Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Mlode BEMBY - Biała plamka/plamki na dolnej pletwie ogonowej

Autor tomcatek
Użytkownik
#1 - Posted: 2 Paź 2006 14:58 
WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika: 450l
Wiek zbiornika: 4miesiace (ryby od 3 miesiecy)

Obsada: 12 Mlode Bemby (3-7cm), 15 Dorosle Maswa

Jakie pokarmy: Spirulina 36%, Sera Flora, Spirulina Granulat. I raz w tygodniu Granu Green, Chichil stics, i co dwa tygodnie troche mrozonego cyklopu.

Niepokojace objawy u ryb: Hej. Zuwazylem takie male białe plamki na 2-3 mlodych Bembach na dolnej płetwie ogonowej. (nie wiem jak ona sie nazywa) Dziwnych zachowan u ryb nie zaobserwowałem. Widac te plamki tylko jak Bemba "na stroszy". Czy to cos normalnego ? Czy to taki urok niektorych mlodych Bemb?

Parametry wody: NO2 N/A, NO3 20mg, PH 8, NH3/NH4 0, T:
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach:Kubelek Eheima 2017 i Glowica

Jakie dekoracje w zbiorniku: Dolomit, Piaskowiec, Wapien, grys marmurowy, anubiasty, jakies trawki

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 2 Paź 2006 15:12 
Witam,
A nie sa to przypadkiem plamki (zoltawe) atrap jajowych, na koncach promieni pletwy odbytowej?
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 2 Paź 2006 15:19 
Fazi zwroc uwage ze on napisal ze plamki sa na "pletwie ogonowej", no chyba ze pomylil pletwy i chodzilo mu o pletwe odbytowa. to wtedy reczywiscie moga to byc atrapy jajowe.
W ktorym miejscu sa te plami? czy sa w tych samych miejscach u poszczegolnych ryb?
Leszek

Autor tomcatek
Użytkownik
#4 - Posted: 2 Paź 2006 15:28 
Chodzi mi o pletwe odbytowa. Sorki nie wiedzialem jak ona sie nazywa.
Plamiki sa w tych samych miejscach u chyba 3 osobnikow. Jeden ma dwie plamki.
Moze te plamki sa zoltawe. Moze takie troche kremowe. Nie wiem juz sam.
Jestem typowym facetem i umiem opisac tylko 16 kolorow a najlepiej trzy kolory RGB :)

Czyli te plamki z wiekiem znikna ?

Moze zrobic fotki ?

Tomcatek

Autor Komar
Użytkownik
#5 - Posted: 2 Paź 2006 15:34 
Najprawdopodobniej mowisz o atrapach jajowych :) jezeli maja one okolo 1-2 mm srednicy i pletwy ryb sa zakonczone ostro a nie "na okraglo" to na 99% mowisz o atrapach jajowych u samcow i wszystko jest OK - to nie zniknie, bo tak ma byc :)

pzdr
Lukasz

PS. No i jeszcze ten kolor.

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Paź 2006 15:39 
tomcatek
na dolnej płetwie ogonowej
rufus1
sa na "pletwie ogonowej"
Witam,
Mnie po prostu nakierowala ta dolna pletwa ogonowa - czyli musowo odbytowa, bo przeciez ogon ryby maja jeden (???) ;b
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Paź 2006 15:46 
Male uzupelneinie do postu Lukasza.
Wszystko wskazuje na to ze sa to atrapy jajowe. U trofeusow sa one dosc malutkie i w wiekszej ilosci w przeciwienstwie do np. Petrochromisa czy simochromisa. Oba te gatunki posiadaja duze pojedyncze (1-3 sztuki) atrapy jajowe w kolorach od żoltego - pomaranczowego do nawet lekko czerwonawego.
Pojawienie sie tych atrap jajowych na pletwie odbytowej jest normalnym procesem u rozwijwjacych i dojrzewajacych ryb, w tym przypadku trofeusow. Jednak nie sugreowlbym sie zbytnio tym ze po nich mozna odroznic samca od samicy. W przypadku trofeusow zdarza sie nawet doc czesto ze samice rowniez maja takie atrapy. W pierwszej kolejniosci pojawiaja sie one u dosc mocnych i wczesniej dojrzewajacych samcow, ale nie jest to reguła. Tych atrap z wiekiem moze jeszcze troche przybyc na pletwie.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Paź 2006 15:49 
A pletw odbytowych ile maja?

