Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura /

Tanganika MAGAZYN 27

Autor admin
Admin
#1 - Posted: 7 Paź 2020 08:52 
Tanganika MAGAZYN 27

Magazyn będzie dostępny wkrótce. Podobnie jak poprzedni numer będzie dostępny w dwóch odrębnych wersjach językowych.

Zapraszamy!

Marta

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 7 Paź 2020 18:00 
Tanganika MAGAZYN 27 będzie dostępny za około 2 tygodnie.


Spis treści TM 27

- Podwodne skały na piaszczystej pustyni: niezwykłe siedlisko w jeziorze Tanganika – Heinz H. Büscher

- Neolamprologus caudopunctatus i N. sp. "Caudopunctatus Kipili" – Magnus Karlsson, Mikael Karlsson

- Neolamprologus cancellatus, chimera z jeziora Tanganika – Heinz H. Büscher

- Nieśmiali mieszkańcy jaskiń – Neolamprologus obscurus i N. prochilus – Magnus Karlsson, Mikael Karlsson

- Pielęgnice babki z rodzaju Eretmodus – Wolfgang Staeck

- Spojrzenie na złożoność pielęgnic babek – Magnus Karlsson, Mikael Karlsson

- Pielęgnice z jeziora Tanganika... Konkurs popularności, 30 kwiecień - 31 maj – Magnus Karlsson, Mikael Karlsson

- Recenzja Tanganika MAGAZYN nr 26 – Wolfgang Staeck

- Limnochromis auritus – od jednego z wielu po unikatowy – Magnus Karlsson, Mikael Karlsson

- Pokarm dla najmłodszych: nicienie mikro (węgorki mikro, robaki mikro) – Roland Schreiber


Zapraszamy!
biurokrakow@tropheus.com.pl

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 9 Paź 2020 17:16 
Pod tym linkiem https://tropheus.com.pl/tanganika-magazyn-issues-n umery/ można zapoznać się z pełnymi spisami treści poszczególnych numerów Tanganika MAGAZYN.

Zapraszamy!

Marta

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 4 Lis 2020 17:55 - Edytowany przez: admin 
Krótkie wprowadzenie do Tanganika MAGAZYN 27/2020

tekst: Magnus Karlsson, Mikael Karlsson
tłumaczenie: Marta Mierzeńska

Tanganika MAGAZYN jest wydawany od 13 lat i systematycznie buduje swoją pozycję czołowego światowego magazynu poświęconego pielęgnicom z jeziora Tanganika. Ukazuje się dwa razy w roku i zawiera bardzo mało reklam. Jego wyraźne ukierunkowanie sprawia, że jest to spójny, pouczający i wysokiej jakości magazyn, który przez wielu akwarystów i ekologów uważany jest za bardzo przyjemny. W przeciwieństwie do poprzedniego, monograficznego wydania (26/2020), obecny 116-stronicowy numer zawiera dziesięć artykułów, z których każdy ma inną treść. Podobnie jak poprzedni numer ukazuje się w dwóch wersjach: angielskiej i polskiej. Oto, co znajduje się w nowym numerze:

- W artykule otwierającym numer Heinz Büscher koncentruje się na opisie odosobnionego, podwodnego środowiska skalnego zlokalizowanego w pobliżu wioski Chezi w Zambii, miejsca nurkowania, które autor odwiedzał wielokrotnie w ciągu siedmiu lat. Na podstawie swoich obserwacji Büscher prowadzi rozważania na temat różnych wzorów kolorystycznych występujących u julidochromisów żyjących na tej rafie, oportunistycznych zachowań żywieniowych oraz obecności lub braku niektórych gatunków. Tekstowi towarzyszą świetne podwodne zdjęcia.

- Drugi artykuł "Neolamprologus caudopunctatus i N. sp. "Caudopunctatus Kipili" autorstwa Magnusa Karlssona i Mikaela Karlssona opisuje dwa podobne gatunki z południowej części jeziora Tanganika i poświęca sporo miejsca ilustracjom przedstawiającym ich siedlisko naturalne. Przedstawia również nowe, zaktualizowane dane dotyczące rozmieszczenia obu gatunków.

- Ciekawe i refleksyjne spojrzenie na enigmatyczną pielęgnicę z Zambii przynosi artykuł Heinza Büschera "Neolamprologus cancellatus, chimera z jeziora Tanganika", w której autor przedstawia swoją opinię na temat wiarygodności niedawno opisanego gatunku (Aibara, Takahashi i Nakaya, 2005). Analizy molekularne sugerują, że N. cancellatus ma pochodzenie hybrydowe (podobnie jak kilka innych gatunków pielęgnic z jeziora Tanganika), a jego gatunkami rodzicielskimi są N. fasciatus i Telmatochromis vittatus. Autor opisuje naturalne zachowania rozrodcze obu gatunków rodzicielskich oraz Lamprologus callipterus i bogato ilustruje artykuł zdjęciami podwodnymi i nadwodnymi Wonzye Point, lokalizacji typu N. cancellatus.

