Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

kiepska woda - ikolki chorują

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor jacekkudla
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Sier 2006 13:54 
Mam 15 ikolek w małym baniaku przejściowym 160 litrów, i mam spory problem bo jedna po przeprowadzce mi padła i strasznie zepsuła wodę (nie
zauważyłem jej bo się rozkładała w grocie a policzyć ich nie sposób) i mam już kilka dni poziom no3 powyżej 160 i no2 powyżej 1,0... Co byście poradzili zrobić? Dodam że podmieniam codzennie 15-20% wody dodaje witaminki i nie karmie rybek, ale widze że się chyba skumulował stres z przeprowadzki i kiepska woda i kolejne 2 rybcie są "średnie"... jest jakiś sposób by wyjść na prostą? Większość rybek wygląda normalnie i zachowuje się normalnie czyli walczą jeden drań pół baniaka zajął itp itd. nie widze ni nitkowatych odchodów ni obrzmienia, bardziej nawet zapadnięty brzuch jednej i takie jakby zgarbienie...
PH 7,5 TWW i TWO nie pamiętam ale w normie, nie oświetlam baniaka.
Co radzicie?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 18 Sier 2006 14:24 
A jaka masz filtrację, czy ustabilizowałes zbiornik przed wpuszczeniem ryb?

NO3 masz zabójcze dla ryb.

Czy dodajesz np. Nitrivec?

pH też masz niskie

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 18 Sier 2006 14:25 
Moim zdaniem nalezy podmieniac napoczatku wode nawet w nieco wiekszych ilosciach co 2-3 dzień. Ja propnowalbym 30%, a teraz nawet do 50% przy takim No3. Ryb nie karm i sielnie napowietrzaj wode.
Z tym "draniem" moze byc problem. Jezeli taki stan potrwa dluzej przy tak nie komfortowych warunkach, czyli przegeszczenie i wczesnijeszy stres zwiazany z woda itd. to pozostale ryby, szczegolnie te przeganiane moga miec problemy z wiazane ze stalym stresem zpowodowanym atakami tego dominanta. Teraz raczej wskazany jest spokoj dla ryb.
Sprawdz dokladnie cale akwarium, filtry i ogranicz kryjowki do minimum zeby miec kontrole nad zbiornikiem. Dla mnie jest to troche dziwne ze masz stale No3 160 przy codziennych podmianach wody. Takim poziom No3 to zabojstwo dla ryb!!!!
Jezeli ten dominat bedzie natarczywy to go odlap.
Ryb nie karm, podawaj witaminy oraz podmieniaj wode. Temp. nieco obniz , np. 24-25*C to max., napowietrzanie.
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#4 - Posted: 18 Sier 2006 14:31 
Baniak przewiozłem od kolegi wraz z wodą (około 120 litrów wody przytargałem) a także z filtrem. przy codziennej podmianie dodaje nitrivec oraz nutrafina bakterie. Do wody oczywiście aquatan-uzdatniacz.
Dominant się usadowił w grocie, także chyba ją poproatu wyciągnę. temp mam 25 *C.
Czy jest coś co mógłbym dodać by poprawić warunki rybciom i troszkę poprawić wodę (jakieś preparaty na zbicie no3 są chyba dostępne-tylko czy skuteczne?
Jacek

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 18 Sier 2006 14:35 
A jaki to jest filtr, czy bakterie w nim są na 100% żywe. Jak długo filtr był odłączony od prądu przy przewożeniu?

Marta

Autor jacekkudla
Użytkownik
#6 - Posted: 18 Sier 2006 14:37 
filtr jest że tak powiem własnego pomysłu, czyli głowica powerhead i wsadzona w poprzeka akwa gąbka, czyli filtr zajmuje 1/6 baniaka około. filtr był wyłączony około 1,5 godz ale był w woreczku wraz z wodą z baniaka i nadmuchany...

Autor jacekkudla
Użytkownik
#7 - Posted: 18 Sier 2006 14:40 
Nie mam gdzie dominanta odłowić, niedługo startuje z docelowym baniakiem, także dopóki nie wystartuje muszą być w tym małym...

Autor drozd
Użytkownik
#8 - Posted: 18 Sier 2006 14:42 
a może warto by dodac soli niejodowanej? wydaje mi się że pomaga znieść rybom podwyższony stres, jak i zwiekszone wskaźniki no3... co sądzicie?

Marek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#9 - Posted: 18 Sier 2006 14:45 
mam też sól rafową, a także sode oczyszczoną...? czy to mogłoby pomóc?
Jacek

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 18 Sier 2006 15:06 
Witam,
Sol niejodowana na pewno, sol morska i soda sluza do zmiany twardosci wody, wiec tu dodatkowe (nagle w przypadku soli morskiej) zmiany parametrow, nie sa wskazane.
Ale troche czarno widze te ryby w nowym szybko przygotowywanym, niedojrzalym akwarium.
Troche sie chyba pospieszyles z przeprowadzka. Musisz sie przygotowac na spore klopoty (odpukac) i szczegolnie uwazac przy introdukcji ryb do nowego zbiornika.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#11 - Posted: 18 Sier 2006 15:06 
Dziwne dla mnie jest też to że choruje zazwyczaj jedna max 2 na raz, reszta zachowuje się i wygląda normalnie...

