Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

POMOCY!!Choroba???

Strona  Strona 1 of 4:  1  2  3  4  Next »  
Autor Alex
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Wrz 2006 21:06 
Witam
Wczoraj zakupiłem od hodowcy 6 młodych trofeusów.Posiadam akwarium 200 litrów i wczesniej odpowiednio je przygotowałem.Wczoraj z trofciami było wszystko w porzadku,lecz dzisiaj rano dopadła je pleśniawka lecz po podniesieniu temperatury z 26 na 29 stopni szybko zniknęła,Niestety od rana rybki zachowywały sie dziwnie oprocz plesniawki energicznie "potrzasały" ciałem na boki.Po telefonie do hodowcy wrzuciłem metronidazol.Dwóm rybkom sie poprawiło pływaja i zaczeły sie gonic niestety reszta cały czas jest w jednym miejscu najczesciej w kącie akwarium i praktycznie "lezy" na dnie bez ruchu,Mam wielka prośbe i pytam co robic dalej.Hodowca zalecił mi jutro powtorzenie dawki metronidazolu.Czy robic cos jeszcze czy to wystarczy??Będe niezmiernie wdzieczny za pomoc

Autor danlack
Użytkownik
#2 - Posted: 9 Wrz 2006 21:56 
Co znaczy mlodych ? ile maja ? czy sa inne ryby
kiedy ruszyl zbiornik ?
jakie paramtery wody ?
czy pali sie swiatlo czy nie ?
czy, ile i czym byly karmione i od kiedy ?
Ile podano metro i w jakiej formie ?

Prosze nie majstrowac z temp i co to znaczy dopadla je plesniawka ? Prosze opisac ?

Bogdan

Autor Alex
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Wrz 2006 22:19 
Młode maja około 5 cm,oprocz nich pływaja jeszcze dwie neonki ktore zostały.Poprzednio funkcjonował tam zbiornik z paletkami i woda jest w "połowie" po nich,reszta została podmieniona.Swiatło sie pali cały czas a karmione były pokarmami płatkowanymi tetry i spirulina.Podałem 8 tabletek metro 250 mg rozpuszczone w szklance wody.Jesli chodzi o plesniawke to rano jak właczyłem swiatło trzy trofeusy miały bardzo duzo kropek w jednym miejscu - jedna przy ogonie reszta mniej na srodku ciała.Po południu wszystkie kropki znikły całkowicie.Głowne objawy to 4 z 6ciu trofeusow cały czas sa na dnie i wogole nie pływaja,praktycznie bardzo mało sie ruszaja.Aktualna temperatura to 28 stopni.

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 9 Wrz 2006 22:33 
Posiadam akwarium 200 litrów i wczesniej odpowiednio je przygotowałem.
Witam,
Z tego co piszesz - mozna miec pewnosc, ze jest inaczej. Biotop Tanganikanski ma zupelnie inne parametry (wody) niz SA. Czy w pelni swiadomie wziales sie za zmiane obsady? Czytales cos (pytales kogos) nt. warunkow, jakie musza miec Twoje ryby w akwarium?
Czy przygotowales akwarium (korekta parametrow wody - pH, KH, GH) na przyjecie trofeusow?
Wyglada na to, ze nie i mamy kolejny klops.
Pzdr.
Fazi64

Autor Alex
Użytkownik
#5 - Posted: 9 Wrz 2006 22:44 
Nie bede ukrywał ze oprocz podmiany wody i włozeniu skał nie zrobiłem praktycznie nic.Jesli chodzi o porady to rozmawiałem tylko zo owym hodowca.Tak czy tak doradzcie co mam robic trzeci trofeus dołacza do jedynych dwoch,ktore pływaja ale dzieje sie tak tylko poniewaz one same podpływaja i go przeganiają.Jedna z ryb wyglada tragicznie tzn. nie rusza sie praktycznie wogole i lezy w kącie akrawium na dnie.Podobnie druga ktora czasem przynajmniej zmieni połozenie.Czy mam to zostawic??Jutro hodowca zalecił mi ponowna dawke metro.Dodam ze te dwie ryby nie ruszyły sie z miejsca praktycznie wogole za cały dzien.

