Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura /

Chyba niesamowicie ważna praca!!! Lamprologini

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor admin
Admin
#1 - Posted: 16 Lut 2007 10:16 

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 16 Lut 2007 10:23 
Pojawiła sie też inna - ale tutaj nie mam dostępu, więc podaję tylko abstrakt.

Marta


Distinct population structure in a phenotypically homogeneous rock-dwelling cichlid fish from Lake Tanganyika
Duftner N, Sefc KM, Koblmuller S, Nevado B, Verheyen E, Phiri H, Sturmbauer C
MOLECULAR ECOLOGY
15 (9): 2381-2395 AUG 2006

Document type: Article Language: English Cited References: 73 Times Cited: 2

Abstract:
Several lineages of cichlid fishes in the East African Great Lakes display stunning levels of morphological diversification. The rapid evolution of rock-dwelling polygynous mouthbrooders in Lake Malawi, for example, was in part ascribed to their allopatric distribution on disjunct stretches of rocky coast, where even short habitat discontinuities reduce gene flow effectively. However, as seen in other cichlids, ecological barriers do not always prevent gene flow, whereas genetic structure can develop along continuous habitat, and morphological diversification does not necessarily accompany genetic differentiation. The present study investigates the population structure of Variabilichromis moorii, a monogamous substrate-brooding lamprologine of rocky coasts in Lake Tanganyika, which occurs over about 1000 km of shoreline almost without phenotypic variation. Phylogeographic analyses of mitochondrial DNA sequences indicated that dispersal is infrequent and generally occurs between adjacent locations only. Exceptions to this pattern are closely related haplotypes from certain locations on opposite lakeshores, a phenomenon which has been observed in other species and is thought to reflect lake crossing along an underwater ridge in times of low water level. Genetic population differentiation, estimated from mitochondrial DNA and microsatellite data in six adjacent populations, was equally high across localities separated by sandy shores and along uninterrupted stretches of rocky shore. Our results suggest that ecological barriers are not required to induce philopatric behavior in Variabilichromis, and that morphological stasis persists in the face of high levels of neutral genetic differentiation.

Autor fazi64
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Lut 2007 10:34 
Witam,
Zassalem pdf'a - wyglada bardzo interesujaco (na pierwszy rzut oka).
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 16 Lut 2007 10:37 
Ja też jeszcze nie doczytałam, ale wykresy obiecuja co nieco. Wreszcie jest coś o L. wauthioni.

Marta

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 16 Lut 2007 10:37 
Krzyśku

A ta druga praca? moze coś Ci sie uda - jak zwykle.

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 16 Lut 2007 10:43 
Witam,
A cytowana przez Marte prace tez posiadam juz w calosci (15 stron .pdf)
Zainteresowani niech dadza cynk ;))
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 16 Lut 2007 10:48 
Ja,ja, ja - poproszę.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 16 Lut 2007 10:54 
Ja rowniez poprosze Krzysztofie.

Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#9 - Posted: 16 Lut 2007 11:06 
Daję cynk ;-)

marek

Autor Lothil
Użytkownik
#10 - Posted: 16 Lut 2007 11:18 
Witam wszystkich forumowiczow ;))
Ja rowniez jestem zainteresowany owym pdf-em (o.O)

Tomasz

Autor sue
Użytkownik
#11 - Posted: 16 Lut 2007 11:28 - Edytowany przez: sue 
Czy zauważyliście, że fasciatus jest Neolamprologusem, a nie Altolamprologusem??? I najbliżej mu do callipterusa... Zaliczono go również do fakultatywnych muszlowcow, a np. calvusa i compressicepsa nie...

To takie moje pierwsze spostrzeżenia.