- W artykule "Nieśmiali mieszkańcy jaskiń - Neolamprologus obscurus i N. prochilus" Magnus Karlsson i Mikael Karlsson przedstawiają czytelnikom najbardziej nieśmiałych mieszkańców skalistych siedlisk. Artykuł obejmuje takie tematy, jak pierwsza odłowienie, naturalne rozmieszczenie, geograficzne odpowiedniki, wydłużające się szczęki i filogeneza.

- Wolfgang Staeck, jeden z pionierów utrzymania hobbistycznego pielęgnic z jeziora Tanganika i najbardziej doświadczony znawca tych ryb, przygotował artykuł na temat rodzaju Eretmodus. W swoim artykule zatytułowanym "Pielęgnice babki z rodzaju Eretmodus" zamieścił wiele porad dotyczących rozpoczęcia przygody z babkami, w tym wystroju akwarium i ich utrzymania, preferencji pokarmowych, zachowań rozrodczych i innych zagadnień. Te solidne informacje pochodzą od autor, który w 1975 roku utworzył nazwę "pielęgnica babka".

- Krótka wizualizacja przedstawiona przez braci Karlssonów pozwala czytelnikom przyjrzeć się 32 kandydatom, w tym zwycięzcy konkursu "Lake Tanganyika Popularity Contest 2020" ogłoszonego na stronie facebookowej African Diving na początku tego roku. Kiedy zmagaliśmy się, tak jak wszyscy tej wiosny, z traumatycznym czasem, konieczne było znalezienie jasnych punktów. Udział w konkursie "Lake Tanganyika Popularity Contest 2020" wprowadził takie odprężenie w życie wielu hobbystów.

- Tanganika MAGAZYN 26 to monograficzny numer dotyczący rodzaju Benthochromis i innych głębinowych pielęgnic. Wolfgang Staeck opublikował obszerną recenzję tej monografii, gdzie podsumował treść wcześniejszego numeru w opracowanych sekcjach. Dla tych, którzy jeszcze nie czytali Tanganika MAGAZYN 26 recenzja jest świetnym wstępem do poprzedniego numeru, który zawiera wiele nowych i wnikliwych informacji oraz 380 zdjęć, w tym pierwsze w historii fotografie żywych okazów B. tricoti. Monografia jest również cytowana w nocie redaktora na końcu tej recenzji, która podkreśla dodatkowe jej elementy.

- W artykule zatytułowanym "Spojrzenie na złożoność pielęgnic babek" znajdziecie najnowsze informacje pochodzące z pierwszej ręki od Magnusa Karlssona i Mikaela Karlssona. Ich doświadczenia z babkami obejmują ponad trzy dekady i sięgają ich pierwszego spotkania w 1987 roku z trzema ich gatunkami w Kigoma. Ilustracje do artykułu mają na celu przedstawienie czytelnikom łatwych do porównania zdjęć czterech sympatrycznych babek występujących wzdłuż północnego, tanzańskiego wybrzeża jeziora Tanganika na południe od Kigoma, zarówno osobników trzymanych na ręce, jak i w naturalnym środowisku. W artykule omówiono kilka potencjalnie nowych gatunków.

- Artykuł braci Karlssonów "Limnochromis auritus – od jednego z wielu po unikatowy" dotyczy historycznych zmian taksonomicznych odnoszących się do rodzaju Limnochromis i L. auritus. Na stronach artykułu autorzy przyglądają się temu, co ich otaczało podczas nurkowania w jeziorze i uwieczniają na zdjęciach piękno pielęgnic: zaprezentowanych zostało kilka pielęgnic zamieszkujących siedliska muliste, jak również słynny Tropheus "Golden Kushangaza", a także kilka historycznych zdjęć stacji odłowowej African Diving.

- Magazyn kończy się artykułem Rolanda Schreibera, który decyduje się udzielić nam solidnych porad, jak karmić w akwarium narybek pielęgnic. Jego artykuł "Pokarm dla najmłodszych: nicienie mikro" szczegółowo wyjaśnienia, jak hodować nicienie mikro w domu. W artykule podkreślono również różnice między nicieniami mikro a świeżo wyklutymi naupliusami artemii, porównując wartości odżywcze i strawność. Jest to dobrze napisany artykuł dla poważnych hodowców pielęgnic ilustrowany licznymi wyjaśniającymi zdjęciami.

Magazyn jest dostępny u wydawcy: biurokrakow@tropheus.com.pl

Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura / Tanganika MAGAZYN 27 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®