Autor danlack
Użytkownik
#6 - Posted: 9 Wrz 2006 22:50 - Edytowany przez: danlack 
Trzymasz neonki z Trofciami ?

Plesniawki nie leczy sie metronidazolem tylko bloat, ponadto wtedy podaje sie 3-5 gr na 100 litrow a nie 1 gram. Mysle, ze Twoje ryby beda mialy bloat, ale jeszcze nie maja. Ogranicz im stres.

Natleniasz jakos wode - przy tej temp spada zawartosc tlenu w wodzie i mogles je przydusic ?

Poczytaj troche o tropheusach, np. na tym forum. To nie sa ryby, ktore mozna wziac i wpuscic do baniaka ot tak sobie dla fantazji. Padna na bank.

Dodales soli wpuszajac ryby do zbiornika - NIE
Zgasiles swiatlo na kilka dni - NIE.
Karmiles po wpuszczenie - BLAD (dieta przez pare dni)

Obniz te temperature tylko powoli - takie gwaltowne skoki termiczne 3C moga zabic ryby. Wroc do 26C do jutra wieczor. NAPOWIETRZAJ.

Bogdan

ps. ale wielkiej szansy nie daje Ci - wglada ze nie probowales przygotowac sie do przygody z Tanga. Jak przeczytasz polowe postow na tym forum :-) to masz szanse. pozdrawiam

Autor Alex
Użytkownik
#7 - Posted: 9 Wrz 2006 22:58 
Wielkie dzieki.Powroce do temperatury 26 stopni.Mam tylko pytanie czy jutro podawac ten metronidazol??Akwarium napowietrzane jest bardzo dobrze.

Autor danlack
Użytkownik
#8 - Posted: 9 Wrz 2006 23:18 
ja tam nie widze powodu podawania metro, ale niech wypowiedza sie bardziej doswiadczeni koledzy. Lepiej podaj 6 lyzek niejodowanej soli kuchennej (do kupienia jako tzw. sol do kiszenia ogorkow np. w MAKRO). Zgas to swiatlo, nie karm przez kilka dni (ani jednego plateczka). Kup witaminy np. Sery i podawaj codziennie przez pierwsze 7-14 dni. Pozniej stopniowo wprowadzaj pokarm, ale to dopiero jak wszystko wroci do normy.

Co z parametrami o ktore pytal Fazi ? Jak nie znasz to mow ze nie znasz, to tez jakas informacja. Jak bedziesz milczal to koledzy nie pomoga Ci :-)

Bogdan

Autor fazi64
Użytkownik
#9 - Posted: 9 Wrz 2006 23:23 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Nic nie piszesz o akwarium! Kiedy zalozone, jaka filtracja, jakie parametry wody (pH powinno byc min. 7,5, KH powinno byc min. 8 dn, GH 15-20, NO2 0 mg/l, NO3 nie wieksze niz 30 mg/l, a najlepiej mniejsze). Zle wartosci tych parametrow - to moga byc czynniki, powodujace takie zachowanie Twoich ryb.
Zaczales od popelniania bledow i teraz musisz zrobic wszystko, zeby to odkrecic, a zeby cokolwiek pomoc - musisz podac informacje o ktorych piszemy z danlack'iem
Pzdr.
Fazi64
PS.
Jezeli woda ma zle parametry, to podanie lekarstwa nic nie da, a wrecz zaszkodzi rybom.