Magda

P.S. Ja też daje cynk :)

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 16 Lut 2007 11:57 
Ja rowniez jestem zainteresowany owym pdf-em
Witam,
Niestety, w profilu "Uzytkownik" brak danych mailowych.
Pzdr.
Fazi64
PS.
Do resztyy chetnych poszlo!! ;))
F64

Autor tooold
Użytkownik
#13 - Posted: 16 Lut 2007 12:05 
ja także poproszę jeśli można

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 16 Lut 2007 12:23 
Dzieki Fazi!
doszlo.

Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 16 Lut 2007 12:40 
ja także poproszę jeśli można
Witam,
tooold
Poszlo!
Pzdr.
Fazi64

Autor Lothil
Użytkownik
#16 - Posted: 16 Lut 2007 13:20 
przepraszam juz to poprawilem;)
Pozdrawiam.

Autor Sendog
Użytkownik
#17 - Posted: 16 Lut 2007 13:23 
Krzyś jak coś o wuthioni do dawaj prędko :)

Autor fazi64
Użytkownik
#18 - Posted: 16 Lut 2007 13:59 
jak coś o wuthioni do dawaj prędko
Witam,
O wauthioni pisze w pracy dostepnej z linku, podanego przez Marte, a ta druga prace Ci wysylam, bo tez warto!!
Pzdr.
Fazi64

Autor sue
Użytkownik
#19 - Posted: 16 Lut 2007 18:55 
Fazi - bardzo dziękuję :)

Magda

Autor Luna
Użytkownik
#20 - Posted: 16 Lut 2007 19:32 
Trochę późno się obudziłam, ale czy też mogę poprosić?

Autor tooold
Użytkownik
#21 - Posted: 16 Lut 2007 21:39 
Marto czy uwierzysz, że przeglądam tę pracę i co widzę :
"Lamprologus ornatipinnis group " , a chciałem Ci powiedzieć że tak się u mnie zaczyna :
Muszlowce z „grupy <<Lamprologus>> ornatipinnis”..................................... ........... Jak zapewne domyślasz się Czytelniku okazało się, że jest co najmniej kilka odmian tego gatunku lub nawet mamy do czynienia z różnymi gatunkami i wcale nie jest w 100% pewne jaką odmianę miałem opisywać. Stąd tak dziwny tytuł i niespotykane wcześniej sformułowanie „grupa <<Lamprologus >> ornatipinnis”.

Autor drozd
Użytkownik
#22 - Posted: 16 Lut 2007 22:00 
i ja poproszę tego pdfa...

z góry dzięki...

Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#23 - Posted: 16 Lut 2007 23:00 
Witam,
Luna, drozd - poszlo!
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 17 Lut 2007 06:40 
Marto czy uwierzysz, że przeglądam tę pracę i co widzę :
"Lamprologus ornatipinnis group " , a chciałem Ci powiedzieć że tak się u mnie zaczyna :
Muszlowce z „grupy <<Lamprologus>> ornatipinnis”..................................... ........... Jak


Jurku

wczotraj nie widziałam co napisałeś, bo nieco mnie zdenerwowało forum i wolałam czytać prace niz tutejsze "wypociny", ale to dygresja.

Dokładnie o tym samym pomyślałam, jak zobaczyłam tekst. Grupa ornatipinnis, bez wydzielenia konkretnych gatunków i zasystematyzowania. Od razu pomysłałam o Tobie i artykule. Ile jeszcze nie wiemy w tej czarującym biotopie. Nawet naukowe opracowania nie wnoszą konkretnych rozwiązań.

czekam niecierpliwie na Twój artykuł.

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#25 - Posted: 17 Lut 2007 16:08 
Dokładnie o tym samym pomyślałam, jak zobaczyłam tekst. Grupa ornatipinnis, bez wydzielenia konkretnych gatunków i zasystematyzowania. Od razu pomysłałam o Tobie i artykule. Ile jeszcze nie wiemy w tej czarującym biotopie. Nawet naukowe opracowania nie wnoszą konkretnych rozwiązań.

