Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura /

Nowy 83 numer NA - artykuł o Petrochromis trewavasae.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor admin
Admin
#1 - Posted: 4 Gru 2006 13:51 
Dzisiaj dotarł do mnie nowy numer NA - poczytajcie, warto. Mówię zwłaszcza o artykule Leszka o petrusiach.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 4 Gru 2006 13:56 
Byłem rano w saloniku prasowym i nici! Jeszcze nie ma ;(

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 4 Gru 2006 14:03 
Do mnie dotarła prenumerata.

Marta

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#4 - Posted: 4 Gru 2006 16:16 
Leszku,

Napisz coś więcej o czyszczeniu przez tropheusy ciał petrochomisów z pasożytów zewnętrzynch. Fajna ciekawostka ;o)
Czy ma to również miejsce w akwarium?

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor Vepsik
Użytkownik
#5 - Posted: 4 Gru 2006 16:17 
A ja mam pytanko. Jak dokładnie zamówić u nich tą prenumeratę? W internecie się zapisałem, zapłaciłem - dostałem maila przed wpłatą. Orientuje się ktoś, jak przeprowadzić zamówienie prenumeraty magazynu akwarium ? Dają wzór blankietu ale samego blankietu już nie. Wysłałem przelew, mam nadzieję, że wszystko będzie ok:/

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Gru 2006 16:32 
Mialem przyjemnosc takie zjawisko obserwowac na przykladzie doroslych Petrochromis oraz maluszkow Simochromis diagramma u mnie w zbiorniku. Ale z tego co pamietam to wspomnialem o tym w artykule, czyzby wycieli ?
Maluszki delikatnie skubia skore doroslego Petrusia po obu stronach tułowie, a ten nic sobie z tego nie robi. Zadnych ran lub uszkodzeń po takim "pokarmie" na skorze Petrusia nie zuważylem.

Na pewno nie pomyliłem biotopów. Nie chodzilo mi o paletki ;-). Podobnie z tego co pamietam Takumara na podstawie jego obserwacji jest ta relacja w ksiazce R. Pawlaka i A. Adamskiego "Pilegnice jeziora Tanganika", o ile dobrze pamietam tutuł. Na pewno poprawnie poycja jest podana w "Literaturze".
Leszek

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 4 Gru 2006 16:37 
A ma ktoś z Was nowy MA?

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Gru 2006 16:43 
Marto z tego co mi się wydaje to oni nieco poźniej "wychodzą" w stosunku do NA.

Leszek

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 4 Gru 2006 17:00 - Edytowany przez: admin 
Ostatnio był tuż po pierwszym, ale zobaczymy.

Marta

Autor Vepsik
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Gru 2006 17:39 
Nie wiem dlaczego, ale u nas (w Warszawie) nie ma listopadowego numeru. Czy ktoś coś o tym wie? W żadnym salonie prasowym nie znalazłem. Cały miesiąc szukałem i do dziś leży numer 8 "pażdziernik".

Autor sue
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Gru 2006 19:37 
Leszku bardzo interesujący i wyczerpujący artykuł!
Gratulacje :)

Pozdrawiam
Magda

Autor sue
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Gru 2006 19:38 
Jeżeli chodzi o MA to listopadowego numeru jeszcze nie było, mimo iż mamy już grudzień... Tak to już z nimi bywa...

Magda

Autor Vepsik
Użytkownik
#13 - Posted: 4 Gru 2006 20:36 
Kurcze, a ktoś może mi wyjaśnić, jak zamawiał prenumeratę tych magazynów, bo nie chcę, żeby się okazało, że straciłem sporo kasy...

Autor sue
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Gru 2006 20:59 - Edytowany przez: sue 
Należy wpłacić odpowiednią kwotę na konto z dopiskiem "prenumerata NA/MA". Koniecznie pamiętaj o podaniu dokładnych danych osobowych oraz adresu. Możesz także podać numer (miesiąc) od którego chcesz rozpocząć prenumeratę. I już...
W przypadku MA możesz zamówic prenumeratę również telefonicznie lub listownie.

Magda

Autor Vepsik
Użytkownik
#15 - Posted: 4 Gru 2006 21:02 
No to tak napisałem w tytule. Mam nadzieję, że wszystko będzie ok - szczególnie, że prenumerata do Was już doszła :P

Autor tomeek7
Użytkownik
#16 - Posted: 4 Gru 2006 21:05 
ja tez wlasnie rozpoczalem prenumerate NA... od numeru grudniowego ale rowniez nie dostalem... licze ze jutro sie pojawi w skrzynce... podobnie jak ty Vepsik rozwazam zakup MA ale najpierw zamierzam sprawdzic wartosc tejze gazety i kupic ja jednorazowo w jakims punkcie sprzedazy bo nie wiem czy mi spasuje :)

Tomasz

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 4 Gru 2006 21:13 
Magdo dziekuje za mile slowo! :-)
Mama nadzeje ze ktos z tego skorzysta. dlugo pisalem ten artykuł ;-).
Marto przepraszam za opóżnienie!

