Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

choroba czy agresja

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor qba
Użytkownik
#1 - Posted: 11 Paź 2006 00:16 
wczoraj wieczorem odłowiliśmy pływającą dogóry brzuchem rybę- niestety nie przeżyła do rana; miała poszarpane płetwy, zwłaszcza ogonową, więc uznaliśmy, że to w wyniku agresji. Dziś wieczorem kolejna zachowuje się podobnie- pływa do góry brzuchem ledwo poruszajac płetwami, ma poszarpane wyszczerione płetwy, ale zauważyliśmy biały nalot na zniszczonych płetwach

parametry wody : azotyny 0,0 ; two 17 ; tww 12 ; temp. 27 st C ; pH dokładnie zmierzę jutro

prosze o wsazowki, co moze byc przyczyna- nie chcemyjutro znalezc kolejnej śniętej ryby, a kolega, ktory zaoferowal pomoc od wczoraj niedostepny...

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 11 Paź 2006 00:27 
Na forum masz szablon co powinienes napisac ogolnie na forum zeby ci pomoc.
Poszrpane pletwy nie koniecznie musza swiadczyc o agresji. Nie piszesz nic o pozostalych rybach. za malo informacji.
NO2
No3
obniz temprature do 25 *C

Autor qba
Użytkownik
#3 - Posted: 11 Paź 2006 00:30 
pozostałe ryby zachowują się na razie normalnie, dopisuje im apetyt, gdy tylko ktos podchodzi do akwarium czekaja na pokarm- czy może niedostateczne karmienie moze mieć związek ze zwiększoną agresją;
słyszeliśmy, żeby nie karmic za duzo a apetyt dopisuje im zawsze, choć boimy się przekarmic

boje sie, ze przyczyna moze byc jakas choroba- prosze o wiecej informacji, jakie sa najczestsze i ich objawy oraz jak leczyc i zapobiegac

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 11 Paź 2006 00:31 

Autor qba
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Paź 2006 00:41 
WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika: ok 540l
Wiek zbiornika: 1,5 m-ca

Obsada: obecnie 28 ryb

Jakie pokarmy: spirulina w platkach

Niepokojace objawy u ryb: opisane wyzej

Parametry wody: NO2 w normie- ponizej 0,1, NO3 nie mierzylem, PH , NH3/NH4, T: 27 st
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach: zewnetrzny FLUVAL405 1300l/h 340 GPH(US) ; wewnetrzny FANFILTER FAN-3 700l/h

Jakie dekoracje w zbiorniku:
tylko piaskowce i najdrobniejszy jasny zwirek

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Paź 2006 00:55 
Jakie sa w Twoim akwarium ryby(gatunki)?
Jak czesto i w jakiej ilosci podmieniasz wode?
Koniecznie zmierz NO3.
Czy te ryby padniete oproch poszrpanych pletw maja jeszcze jakies inne objawy zewnwtrzne np. rany , brak luski.
Na pewno masz bardzo uboga diete dla swoich ryb. postaraj sie o pokarm bardziej urozmaicony. Podawaj witaminy do akwarium (wieczorem po zgaszeniu swiatla).
Twoj zbiornik jest dosc swiezy i on rowniez tez dojrzewa.
Czy te ryby ktore masz w akwarium byly wprowadzone razem czy w etapach?
Jakiej sa wielkosci?

Autor qba
Użytkownik
#7 - Posted: 11 Paź 2006 11:22 
mamy rozne gatunki, glownie chimby, chilangi, 1 samca Bulu Point, byly 3 ikola-w nocy padla jedna, kilka moliro- te sa najwieksze(ok.10cm) i dominuja; 1 samica duboisi maswa i 1 samiec duboisi kigoma- on glownie rzadzi. w wiekszosci sa samce wiec mowili nam ze nie powinno byc problemow z agresja, zreszta nie widac szczegolnie jakichś walk

wszystkie ryby byly wpuszczane razem, wielkosci od ok. 5 do ok 10cm

woda ostatnio byla podmieniana dawno-ok 3 tyg temu- czy mogla sie rozwinac jakas choroba grzybowa z tego powodu? dzis wymienie ok 10-20%

na moje totalnie amatorskie oko wyglada to na jakas chorobe- czy moglby ktos obejrzec zdjecie tej martwej ikoli- prosze o adres mailowy to od razu wysle

Autor qba
Użytkownik
#8 - Posted: 11 Paź 2006 11:30 
jakis miesiac temu 9 ryb zatrulo sie azotynami- byl bardzo wysoki poziom(maz wylaczyl filtry na noc przez przypadek!), wiec wszystkie ryby moga byc oslabione i podatne na jakies choroby

prosze o pomoc bo niewiele w ogole wiem o tropheusach i ewentualnuch chorobach, a nie chcialabym podawac niczego w ciemno ani korzystac znowu z rad ludzi ze sklepow!

