Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura /

Bentochromis horii - nowy gatunek w jeziorze

Autor admin
Admin
#1 - Posted: 8 Lut 2008 06:25 
Opisano nowy gatunek!!

Pełne informacje:
T. Takahashi (2008)
Description of a new cichlid fish species of the genus Benthochromis (Perciformes: Cichlidae) from Lake Tanganyika
Journal of Fish Biology 72 (3), 603–613.

Abstract:
Benthochromis horii, a new cichlid species is described based on 19 type specimens from the deep waters of Lake Tanganyika. It differs from its congeners by having smaller eyes and longer snout (eye length usually shorter than snout length v. equal to or longer than snout length in Benthochromis tricoti and Benthochromis melanoides), and more dorsal fin rays (total number of spines and soft rays in dorsal fin usually 30 or 31 v. usually 28 or 29 in B. tricoti and B. melanoides). Large males of the new species differ from those of congeneric species in terms of their body colour pattern and long pelvic fins. This species has been confused with B. tricoti and has been traded as an aquarium fish.


Marta

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 8 Lut 2008 08:44 - Edytowany przez: admin 
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/pages/it em.php?news=1571


To polecam do oglądnięcia - są rysunki porównawcze gatunków Benthochromis
http://www.cichlides.com/viewtopic.php?f=3&p=23741 4
Marta

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 9 Lut 2008 15:11 
Mam pdf pracy

Marta

Autor MacieJ
Użytkownik
#4 - Posted: 10 Lut 2008 09:51 
Proszę o jedną kopię. :)
MacieJ

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 10 Lut 2008 09:54 
wysłałam

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 14 Lut 2008 23:55 - Edytowany przez: rufus1 
Jezeli mozna to i ja poprosze o pdf.

Kurcze to ja juz powoli sie gubie w tym wszystkim. Jak zrozumialem to Bentochromis horii nie ma czarnej plamy tuz za pokrywami skrzelowymi, w przeciwienstwie do Benthochromis melanoides. Posiada rowniez dluzsze, czarne pletwy brzuszne. A co w takim razie z Benthochromis tricoti? Do tej pory myslalem ze Benthochromis tricoti (bo pod taka nazwa plywaly u mnie ryby w akwarium) ma rowniez czarna plame, ale w porownaniu (ze zdjec) z Benthochromis melanoides jest ona mniejsza i slabiej zanaczona. Bardziej przechodzi w ciemny pasek wzdluz tulowia. Do tego jeszcze dochodzi roznica w ubarwieniu Benthochromis tricoti wariant Msalaba w stosunku do innych B. tricoti. B. melanoides sprawia wrazenie delikatniejszego w ubarwieniu i nieco jasniejszego.


Oto fotki moich ryb.





A to mlody samczyk




Leszek

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 15 Lut 2008 07:18 
Sama praca wzbudziła wiele kontrowersji i dysput. Tutaj nieco można poczytać
http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=17& t=3791

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 15 Lut 2008 07:28 - Edytowany przez: rufus1 
Dziękuje Marto, pdf doszedl.

Ciekawa jest ta dyskusja. Ja rowniez, jak narazie mam odczucie ze Japonczycy sie troche pospieszyli z ta wiadomoscia i za malo zrobili badan porownaczych, o czym jak dobrze zrozumialem wspomina Thomas. Slusznie zauwazono ze zasadnicze cechy odmienne to ubarwienie ryb i pletwy. Szkoda ze nie ma zdjec porownaczych , a tylko rysunki.

Temat ciekawy i czekam co dalej sie wydarzy.

Leszek

Autor Alex
Użytkownik
#9 - Posted: 15 Lut 2008 10:58 
Witam

Bardzo prosze Leszka Rufus1 o kontakt na mój priv.Z góry dziekuje.

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 16 Lut 2008 12:50 
Bardzo prosze Leszka Rufus1 o kontakt na mój priv

mail poszedl na podany adres w profilu.
Wow, Gorlice! Niedawno tam bylem. Piekne tereny!!!

Autor Alex
Użytkownik
#11 - Posted: 16 Lut 2008 14:18 
Dziekuje Leszku za kontakt.Co Gorlic i okolic to sam przyznaje jest wiele niesamowitych i ciekawych miejsc :)

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 21 Lut 2008 19:36 - Edytowany przez: rufus1 
Odswiezam temat.

Pewnie nie napisze nic nowego, ale strona Erica Genevelle jest super!!! Zmienil, uaktualnil.

To chyba pierwsze "zestawienie" foto obok siebie trzech gatunków (jak na razie), czyli Benthchromis tricoti (Poll, 1948), B. melanoides (Poll, 1984) i B. horii (T. Takahashi 2008).

http://www.destin-tanganyika.com/Galerie/galerie-c ichlides-ab.htm#Benthochromis

Zachecam do przestudiowania dyskusji na Cichlid Room na ten temat. Ciekawie sie zapowiada.

ps. ciekawe skad ma fotke B. horii? czyzby opieral sie na przypuszczeniach. Sam odkrywca z tego co wyczytalem jak narazie nie pokazal tej nowosci publicznie.

Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura / Bentochromis horii - nowy gatunek w jeziorze Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®