Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Szare plamy na T.B. Ujiji - Brak pomysłu na leczenie

Autor roa
Użytkownik
#1 - Posted: 14 Lip 2006 22:02 
Witam,

od kilku tygodni (8) borykam sie ze sporym problemem, który niestety narasta.

Tropheusy (4 ze stada 19 osobników) dostały na ciele szarych plamek. Ich ilośc zwiększa się w miarę upływu czasu i w końcowej fazie daje efekt utraty łusek. plami nie mają postaci meszku a raczej ubytków.

Podjałem leczenie solą niejodowaną (3 łyżki na 100l w pierwszym dniu i 2 łyżki na 100l w 2 dniu) niestey bez efektu.

Póbowałem znaleźć podobny objaw na necie jednak bezskutecznie. Przeglądałem w akarystyku niemieckie wydanie książki poświęconej chorobom ryb - równiez nic.

W desperacji (podejżewałem jakiegoś pasożyta) zastosowałe kurację Costapurem wg zaleceń producenta - brak zmian.

Brkuje mi już pomysłów. Czy możliwe że jest to jakaś infekcja bakteryjna? Choruje tylko kilka osobników i brak jest zauważalnej ekspansji na inne.

Podaję parametry zbiornika:
200l, ph8, kH13, gH 19, NO3 15-20, NO2 0, zbi0ornik mam 8 miesięcy, temp. w tej chwili nie przekracza 28 stopni (lato)
Ryby mają ok 5-6cm, ocieraja sie o podłoże. Niestety sa niezmiernie ruchliwe i płochliwe bo mam sporo skałek więc odpada robienie zdjęć :(

Jeśli macie jakiś pomysł to napiszcie.

Pzdr.roa

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 14 Lip 2006 22:25 
Witam,
A nie jest to efekt walk pomiedzy rybami? Moze ta czworka to przyslowiowi "chlopcy do bicia" i ubytki w luskach sa spowodowane mechanicznymi uszkodzeniami. Moze jednak sprobuj strzelic kilka fotek, bo to zawsze moze ulatwic diagnoze.
Moje T. brichardi Kipili (w koncu, po wielu probach pierwsza samica zaczela nosic w pysku jajeczka-hurrra!!), tez czasami maja slady po "starciach" i oberwane luski, ale slady te szybko znikaja.
A poza tym Brichardy rosna do sporych rozmiarow i w 200l moze im docelowo brakowac miejsca.
Pzdr.
Fazi64

Autor roa
Użytkownik
#3 - Posted: 14 Lip 2006 22:47 
To nie chłopcy do bicia. Jeden z nich to pretendent do tronu. Poza tym uszkodzenia są za gęsto umiejscowione.

Fotki i tak zrobić nie mogę bo rozebrałem całe oświetlenie. Jetem w trakcie przeróbek pod 375l. Baniak już zamówiony bo się tłuką niemiłosiernie.

Dodam, że ryby mają apetyt i zachowują się normalnie.

AR

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 14 Lip 2006 23:05 
....bo się tłuką niemiłosiernie...
Witam,
To moze wyjasniac sprawe. A nie lepiej usunac skalki? W mysl zasady: mniej terytoriow do obrony - mniejsza agresja.
Jaka forme maja uszkodzenia? Czy ryby maja nienatrualnie nastroszone luski? Czy to ewidentne slady po walkach (wyszarpniete luski)?
Napisz cos wiecej.
Pzdr.
Fazi64

Autor roa
Użytkownik
#5 - Posted: 14 Lip 2006 23:13 
W nowym zbiorników będzie mało skał i to w dodatku duże otoczaki więc nie będzie gdzie się chować i walczyć o nie.

Łuski nie są nienaturalnie nastroszone. To nie sa ewidentne ślady po walkach.

Plamki nie są efektem walk. Widziałem je u kolegi i wyglądały inaczej.

Jeśli do końca przyszłego tygodnia nie znajdę rozwiązania to zamówię do ryb rybiego doktora po SGGW. Pracuje w zoologu niedaleko mnie. Szkoda ryb.

AR

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Lip 2006 01:14 
Witam!!
Czy to sa szare plamki/plamy bez ubytkow na skorze (nalot w różnych miejscach na rybie) czy plamki z widocznymi ubytkami, przewaznie w srodkowej czesci tułowia?
Pierwsze moga wskazywac na infekcje bakteryjna, drugie zas na uszkodzenia podczas walk.
Leszek

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 15 Lip 2006 07:00 
Jeżeli jest to infekcja bakterjna można zastosoć 2 metody leczenia:

1. Bactopur (w płynie) + Mycopur - wtedy nie znając przyczyny leczymy również prawdopodobne infekcje grzybowe, które pojawiają się często wraz z bakteriami.

2. FMC

Bardzo by nam pomogły jednak zdjęcia tych plam

Marta

Autor roa
Użytkownik
#8 - Posted: 15 Lip 2006 08:49 
Witaj Marto,

W poniedziałek postaram sie złożyć do kupy oświetlenie i przesłać jakieś fotki. Jeśli oczywiśce uda mi się coś zorbić - są piekelnie szybkie a zeminie kiepski fotograf :).

Najciekawsze jest jednak to że nie znalazłem ani opisu ani fotgrafii z czymś podobnym, choć jak wspominałem sięgałem do specjalistycznej literatury?!

Co do leczenia to skłaniam sie przy pierwszej opisywanej przez Ciebie metodzie Marto. Prawdopodobnie zostanie zastosowana w przyszłym tygodniu jeśli nic innego nie uradzimy. Jeśli to nie pomoże przyjedzie Pan doktor. Traktuję to jako ostatecznośc z uwagi na koszty. Osobniki to F1; gdyby były to WF juz dawno bym skorzystał z jego pomocy.

Pozdrwawiam

Artur

Autor roa
Użytkownik
#9 - Posted: 15 Lip 2006 08:55 
Czy to sa szare plamki/plamy bez ubytkow na skorze (nalot w różnych miejscach na rybie) czy plamki z widocznymi ubytkami, przewaznie w srodkowej czesci tułowia?

Leszek,

Bez ubytków w początkowej fazie w końcowej tak. Tak jak to napisałeś przypomina to nalot na początku. Dlatego skłaniam się ku leczeniu przeciw bakteryjnemu.

Pzdr.

Artur

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 15 Lip 2006 09:28 
Moim zdaniem skuteczniejsza jest 1 metoda zaproponawana przez Martę (Bactopur+Mycopur) jezeli dotyczy to infekcji bakteryjnych, a po czescie wskazują na to szarawe naloty na rybach.
W kwestii uzupełnienia do wody podaj witaminy.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#11 - Posted: 16 Lip 2006 21:23 
Witam,
Podaje link (j. ang.), gdzie w formie prostych algorytmow przedstawione sa poszczegolne objawy, prawdopodobne schorzenie i zalecana kuracja (moze komus pomoze to choc troche we wstepnej ocenie infekcji)
http://tiny.pl/tk4t
Pzdr.
Fazi64

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Szare plamy na T.B. Ujiji - Brak pomysłu na leczenie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®