Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura /

Charakterystyka biotopu jeziora Tanganika

Autor admin
Admin
#1 - Posted: 12 Maj 2007 07:57 
Leszek napisał gigantyczny artykuł. Zmuszona byłam podzielić go aż na szcześć części.
http://www.tropheus.com.pl/index.php?option=articl es&Itemid=3&topid=3#

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#2 - Posted: 12 Maj 2007 08:25 - Edytowany przez: tooold 
Takie różnice opisuje Takamura (1984) obserwując w tym samym biotopie gatunki Petrochromis polyodon i Tropheus moorii. Ten pierwszy preferuje glony jednokomórkowe, drugi zaś i jemu pokrewne gatunki odżywiają się głównie glonami wielokomórkowymi o strukturze nitkowatej. Te dwa gatunki żerujące obok siebie różni efektywność zjadania glonów oraz pobieranie pokarmu w różnych porach dnia. Petrochromis polyodon żeruje na większej powierzchni skał niż ogryzający po nim Tropheus moorii, przynosząc mu korzyść przez usuwanie przeszkód.

nie rozumiem trochę tego zdania - skoro Petrochromis polyodon żywi się glonami jdnokomórkowymi , to na jakiej zasadzie usuwa przeszkody dla rodzaju Tropheus . Proszę o wyjaśnienie bo mnie to oczywiście ciekawi i może czegoś nie wiem.

dla mnie byłoby logiczne raczej odwrotne spostrzeżenie - że Tropheus poprzez wyrywanie glonów nitkowatych czyści miejsce dla Petrochromisa.

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 12 Maj 2007 09:45 
Tak jak napisalem sa to informacje przeze mnie wyszukane i zebrane w calosc z roznych źródeł. Akurat ta informacja pochodzi z ksiazki R. Pawlak, A. Adamski, "Pielęgnice jeziora Tanganika", str.18.

Ciekawe o jakie przeszkody chodzi?

Ogladalem rowniez przed chwila film gdzie wystepuje podobne zjawisko o jakim jest wspomniane w wymienionym fragmencie tekstu. Obserwujac Petrochromisa rzeczywiscie, wedlug mnie, widac ze on zeruje na duzych pow. skal, a trofeus podplywa z boku i delikatnie skubie- uderza pyszczkiem w pow. skaly na malej pow. skal. Trofeus nie wyrywa glonow. Petrochromis duzymi szczekami zeskrobuje wszystko co rosnie na kamieniu.
Usuwanie przeszkod - moze to chodzi o ew. przesuwanie mniejszych kamieni w celu "dojscia" do glonow przez Petrochromisa, a trofeus z tego korzysta bo zwieksza mu sie rowniez obszar zerowania. Trofeus jako mniejszy gatunek nie poradzilby sobie z takimi przeszkodami.

Wydaje mi sie ze moze w tekscie powstal blad tzn. ze Petrochromis zywi sie glonami nitkowatymi, a trofeus jednokomorkowymi.

ale to sa moje takie typowo teoretyczne przemyslenia i nie do konca musza byc sluszne.

Moze jeszcze ktos sie wypowie w tym temacie.

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Maj 2007 09:53 
A dokladnie jest to opisane w pozycji:

Takamura K. 1983. Interspecific relationship between two aufwuchs eaters Petrochromis polyodon and Tropheus moorii (Pisces, Cichlidae) of Lake Tanganyika, with a discussion on the evolution and functions of a symbiotic relationship. Physiol. Ecol. Japan, 20: 59- 69.

Na podstawiam wykazu liteatury w pozycji ksiazkowej: R. Pawlak, A. Adamski, "Pielęgnice jeziora Tanganika"

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 12 Maj 2007 09:56 - Edytowany przez: admin 
Wydaje mi sie ze moze w tekscie powstal blad tzn. ze Petrochromis zywi sie glonami nitkowatymi, a trofeus jednokomorkowymi.


Ze wszystkich informacji, które uzyskałam w necie i literaturze, wiem, ze trofeus żywi sie głownie glonami nitkowatymi, z czego rodzaj Cladophora stanowi około 50% diety. Petrochromis glonami jednokomórkowymi - tworzącymi zwarte pokrywy na kamieniach. Nie można jednak zapominać, że glony nie stanowią w naturze płaszczyn jednorodzajowych.

Wg mnie petrochromis narusza te "płaszczyzny glonów" zeskrobujac wargami powierzchnie kamieni, a trofeus uderzeniami pyska wybiera nitki lub glony jednokomórkowe - jakby naderwane/oderwane przez petrochromisy.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 12 Maj 2007 10:51 
O to juz jakas wskazowka, czyli jak widac w tekscie nie ma pomylki.
A ja widocznie nie dosc uwaznie ogladalem film ;-). glony nitkowate zapewne moga miec jak sie domyslam rozna dlugosc. trofeus zjada pewnie te krotsze ;-).

ale temat przeszkod zostaje.

Gdzies chyba wspomniane jest o tym jakie glony zjada trofeus i Petrochromis.

Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura / Charakterystyka biotopu jeziora Tanganika Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®