Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura /

Nowe artykuły w "Poradach ogólnych"

Strona  Strona 1 of 5:  1  2  3  4  5  Next »  
Autor admin
Admin
#1 - Posted: 18 Mar 2007 10:03 
Zamieścłam na naszej stronie dwa małe artykuły Kasi Rapy. Dokładnie są to linki do pdf na jej prywatnej stronie:

http://www.tropheus.com.pl/index.php?option=articl es&Itemid=3&topid=9#

Zapraszam do dyskusji

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#2 - Posted: 18 Mar 2007 10:12 
Jak wchodzę na "Mieszanie Biologii" to otwiera mi się artykuł o Dojrzewaniu Nowego Zbiornika". NIe wiem czy to tylko tak u mnie????

Łukasz

Autor nico
Użytkownik
#3 - Posted: 18 Mar 2007 10:18 
Witam

Nie tylko u Ciebie. Ja mam podobną sytuację.

Paweł

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 18 Mar 2007 10:47 
Teraz jest chyba juz ok.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 18 Mar 2007 11:01 
Przeczytałem pierwszy artykuł dotyczacy mieszania biologii.
Nie bede sie za mocno wypowiadal bo znowu zostane zle zrozumiany.

Wedlug mnie zostalo pominietych kilka istotnych spraw przy wpuszczaniu ryb, aklimatyzacji itp.

ale uwazam ze taki artykul jest potrzebny.

Co do dojrzeania zbiornika to moze pozniej przeczytam bo przegladajac zobaczylem tam jakies chyba wzory i sie lekko wystraszylem ;-)

Leszek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#6 - Posted: 18 Mar 2007 11:09 
Wydaje mi się że artykuł o dojrzewaniu zbiornika jest napisany w ten sposób że nawet początkujący Tangamaniacy przyswoją go bez problemu a właśnie chyba dla takich powinien być przeznaczony. Nie zgodził bym się jedynie z tym że no3=40mg/l to jedyne dopuszczalne nieszkodliwe stężenie. Przecież niektórzy biorą wodę np; ze studni gdzie no3 może się wahać od 0mg/l do 40mg/l czy nawet więcej.

Łukasz

Autor fazi64
Użytkownik
#7 - Posted: 18 Mar 2007 11:29 
Wedlug mnie zostalo pominietych kilka istotnych spraw przy wpuszczaniu ryb, aklimatyzacji
Witam,
Kasia sie na pewno nie obrazi, a wszyscy bedziemy madrzejsi o Twoje uwagi Leszku - wal smialo!
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 18 Mar 2007 11:30 
Myślę, że powinniśmy pzredyskutowac kilka spraw z tych artykułow i ewentualnie sprowokowac zmiany lub uzupełnienia. Artykuły sa wg mnie wyłacznie dla początkujacych.

Marta

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#9 - Posted: 18 Mar 2007 11:37 
Pani Marto, aż zrobiło mi się gorąco… uff, skoro już tak wyszło i mini artykuły tutaj wylądowały to chciałam się przemknąć cichaczem przez Państwa stronę… a tu Pani taki numer wywinęła na forum… ;o)

W takim układzie muszę napisać kilka słów. Moja strona powstała z dwóch powodów. Pierwszy wiąże się z tym, że jestem straszną bałaganiarą, – w komputerze porozrzucana jest cała masa filmików, zdjęć itp. Stąd strona ta jest pewnego rodzaju usystematyzowaniem i zebraniem tego wszystkiego w kupę. Mini artykuły powstały z drugiego powodu. A mianowicie, mam dosyć dużo telefonów od ludzi zupełnie mi nie znajomych. Telefonów związanych z akwarystyką. Często dzwonią do mnie o dziwnych porach dnia i nocy ( Kiedy np. już śpię), i są w ogromnej panice. Panika ta podparta jest tym, iż niewiele widzą o tropheusach a przystępują do kupna. Miałam nawet taką sytuację, ze człowiek kupił stado Kasangi z odłowu (ale nie był to zakup z firmy Tropheus z Krakowa) i wpuścił do niedojrzałego zbiornika. Co dziwniejsze sprzedawca powiedział, iż jego problemy wynikają z różnicy Ph wody. No i jak w takiej sytuacji w środku nocy wytłumaczyć komuś ,,o co w tej akwa zabawie chodzi’’. Z reguły więc było tak, że pierwsze co kazałam zrobić to przystąpić do częściowej podmiany wody, potem prosiłam o adres email i tam na wpół śpiąca wypisywałam kilka stronic dot. akwarystycznych podstaw i jako takiego sposobu hodowli tropheusów. Zawsze stukałam się w głowę, że nigdy tego co piszę jednemu człowiekowi nie zachowam dla kolejnego by tego po raz kolejny nie powielać.

