Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura /

Artykuł o Paracyprichromis nigripinnis

Autor sue
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Lip 2008 21:35 
Na Cichlid Room Companion pojawił się nowy artykuł Pam Chin o Paracyprichromis nigripinnis. Polecam!

http://www.cichlidae.com/article.php?id=424

Pozdrawiam
Magda

Autor askott
Użytkownik
#2 - Posted: 3 Kwi 2011 18:33 
Zmieniam wystrój akwarium z m.in. Paracyprichromisami i zastanawiam się, czy wystarczy im tło wewnętrzne ze skalną strukturą czy mimo wszystko potrzebują one dodatkowych pionowych skał dla dobrego samopoczucia.

Proszę o Wasze zdanie.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor 09kk
Użytkownik
#3 - Posted: 3 Kwi 2011 20:00 
Wystarczy tło

Autor askott
Użytkownik
#4 - Posted: 4 Kwi 2011 19:35 
Rozumiem, że jak nikt nie podjął dyskusji z 09kk to założenie, że tło wystarczy jest słuszne? :)

Pozdrawiam,
Joanna

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 4 Kwi 2011 20:07 
Jeśli chodzi o samo "wystarczy" to zbiornik i woda zapewnia to minimum.

Autor askott
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Kwi 2011 20:48 
W moim rozumieniu "wystarczy" to znaczy, że oprócz medium do pływania ryby będą miały też dobre samopoczucie i choć namiastkę środowiska, które lubią.

W każdym razie z tonu Twojej odpowiedzi Sander wnioskuję, że skały są w tej sytuacji elementem pożądanym. Tak więc wszystko już wiem, bo cenię Twoje zdanie. Dziękuję za zakamuflowane, ale niezwykle przydatne wskazówki :)

A tak na marginesie w artykule tu przytoczonym autorka w akwarium zamiast naturalnych skał wstawiła do akwarium sztuczny zamek ;) Więc dla niej jakakolwiek pionowa powierzchnia była użyteczna.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 4 Kwi 2011 21:26 
askott, pionowe a wręcz odchylone ścianki (kobra) są jak najbardziej wskazane. Dla ryb nie muszą być to powierzchnie ze skały, mogą być z plastiku (dobre jest spienione pcv) ale jak to wygląda dla Ciebie? Mam akwaria operacyjne z plastikami PCV i kształtki kanalizacyjne itp. ale to nie są zbiorniki dekoracyjne tylko doświadczalne.

Autor askott
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Kwi 2011 21:42 
Jutro jedziemy do składu kamieniarskiego, więc coś moim pupilom wyszukamy :) Myślę o kilku cienkich łupkach np. tatrzańskich ustawionych przy tylnej szybie tak, żeby nie zajmować zbyt dużo powierzchni dna muszlowcom.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor sander
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Kwi 2011 21:53 
Dużo daje zrobienie tła na bocznych ścianach akwarium te ryby to bardzo lubią i znacznie lepiej się czują, bezpieczniej

Autor askott
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Kwi 2011 22:13 
A o tym nie pomyślałam, a to świetny pomysł! Sądzę, że przynajmniej na jednej ze ścian zrobię im tło. Będą miały swój "kącik dumania" :) Przez drugą ściankę szanowny mąż będzie zapewne chciał je podglądać (rybcie przeprowadzają się do jego królestwa komputerowego, a trofeusy wkraczają na salony ;).

Pozdrawiam,
Joanna

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Kwi 2011 22:50 
Jeśli chcesz to zabuduj połowę bocznej ściany (wizjera) to też uatrakcyjni oglądalność

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 5 Kwi 2011 06:12 
Paracyprichromis bardzo dobrze czuje się w zbiornikach o stromych skałąch w tle i po bokach. Istotne jest, ze ryby z odłowu bardzo dobrze czują się w zbiornikach przyciemnionych ze światłem silnie rozproszonym. Wynika to oczywiście z warunków w jakich żyją w naturze. U nas mają zwykle pionowe skały na tle i z jednego boku.

Marta

Autor askott
Użytkownik
#13 - Posted: 2 Lis 2011 19:39 
Wrócę do Paracyprichromisów. Jedna z dziewczyn nosi małe. Jutro miną 3 tygodnie. Chciałabym ją odłowić, bo w przeciwnym razie dzieciaki zostaną śniadaniem współmieszkańców, a przyda się powiększenie stadka. W artykule z pierwszego posta podany jest czas inkubacji 21-28 dni. Poradźcie kiedy najlepiej ją odłączyć. Czy jutro nie będzie za wcześnie? Marto, ostatnio pisałaś, że u Ciebie noszą dłużej niż 3 tygodnie. Ostatnio, gdy odłowiłam matkę, to od razu wypuściła dzieciaki. Nie chcę się też spóźnić, bo będzie po nich i cały trud matczyny pójdzie na marne.

Chcę jeszcze nadmienić (a propos powyższych rozważań), że po tym jak moje Paracyprichromisy zyskały w zbiorniku płaskie skały (na tle i bocznych ścianach) sięgające ponad wodę, ich zachowanie całkowicie się zmieniło. Wyraźnie widać, że wystrój im służy, rozpoczęły się też amory ;) A kilka tygodni temu zmajstrowałam im wiszące skały z pociętego modułu. Diametralnie zmieniło się wybarwienie ryb. Mimo, iż wcześniej miały i tak tylko jedną świetlówkę, to teraz dopiero się mienią kolorami. Są przepiękne - ogromną rolę w ich "prezentacji" odgrywa światło - a w zasadzie zacienienie ;)

Pozdrawiam,
Joanna

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 3 Lis 2011 06:20 
Joasiu

Często jest tak, ze jak po 21 dniu odławiasz samice to wypuszcza młode do siatki lub w kotniku. Czas inkubacji zależy od temperatury wody i od tego jaki stres ryba ma w zbiorniku.

