Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Czy to możliwe żeby w kranie ...?

Autor tatutatu
Użytkownik
#1 - Posted: 6 Sty 2007 19:21 
Od siedmiu miesięcy mam trofcie Nkonde Bright Yellow, 18 dorosłych sztuk w zbiorniku 240l. Dokładam wszelkich starań aby rybki się wycierały ale jak narazie są tylko zaloty. Próbuję zrobić wodę w akwa o odpowiednich parametrach korzystając z wiadomości na forum.

Dziś postanowiłem sprawdzić parametry kranówki i wody w moim akwa. I jakież było moje zdziwienie kranówka: GH 17; KH 10; PH 7-7.5
W akwa: GH 18; KH 13; PH 7.5-8 - po dodaniu sody.
Pomiary GH, KH zrobiłem testami TETRY a PH SERY.
Czy to możliwe żeby kranówka miała takie paramytry?
Chciałbym zrezygnować z podawania sody i zastąpić ją solą morską AM tylko czy przy takich parametrach kranówki byłoby to korzystne dla ustabilizowania parametrów wody w akwa?

Autor tooold
Użytkownik
#2 - Posted: 6 Sty 2007 20:06 
kranówka: GH 17; KH 10; PH 7-7.5

co widzisz dziwnego w tych parametrach??

Autor tatutatu
Użytkownik
#3 - Posted: 6 Sty 2007 21:20 
tooold jeśli uważasz, że to normalne to OK. Moje zdziwienie to wynik małego doświetczenia, nigdy nie mierzyłem parametrów kranówki. Szczególnie GH wydaje mi się wysokie. Przecież w tandze twardość ogólna 7 - 11°n. URL

Autor JGr
Użytkownik
#4 - Posted: 6 Sty 2007 22:00 
nigdy nie mierzyłem parametrów kranówki. Szczególnie GH wydaje mi się wysokie.

Nie ma w tym nic niespotykanego. Dla przykładu: wg raportu za III kwartał 2006 roku, Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy, woda wodociągowa zasilana z ujęcia Las Gdański miała twardość ogólną na poziomie 22,9 - 24,5 st. niemieckich, mieszcząc się w dopuszczalnych normach: 3,5 - 29,4 st. niemieckich. Na temat twardości węglanowej komunikat nic nie wspomina, ale nie sądzę by była niższa niż u Ciebie, kiedyś z tego ujęcia korzystał mój kolega - testy wskazywały ok. 20 st. niemieckich, dokładnie nie pamiętam.

Chciałbym zrezygnować z podawania sody i zastąpić ją solą morską AM tylko czy przy takich parametrach kranówki byłoby to korzystne dla ustabilizowania parametrów wody w akwa?

Nie widzę tu przeciwskazań do korzystania z soli morskiej, która nie tylko wpływa na zmianę twardości i lekkie podwyższenie odczynu (efekty widoczne po wielu tygodniach), ale wzbogaca wodę w mikroelementy. Oczywiście jak zawsze przy eksperymentach z chemią wody - umiar i zdrowy rozsądek mile widziane :-)

Witaj na forum.

Jarek

Autor tatutatu
Użytkownik
#5 - Posted: 7 Sty 2007 09:28 
Dzięki JGr za wyjaśnienia i jeśli możesz podpowiedz mi czy obniżyć poziom GH w akwa czy nic nie ruszać.

Autor winiar
Użytkownik
#6 - Posted: 7 Sty 2007 09:46 - Edytowany przez: winiar 
Zerknij na wypowiedź JacekK'a w poście: http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=9&topic=328

"to srednie dane
ph 8 do 9,2
tww 6-9
two 14 do 20 /pora suszy i pora opadow /
temp ./40m/ 23,8 do 24,7
I jako ciekawostke ci napisze ze w tych okolicach sa straszne wachania 3 skladnikow wody ..fosoru,potasu i wapnia
'"

W Twoim przypadku mieści się w zakresie parametrów z jezora. Natomiast jak obserwujesz ryby i widzisz, że czują się dobrze [przez długi okres czasu] a parametry nawet by trochę odbiegały od naturalnych to ja bym nic nie ruszał. Odwzorowanie parametrów z jeziora jest w domowym zbiorniku wg mnie niemożliwe. Zbyt wiele czynników wpływa na parametry a my mierzymy tylko ich część.