Dlatego, komunikuję iż treść tych artykułów nie jest przeznaczona dla Was, ponieważ jest w pewien zamierzony sposób uproszczona. Dla przykładu cykl azotowy to znacznie bardziej skomplikowany proces…

No! To tyle… dlatego na mnie nie krzyczcie ;o)

Aha! O te teksty sama Pani Marta poprosiła , ja z własnej inicjatywy nie ,,wciskałabym się ‘’ w tak wyporowe towarzystwo akwarystyczne jakim są użytkownicy tropheus.com.pl ;o)

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 18 Mar 2007 11:52 
Aha! O te teksty sama Pani Marta poprosiła , ja z własnej inicjatywy nie ,,wciskałabym się ‘’ w tak wyporowe towarzystwo akwarystyczne jakim są użytkownicy tropheus.com.pl ;o)


Kasiu - grono ludzi na tym forum to nie tylko fachowcy - trudno bowiem mówić, żę ja jestem fachowcem - ciagle uczę sie, czytam, i odkrywam Amerykę w akwarystyce. Nasze forum odwiedza wiele osób nie mających pojęcia o zakładaniu akwarium, czytaja, nie zawsze sie odzywają. Twoje artykuły sa podstawowe, ale moze uda je sie poszeczyć lub uzupełnić o bardziej skomplikowane sprawy.

Ponadto mój cel był taki - "Kasia ładnie pisze, więc może pokaże wreszcie jak -:)))", a do tego sprowokujemy dyskusje. I może to sie uda!


Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#11 - Posted: 18 Mar 2007 11:55 
Witam,
Kasiu - to sa naprawde dwa potrzebne artykuly i nie musisz popadac w kompleksy - sa napisane tak, zeby kazdy poczatkujacy mogl postepowac systematycznie i po kolei, a nie na chybil trafil (efektem czego nocne telefony do Ciebie - Bartek musi miec swiete nerwy ;)) )
A dyskusja jaka sie wywiaze pomoze wszystkim w ugruntowaniu wiedzy i doda do Twoich artykulow soli i pieprzu ;))
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 18 Mar 2007 12:22 - Edytowany przez: rufus1 
Kasia napisała:
"......Dlatego, komunikuję iż treść tych artykułów nie jest przeznaczona dla Was, ponieważ jest w pewien zamierzony sposób uproszczona...."

no to ja wycofuje swoje uwagi skoro jest tak jak Kasia napisała ;-), nie bede sie czepiał.

Ale i tak czuje pewien nie dosyt.

Czy piszac te krotkie artykuły korzystalas z tamtow na forum? Czy tylko z wlasnych doswiadczen i obseracji.

Leszek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#13 - Posted: 18 Mar 2007 12:51 
Hej, jeśli macie jakieś obiekcje to ,,walcie'' śmiało! ;o)

Chodzi mi tylko o to aby tych artykułów nie komplikować, by taki ,,gość'', który dokonał bezmyślnego zakupu mógł łyknąć takie podstawy w systemie natychmiastowym. Takich ludzi jest naprawdę bardzo dużo (wnioskując chociażby bo liczbie telefonów) - ja zawsze takiemu człowiekowi na końcu tekstu daję namiar na to forum. Z resztą chyba każdy z nas tak robi ;o)

Zmiany mogę wprowadzić, tyle że temat musi sie wyczerpać. Związane jest to z tym, że od początku trzeba tworzyć taki mini artykuł od strony technicznej - czyli el. grafiki, czarne tło itp. Jeśli uznam że część sugestii przez Was wysuniętych jest dla takiego człowieka zbyt skomplikowana, to mogę również na końcu tego artykułu podać link do forum i obecnego tematu. Z resztą chyba od razu tak zrobię ale już nie dzisiaj. Na resztę pytań odpowiem wieczorem lub jutro ponieważ muszę już uciekać na rodzinny obiad.

Katarzyna

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 18 Mar 2007 13:24 - Edytowany przez: rufus1 
Ciekawie sie zapowiada ta dyskusja po przeczytaniu postu Kasiu.

To ja już chyba wole sam napisac o tym artukuł. Tworzac konkurencje dla Kasi oraz inne spojrzenie, a co ;-).
Prowokuję ;-)!!!

Leszek

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 18 Mar 2007 13:33 
Leszku

To nie prowokacja tylko zachęta do myślenia i szukania. Myślę, ze każdy ma jakieś inne spostrzeżenia i doświadczenia.

Marta

Autor ad7
Użytkownik
#16 - Posted: 18 Mar 2007 14:04 
dobra robota

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 18 Mar 2007 14:33 
Marto wlasnie o to mi chodzi :-).

