzic do calkowitej niezdolnosci do wydalania ikry. Ale czy to jest to nie wiem.
Na ten problem moim zdaniem nic nie można zaradzić.
Leszek

Autor JGr
Użytkownik
#10 - Posted: 26 Cze 2006 23:27 
Kiedyś chyba ktoś tu o podobnej sytuacji wspominał, coś mi się kojarzy, ale nie pamiętam dokładnie.

U mnie czasem zdarza się, że samiczka jakby "gubiła" ziarno ikry, myślę że ma to związek z sytuacją w stadzie - nie ma samca który by się nią zainteresował, lub którym ona byłaby zainteresowana. Jednak zdecydowanie nie jest to zmiana tej wielkości, o której piszecie. Czy poza wysuniętym pokładełkiem i ikrą nie wyglada to na stan zapalny narządów rodnych? Jakiś obrzęk, przekrwienie? W takim przypadku samiczka może nie być skłonna do odbycia tarła... Jak to oceniasz Przemek?

Jarek

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 26 Cze 2006 23:34 
Jarku u mnie było to przekrwienie i ikra czasami "wisiala" czasami nie.
Leszek

Autor sebo
Użytkownik
#12 - Posted: 27 Cze 2006 11:27 
cześc ja też tak miałem u jednej Kazumby (odłów) ale po ok dwóch dniach po tarle to się wchłonęło więc myśle że to normalne,

Autor jareks34
Użytkownik
#13 - Posted: 27 Cze 2006 19:58 
to wyglada jakby kilkanascie ziaren ikry skleilo sie razem i nie chcialo odpasc a przy tym jest to bardzo ukrwione teraz te pecherzyki jakby pekaly zobaczymy moze to samo odpadnie

Autor tasma
Użytkownik
#14 - Posted: 27 Cze 2006 20:56 
Jarku
przychylam sie do tego co napisal Leszek. Jest jakis problem z wydaleniem jajeczka. Nie podejmuje sie powiedziec czy to zwezenie czy zaklinowanie. Fakt jest taki ze moja samica miala to kilkukrotnie chyba trzy razy, a dwa na pewno. Czyli to chyba trwale uszkodzenie. Acha u mnie w akwarium byly dwa dominujace samce chetne do tarla. Zaczerwienienia i obrzeku nie zauwazylem.
Jesli ta samiczka bedzie sie niedlugo wycierac obiecuje fotorelacje.

Przemek

Autor jareks34
Użytkownik
#15 - Posted: 27 Cze 2006 21:43 
ok postaram sie jutro tez zrobic pare zdjec
u mnie tak samo sa tylko dwa samcea reszta to samice

Autor jareks34
Użytkownik
#16 - Posted: 27 Cze 2006 22:11 
mam zdjecia tej rybki ale nie wiem jak ja wsadzic na forum

Autor fazi64
Użytkownik
#17 - Posted: 28 Cze 2006 00:06 
Witam,
1. Zarejestruj sie i zaloguj na jednej ze stron "hostow" np.: http://www.imageshack.us/
2. Zdjęcia z kompa przeslij (upload) na ta wlasnie strone.
3. Skopiuj kod dla forum z zakladki "My images"
4. Kliknij na czwarta ikonke od lewej na samym dole naszego forum.
5. Wklej kod, wcisnij Enter i gotowe.
Przyklad:

Pzdr.
Fazi64

Autor jareks34
Użytkownik
#18 - Posted: 28 Cze 2006 16:44 
[url= ][/url]

Autor jareks34
Użytkownik
#19 - Posted: 28 Cze 2006 16:48 
[url= ][/url]

Autor rufus1
Użytkownik
#20 - Posted: 28 Cze 2006 16:59 
Rany! Co to jest? :-((
Moje ryby ktore opisywałem wczesniej nie miały takiej kuli. U mnie to bylo duzo mniejsze (mniejsze od ikry), a tu widze naprawde bardzo duzy guz, torbiel. Napisaleś wcześniej że tam jest ikra?
Ja osobiscie nie wiem co to może byc za schorzenie. Może inni forumowicze cos podpowiedza.
Leszek

Autor jareks34
Użytkownik
#21 - Posted: 28 Cze 2006 17:01 
[url= ][/url]

Autor jareks34
Użytkownik
#22 - Posted: 28 Cze 2006 17:03 
rybka wlasnie padla ale mysle ze jest to temat na przyszlosc moze ktos tez sie z tym spotkal

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 28 Cze 2006 17:04 
Nigdy czegoś aż tak okropnego nie widziałam. Nie wiadomo nawet czy to wystaje z otworu płciowego czy odbytowego. Kompletnie nie mam pomysłu co to jest.

Moze TooOld w swojej książce o chorobach (tej ze zdjęciami ma coś podobnego).

Nie mam pojecia co z tym zrobić. Koniecznie trzeba dodawać do wody sól niejodowana by z tego nie zrobił się jakiś problem.


