Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura /

Zapowiedż artykułu o Ctenochromis horei w NA 86

Autor admin
Admin
#1 - Posted: 5 Mar 2007 16:39 
W ostatnim numerze NA ukazała sie juz zapowiedź artykułu Marka Drozdowskiego o Ctenochromis horei. Czyli w numerze kwietniowym będziemy mieli ciekawą lekturę-:))

W NA 86 ukazała sie też trzecia cześc nowości z Jeziora Tanganika -przygotowywana sukcesywnie przez nas.

Numer wygląda dość ciekawie.

Marta

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#2 - Posted: 5 Mar 2007 16:42 
Super, zawsze o nich marzyłem :)

Autor tooold
Użytkownik
#3 - Posted: 7 Mar 2007 06:43 
Numer wygląda dość ciekawie.

no oprócz tej notatki o Waszych nowościachnie ma nic o Tangabice - odłożyłem na półkę, bo nie interesuje mnie jak p. doktor rozmnożył ramirezy .....

Autor timus
Użytkownik
#4 - Posted: 7 Mar 2007 06:57 
A właśnie Tooold mam do Ciebie pytanie w związku z ostatnim numerem NA. Podają tam jako ciekawostkę że w Malawi również żyją muszlowce. Czy wiesz coś więcej o nich? Bo wiadomości były skąpe i mnie nie przekonują. W moich oczach muszlowiec jest ryba która choć do rozmnażania potrzebuje muszli.

Marcin.T <')))><

Autor Vepsik
Użytkownik
#5 - Posted: 7 Mar 2007 14:19 - Edytowany przez: Vepsik 
timus
W powszechnej świadomości akwarystów ta mała pielęgnica utrwaliła się jako "muszlowiec z Malawi". Jest to oczywistego rodzaju odwołanie do popularnych pielęgnic z Tanganiki. Warto jednak wiedzieć, że przystosowanie M. livingstonii nie jest tak dalece zaawansowane jak tanganikańskich Neolamprologus. Przede wszystkim nie wiąże się z procesem rozrodu i opieki nad potomstwem (M. livingstonii opuszczają muszlę i migrują na czas tarła), sprawiając w tym porównaniu wrażenie adaptacji "w pół drogi", czy nawet wariacji, ewolucyjnego eksperymentu. Dowód na to, ze Malawi jest jeziorem wyraźnie młodszym? Że ewolucja gatunków tanganikańskich zaowocowała większym zróżnicowaniem strategii i ich wyraźnym zaawansowaniem dzięki innej skali czasowej. Być może. Ale jedynie "być może", gdyż mówimy o milionach lat. W skali geologicznej mgnienie oka, a jednak okres na tyle długi, by mieć świadomość, że jezioro na które patrzymy dziś, wczoraj było zbiornikiem zupełnie innym. �

To fragment o malawijskim muszlowcu - w dalszym tekście jest także mowa o zamieszkiwaniu przez te ryby pustych muszli.

Fragment zaczerpnięty z:
http://www.malawi.pl/opisy/see.php?plik=m_livingst onii.txt&grupa=mbuna

Polecam szczególnie fragment "Ogólna charakterystyka"
Jak widać sami malawiści piszą, że Tanga jest lepsza :D

Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura / Zapowiedż artykułu o Ctenochromis horei w NA 86 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®