Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura /

Cyprichromis leptosoma, a C. sp. "Leptosoma Jumbo"

Autor admin
Admin
#1 - Posted: 5 Sty 2009 14:25 
Na forum CRC toczy się dyskusja w wątku http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=7&t =3511

sidguppy - napisał, że podstawowe róznice pomiędzy tymi gatunkami nie leżą w wielkości i proporcji ciała tylko:

the difference between the sp 'Jumbo' and the leptosoma is not just size or body proportions.

the best way to see if a certain Cyprichromis (not pavo, zonatus or microlepidotus) is either a Jumbo or a regular leptosoma is to breed it

if the fry has a black and white dorsal fin: jumbo type

if it has yellow dorsal fin: leptosoma

There are no leptosoma with black fins. some do have small black spots or a small black stripe in the dorsal (the Isanga male for example), but the largest part of the dorsal is either white or a lightblue color, often with yellow parts.

many Jumbo type males have a black dorsal with a white edge or a dark dorsal with a black and white band.

females of the true leptosoma have yellowish fins, whereas jumbo females are light brown.
Jumbo females have 2 darker brown spots in the caudal, one in each lobe. the leptosoma female lacks these.

Jumbo females often have a black or dark or black and white band on the edge of the dorsal. leptosoma females lack these.

but the best way to see if it's a Jumbo Cyp or a leptosoma Cyp is the fry.
with fry there's no doubt.
this is also one of the best clues that we're dealing with 2 real species living all mixed up instead of a lot of variety in 1 species.
if you find 2 different types of similar but different fry in 1 location, you can be pretty sure you're dealing with 2 species of closely related fish living sympatric together.

Jak z tego wynika

Narybek C. leptosoma ma żółtą płetwę grzbietową

natomiast narybek Jumbo ma czarno-białą płetwę grzbietową

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#2 - Posted: 5 Sty 2009 15:28 - Edytowany przez: rambowskixx 
Jak z tego wynika

Narybek C. leptosoma ma żółtą płetwę grzbietową

natomiast narybek Jumbo ma czarno-białą płetwę grzbietową


Hmmm ja mam C. Leptosoma Kigoma i C. Yumbo Yellow Head. Oba stadka to F0 i bardzo chętnie się u mnie rozmnażają. Narybek obu odmian jest do siebie tak bardzo podobny, iż nie ma możliwości trzymania młodych ryb razem. Są to tylko i wyłącznie moje osobiste odczucia i obserwacje. Co do płetwy grzbietowej to u jednych jak i u drugich jest ona w zależności do wieku praktycznie identyczna. Młode Yellow Heady tuż po opuszczeniu pyska mają żółtą płetwę grzbietową oraz odbytową natomiast Kigomy mają żółte płetwy brzuszne oraz odbytową a grzbietowa jest nieco mniej żółtawa niż u Yumbo. Podczas gdy narybek obu odmian osiągnie w moich akwariach jakieś 2,5-3cm to miałbym bardzo poważne problemy w rozróżnieniu gatunków gdyby pływały razem.

Jeśli chodzi o ryby dorosłe to Kigomy są zdecydowanie mniejsze od Yellow Headów. Można spokojnie stwierdzić, iż dorosłe Yellow Heady są wagowo dwukrotnie większe od Kigom. Kolejna sprawa to oba gatunki gdy były w jednym zbiorniku nie krzyżowały się ze sobą a samice obu tych odmian różnią się do tego stopnia, że nie ma możliwości pomylenia ich ze sobą.

Łukasz

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 5 Sty 2009 15:54 
Ciekawa jestem dalszych obserwacji innych:))

Łukaszu czy jesteś pewien że mam C. leptosoma? czy raczej to co Patrick Tawil nazywa jako C. sp. "Dwarf Jumbo" Kigoma. To zupełnie dwie inne ryby.
Cyprichromis sp. „Dwarf Jumbo” pochodzi z północnej części jeziora (to jest z Kigoma i prawdopodobnie z przeciwnego, zachodniego wybrzeża Demokratycznej Republiki Konga). Ogólne zabarwienie jest matowe jak u C. sp. „Jumbo Tricolor” czy C. coloratus, ale jednak odmienne. Polimorfizm jest mniej zaznaczony, rozmiary dorosłych osobników są mniejsze.


Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 5 Sty 2009 16:06 - Edytowany przez: rambowskixx 
Łukaszu czy jesteś pewien że mam C. leptosoma? czy raczej to co Patrick Tawil nazywa jako C. sp. "Dwarf Jumbo" Kigoma. To zupełnie dwie inne ryby.