Autor jacekkudla
Użytkownik
#12 - Posted: 18 Sier 2006 15:21 
Obyś się Krzysztofie mylił... Ale łatwo się nie poddam. Co do przeprowadzki do dużego baniaka dopóki nie ustabilizuje się tam cykl azotowy napewno żadnego trofcia nie wpuszcze...

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 18 Sier 2006 15:24 
Witam,
I masz swieta racje, tylko ten proces nie jest w jakis sposob wyznaczalny czasowo i zalezy od wielu czynnikow, a i sam start cyklu nie oznacza jeszcze, ze zbiornik jest juz dojrzaly. Teraz najwazniejsze, to doprowadzic przejsciowke do stanu uzywalnosci i wode w niej do parametrow akceptowalnych przez ryby.
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 18 Sier 2006 15:47 
Moze w tej gąbce jest słabe natlenianie, sprawdź ją. Zobacz jaki kolor ma "biologia" - czy prawidłowy brązowy , kleisty, czy też jest czarna o metalicznym zapachu. Jak czarna, o metalicznym zapachu to masz spory problem. Biologia Ci padła. Wyjmij delikatnie gąbkę i przepłusz w wodzie z akwarium - sprawdź kolor wg mojej informacji.

marta

Autor jacekkudla
Użytkownik
#15 - Posted: 18 Sier 2006 15:50 
ok. Później sprawdze, jutro podam info co z tego wyszło. Dziękuje wszystkim za podpowiedzi
Jacek

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 18 Sier 2006 16:33 
Włóz drugi, a najlepiej 2 filtry na ten okres nawet 8w Aqua szuta z napowietrzaniem. on na pewno nie zajmuje 1/6 zbiornika!!!
Ten filtr co masz dokladnie sprawdz ale moja sygestia jest taka zeby wymienic w nim wklad. dodawanie do wody teraz nitrivecu nic nie da skoro prawdopodobnie "padla" Ci biologia. Mozliwe ze toksyny pochodza wlascie od filtra, a raczej z jego masy filtrujacej.
A co to sa bakterie nutrafina i po co je dodajesz? A nirivec nie spelnia tej samej roli w akwarium?
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#17 - Posted: 18 Sier 2006 19:27 
nutrafin cycle spełnia tą samą rolę co nitrivec tylko wymiennie używałem poprostu. Jeszcze nie udało mi się sprawdzić filtra....

Autor jacekkudla
Użytkownik
#18 - Posted: 19 Sier 2006 08:56 
Wrzuciłem do filtracji wczoraj powerheada z gąbką oraz małego aquaszuta również z gąbką, do tego mam kamień napowietrzający, zaciemniony baniak, obniżoną temp rybek nie karmie podaje witaminki. Wyciągnąłem grotę, ale dominant chyba dalej goni resztę, popatrze dziś czy mocno rozrabia
Jacek

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 19 Sier 2006 11:58 
Czy wymieniles wklad w glownym filtrze ktory miales od poczatku?

Autor jacekkudla
Użytkownik
#20 - Posted: 19 Sier 2006 12:11 
Leszku wymieniłem, czyli założyłem nową dużą gąbkę na powerheada
Jacek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#21 - Posted: 21 Sier 2006 09:00 
Ja już nic nie rozumiem. Podmieniam codziennie około 20 litrów wody (więcej nie moge bo wode dowoże w baniakach 5 litrowych, bo na osiedlu woda została odcięta) a i tak cały czas utzrymuje się wysoki poziom no2 i no3, z 17 Ikolek z bólem przyznaje zostało mi 11, nstp 2-3 nie wyglądają najlepiej. Nie wiem czy po części przyczyną tego stanu nie są 2-3 samce, które terroryzują cały baniak... Mam nadzieję że w tym tygodniu wodą podłączą to wymienie z 50 % wody... obym zdąrzył...
Jacek

Autor fazi64
Użytkownik
#22 - Posted: 21 Sier 2006 09:34 
Witam,
Pechowo skumulowalo Ci sie kilka nieszczesc naraz, szkoda, ale teraz juz nie wiem co robic? Wieksza wymiana - tak - ale to tylko polsrodek, skoro w przechowalni wyraznie nie wystartowala biologia. Troche zadzialal tu u Ciebie (IMHO) najwiekszy grzech akwarystyczny - pospiech (skad ja to znam).
Teraz, cokolwiek bys nie zrobil - moze pogorszyc sytuacje. Patowa sytuacja ;((