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 11 Paź 2006 11:34 
A czy Ty wiesz, że masz mieszankę wybuchową, czy Ty nic nie czytałaś o tych rybach? Większość z nich krzyżuje się.

Ręce opadają. Podmiana co 3 tygodnie? Ja sie dziwię, ze te ryby jeszcze żyją.


Marta

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 11 Paź 2006 11:37 
Ludzie - ryby, to zywe organizmy, nie mozna tak postępować. Zanim założyłaś akwarium powinnaś nieco poczytać.!!

Znowu sie zdenerwowałam.

Marta

Autor drozd
Użytkownik
#11 - Posted: 11 Paź 2006 11:56 
faktycznie masz niezły misz masz w zbiorniku... a mogłby to być taka fajna trofciarnia gdyście się troszkę wyśilili i zgromadzili wiedzę na temat tych ryb zanim zaczęliście eksperymentować na żywych organizmach... no cóż, teraz to chyba musicie posypać głowy popiołem i póbować uratować co się da... jeżeli bedzie z waszej strony wola współpracy to sądzę że forumowicze pomogą a może nawet czasem poprowadzą za rękę ale podstawowym warunkiem jest inicjatywa z waszej strony przez co rozumiem czytanie, czytanie i jeszcze raz czytanie o tych rybach i uzupełnianie wiedzy na ich temat (przekopcie chociazby to forum) no i słuchanie wskazówek... pamiętajcie że żeby pytać to trzeba wiedzieć o co się pytać...

a czy wcześniej mieliscie już akwarium czy to wasz pierwszy zbiornik?

Marek

Autor timus
Użytkownik
#12 - Posted: 11 Paź 2006 11:57 
No3 bedzie pewnie kosmiczne (niemierzalne testem) Poza tym ryby są słabe bo karmione jednym pokarmem.

Proponuje jak najszybciej zmierzyć No3 i juz w ciemno codziennie podmieniać kilkanaście procent wody. A pierwsza podmiana może nyć 40% z uzdatniaczem. Zmienic obsade według tabeli krzyżowań odmian. I zmienić ( urozmaicić )menu! A najważniejsze czytać !!!!


Marcin.T <')))><

Autor qba
Użytkownik
#13 - Posted: 11 Paź 2006 12:21 
tez jestem tego samego zdania i gdyby to ode mnie zalezalo nie wpuscilabym tych ryb nie wiedzac wczesniej tego co powinnam; niestety pomysl z tropheusami byl mojego meza i wpuscil je niewiele wiedzac na ten temat- korzystal z rad kolego, ktory zna sie na malawi, na tropheusach mniej

dobor gatunkow byl konsultowany z kolega, ktory hoduje tropheusy od lat i z powodzeniem!, wiec myslal, ze skoro ktos lepiej zna sie na tym...

ja w tej chwili robie wszystko, co moge, zeby te ryby ratowac, bo plakac mi sie chce, jak zdychaja! uwierzcie, ze bylam przeciwna wpuszczaniu tych ryb zanim nie zdobedziemy wiedzy, ale maz i koledzy nie widzieli przeszkod, a teraz ja pisze na forum, bo ryby mi zdychaja, a tylko ja sie tym przejmuje!!!!!!!!

mam wiec nadzieje ze ktos pomoze mi zdiagnozowac co to moze byc albo powiedzcie co zrobic! pisze na tymforum, bo wiem ze jedynie tu ktos ewentualnie mi pomoze- mam jechac do sklepu zoologicznego i pytac w ciemno?

niech ktos zobaczy ta rybe- podajcie mi maila to wysle zdjecie tej ryby komus kto sie na tym zna!!!

