Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura /

"Pielegnice jeziora Tanganika" A.A

Autor worton
Użytkownik
#1 - Posted: 10 Lis 2006 14:29 
Hej,

przegladajac ostatnio katalog biblioteki uniwersyteckiej pod katem oczywiscie rybowym natrafilem na ksiazke "Pielegnice jeziora Tanganika", ktorej wspolautorem jest Adam Adamski (drugiego autora zapomnialem).
Prosilbym o jakies opinie na temat tejze pozycji :) bo wypozyczylem sobie 5 ksiazek o chorobach ryb i miejsce mi sie na karcie skonczylo ;) - nie wiem czy warto sobie gitare zawracac.

Pozdrawiam.

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 10 Lis 2006 14:32 
wspolautorem jest Adam Adamski (drugiego autora zapomnialem)
Witam,
...Roman Pawlak.
Kultowa pozycja, ktora dluuuugo byla jedyna polskojezyczna ksiazka, traktujaca o naszej pasji. Wypozyczyc bankowo, a i kupic do kolekcji nie zawadzi (np. na Allegro).
Pzdr.
Fazi64

Autor worton
Użytkownik
#3 - Posted: 10 Lis 2006 14:57 
Hah, dzieki :)

Autor Sendog
Użytkownik
#4 - Posted: 10 Lis 2006 15:56 
Fakt kultowa - oni już wtedy rozmnażali Telmatochromisy i compressicepsy :)

Szkoda że tak mało w niej treści i gatunki selektywnie opisane chyba ze względu na to że innych u nas (w Polsce) wtedy nie znano.

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 10 Lis 2006 18:33 
Ale jak na tak stara pozycje jest ciekawa!

Niektóre z opisów mile mnie zaskoczyły ;)

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 10 Lis 2006 20:34 
Hym!
Ja jednak sklonny bylbym do okreslenia innej pozycji ksiazkowej jako kultowej. Przynajmniej w moim przekonaniu. U mnie wszytko zaczelo sie od innej ksiazki i innych artykułów. Mam na mysli oczywiscie pozycje autorstwa Beaty i Krzysztofa Wiecheckich pt. " Endemiczne pielegnice wielkich jezior Afryki", wydanej w 1986 roku przez Zarzad Głowny PZA. Sa to opisane doswiadczenia i obserwacje ryb w akwarium. Autorzy byli rowniez uczestnkami wyparawy naukowej nad jezioro Malawi i Tanganika w 1986 roku. Jest tam nieco wiecej ogolnych ciekawych informacji na temat naszych ulubieńców (uwaga stare nazewnictwo ryb ;-)). Do tych pionierskich pozycji ksiazkowych nalezy jeszcze zaliczyć katalog wystawy specjalistycznej "Endemiczne ryby pielegnicowate jezior Afryki wschodniej" wydanym przez UMK w 1984 roku oraz kilka fajnych artykułów na temat pielegnic Afrykanskich w czasopismie "Akwarium", opracowanych przez Jerzego Splitta w 1980 roku oraz przez Piotra dymka w 1983 roku.
Uwazam te pozycje ksiazkowe za pionierskie jezeli chodzi o pielegnice z jezior afrykańskich, w tym Tanganikę. Moim zdaniem nalezy o tych pozycjach rowniez wspomniec i polecic do przeczytania.
Pozycja "Pielegnice jeziora Tanganika" autorstwa R. Pawlaka oraz A. Adamskiego nie byla jak widac ta pozycja pionierska w tym temacie i tu sie nie zgodze z Fazim ze to byla jedyna pozycja o rybach Tanganiki. Zostala wydana w 1992 roku.
Tak sie sczesliwie sklada ze wszystkie te opracowania posiadam.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 10 Lis 2006 20:38 
Przepraszam zapomnialem dopisać. Ale gafa! Marto przepraszam!!!!!!!!