Ależ Marto nie ma tam żadnej nowości - grupa ornatipinnis to ściśle tam wyszczególniona grupa 4 gatunków ryb : ornatipinnisa jako nadrzędnego (pierwotnego w tej linii), następnie kungweensis i jako ostatnie laparogramma (i to jest nowość) i signatus.
Autor tej pracy nie ma na myśli różnych gatunków samego ornatipinnis lecz podaje go jako gatunek z którego wywodzą się trzy następne wymienione powyżej. i one włąsnie tworzą grupe ornatipinnis.

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 17 Lut 2007 17:11 
Chyba mnie Krzyśku nie zrozumiałeś. Ja sam wiesz są L. sp. ornatipinnis Zambia i L. ornatipinnis. Chyba właśnie to autor miał na myśli pisząc grupa Ornatipinnis. Dodajac do tego gatunki wymienione pzrez Ciebie. Mnie cały czas nurtuje problem ornatipinnis jako gatunku i form, które wyraźnie różnia sie zachowaniem. Dodaje, że nie jestem znawcą tej grupy.....raczej osobą obserwującą. Widze róznice w zachowaniach tym wymienionych powyzej taksonów i nie wiem co może byc tego przyczyna? odmiennosc gatunkowa, czy zwykłe przystosowania do warunków środowiska? Zapewne to drugie jest prawdziwsze, co nie?

A jakie jest Twoje zdanie Krzyśku?

Autor Sendog
Użytkownik
#27 - Posted: 19 Lut 2007 19:39 - Edytowany przez: Sendog 
L. "sp. "ornatipinnis Zambia" jest opisywany jako gatunke stosunkowo łagodny o spokojnym usposobieniu. Takie też mam doświadczenie z ty gatunkiem. Niekoniecznie musi być taki ten z Tanzanii.
w tej pracy nie mam mowy o odmianach czy osobnych gatunkach ornatipinnisa. według mnie autorzy nie mieli na myśłi tych dwóch gatunków ornatipinnisa (nie widać w tekście aby je rozdzielali) lecz jako grupę podają wymienione w poprzednim moim poście ryby.

w ogóle tekst nie odnosi się w żaden sposób do tej grupy.

Ciekawa jest natomiast teoria że callipterus, calliurus i fasciatus tworzą bastardy w naturze ale wynika to tylko ze wspólnego zamieszkiwania jednych partii muszli gdzie dochodzi do przypadkowego? zapłodnienia jaj samic innego gatunku.

Przy okazji - praca jest rzeczywiście wyjątkowo ciekawa.

Autor Sendog
Użytkownik
#28 - Posted: 19 Lut 2007 19:59 
Jeszcze jedno - postawić zbiornik sam piach , całe dno usłane muszlami i obsada jak w opisie w pracy: callipterus, calliurus, temporalis, vittatus i (fasciatus?). Ciekawe jak by się zachowywały. Oczywiście zbiornik min 1,5x0,6 obserwcje byłyby pasjonujące.

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 19 Lut 2007 20:09 
Ciekawa jest natomiast teoria że callipterus, calliurus i fasciatus tworzą bastardy w naturze ale wynika to tylko ze wspólnego zamieszkiwania jednych partii muszli gdzie dochodzi do przypadkowego? zapłodnienia jaj samic innego gatunku.

Tak to właśnie jest najciekawsze.

A o Twoim pomyśłe z postu ponizej myśłi właśnie Robert. Nie wiem czy widziałes nasz zbiornik 300l z 60 sztukami L. ornatipinnis Kigoma - super widok

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#30 - Posted: 19 Lut 2007 20:34 
Halo Marta - bingo
Zobacz to !!!!!!


To jest właśnie laparogramma - :) toć to nasze ornatipinnisy z Zambii. Gatunek wywodzący się z L. ornatipinnis
Marta - wygląda na to że innych już nie ma a my rozmawiamy cały czas o tych samych rybach. Konings naywa je L. sp. "ornatipinnis zambia", a inni L. laparogramma

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura / Chyba niesamowicie ważna praca!!! Lamprologini Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®