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 11 Paź 2006 12:28 
No coz w takim zbiorniku bardzo szybko moze dojsc do jakiej infekcji.
Bilalawy nalot na skorze ryb moze min. swiadczyc o infekcji baktryjnej, czyli z tego wynika ze ryby sa oslabione i moga sobie z nia nie dawac rady i dlatego padaja. Oslabienie moglo powstac na wskutek np. duzego poziomu azotu w akwarium.
Koniecznie nalezy podmieniac wode w akwarium co 2-3 dni w ilosci ok. 15-20 % , a pierwsza podmiana moze byc wieksza, czyli tyle co napisal Marcin.
Nalezy dodawac witamin do akwarium to wzmocni ryby.
Jezeli sytuacja w pewnym stopniu unormuje sie (ryby nie beda padac) proponuje przemyslec zmiane obsady, czyli dobor odpowiednich gtunkow i odmian do wspolnego bytowania w akwarium. to co obecnie plywa w akwarium , ten mix niestety grozi w duzym stopniu krzyzowaniem sie odmian co jest niewskazane!!!! Proponuje rowniez dobierac ryby w podobnym wieku i wielkosci. Zapobiegnie to min. zwiekszonej agresji ryb dojrzalych juz w stosunku do mniejszych ryb nie dojrzalych lub dojrzewajacych.
Bardzo pomocna przy doborze gatunkow i odmian jest tabela wyk. przez Admina strony- Martę. Tabele mozna znaleźć na stronie. Proponuje z niej skorzystac.
Nalezy zmierzyc poziom NO3 przed podmiana wody i pare godzin po podmianie.
Leszek

Autor qba
Użytkownik
#15 - Posted: 11 Paź 2006 12:31 
co im dawac do jedzenia oprocz spiruliny? nasi doradcy mowia ze karmia sama spirulina, od czasu do czasu shrimp mix-daje 2-3 razy w tygodniu

co jeszcze im dawac i jak czesto- zawsze sa glodne! teraz dostaja 2-3 razy dziennie 2 szczypty platkow spiruliny

co ze zmiana obsady? gdzie znajde tabele krzyzowan? zaproponujcie mi cos konkretnie-znacie mniej wiecej obecny sklad- co z nim zrobic?

i jeszcze co z tym uzdatniaczem- jaki kupic i jak go dodac do wody? blagam, ja nic nie wiem, moj chlop sie wkurza i to olewa, a ja chce uratowac te ryby! dzis po poludniu wymienie wode- czy mam moze podczas wymian dolewac wode z osmozy- mam w domu taki filtr, tylko ona jest miekka czy lepiej z kranu wymieniac?!

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 11 Paź 2006 12:33 
Na infekcje bakteryjne stosuje sie min. Sera Bactopur (w plynie), a jezeli jest to mocna infekcja Sera Bactopur direct (w tabletkach).

Moim zdaniem jezeli ten hodowca tak doradzil Wam obsade to uwazam ze po czesci powinien tez teraz w ajkis sposob pomagac.
Po doradzaniu takiej obsady moim zdaniem nie jest to chyba do konca odpowiedzialny hodowca. Trudno stalo sie i trzeba ryby ratowac.
Widze ze dobrze sie stalo ze rybki trafily na takiego opiekuna jak Ty ktory chce im pomoc.
Leszek

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 11 Paź 2006 12:36 - Edytowany przez: admin 
Ja w tej chwili nic bym im nie dawała jeść.

1. Podmień wodę, kup test N03 i jak najszybciej podaj nam jego wynik.

2. Kup witaminy - Sera Fishtamin i dodaj wieczór do wody po zgaszeniu swiatła 1,5 krotna dawkę.

3. Po podmianie dodaj do wody 3 łyzki soli na każde 100l wody. To działa odkażająco.
4. Podaj nam jak najwiecej informacji o wyglądzie poszczególnych ryb: skóra, łuski, odchody, oczy...

Marta

Autor qba
Użytkownik
#18 - Posted: 11 Paź 2006 12:39 
bialy nalot mialy tylko ryby juz martwe, te w akwarium wygladaja w porzadku, przynajmniej na razie, pletwy sa tez w calosci, a ryby normalnie bardzo żywe

czy mam moze oddac do badania martwa rybe zeby wiedziec czy podac im jakies lekarstwa czy po prostu czekac i podmieniac wode? czy mam ograniczyc jedzenie, skoro azot jest wysoki? i moze ktos w koncu zechce spojrzec na to zdjecie ryby? czy moge jakos wamje wyslac?

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 11 Paź 2006 12:39 
Spokojnie qba, damy rade :-),
uzdatniacz do wody proponuje Sera Aquatan lub Tetra AquaSafe. Po podmianie wody lub najlepiej polaczyc te czynnosci wlewamy do akwarium odpowiednia dawke i tyle.

Jezeli chodzi o pkarmy. Na pewno odstawilbym Shrimp- mixa. Jest to pokarm dobry, ale dla zdrowych ryb i podawny przez doswiadczonych hodowcow. Dlaczego? Tym pokarmem mozna szybko ryby doprowadzic do schorzen przewodu pokarmowego jezeli bedzie on podawany w zbyt duzych ilosciach. Przy karmieniu ryb wskazane jest stosowanie glodowek 1-2 dniowych. Rybom na pewno nic nie bedzie.
Jakie pokarmy mozna podawac, o tym byla wielkorotnie mowa, a i jest napisany artykul w tym temacie na stronie.