Ja skojarzylem to w dolnej czesci pletwy ogonowej (przyjalem to jako male przejezyczenie) ;-).

Autor fazi64
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Paź 2006 16:08 
Witam,
Maly konkurs (bez nagrod ;(( ): jakiej odmiany trofeusa sa to atrapy jajowe?:

Prawidlowa odpowiedz (poparta zdjeciem calej ryby) wieczorem ;))
Pzdr.
Fazi64

Autor tomcatek
Użytkownik
#10 - Posted: 2 Paź 2006 16:14 
Dzieki wszystkim za odpowiedz !

Co do konkursu. Napewno nie sa to Maswy i Bemby :)

Autor Komar
Użytkownik
#11 - Posted: 2 Paź 2006 16:26 
Jednak nie sugreowlbym sie zbytnio tym ze po nich mozna odroznic samca od samicy. W przypadku trofeusow zdarza sie nawet doc czesto ze samice rowniez maja takie atrapy. W pierwszej kolejniosci pojawiaja sie one u dosc mocnych i wczesniej dojrzewajacych samcow, ale nie jest to reguła.

Stwierdzilem, ze chodzi raczej o samce poniewaz mamy tu wlasnie przypadek dojzewajacych ryb - dlatego tez pisalem o ostro zakonczonych pletwach (jak wiesz samice raczej takich nie maja). A prawda jest ze samice tez czesto sa tak przyozdobione.

Co do konkursu, to mialem kiedys Lufubu, ktore potrafily tak sie wybarwic - dlatego strzelam wlasnie w Lufubu :) (chociaz po tylu latach juz mi sie troche zatarlo w pamieci jak dokladnie wygladaly).

pzdr
Lukasz

PS. Jakos duzo tych atrap na pletwie :| Moze to wcale nie jest tropheus? ;)

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 2 Paź 2006 16:34 
Moze to wcale nie jest tropheus?

Witam,
To jest zdecydowanie t r o p h e u s !!!
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 2 Paź 2006 17:56 
Myslalem na poczatku ze to jakas Kala lub cos takiego, ale za ciemna pletwa odbytowa, padlo na blada krew czyli Lupote (ten blekit przy nasadzie pletwy jest nawet ladny), chociaz caly korpus ryby jakis baldy ;-). Taki blekit u nasady ma rowniez Chipimbi ale ta znowu moim zdaniem powinna byc ciemniejsza od tej na zdjeciu.
Stawiam na Lupote - to ja Tolek Banan ;-).
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#14 - Posted: 2 Paź 2006 22:52 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
And the winner issssSSS!!!!: rufus1



To (jak widac po "podgardlu") samica T. sp. Lupota, co obala raczej opinie o rozpoznawalnosci plci (samcow) trofeusa po wygladzie pletwy odbytowej (ilosci atrap na niej widniejacej).
Gratulacje dla zwyciezcy!!
Pzdr.
FAzi64

Autor trzcinka
Użytkownik
#15 - Posted: 3 Paź 2006 00:45 
Leszku nieustający szacuneczek-chylę czoła.:)

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Paź 2006 08:00 
Dziekuje, ale to raczej na czuja i taka mala dedukcja. Milaem rowniez przypuszczenie ze to moze byc samica (delikatnie widoczny przy pletwie odbytowej jasniejszy paseczek na tulowiu (gorny rog akwarium), charakterystyczne dla ubarwienia mlodzieńczego ryb lub czasami wlasnie samic) lub osobnik mlody jeszcze dobrze nie wybarwiony (tulow dosc jasny) np. samiec. Tak troche strzelilem, a co wolno pokombinowac ;-).
Leszek

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Mlode BEMBY - Biała plamka/plamki na dolnej pletwie ogonowej Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®