Jestem w 90% przekonany, że moje Kigomy to Leptosoma chociażby z tego względu, że kiedyś miałem również odmianę Mpulungu i budową ciała nie różnią się praktycznie niczym. Natomiast samice odmiany Mpulungu i Kigoma są dla mnie niemal, że identyczne. Oczywiście wiadomą sprawą jest to, że nawet naukowcy gubią się w tego typu rozważaniach dlatego też ja mogę opierać swoją teorię jedynie na obserwacji tego co mam lub miałem w akwariach oraz na zaufaniu jeśli chodzi o sprawę zakupu i nazewnictwa ryb od firm, które się tym zajmują.


Łukasz

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 5 Sty 2009 16:33 
na zaufaniu jeśli chodzi o sprawę zakupu i nazewnictwa ryb od firm, które się tym zajmują.

Jak czytaleś artykul Patrika to sam zauwazyłeś, ze opisanych gatunków takich, co do których nie ma wątpliwosci jest killka, inne nieopisane wykazują roznice i w występowaniu i w ubarwieniu, ale nie mając całej gamy taksonów do obserwacji trudno jest cokolwiek na 100% powiedzieć. Zreszta same badania takiej masy form występujacych ze sobą w jednym obszarze są także bardzo trudne. Wg mnie większość firm sprzedaje ryby dzieląć je na leptosoma, czy Jumbo, nie wnikając w dalsze pokrewienstwa. Jest to bardzo trudna sprawa.


Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#6 - Posted: 5 Sty 2009 16:37 
Wg mnie większość firm sprzedaje ryby dzieląć je na leptosoma, czy Jumbo, nie wnikając w dalsze pokrewienstwa. Jest to bardzo trudna sprawa.

Zgadza się i podejrzewam, że nigdy nie będzie to sprawą prostą.

Łukasz

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 5 Sty 2009 17:17 
Zgadza się i podejrzewam, że nigdy nie będzie to sprawą prostą


Dokładnie tak - jeżeli nie zostana podane bardzo szczególowe kryteria podziału, będzie to trudne dla firm i ludzi nie zajmujących się tym naukowo.

Marta

Autor sue
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Sty 2009 21:04 
sidguppy - napisał, że podstawowe róznice pomiędzy tymi gatunkami nie leżą w wielkości i proporcji ciała

jak to nie jak tak!!!

dziwne żeby rozpoznawać ryby po narybku (a w zasadzie jego kolorze płetwy), to co najpierw będziemy je rozmnażac a potem nazywać??? bardzo dziwne podejście...
nie przekonał mnie wcale...

Pozdrawiam
Magda

Autor rambowskixx
Użytkownik
#9 - Posted: 5 Sty 2009 22:08 
jak to nie jak tak!!!

Właśnie mnie również to zastanawia i to bardzo bo różnice w budowie są jak dla mnie ogromne.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 6 Sty 2009 10:27 
Polecam publikacje:

Mitochondrial phylogeny of the Cyprichromini, a lineage of open-water cichlid fishes endemic to Lake Tanganyika, East AfricaBrandstatter A, Salzburger W, Sturmbauer C
MOLECULAR PHYLOGENETICS AND EVOLUTION
34 (2): 382-391 FEB 2005

Abstract:
We present a phylogeny of the Cyprichromini, a lineage of cichlid fishes from Lake Tanganyika, showing progressive adaptation towards pelagic life style. Our study is based upon three mitochondrial gene segments, 443 bp of the control region, 402 bp of the cytochrome b gene and the entire NADH dehydrogenase subunit 2 gene (1047 bp). The topologies obtained by different tree building methods subdivide the Cyprichromini into four distinct lineages: the Paracyprichroinis-, the Cyprichromis zonatus-, the Cyprichromis microlepidotus-lineage, and a lineage comprising Cyprichromis pavo and Cyprichromis leptosoma. Our study thus corroborates the distinctness of C. zonatus which was recently described formally. Concerning ecology and mating behavior, a clear evolutionary trend towards progressive adaptation to the pelagic zone emerges during the evolution of the Cyprichromini. The linearized tree analysis further shows that the four lineages have split almost contemporaneously. The mean Kimura-2-parameter distance among the four lineages emerging from the primary radiation of the Cyprichromini amounts to 7.21% and is in close agreement to that previously found for the primary radiation of the tribe Tropheini (7.01%), a lineage of rock-dwelling cichlids endemic to Lake Tanganyika. To date, the influence of lake level fluctuations as promoters of diversification has been demonstrated only for rock-dwelling cichlids. Based on the agreeement in temporary patterns of diversification, we suggest that Pleistocene lake level changes have left a similar genetic imprint in a group of cichlid fishes that progressively colonized the open water during their radiation.

Dla zaintewresowanych mam pdf

Marta

Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura / Cyprichromis leptosoma, a C. sp. "Leptosoma Jumbo" Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®