Bardzo chetnie podyskutuje o artykule na lamach forum i wymienie spsotrzezenia i swoje obserwacje.

Leszek

Autor drozd
Użytkownik
#18 - Posted: 4 Gru 2006 21:26 
Leszku właśnie skończyłem czytać twój tekst i nie będę oryginalny ale cóż... kawał dobrej roboty i na pewno wielu z niej skorzysta w tym i mam nadzieje piszący tego posta :-) zawarłeś tam tyle informacji że i pewnie starczyłoby na mini cykl 3 artykułów... :-) no i przy tekście widnieje dumnie piękne logo PT które tym razem ustrzegło się wszelakich chochlików mniej lub bardziej drukarskich...

mam pytanie... tak mniej więcej jaką wysokość i szerokość mają groty dla twoich Petrochromisów? czy to są groty z jednym wejściem czy takie na przestrzał? robisz je z poukładanych skał (jeśli tak to z jakiego rodzaju kamienia)? czy może są to ceramiczne doniczki?

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 4 Gru 2006 21:46 
Dzieki za mile slowa! :-)
Jezeli chodzi o groty sa one wielkosci ok. 2-3 krotnosc wyskosci ryby w pionie i 4-5 krotnosc w poziomie (podsawa). Dlaczego? Petrusie co jest zuwazalne sa dosc sporymi rybami. Podczasa tarla dorosly samiec bardzo mocno figluje po calej grocie i ldatego moim zdaniem wymaga dos sporej przestrzeni do plywania. Pomaga to rowniez ustrzec sie ew. zranien.
Grota ma uklad typowego "goralskiego" daszka lub klasyczna czuli "maly domek" z daszkiem poziomym. Jest robiona na "przestrzal". Wydaje mis ze jezeli grota jest w akwarium dominujacy samic ma wiekszy spokoj podczas tarla i nie gania tak innych ryb.
Jezeli chodzi o kamien to sa to wapienie lub otoczaki.

Leszek

ps. a jaka jest rybka po drugiej stronie znaczka PT? Bo kiedys bywaly paletki Red Melon (chyba). Troche mnie to dziwilo ale coz " na wladze nie poradzę" ;-)

Autor rufus1
Użytkownik
#20 - Posted: 4 Gru 2006 21:48 
Aha zapomnialem dopisać. Duze doniczki rowniez dobrze sie sprawdzaja. Otwor wycinam w wielkosci po 2-3 cm wiecej od zarysu ryby.
Doniczki i rury drenazowe super sprawdzaja sie dla samic inkubujacych i przy kwarantannie w celu dotarczenia "oazy" spokoju.

Leszek

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 4 Gru 2006 21:50 
ps. a jaka jest rybka po drugiej stronie znaczka PT? Bo kiedys bywaly paletki Red Melon (chyba). Troche mnie to dziwilo ale coz " na wladze nie poradzę" ;-)

Leszku

Jest w tym miejsciu petruś - wszystko jest ok.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 4 Gru 2006 21:58 
HURAAAA!
Super !
Dziekuje Marto za zmotywowanie ich do tej zmiany!!!

Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#23 - Posted: 5 Gru 2006 00:22 
Dzisiaj dotarł do mnie nowy numer NA
Witam,
Z niecierpliwoscia czekam na moj numer NA i z pewnoscia pierwsza rzecza jaka zrobie, po otwarciu przesylki bedzie przeczytanie dlugo zapowiadanego artykulu Leszka ;)
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#24 - Posted: 5 Gru 2006 12:03 
Dzisiaj dotarł do mnie w pochmurny, deszczowy dzień autorski egzemplarz z artykułem o Petrusiach.
Koperta w stanie lepiej nie mowic ,ale jakby ktos toczyl walke o ta kopertę (poszarpana, rozdarta, brudna, pogieta itp. ah ! ta poczta nasza)
Powiem szczerze ze chyba przesadzilem z tym pisaniem, cos mi sie wydaje ze za duzo zebralem i napisalem. W kompie to inaczej wygladało, jakby mniej :-). Mam nadzieje ze nikt przy tak dlugiej lekturze nie usnie ;-). staralem sie pisac ciekawie i praktycznie, ale nie wiem czy mi sie to udalo.
Zyczej milej lektury przy czytaniu nowego numweru NA, polecam rowniez artykuł o pokarmach.

Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#25 - Posted: 6 Gru 2006 00:04 
Witam,
Powiem tak: prawie epopeja ;))
Kawal dobrej roboty - jasno, przejrzyscie, tresciwie. Artykul dla kazdego, bo napisany przystepnym jezykiem, a zawierajacy wiele cennych wskazowek i opisow. Profesjonalne zakonczenie (wykaz gatunkow i bibliografia). Mysle, ze to kolejny "slup milowy" w propagowaniu PT.
Ale nie bylbym soba, gdybym nie znalazl chocby jednego bledu: w rozdziale Wyglad, zdanie: Na pletwie o g o n o w e j samca moga wystepowac atrapy jajowe (od 1 do 3) powinno brzmiec: Na pletwie o d b y t o w e j samca moga wystepowac atrapy jajowe (od 1 do 3)
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 6 Gru 2006 00:19 
Dzieki Krzysztof za dobro slowo!!! :-)
Dziekuje rowniez za wychwycenie tego bledu. Zgadza sie powinno byc tak jak napisales. :-))))) i nie moze byc inaczej.
Jeszcze raz WIELKIE dzieki!!!

Leszek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#27 - Posted: 6 Gru 2006 10:32 
Mialem przyjemnosc takie zjawisko obserwowac na przykladzie doroslych Petrochromis oraz maluszkow Simochromis diagramma u mnie w zbiorniku. Ale z tego co pamietam to wspomnialem o tym w artykule, czyzby wycieli ?

Niczego nie wycieli ;o)

Źle odebrałam tą informację mając na uwadze to, że maluchy mają to do siebie że skubią wszystko co im pod pysk podejdzie np. można zaobserwować ich ataki na świderki. Myślałam że może zaobserwowałeś takie zainteresowanie dorosłego tropheusa.

Leszku, a to skubanie petrochomisów to jest takie codzienne, natrętne? Czy kiedykolwiek zauważyłeś takie zjawisko wśród innych tropheusów? Czy możliwe jest że maluchy tropheusa (prócz simochromisów) skubią tak samo osobniki dorosłe tego samego gatunku/odmiany(czyli tropheusy)? Jeśli nie, to dlaczego akurat tylko petrochomisy są wyodskubywane z pasożytów?


Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor rufus1
Użytkownik
#28 - Posted: 6 Gru 2006 11:07 
Kasiu jezeli chodzi o zajwisko skubania naskorka Petrusi w akwarium ja to obserwowalem na przykladzie narybku Simochromisa poniewaz tylko on wystepowal w akwarium. Samic Simo nie odlawiam, trofeusa odlawiam.
Skubanie nie bylo natretne, przewaznie odbywalo sie to przy glodowkach ryb.
Z moich obserwacji NIE wynika zeby narybek trofeusa skubal dorosle trofeusy.
Trudo powiedziec dlaczego akurat Petrusie? Patrzac na ich zachowanie to jednak lepiej jest skubac dorosla, duza a jednoczesnei dos powolna rybe, niz mniejsza i szybsza. Czy widzials jak zeruje na kamieniu trofeus a jak Petrochromis? Ten drugi jest moim zdaniem duzo spokojniejszy przy zerowaniu. Dnosze wrazenie za jakby Petrus zastanawial sie nad kazdym kęsem.
ale czy to jest powod, nie wiem.

Leszek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#29 - Posted: 6 Gru 2006 14:09 
W takim układzie na postawie waszych opisów Simochromisów i Petrochomisów (tutaj na forum) nie wydaje Wam się ze były by to najodpowiedniejsi współmieszkańcy jednego akwarium? Chodzi mi głownie o to że niejednokrotnie była mowa że Simochromis jest jakby głodniejszy od innych Tropheusów. Przy Petrochomisie jest to współtowarzysz jak w sam raz! Ponadto, często jest mowa o agresji wewnętrznej simo - a chyba nie ma lepszego sędziego i króla od dużego petrochomisa w zbiorniku. Może to jest właśnie recepta na udaną hodowlę.

Autor timus
Użytkownik
#30 - Posted: 6 Gru 2006 14:16 
Wiesz chyba trzeba by było kiedys sprubować ;) Co do pobierania pokarmu będą pasować ale czy agresja simo przez to spadnie? Wątpie! Tu przyczyna jest raczej okres rozmnażania i zachowania z tym związane ;)

Marcin.T <')))><

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura / Nowy 83 numer NA - artykuł o Petrochromis trewavasae. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®