Leszek

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 18 Mar 2007 14:49 
Myślę Leszku, że my sie dobrze rozumiemy:_)))

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#19 - Posted: 18 Mar 2007 15:11 
Nowe nabytki zwykle otrzymujemy w workach napełnionych wodą, w której dotychczas żyły jak i czystym, ciekłym tlenem, który po opuszczeniu butli przybiera postać gazu. Do przygotowanego naczynia (wiaderka, miski itp.) napełnionego do połowy wodą, w której nowe ryby będą przejściowo żyć, delikatnie wlewamy całą zawartość worka wraz z nową rybą (ważne jest, aby sprawdzić temperaturę wody w worku by dostosować ją do temperatury wody w zbiorniku kwarantannowym stopniowo ją podwyższając – oczywiście, o ile zachodzi taka potrzeba).

pozwolę sobie tylko odnośnie tego fragmentu :
1. wydaje mi się niecelowe używanie miski czy wiaderka w każdym przypadku
2. do połowy wodą i wlewamy całą zawarość worka - to dla mnie zbyt enigmatyczne i także sorry, bezcelowe przecież wiaderka są różne i worki także - ja raczej namawiałbym aby do worka w którym są ryby dolewać powoli wody z akwarium ( ale mogę oczywiście nie mieć racji)
3.nie zawsze ryby są w workach z tlenem
4.Co dziwniejsze sprzedawca powiedział, iż jego problemy wynikają z różnicy Ph wody - to nie musi być głupie stwierdzenie , czasem tak jest

Autor rafi201
Użytkownik
#20 - Posted: 18 Mar 2007 20:30 
A czy ktoś może wie dlaczego ja w ogole nie moge tego otworzyć?
Chyba mam jakies braki w oprogramowaniu ???

Rafał

Autor bernard
Użytkownik
#21 - Posted: 18 Mar 2007 20:35 
Może nie masz zainstalowanego Acrobata?

Autor rafi201
Użytkownik
#22 - Posted: 18 Mar 2007 20:40 
Chyba nie mam. Zaraz zainstaluję.

Autor rafi201
Użytkownik
#23 - Posted: 18 Mar 2007 20:50 
Dzięki Bernard - gra gitara :)))

Rafał

Autor bernard
Użytkownik
#24 - Posted: 18 Mar 2007 20:54 
bardzo proszę :)
Bernard

Autor bernard
Użytkownik
#25 - Posted: 18 Mar 2007 20:59 
a wracając do meritum - moim zdaniem ten "mini poradnik" Katarzyny jest wg mnie bardzo udany i może być przydatny jako abecadło tematu (zgodnie z założeniami Autorki).
Po poprawkach tooold'a nie mam się do czego przyczepić :)

Bernard

Autor rafi201
Użytkownik
#26 - Posted: 18 Mar 2007 21:25 
Przeczytałem.
Nie chce sie za bardzo rozpisywać (przynajmniej na razie), porusze wiec tylko jeden wątek.
Moją metodę wpuszczania ryb z worka do zbiornika (choć obawiam sie czy "poczatkujacy" będa mieli na nią dośc cierpliwości) zaczerpnąłem z pewnego artykułu dotyczacego akwarystyki morskiej. Otórz, wlewam do worka wode ze zbiornika cienkim, prawie kropelkowym strumieniem. Kiedy sie napelni do dopuszczalnych granic odlewam 2/3 wody z worka i powtarzam napełnianie powyzszym sposobem. Następnie wylewam zawartość worka przez siatkę do odławiania ryb i umieszczam ryby w zbiorniku (woda z worka nie trafia do zbiornika). Cała akcja troche trwa (minimum godzine a często dłuzej) ale efekty sa rewelacyjne. Ryby od razu pływają jak w swojej wodzie.

Pozdrawiam - Rafal

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 18 Mar 2007 22:57 - Edytowany przez: rufus1 
Takiej metody uzywa sie przy gatunkach ryb szczegolnie wrazliwych.
Nazywana jest potocznie "metoda kropelkowa".

Leszek

Autor krasa
Użytkownik
#28 - Posted: 18 Mar 2007 23:02 
Kropelkowy system jest najlepszy przy aklimatyzacji ryb. Sprawdza się zawsze i ogranicza stres wywołany gwałtowną zmiana parametrów do minimum. Ryby z odłowu powinny byc tą metodą aklimatyzowane po transporcie.
pzdr. Krasa

Autor fazi64
Użytkownik
#29 - Posted: 18 Mar 2007 23:02 
Witam,
Opisywales ja w watku o G. permaxiliaris, o ile pamietam.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#30 - Posted: 18 Mar 2007 23:51 - Edytowany przez: rufus1 
Zgadza sie Krzysztof.
Chyba wczesniej tez, ale w innym watku, tak przy okazji.
Sposob bardzo dobry dla takich gatunkow min. jak Xenotilapie, Lamprichthys i innych bardzo delikatnych.
Długotrwały, ale bezpieczny.

Leszek

Strona  Strona 1 of 5:  1  2  3  4  5  Next » 
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura / Nowe artykuły w "Poradach ogólnych" Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®