Autor timus
Użytkownik
#20 - Posted: 11 Paź 2006 12:42 
Do wody podaj uzdatniacz Aquatan Sery. Podmień 40 % wody w akwarium z tym uzdatniaczem. Wode lej z kranu do wiaderka plus uzdatniacz i patrz żeby była zblizona z temperatura w akwarium. Robisz spora podmiane i morze schłodzić wode w akwarium. Marta nie dopisała że sól ma byc niejodowana (do nabycia w marketach macro itp.) Przeczytaj w dziale artykuły i recenzje artykuł Leszka Łątki o karmieniu ryb roślinożernych. Są tam pokarmy które my stosujemy. No i te witaminy jak wspomniała Marta.

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 11 Paź 2006 12:42 
Zdjęcia prześlij na mojego maila biurokrakow@tropheus.com.pl lub wklej ( to najlepiej) na forum. Wszyscy wtedy będziemy mogli je oglądnąć.

Marta

Autor qba
Użytkownik
#22 - Posted: 11 Paź 2006 12:47 
dzieki bardzo!

1. po test juz wyslala mojego meza, wodw moge podmienic ok.16tej chyba ze mam to zrobic koniecznie szybciej nieodstaną lub z osmozy?!

2. Sera fishtamin mam, ale ostatnio dostaly przy ostatniej podmianie czyli...wieki temu! dzis dam- czy bezposrednio do wody? bo slyszalam ze do podmienianej wody?

3. normalna sol kuchenna?

4.ryby w akwarium wygladaja zdrowo, nie maja uszkodzonych lusek; jesli chodzi o martwe rano zrobilam zdjecie tej ikoli i jest w szarawym nalocie, zwlaszcza pletwy, ogonowa mocno postrzępiona-moge komus wyslac jej zdjecie np na maila

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 11 Paź 2006 12:53 
1. Podmień teraz - możesz dac kranówkę, ale wtedy podmień nie więcej niz 20%.

2. Ja dodaje do podmienionej wody w zbiorniku.

3. Niejodowana - taka do kiszenia ogórków

4. Wyślij na mala, którego podałam wyżej

Marta

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 11 Paź 2006 13:23 
Widziałam zdjęcia tej martwej ryby, ona na 100% została zabita. To wszystko co opisała nan GBA to u jej ryby pobicie.

Marta

Autor qba
Użytkownik
#25 - Posted: 11 Paź 2006 13:35 
marta wielkie dzieki!
uspokoilas mnie, ale dwie ryby jeden dzien po drugim...

ale zaraz robir testy, wymieniam wode, dodam witamin, ale co z ta sola- tez dodac?

i rozumiem ze wode tez z uzdatniaczem?!

Autor fazi64
Użytkownik
#26 - Posted: 11 Paź 2006 13:40 
Witam,
Musisz spokojnie przeczytac posty powyzej, bo tam jest juz wszystko dokladnie o p i s a n e - tylko czytaaj ze zrozumieniem :)
Pzdr.
Fazi64
PS.
Aha! Ryby nie zdychaja - ale sna.
F64

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 11 Paź 2006 13:49 
podaj nam poziom N03?

Marta

Autor qba
Użytkownik
#28 - Posted: 11 Paź 2006 14:12 
fazi, mamy pierwszy raz do czynienia z rybami, nie liczac karpii i karasków w stawie-ale one niczego nie potrzebuja- (I WIEM, ZE NIE POWINNY TO BYC TROPHEUSY!!!), koty, psy, konie owszem (a one zdychaja:)!), ale naucze sie tez nazewnictwa w akwarystyce!

wielkie dzieki dla wszystkich!!!

pH ok. 8 ; azotany ponizej 5 mg/l, ale teraz jeszcze raz powtarzam test-wyniki podam za 10 minut

Autor qba
Użytkownik
#29 - Posted: 11 Paź 2006 14:26 
powtorzylam test i nadal żółciutko- max 5 mg/l, takze chyba wszystko ok

napiszcie tylko czy dodawac sól, bo rozumiem ze uzdatniacz przy kazdej podmianie wody dobrze dodac; i jeszcze raz dzieki za informacje

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 11 Paź 2006 14:29 
Czy zrobiłaś test N03 czy N02?

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / choroba czy agresja Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®