Pozdrawiam

Marek

Autor tatutatu
Użytkownik
#7 - Posted: 7 Sty 2007 10:08 
Dzięki

W akwa: GH 18; KH 13; PH 7.5-8

Czyli parametry wody w moim zbiorniku można uznać za dobre?

Od siedmiu miesięcy mam trofcie Nkonde Bright Yellow, 18 dorosłych sztuk w zbiorniku 240l. Dokładam wszelkich starań aby rybki się wycierały ale jak narazie są tylko zaloty.

A co z tarłem u moich rybek. Czy siedem miesięcy to zbyt krótki czas.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 7 Sty 2007 10:17 
A może pokarm jest zbyt mało urozmaicony? Nkonde to ryby z tej samej grupy co Ilangi. Nie należą do najłatweiejszych w rozmazaniu. Trzeba cierpliwosci i jeszcze raz cierpliwości. Moze też jest to wpływ wielkości zbiornika -240l to nie jest bardzo duży akwen-:)))

Marta

Autor tatutatu
Użytkownik
#9 - Posted: 7 Sty 2007 10:30 
Rybki karmię: Tropical Spirulina SuperForte36%, HIKARI CICHLID EXCEL, SERA FLORA, TETRA PHYLL, TETRA VEGETABLE PRO. Tak Marto być może jestem niecierpliwy ale chciałbym wreszcie zobaczyć tarło na własne oczy a nie tylko usłyszeć opowiadanie jak to wygląda.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 7 Sty 2007 10:38 
Proponuje uzupełnić dietę - 2 razy w tygodniu skorupaki : dafnia, moina, mysis.....brokuły

Jak duże i ja częste są podmiany wody?

Marta

Autor tatutatu
Użytkownik
#11 - Posted: 7 Sty 2007 10:45 
Jak duże i ja częste są podmiany wody?

Wodę podmieniam co trzy dni w ilości 10-15%. Dietę postaram się poszerzyć.

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 7 Sty 2007 10:52 
To poczekajmy ze zmianą diety

A jak wygląda wystrój zbiornika?

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#13 - Posted: 7 Sty 2007 10:55 
A jaką masz temperaturę wody? i jeszcze jedno - jaki jest wystrój zbiornika? Czy aby nie za dużo miejsca zajmują dekoracje wewnątrz akwarium?

Marek

Autor tatutatu
Użytkownik
#14 - Posted: 7 Sty 2007 14:21 
Temperatura 26-27 st. Jak już wcześniej pisałem zbiornik mam 240l i z tej racji starałem się zostawić jak najwięcej miejsca dla ryb, czyli minimum wystroju. Tło mam zewnętrzne. Filtracja fluval 304 i filtr wewnętrzny własnego pomysły widoczny na zdjęciu po lewej stronie. Na szbkiego zrobiłem parę zdjęć. http://modelmast.republika.pl/ryby.htm

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 7 Sty 2007 14:29 
A oświetlenie jakiej jest mocy? - szukamy w czym moze być problem, ale wg mnie ryby wyglądają super i moze tylko potrzeba cierpliwośći i zmiany jedzenia.

Marta

Autor tatutatu
Użytkownik
#16 - Posted: 7 Sty 2007 14:54 
Marto oświetlenie w moim akwa to jedna świetlówka T8 Sylvania Daylightstar Antyglon 30W . Nie chciałem instalować zbyt mocnego światła aby glony nie zaczeły szaleć i rybki nie były płochliwe, choć rozważam zainstalowanie drugiej.
Nawet jedna Sylvania Daylightstar pięknie oddaje kolory ryb.

Maciek

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 7 Sty 2007 14:58 
Na zdjęciu wygląda na nieco mocniejsze, ale faktycznie jest ok?

Marta

Autor tatutatu
Użytkownik
#18 - Posted: 7 Sty 2007 15:06 
Pokrywa na akwarium zrobiona jest z polerowanego aluminium, które odbija światło, zmacnia je i stąd ten efekt.
Czyli Marto nie widzisz przyczyn braku tarła, poza zmianą diety.

Maciek

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 7 Sty 2007 15:13 
Dla mnie Nkonde to tak jak i Ilangi - wymagają czasu cierpliwosci. Takie jest moje zdanie.

