Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura /

Cichlid News October 2007

Autor fazi64
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Paź 2007 22:26 
Witam,
Wlasnie dotarl do mnie jeszcze cieplutki numer CN z artykulem: Xenotilapia ochrogenys and its Allies by Thomas Andersen.
Cala reszta tez paluszki lizac ;))
http://www.cichlidnewsmagazine.com/index.html
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 4 Paź 2007 05:52 - Edytowany przez: admin 
Trzeba jeszcze dodać, że artykuł o Xenotilapia ochrogenys jest ogólnie dostępny.

Artykuł zresztą jest niesamowity - szczerze polecam


Marta

Autor timus
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Paź 2007 10:26 
Artykuł zresztą jest niesamowity - szczerze polecam

A ja poczekam na ukazanie się go w TM ;)

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 8 Paź 2007 06:09 
Jakos nikt nie skomentował nowego artykułu Thomasa Andersena. Czy robi na Was wrażenie, że obecnie Xenitilapia sp. "Ochrogenys Ndole" to odrębny gatunek, opisany taksonomicznie i noszący nazwę Xenotilapia singularis?

Jakie są Wasze wrazenia po przeczytaniu tego artykułu? Dla mnie fascynujące jest to, że Thomas zadał sobie trud odszukania holotypów obu xen i zweryfikował to co dawno zostało odłowione i opisane. A co Wy na to?

Marta

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 8 Paź 2007 06:11 
Dla mnie ideą tego forum jest informowanie ogółu o najnowszych doniesieniach, nie tylko akwarystycznych, ale i taksonomicznych. Szkoda, że takie nowinki przechodzą u nas bez echa.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Paź 2007 06:32 
Szkoda, że takie nowinki przechodzą u nas bez echa.

dla mnie na razie istnieje bariera językowa ,za mało słów jeszcze znam , ale możesz przecież przybliżyć informację skoro tak się martwisz naszym poziomem zaangażowania w dyskusję ;-)

myślę,że pomiędzy 06:09 a 06:11 niewiele osób odwidziło ten wątek i przeczytało Twoją wypowiedź ....

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 8 Paź 2007 07:03 - Edytowany przez: admin 
Jak widać wątek jest na naszych forum od kilku dni.

Martwi mnie to, ze wiele osób czyta swobodnie i nawet pisze na zagranicznych forach, tutaj raczej tak się nie angażuje. To jest moim zmartwieniem.

Marta

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 8 Paź 2007 07:34 
Przybliże w dwóch słowach - na reszte w takim razie poczekacie do trzeciego numeru Tanganika Magazyn, gdzie zostanie opublikowany ten artykuł w języku polski.

Thomas podał pełne cechy obu gatunków Xenotilapia ochrogenys i X. sp. "Ochrogenys Ndole". Udowodnił mam nadzieje, czytelnie, że oba te taksony róznia sie od siebie na tyle, że nalezy zaklasyfikowac je jako oddzielne gatunki. X. ochrogenys rozmieszczona jest w cały jeziorze, X. sp. "Ochrogenys Ndole" tylko w Zambii i na niewielkim odcinku Tanzanii.

Dla X . sp. "Ochrogenys Ndole" proponuje stara nazwę pod którą takson ten został opisany po raz pierwszy czyli Xenotilapia singularis (Stappersia singularis).


Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Paź 2007 08:55 
Witam,
Ja zakladajac watek mialem tez nadzieje, ze ktos spyta o wiecej, ale moze wszyscy czekaja na oficjalny artykul po polsku w 3 TM?
Mnie osobiscie bardzo zainteresowal fragment dotyczacy wyboru partnera przez ryby na podstawie roznic w wygladzie, co pozwala na dobor zwiazku w obrebie taksonu, bez tworzenia krzyzowek (to oczywiscie w naturze) bo w akwarium.....
A prace, jaka wykonal Tomas przy pisaniu tego artykulu nalezy naprawde podziwiac
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 8 Paź 2007 09:03 
Tak Krzyśku

najciekawsze jest dla akwarysty to, że oba te taksony mogą występować na tym samym terenie, chociaż na różnych głębokościach i w róznych grupach. X. ochrogenys zwykle występuje w duzych grupach - jak pisze Thomas nawet około 30 osobników - z wieloma samcami, X. singularis - zwykle są to haremy jednego samca i kilu samic - co zwiazane jest z duza agresja tego gatunku.
X. singularis występuje w bardzo płytkich woda.

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Paź 2007 09:08 
Witam,
I to mi sie w tym artykule najbardziej podoba - opisy z natury, bo szczerze mowiac one robia zawsze wielkie wrazenie. Oczywiscie taki artykul wymaga wypunktowania wszystkich roznic w wygladzie, kolorystyce, ksztalcie ciala, ilosci promieni pletw itd., ale cala sola publikacji sa wlasnie te, wspomniane przez Ciebie Marto, opisy zachowan ryb w naturze.
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Paź 2007 10:01 
Szkoda, że takie nowinki przechodzą u nas bez echa.

Niestety nie wszyscy mogą to przeczytać ;( Pewnie powrócimy do tematu po polskojęzycznej publikacji ;)

Marcin.T <')))><

Autor winiar
Użytkownik
#13 - Posted: 8 Paź 2007 10:02 
X. singularis - zwykle są to haremy jednego samca i kilu samic - co zwiazane jest z duza agresja tego gatunku.
Agresja owszem, ale czy nie ma to znaczenia w odniesieniu do głębokości występowania? Thomas opisuje, że X. ochrogenys zamieszkuje głębsze partie jeziora, zaś X. singularis płytsze. Na płytszej wodzie jest wiele więcej zagrożeń i może o mięć związek z układem haremowym. Kilka, kilkanaście samców w stadzie jest łatwiej zauważyć z powietrza niż jeden samiec prowadzący stadko samic - czyli harem.


Marek

P.S. No to już wiem czemu moje X. ochrogenys "Mzuri" są takie agresywne - zadużo samców i mały zbiorniczek ;-))

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 8 Paź 2007 10:22 
Agresja owszem, ale czy nie ma to znaczenia w odniesieniu do głębokości występowania?


Nie to oczywiscie nie ma prawdopodnie znaczenia. Chodziło mi o rodzielnosc nisz ekologicznych, chyli miejsca występwania na różnych głębokościach. Prawdopodobnie dodatkowo różnic w odżywaniu.

Agresja moze wynikać z tzw. gatunkowych uwarunkowań.

Marta

Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura / Cichlid News October 2007 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®