Autor Alex
Użytkownik
#10 - Posted: 9 Wrz 2006 23:32 
Ponowne dzieki.Problem polega na tym ze nic nie moge zmierzyc bo nie mam zadnych testerow w domu.Jutro wyskocze do znajomego zeby wziac mysle ze mimo niedzieli zmierze przynajmniej PH.Akwarium ma trzy lata a jesli chodzi o filtracje to cały czas chodzi filtr wewnetrzny aquael Fan3 oraz filtr kaskadowy aquael FZN3.Zgadza sie zabrałem sie do tego jak całkowicie niedoswiadczony człowiek.

Autor danlack
Użytkownik
#11 - Posted: 9 Wrz 2006 23:35 
I nie czuj sie atakowany Alex, bez informacji wejsciowej, nie ma informacji zwrotnej, szamanow i wrozek, to tutaj jeszcze nie widzialem :-D

Alex kazdy popelnia jakies bledy i nie ma sie czego wstydzic, wal kawe na lawe, co wiesz co nie, ludzie Ci powiedza co musisz sprawdzic, a nie wiesz

To pH i twardosc po paltetkach to moze byc cos co zabije Ci ryby, ale nie wiem czy cos z tym robiles. Paletki i neonki zyja w calkiem innym biotopie i maja inne wymagania na wode.

Do jutra,
Bogdan

Autor danlack
Użytkownik
#12 - Posted: 9 Wrz 2006 23:43 
Kup sode oczyszczona (najlepiej w aptece) i podaj w ilosci 1 lyzeczka na 100 litrow wody (oczywiscie rozpusc w wodzie i powoli wlej do baniaka) soda poniesie troche twardosc i pH. Najlepiej jak podasz sode po np. 20% podmianie wody, po godzinie sol jak znajdziesz gdzies taka (zwykla kuchenna nie nadaje sie), to samo z soda (nie ze sklepu).

Skad brales wode do paletek z osmozy czy z kranu ? nie wiesz jakie masz pH w kranie ?

Te podmiane to moze najlepiej dzisiaj juz zrobic. Poziomu azotanow pewnie tez nie znasz ?

B

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 10 Wrz 2006 00:00 
No nieźle!!!
Przede wszystkim wymień wodę. Nie cala od razu bo ryby moga dostac szoku, ale zacząłbym od 50% i tak co dzień po 10%. Jeżeli tam trzymaleś paletki to ta woda moze miec bardzo niekorzystne parametry dla trofeusów. To jest to oczym pisali przedmowcy. Jakie masz wklady w filtrach? Jezeli typowe dla paletek to woda jest zakwaszana i to moga byc oznaki (zachowanie trofeusów) niskiego pH wody w akwarium (kwasowość). Kup uzdatniacze do wody i witaminy, o czym bylo wsponiane wczesniej.
Tak jak napisano wyżej pleśniawki nie leczy sie metronidazolem, jest to lek na wiciowce, a w polaczeniu z sera bactopurem direct na chorobe tzw."bloat". Poczytaj na forum jest takich przypadkow omowinych sporo. widoczne oznaki chorobowe przy bloat to ciagnace sie, bialawe odchody i w poźniejszym etapie rozdecie/opuchniecie powłok brzusznych.
Pleśniawke w poczatkowym stadium mozna leczyc podniesieniem temperatury, ale uwaga!!!! ryby z Tanganiki nie moga zbyt dlugo przebywac w podniesionej tempraturze. Jest to dla nich szkodliwe. Pleśnawke mozna leczyć równiez solą niejodowana (pisano o tym we wczesniejszych postach). Plęsniawka atakuje ryby osłbione, a podnie metronidazolu jeszcze bardziej oslabia ryby. Podawaj witaminy i nie karm ryb!!!
skąd wiesz ze miales plesniawkę? Pamietaj ze akwarium jest po paletkach (podloze pewnie nie wymieniane, siedlisko pełne roznych bakterii). Jezeli masz slimaki to one równiez moga przenosic rózne, dziwne rzeczy.
Powiem szczerze, ale nie jest to jakis atak na Twoja osobe, chyba zbyt szybo wprowadziles te trofeusy. popełniłeś wiele błędów. Poczytaj na forum jest tu wiele cennych uwag, wskazowek jak przygotowac zbiornik, wode i jak, kiedy wpuszczac ryby.
Leszek