Później dlugo nic nie bylo poza pojedynczymi opracowaniami w czasopismach. Nastepna pozycja książkowa ktora sie ukazała o rybach z jeziora Tanganika, a dokladniej o jednym rodzaju byla ksiazka autorstwa Marty Mierzeńskiej "Trofeusy", którą zapewne wszyscy znamy.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#8 - Posted: 10 Lis 2006 20:41 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Oczywiscie masz racje Leszku - tez mam je obie (trzy) i czasami z sentymentu wracam i kartkuje je sobie.
Pzdr.
Fazi64

Autor kasanga
Użytkownik
#9 - Posted: 10 Lis 2006 22:38 
Witam

Czy ta sa jedyne pozycje ksiazkowe w jezyku poskim?
Jezeli tak to w jaki sposob mozna zdobyc pozycje autorstwa B,K Wiecheckich bo pozostale mam
pozdrawiam

Robert

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 11 Lis 2006 00:33 
Witam,
Ksiazki te bywaja w ofercie na Allegro.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 11 Lis 2006 01:49 
To chyba jedyny sposob zdobycia tej ksiazki, ktory podal Fazi, ew. czasami mozna spotkac jeszcze w antykwariacie ale tam to raczej nalezy traktować jak "bialego kruka" ;-)
Leszek

Autor worton
Użytkownik
#12 - Posted: 11 Lis 2006 08:32 
Hmm, dzieki za informacje, poszukam tych wymienionych w bibliotece.

A tak swoja droga to znacie jeszcze jakies tytuly ksiazek polskojezycznych o wiadomej tematyce? :)

Pozdrawiam.

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 11 Lis 2006 09:58 
Z tego co mi sie wydaje i pamietam to raczej juz nie ma wiecej pozycji ksiazkowych o pielegnicach z jeziora Tanganka lub ogolnie Wielkich jezior afrykańskich.
Jedyne co moge powiedziec ze jeszcze jest jedna pozycja godna polecenia, ale traktujaca o jeziorze Wiktorii. Jest tam wiele ciekawych infrmacji o rybach i ewolcji zachodzacych w jeziorze. Warto taka wiedze zdobywać.
Jest to ksiazlka Tijs'a Goldschmidt'a "wymarzone jezioro Darwina. Dramat w jeziorze Wiktorii." Wydanej przez wyd. Prószyński i S-ka, w serii "Na ściezkach nauki" w 1999 roku.
Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#14 - Posted: 11 Lis 2006 10:25 
Co prawda nie o tanganice ale o Malawi ukazala sie jeszcze pozycja pt: " Pielegnice jeziora Malawi (Niasa)" autorstwa Krzysztofa Wiecheckiego.
Jest to jakby druga ksiazka opisujaca ryby z jezior Afryki.
Wydana zostala w 1989 przez: Zarzad Glowny Polskiego Zwiazku Akwarystow Uniwersytet Mikolaja Kopernika w Toruniu.

Marek

Autor winiar
Użytkownik
#15 - Posted: 11 Lis 2006 10:27 
Zapomnialem dodac, ze Endeminczne pielegnice wielkich jezior Afryki opisna jest na okladce jako Biblioteka Akwatysty nr 1, zas Pielegnice jeziora Malawi (Nisa) jako Biblioteka Akwatysty nr 2.

Marek

Autor sebas
Użytkownik
#16 - Posted: 16 Lis 2006 02:22 
WITAM
Wiecie moze gdzie mozna dostac (oprucz allegro) tą ksiazke Marty Mierzenskiej ???

Autor timus
Użytkownik
#17 - Posted: 16 Lis 2006 07:32 - Edytowany przez: timus 
W wielu sklepach akwarystycznych. W Gdańsku ostatnio widziałem ;)

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 16 Lis 2006 09:24 
Ksiegarnia internetowa RIO.

Autor tropheklm
Użytkownik
#19 - Posted: 7 Gru 2006 22:20 
Czy szukaliście kiedyś w swoich zbiorach najstarszych wzmianek o rybach jeziora Tanganika mam na myli czasopisma "akwarium''co macie najstarszego.Dzisiaj byłem u znajomego i wypatrzyłem prenumerowane przez niego gazetki.Wydania polskie.
Łukasz

Autor fazi64
Użytkownik
#20 - Posted: 8 Gru 2006 22:38 
...najstarszych wzmianek o rybach jeziora Tanganika mam na myli czasopisma "akwarium''...

Witam,
Prosze bardzo:
http://tiny.pl/9gct
http://tiny.pl/9gcg
Pzdr.
Fazi64

Autor tropheklm
Użytkownik
#21 - Posted: 8 Gru 2006 23:39 
witam
nr 4 z 1975 mam .opis poszczególnych rodzajów jeziora w tym Tropheus z podziałem na moorii i duboisi.Widac po opisach w tym artykule że ryby dopiero poznawane w akwarystyce.

Łukasz

Literatura Forum Tropheus Tanganika / Literatura / "Pielegnice jeziora Tanganika" A.A Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®