Powiększenie stada ok, tylko pomyśl o chowie wsobnym rodzice/dzieci.

Nowa aranżacja zapewniła im warunki zbliżone do naturalnych stąd i zmiana zachowań.

Marta

Autor askott
Użytkownik
#15 - Posted: 3 Lis 2011 09:29 
Właśnie - miałam się też zapytać o wpływ temperatury - w tym zbiorniku jest ona całkiem spora, bo mąż się dogrzewa w tym pokoju jak może ;) Widać, że małe rybeczki są już spore, właściwie ledwo się mieszczą w pysku matki. Całkowicie zaniknęły jajeczka (pęcherzyki żółtkowe, nie wiem jak się to zwie), więc wygląda na to, że rybki są już dojrzałe. Może spróbuję dzisiaj mamuśkę przechwycić :)

Nie pomyślałam o chowie wsobnym - racja. W takim razie oddam komuś maluszki, jeśli uda mi się je podchować.

O aranżacji napisałam specjalnie, aby kolejne osoby czytające ten wątek i mające ewentualne wahania - jak ja wcześniej - czy wystarczy tym rybom tylko tło strukturalne - wiedziały, że nie. Korzystny dla nich wystrój - zupełnie inne zachowanie i wygląd ryb!

Joanna

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 3 Lis 2011 09:34 
A jaka masz obsadę w tym zbiorniku?

Marta

Autor askott
Użytkownik
#17 - Posted: 3 Lis 2011 09:48 
Paracyprichromis - 8 sztuk, Alto "shell" - 6 szt, T. vittatus "shell" 8 szt - wszystko dorosłe.

Wyprowadziłam multiki, bo zrobiło się gęsto, jak towarzystwo dorosło. Mimo tego wciąż ryb dużo. Kupowane były jako maluszki w większej ilości, aby uzyskać obie płcie i aby dobrały się w pary. W najbliższych tygodniach chciałabym obsadę odchudzić, tylko zastanawiam się jak. Alto zostawiłabym może dwie pary - bardzo lubię te rybcie. A Telmatochromis - jedną lub dwie pary, albo w ogóle je oddam. Właśnie nie wiem jeszcze do końca. Jak już rozmawiamy, to może Marto mi podpowiesz, jak Ty to widzisz. Na 100 % zostają Alto. Może same Alto i Para? No i teraz doszła opcja krabików ;) Bo chyba krabiki bardziej będą się nadawały do mięsożerców i muszlowców niż tropheusów? Może zostawić dla nich miejsce?

Joanna

Autor askott
Użytkownik
#18 - Posted: 3 Lis 2011 09:49 
Dodam, że akwarium to tylko 240 l. Kiedyś się wydawało takie wielkie, teraz widzę, że niestety jest maciupkie.
Joanna

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 3 Lis 2011 10:19 
No tak, to na wychowanie maluchów w akwarium nie masz raczej szans.

Nie wiem czy redukowałabym obsadę alto i vittatusów. Te ryby w grupie czuja się znacznie lepiej niż w małych ukąłdach.

Zrób fotkę akwarium lub filmik. To pokaże mi coś więcej.

Ja w 112 litrach mam 10 sztych dorosłych Alto Shell i wcale nie jest gęsto, a ryby są widoczne.

Wszystkie kraby z rodzaju Platythelphusa są roślinożerno/detrytusożerne. jedynie P. armata uzupełnia dietę ślimakami.

Marta

Autor askott
Użytkownik
#20 - Posted: 3 Lis 2011 10:52 - Edytowany przez: askott 
Zdjęcia z czerwca:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/50pxAW9yWOVD xT2AUUx-BQ?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/e8JPWQ4cfMXm sAxZSAZm5g?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/6Ozim6Uu-UVM YEFztAokwg?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/LM2ypSK4-jUv Ybc5cffkg?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/NZKxmFvYZT5q WrJofO1o5w?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/bh_RGGI_xBTO wl_sHZzSoA?feat=directlink

Teraz dołożone są tylko dwa podwieszone moduły i wyprowadzone są multiki. Tak więc jest podobnie.

Vittatusy rzeczywiście zupełnie nie wchodzą sobie w drogę, zajmują się samiczkami. Oczywiście mierzą siły z otwartymi pyszczkami, ale do żadnych poważnych sprzeczek nie dochodzi. U Alto mam 4 samców i tylko 2 dziewczyny. Największy samiec przegania 2 kolegów - okupują prawy róg akwarium i stroszą się do siebie. Dlatego pomyślałam, że jest ich za dużo. Z płochliwością Alto, o której tyle się czyta nie miałam nigdy problemu. Są odważne, pierwsze do jedzenia, pływają po całym akwarium, nigdy nie uciekają. Pewnie dlatego, że mają towarzystwo innych gatunków.

Joanna

Autor askott
Użytkownik
#21 - Posted: 3 Lis 2011 10:58 
Nie umiem wkleić adresów zdjęć, żeby działały poprawnie. Działające są w wątku:
http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&topic=3932&forum=5&page=0

w poście z 23 Cze 2011 21:27. Działają też jak się je skopiuje i wklei w okno przeglądarki. Przepraszam za niedogodności, ale to nie moja bajka...

Joanna

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 3 Lis 2011 11:35 
Zredukuj dodatkowe samce Alto, nie będzie problemu. Zostaw vittatusy.

Zobacz jak to zadziała w przyszłości.

Alto są płochliwe jak jest ich mało i są same. Gdy akwarium jest wielogatunkowe wtedy nie ma problemu.

Marta

Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura / Artykuł o Paracyprichromis nigripinnis Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®