Autor Alex
Użytkownik
#14 - Posted: 10 Wrz 2006 06:25 
Alez oczywiscie ze nie podałem metro po to aby wyleczyc plesniawke.Na poczatku napisałem ze podniosłem temperature po to aby ja załatwić.Metro podałem po komsultacji z hodowca gdy opisałem mu ze ryby kołysza sie na boki.A jesli chodzi o wode po paletkach to zostało jej mniej niz połowa bo oczywiscie przed wprowadzeniem trofci podmieniłem około 60%.Temat plesniawki zakonczony poniewaz nie ma po niej sladu.Chodzi mi bardziej o to ze dalej trzy ryby "leżą" w kącie akwarium praktycznie bez ruchu.Pytanie czy stosowac kuracje metro dalej juz jak zacząłęm czy faktycznie przerwac i podmienic wode.Z witamin podałem Tetra Vital w płynie.Aktualna temperatura to 27 stopni.

Autor Alex
Użytkownik
#15 - Posted: 10 Wrz 2006 06:27 
Acha faktycznie niestety wczoraj u tych trzech trofci,ktore zywo pływały dało sie zauwazyc bardzo długie,białe "nitki" odchodow.

Autor Alex
Użytkownik
#16 - Posted: 10 Wrz 2006 08:28 
Sytuacja z godziny 8:25 swiatło zgaszone.Juz cztery trofeusy sie gonią a dwa sa wobec siebie bardzo agresywne.Dwa dalej "leża" na dnie lecz zaczynaja niesmiało wygladac za skałek.Mysle ze jest duza poprawa.Pytanie tylko czy podmienic wode czy dalej dodac metronidazolu?Nie chce stresowac rybek i za bardzo podmieniac wody lecz jesli uwazacie ze jest taka koniecznosc to prosze o wskazowke.Przypominam ze w wodzie jest metronidazol z wczoraj.I bardzo prosze jaka o podanie jest najwłasciwsza temperatura.Mam cały czas dokładnie 27,5 i nie wiem czy nie jest za wysoka.Z gory dzieki.

Autor Alex
Użytkownik
#17 - Posted: 10 Wrz 2006 12:59 
Zaraz Wszyscy zaczniecie pewnie na mnie bluzgac.Zmierzyłem Ph i jest wręcz tragicznie.Wynosi 6,6.Prosze o rade jak domowym sposobem podniesc poziom Ph.Pilne!!

Autor krzychu
Użytkownik
#18 - Posted: 10 Wrz 2006 13:03 
Zmierzyć PH kranówki pewnie jest wyższe . Później podmiany ale to uż było mówione

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 10 Wrz 2006 13:11 
Tego sie nie da zrobic PILNIE!!!
Zbyt duze/gwaltowne skoki ph sa nie wskazane dla ryb, to może doprowadzic do szoku i smierci.
Podmieniaj wode i wloz jakies wapiene do akwarium. Jezeli masz korzenie lub inne dekoracje co moga zakwaszac wode (np. skorupy orzecha kokosowego) to je wyciągnij ze zbiornika.

Autor Alex
Użytkownik
#20 - Posted: 10 Wrz 2006 13:18 
Nie mam zadnych korzeni.Ph wody w kranie wynosi 7,2 a w akwarium 6,6.Czy duza podmiana wody ma sens?Czy dodanie soli niejodowanej podnosi Ph??Dzieki za odpowiedzi

Autor jacek71serwus
Użytkownik
#21 - Posted: 10 Wrz 2006 13:58 
witam,no to niezle napsociłeś.szkoda że ten "hodowca" nie poradził ci wczesniej jakie parametry wody mają mieć trofki,sytuacja nie jest zbyt optymistyczna,dobrze by było jak byś miał preparat ph/kh+,wtedy mógł byś stopniowo!!! podnosić im te parametry,swoją drogą zacznij stopniowo podmieniać wode(ok 10%dziennie)),tak jak koledzy już to napisali dodając sode oczyszczoną.na wszelki wypadek kup bactpur direct, i sprawdz ile masz metronidazolu.pozdr. jacek

Autor Alex
Użytkownik
#22 - Posted: 10 Wrz 2006 14:27 
A czy podmiana wody około 20% w tej chwili bedzie na miejscu??

