Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

nawroty choroby

Autor kasanga
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Wrz 2006 21:00 
Witam
Zbiornik:315l 137/46/50
wiek zbiornika:2 miesiace
obsada:19tropheus kasanga f1
pokarmy:OSI platki i granulki,tetra vegetable ,tetra min,spirulina36% tropical,raz w tygodniu mrozony oczlik,shrimp mix(krewetki +szpinak+czosnek) pokarm jest zawsze namoczony przed podaniem i czesto dodaje fischtamin 3 krople

NIEPOKOJACE OBJAWY:Sytuacja dla mnie dziwna ,bo choruja zawsze pojedyncze ryby
Gdy zachorowala pierwsza ryba miala ciagnace odchody ,wypluwala pokarm,trzymala sie z dala od stada w jednym miejscu,wyrazne wychudzenie
po zastosowanej glodowce calego stada ,zastosowaniu soli ,witamin a takze po glodowce bakto tabs sery ryba ta powrocila do zdrowia(karmilem tylko tym pokarmem 3 dni)
Za trzy dni choruje inna ryba podobne objawy +lezenie na piasku ,nie przyjmowanie zadnego pokarmu
Probowalem odlowic te rybe niestety gdy tylko podnosze wieko z oswietleniem za kazdym razem zaszywa sie w kamienie
probuje we snie tez nie jest to mozliwe
Ryba ta w momencie lapanki wykazuje niespotykane mozliwosci plywackie
Po raz wtory stosuje sol glodowke witaminy
Po trzech dniach udaje sie mi ja zlapac , jak sie okazalo 15 minut przed jej zgonem przed sama smiercia widac bylo wyrazne jej opuchniecie
Dla reszty stada zrobilem podmiane wody 1/5 pojemnosci zbiornika ,2 dni glodowki ,potem 3 dni baktotabsy +fischtamin 10 kropel na 50 l
I wszystko bylo dobrze do dzisiaj
Niestety !!! kasanga ktora byla byla chora po raz pierwszy ma ciagnace odchody , chowa sie w miejscach ,ktore wczesniej nie byly przez nia uczeszczane ,widac wychudzenie ,wypluwa pokarm
Reszta stada OK!!!
Chetnie bym ja odlowil i leczyl w innym zbiorniku ALE JAK TO ZROBIc?
Co w tej sytuacji ?
Czy podac baktopur i metronidazol do ogolnego zbiornika(ale moze pasc biologia i oslabie zdrowe ryby ,ktorych jest zdecydowana wiekszosc)?
Czy zrobic koktajl w mym ladnie ulozonycch kamyczkach i odlowic tego suchotnika?
CZY JESZCZE RAZ SOL , GLODOWA WITAMINY ITD?
PARAMETRY;TWO;19 ,TWW;13 ,PH 7,8 ,NO2 0,0 NO3 5 (PARAMETRY TE UTRZYMUJA SIE OD MIESIACA NA TYM SAMYM POZIOMIE
Wode podmieniam raz na tydzien 1/4 pojemnosci zbiornika
gdy ryby choruja co3 dzien 20 l
FILTRACJA:MECH;atman2 , biologiczna tetra1200 (wklady:przedfiltr z gabki ,ceramika ,biobale ,duzo grysu koral na wylocie)
temp 26
DEKORACJE;Kamienie z pola granitowe (jest w galerii fot R .Cal)
PODLOZE;Pod spodem piasek dolomitowy, wierzchnia warstwa piasek kwarcowy z trzeciorzedu,oswietl:OCEAN WHITE 54W
Chyba cos spieprzylem ALE COOO???

POZDRAWIAM i z gory dziekuje za kazda odpowiedz


ROBERT

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 24 Wrz 2006 21:18 
Robercie odstaw przede wszyskim pokarm shrimp - mix. Ten pokarm jest przyswajany dobrze przez ryby dorosle, ale terz trzeba wiedziec jak nim karmic. Jest to dobry pokarm ale jednoczesnie trzeba z nim uwazac. Na forumbyla juz mowa o tym
Ja przestalbym dodawac soli i podal metronidazol dla calego zbiornika wraz z sera BD + witaminy. Leczenie na glodowce. Lapanie , a raczej proby lapania wprowadzaja dodatkowy stres u ryb.
Sam sposob leczenia pewnie znasz.
Leszek

Autor kasanga
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Wrz 2006 21:38 
Leszku

shrimp mix nie podaje od pewnego czasu ,gdyz ryby jedza go bardzo niechetnie (a raczej go wypluwaja)
Czy wraz z lekami wlac bakterie nittryfikacyne?
Metronidazol ;3,6 g na 100l,baktopur direkt 1 tabl na 100l+WITAMINY!!!
po 48 godz pomiana 25%i+pol dawki metranidazolu i B D + WITAMINY!!!

Robert

Autor kasanga
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Wrz 2006 21:40 
POMYLKA
BAKTOPUR DIREKT 1 TABL NA 50L WODY

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 25 Wrz 2006 10:17 
Robercie to ze nie podajesz pokarmu od jakiegos czasu to nie znaczy ze im nie zaszkodzil. Zaburzenia w przewodzie pokarmowym to proces dlugotrwaly. Im lepsze warunki maja ryby tym dluzej trwa , to taka ironia losu ;-). Jak sam piszesz ryby jadly go bardzo niechetnie.
Jezeli chodzi o dawkowanie to wybrales jeden z wariantow. mom zdaniem w porzadku. Metronidazol w pierwszej dawce moze byc od 3,6 do 4 gram.
Leszek

Autor kasanga
Użytkownik
#6 - Posted: 25 Wrz 2006 17:24 
Mam wolne 20l akwarium przeznaczone na szpitalik
Czy jest sens napenic je woda z akwarium ogolnego(przed podaniem lekow) i wlaczyc w nim filtr wewnetrzny (wyjety tez z ogolnego) ,by uchronic choc ten mechaniczny przed unicestwieniem bakterii nitryfikacynych?
Do ogolnego wsadzilbym aqela ,ale jest malutki okolo 300l/h
czy to wystarczy do napowietrzania wody w akwarium ogolnym?
Kiedy zastosowac bakterie?
Wtrakcie leczenia?
Czy po leczeniu?

pozdrawiam Robert

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 25 Wrz 2006 19:53 
Robercie jezeli chodzi o filtry to zrob jak uwazasz. Ja takiej mozliwosci nie mam to ich nie odlaczam. Po leczeniu poprostu od nowa startuje ze zbiornikiem.
Nie mozesz podawac bakterii podczas leczenia bo to sie mija z celem. dlatego ze sera BD zabija wszystkie bakterie. Bakteri dodajesz po calkowitym zakonczeniu leczenia. Po wczesniejszej podmianie wody oraz przefiltrowaniu wody przez 2 - 3 dni przez wegiel aktyw. Podczas kuracji wode nalezy silnie napowietrzac.
Leszek

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / nawroty choroby Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®