Marta

Autor trzcinka
Użytkownik
#20 - Posted: 7 Sty 2007 15:54 
Cierpliwości-myślę że szczęściem jest już to że po 7 miesiącach obserwujesz już przymiarki.
W moim 9-cio miesięcznym akwarium Bulu Pointy trą się i wypuszczają po kilka młodych.a Ilangi Yellow nawet nie mają zamiaru się obwąchiwać.Mimo iż niektóre z nich są większe i dorodniejsze od Bulaków.
Ale jak już się zacznie -to dopiero będzie Cię glowa bolała-jak zobaczysz małe mordki wyplywające zewsząd i zagarniające dla siebie powoli cały zbiornik :):):)

Zauważyłam -w moim akwarium że każde tarło odbywa się nad tym samym płaskim kamieniem który jest płasko położony tworząc pod spodem jaskinię.(po prawej stronie-patrząc na akwa)
Po lewej stronie kamienie ułożone są pionowo-tworząc pod spodem szczeliny.Nigdy w ich okolicach nie odbyło się żadne tarło
Gdy zaczyna się tarło -to każdy samczyk zaciąga ukochaną właśnie nad ten kamień-potem czmychają razem przez dziurkę w tym dużym pionowym -do rogu pod filtr-i raz tu raz tam -ale jajeczka zbiera zawsze z kamienia

Wystarczyłoby abyś z lewej kupki zdjął te małe kamyki-tam pod spodem jest taki duży kamień.Zwróć również uwagę że tak na prawdę nie ma w Twoim akwarium miejsca gdzie 2 trące się ryby mogły by się schować jakaś wydzielona przestrzeń.

Z drugiej skolei strony są przecież akwaria w których wystrojem jest jedynie 1 otoczak a ryby wycierają się non stop.
Jak przyjdzie na nie czas-

Spróbuj może tak płasko położyć kamień

Autor trzcinka
Użytkownik
#21 - Posted: 7 Sty 2007 16:30 
[imgs] [/imgs]
[imgs] [/imgs]
a potem będziesz na takie mordki patrzył non stop

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 7 Sty 2007 17:41 
W jakim sa wieku ryby?
Jak wyglada napowietrzanie w akwarium?

Proponuje urozmaicic karme.

Autor tatutatu
Użytkownik
#23 - Posted: 7 Sty 2007 20:45 
trzcinka, dzięki za rady jak będę miał piaskowiec to troszkę zmienię wystrój. A co do prób podejścia ryb do tarła to dziś po podmianie wody dominujący samiec ściąga samiczki pod kamienie właśnie z lewej strony. Takie próby mają miejsce dość często.

Maciek

Autor tatutatu
Użytkownik
#24 - Posted: 7 Sty 2007 21:00 
rufus1,
W jakim sa wieku ryby?
to wie Marta bo u niej je kupiłem, są to odłowy.
Jak wyglada napowietrzanie w akwarium?
filtr wewnętrzny lewy róg akwa.
http://modelmast.republika.pl/ryby.htm
Proponuje urozmaicic karme.
rybki karmię: Tropical Spirulina SuperForte36%, HIKARI CICHLID EXCEL, SERA FLORA, TETRA PHYLL, TETRA VEGETABLE PRO, rufus1 a tu co byś tu dołożył.

Maciek

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 7 Sty 2007 22:05 
Ja nie znam wieku odłowu, ale nie były bardzo duze - myślę, że rok -półtora.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 7 Sty 2007 23:22 
Tak sie domyslalem ze te ryby moga byc stosunkowo mlode. Po czym? po ubarwieniu niektorych osobnikow.
Wydaje mi sie ze musiusz jeszcze troche poczekac na pierwsze udane tarla. Widac ze ryby sa w dobrej kondycji czyli nie powinno byc z tym problemow.

Ja tam zadnego napowietrzania nie widzialem, dlatego pytalem o to. Tlen w zyciu trofusa (i nie tylko) to wazna sprawa.

Pokarm. Pisalem o tym w innym temacie. Wzbogacilbym diete o skorupiaki, naturalne pokarmy roslinne.

Leszek

Autor tatutatu
Użytkownik
#27 - Posted: 8 Sty 2007 15:24 
Ja tam zadnego napowietrzania nie widzialem

Faktycznie nie widać, podczs zdjęć wyłączyłem.

Maciek

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Czy to możliwe żeby w kranie ...? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®