Autor jacek71serwus
Użytkownik
#23 - Posted: 10 Wrz 2006 14:56 
to zalerzy od różnicy parametrów w kranie i akwarium,twoje trofki są b.osłabione,więc lepiej uważaj żeby nie przedobrzyć.

Autor Alex
Użytkownik
#24 - Posted: 10 Wrz 2006 15:18 
Napisałem ze w kranie woda ma Ph 7,2 a w akwarium 6,6

Autor jacek71serwus
Użytkownik
#25 - Posted: 10 Wrz 2006 15:33 
dlatego napisałem"lepiej uważaj",bo te parametry bardzo się różnią od siebie.a jak mają sie trofki?

Autor danlack
Użytkownik
#26 - Posted: 10 Wrz 2006 15:41 
I nie wyrywaj sie z tym metro, podmiana nawet do 20% dziennie (najlepiej w dawkach po 10%), dodaj soli - sol ma pozytywne dzialanie/ochronne na ryby przy wpuszczeniu do nowego zbiornika (o ile masz skad wziac te sol - rzecz w tym ze ona nie moze zawierac antyzbrylacza). Z soda powstrzymalbym sie do czasu az pH w zbiorniku bedzie conajmniej ok. 7. Przy podmianach pamietaj rowniez o soli - 3 lyzki na 100, za kilka dni mozesz juz jej nie podawac - w tej dawce stosuje sie ja leczniczo a pozniej nie ma potrzeby utrzymywac az takiego stezenia.

Mozna kupic sol JBL Aquadur dla Malawi/Tanganiki - ona podniesie Ci parametry do bardziej prawidlowych, ale to pozniej jak ogarniesz te sytuacje.

Zle odchody u trofci to takie cieniutkie przezroczyste niteczki, ze az cieko je zauwazyc. Grubsze bialo-przezroczyste (przekroj .5-1mm) wskazuja na zabuzenia ukladu trawienia i tu sol moze byc pomocna.

Bogdan

ps. nie karm, nie swiec, podaj witaminy, rob podmiany + sol.

Autor jacek71serwus
Użytkownik
#27 - Posted: 10 Wrz 2006 15:47 
nawiązując do wypowiedzi danlacka,sól jbl aquadur malawi/tanganika ma gościu na allegro po 28zł,sam ją stosowałem,jest rewelacyjna ,tylko ta cena trochę wygórowana .

Autor danlack
Użytkownik
#28 - Posted: 10 Wrz 2006 16:26 
w sklepach internetowych tez sa po 27.99, tak wiec ta cena to zaden rekord swiata (np. na www.colisa.pl - pewnie taniej tez sie da tylko trzeba poszukac)

Autor jacek71serwus
Użytkownik
#29 - Posted: 10 Wrz 2006 16:43 
podałem tylko przykład,jednak nalerzy wziaść pod uwage koszt wysyłki.

Autor Alex
Użytkownik
#30 - Posted: 10 Wrz 2006 17:13 
Powiem tak podmieniłem około 20 litrów wody i zauwazyłem nagłe zwiekszenie aktywności.Było bardzo wyrazne.Niestety sytuacja powoli wraca do poprzedniej - czyli ponownie trzy trofcie "leza" na dnie.Ph przez podmiane wzrosło juz do "prawie" 6,8.Dzieki za odpowiedzi

Strona  Strona 1 of 4:  1  2  3  4  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / POMOCY!!Choroba??? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®