Marta

Autor kris
Użytkownik
#24 - Posted: 28 Cze 2006 17:04 
oebjrzalem zaniemowilem

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 28 Cze 2006 17:05 
Oglądniej ją dokładnie skąd to wystawało, ok?

Marta

Autor jareks34
Użytkownik
#26 - Posted: 28 Cze 2006 17:19 

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 28 Cze 2006 19:37 
Skad masz te ryby, chodzi mi o to, czy od akwarysty ktory wiedzial jak sie z nimi obchodzic. Szczegolnie pytam o podawanie pokarmu i wode.
Jakie jest to pokolenie? Z tego co mi sie wydaje jest to tzw. FX.
Jarku zwróc uwage na kształt głowy u ryby na drugim planie, widocznej na ostatnim zdjeciu jakie zamieściłeś (rozumiem że ryby pochodza z jednego stada). Wydaje mi sie ze ta glowa jest nieco zdeformowana jak na trofeusa, a skutkiem tego moze byc min. niestety niewłasciwe karmienie i brak witamin, chów wsobny itp., niekoniecznie przy rybach dorosłych, ale juz na etapie rozwoju narybku. Ale to sa takie moje przemyslenia, nie wiem czy do końca słuszne.
Leszek

Autor jareks34
Użytkownik
#28 - Posted: 28 Cze 2006 23:03 
sa to ryby od znajomego ktory mial chodowle byla to przez niego starannie dobierane stado z tego co wiem dwoch roznych zrodel ryby te sa wyselekcjonowane tak aby stado nie bylo za bardzo agresywne do siebie sa razem juz od bardzo dluga karmione sa przeminnie kazdego dnia czyms innym co prawda witamin zadnych nie podaje ale mysle ze sa zawarte one w tej chwili w kazdym pokarmie szanujacych sie firm przewaznie sa karmione platkami roznych produktow i od czasu artemia sa to wedlug mnie bardzo duze rybybo mialem w czesniej duboisy i byly o polowe mniejsze czy sa one zdeformowane raczej nie mysle ze zdjecia sa nie najwyzszej jakosci i to jest przyczyna takiego widoku reszta ryb zachowuje sie normalnie mam nadzieje ze byl to pojedynczy przypadeknie majacy nic w spolnego z odrzywianiem czy woda a po prostu jakies z chorzenie ukryte u tej samiczki moze nawet nie mozliwosc wytarcia ale bede obserwowal i powiadamial o ewentualnych spostrzezeniach

Autor rufus1
Użytkownik
#29 - Posted: 28 Cze 2006 23:45 
Rozumiem.
Myśle że moze to byc nowotwór, czego wcześniej nie chcialem pisać bo to bardzo przykre. Ja z nowotworami u ryb spotykalem sie hodujac wiele lat temu mieczyki, szczegolnie odmainy czarne były na nie podatne.
Co do trofeusów. Zdziwilo mnie Twoje stwierdzenie o selekcji ryb w kierunku agresji. Ta ryba ma w sobie z natury agresje. Nie do końca jestem pewien czy tak sie da wyselekcjonować ryby, ale moze....... . Agresje u trofeusa minimalizuje sie przy saomoczynnym doborze stada, bez ingerencji akwarysty. To bardzo ciekawe zachowania, po cześci dlatego sa to ryby tak intersujece. Jest to proces długotrwały.
Piszesz ze sa bardzo duze w porównaniu do dubosi. To jednak musialy jesc coś "innego" ze tak urosły. Karmisz artemia te ryby. Proponuje zastapić ten pokarm balastem w "skorupkach" (np. rozwielitka). Dlaczego? Trofusom nie podaje sie miekkich robaków. Ten temat był poruszany na forum.
Kończac chcialbym jeszcze wspomnieć tylko o tej glowie. Na fotce ja widze zalamnie linii obrysu bocznego na czole, miedzy oczami. O tej deformacji pisalem. Czolo ryby prawidlowo hodowanej i wyselekcjonowanej powinno być bez tego zalamania (dołka) na czole. Linia powinna przebiegać po łuku łagognie spadając na górna krawędź wargi, tępo zakończając pysk ryby. Obserwuja trofeusa żerujacego na kamieniu widac dlaczego ten pysk jest tempo zakończony. Wszelie załamania, wydłużenia szczęk wskazuja na deformacje kości czaszki itd....., spowdowane wieloma czynnikami, po cześci o nich wspomialem. Ale mozliwe że to zdjecia tak jest zrobione i ono deformuje rybe na fotce.
Leszek

Autor tasma
Użytkownik
#30 - Posted: 29 Cze 2006 08:37 
Rzeczywisie ten guz jest ogromny. W moim przypadku bylo ty wystajace ziarenko ikry plus fragment wnetrznosci o dlugosci okolo 5 mm.
Przykro ze ryba padla.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Ikola z problemem Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®