Autor jacekkudla
Użytkownik
#23 - Posted: 21 Sier 2006 09:41 
Tego się obawiałem... Że pat... na domiar nieszczęść (i chyba główny powód, który mi teraz przyszedł do głowy) to to iż którejś nocy korki wysiadły i przez kilka godzin filtr i napowietrzanie nie działało (ilości godzin nie jestem w stanie określić). Teraz to już się budzę w nocy jak pompki nie słychać (chociaż to w pokoju obok i żona komentuje dosadnie)
Psiedle jest nowe i jeszcze pewne niedoróbki (brak wody, braki prądu) a mi się łezka kręci jak ikolki padają.... Szkoda... ale cóż wiecznie źle nie będzie:)
Jacek

Autor rufus1
Użytkownik
#24 - Posted: 21 Sier 2006 11:22 
Po przerwie w pracy filtrow (wystarczy 2-3 godziny i proces obumierania bakterii rozpoczety) i ponownym wlaczeniu niestety do akwarium dostarczamy toksyny ktore powoli zabuija ryby.
Druga sprawa to jak napisales dominujace 2-3 samce. Ja bym je odlapał, tylko pytanie czy masz gdzie.
Rzeczywiscie jakos nieciekawie nalozylo ci sie kilka problemow na raz, ale dobrze napisales :"...... ale cóż wiecznie źle nie będzie:)", i tak nalezy podchodzic do sprawy.
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#25 - Posted: 21 Sier 2006 11:47 
Żal mi Leszku najbardziej rybek i mego czasem po nocach nie spania. Niestety nie mam gdzie dominantów odłowić. Mam nadzieję z tych co zostaną w nowym baniaczku jeszcze radochę mieć będe.
Napewno w nowym baniaku poczekam aż biologia w pełni wystartuje no i elektryków już obdzwoniłem będą przyczyn wysadzania korków szukać...
Jacek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#26 - Posted: 24 Sier 2006 09:42 
Sytuacja się stabilizuje, tak przynajmniej to wygląda. No2 spadło do 0,6 i tak duże ale jest postęp, dałem wczoraj rybkom kilka płatków OSI bo myślałem że zjedzą szybę na mój widok. Oj kocioł w baniaku był okrutny. Koniecznie musze wystartować jak najszybciej z nowym baniakiem bo te 2-3 dominanty nie dają żyć cłaej reszcie. Jedna siedzi za filtrem, kilka pozostałych za piaskowcami...

Autor trzcinka
Użytkownik
#27 - Posted: 24 Sier 2006 20:23 
Słuchajcie -przepraszam że ja taka niedoświadczona się wtrącam-ale może pomogły by preparaty Sery-Turbo Clear,i Toxivec

Poza tym sprawdz wodę którą dolewasz.
Ja raz miałam taką sytuację że po podmianie wody miałam więcej azotanów niż przed-i też szukałam przyczyny-(na szczęście nie dotyczyło to trofciarni)a okazało się że woda którą lałam miała azotany.Była to woda z mojej studni głębinowej z 47 metrów-gdzie kto mogł się spodziewać takich substancji.-sprawdż koniecznie tą wodę którą stosujesz do podmian.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#28 - Posted: 25 Sier 2006 08:13 
Wodę wcześniej sprawdzałem była bezazotanowa:) Czytałem Twego posta i pamiętałem o takiej ewentualności...
Ale sytuacja się stabilizuje... no2 praktycznie brak, no3 jeszcze koło 40 ale też spada także opanowałem pomór:) Przeżyło 11 ikolek 6 straciłem.... No ale cóż, bez wody bieżącej, z zanikami prądu i tak wg mnie nieźle poszło...
Jacek

Autor robertk40
Użytkownik
#29 - Posted: 25 Sier 2006 10:34 
Witam propo startu nowego baniaka , jak parametry w miare się ustabilizują w mniejszym proponowałbym podmieniać 20% wody 2 razy w tygodniu a zlaną dolewać do nowego baniaka mieszając z kranówkom to powinno troszke przyspieszyć odpalenie trofcie mam dopiero od roku więc może ktoś mnie poprawi lub doda coś mądrego

Autor trzcinka
Użytkownik
#30 - Posted: 25 Sier 2006 10:34 
Witam-całe szczęście,i miejmy nadzieję że już z górki.
Po raz kolejny złośliwość przedmiotów martwych.Już to wcześniej zauważyłam ,że przeważnie jak ryby chorują to albo wyłączą prąd,albo coś się popsuje
Właśnie było tu kilka takich tematów gdzie nieszczęścia chodziły parami-zupełnie tak jak w życiu.

Co innego gdy się samemu popełni jakiś straszny błąd,a co innego no właśnie taka sytuacja jak u Ciebie.

A kiedy startujesz z nowym baniakiem?


Fazi-zebrałam się na odwagę i pytam-co znaczy skrót który tak często stosujesz IMHO

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / kiepska woda - ikolki chorują Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®