Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Filtr hydroponiczny bez filtra

Autor nico
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Sty 2007 22:48 
Witam
Przeglądając archiwum zetknąłem się z problemami NO 3. Można się go pozbyć na trzy sposoby:
1.Podmiana wody, – ale to tylko chwilowe rozwiązanie problemu.
2. Denitryfikator.
3. Filtr hydroponiczny.
Chciałbym przedstawić pewien pomysł właśnie odnośnie takiego filtra a w zasadzie filtracji bez budowy takiego filtra. Ktoś może powiedzieć, że to nie jest możliwe. A jednak coś takiego widziałem na własne oczy. Pod koniec lat 70-tych u starego akwarysty, który miał jak na ówczesne czasy olbrzymi zbiornik 300 l a na nim kwiatek doniczkowy, – monstera ( filodendron), którego jeden z korzeni powietrznych był umieszczony w zbiorniku. W akwarium pływały skalary i mieczyki ( takich mieczy nigdy potem w życiu nie widziałem samice miały około 18 cm.) Roślinka na zbiorniku tez wyglądała pięknie, a system korzeniowy w zbiorniku był ładnie rozrośnięty i do tego dekoracyjny. Zapytałem go, dlaczego tak zrobił, jego odpowiedź była taka, że to poprawia jakość wody i nie trzeba jej tak często zmieniać. Zastanawiam się czy takiego pomysłu nie można by było zastosować w zbiorniku z Tanganiką. Tutaj mam pytanie do Szanownego koleżeństwa, a zwłaszcza do Pani Marty czy nie zaszkodzi to Tropheusom, kiedy będą podgryzać korzenie monstery, bo jak wiadomo roślinka ta ma trujący sok.
Poddaję pod dyskusję niniejszy temat i proszę o opinie.
Pozdrawiam Paweł

Autor arsik
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Sty 2007 23:51 
Do usuwania NO3 możesz jeszcze użyć filtra fluidyzacyjnego. Co do wielkości mieczy należy wziąć pod uwagę fakt, że kiedyś ryby były karmione głównie (poławianym własnoręcznie) planktonem. Nie było takiej dostępności pokarmów preparowanych.

Autor fazi64
Użytkownik
#3 - Posted: 31 Sty 2007 00:10 - Edytowany przez: fazi64 
Do usuwania NO3 możesz jeszcze użyć filtra fluidyzacyjnego...
Witam,
To nie jest prawda!!! - ten filtr "walczy" z azotynami NO2, tak jak kazdy inny filtr ze zlozem biologicznym (tyle, ze bardziej efektywnie). Azotany sa produktem jaki pozostaje po tej "walce" i trzeba sie ich pozbywac z akwarium poprzez "niesmiertelne" podmiany wody.
Pzdr.
Fazi64

Autor sebas
Użytkownik
#4 - Posted: 31 Sty 2007 00:27 
Witam dobry pomysl z tym filodendronem (o ile nie zaszkodzi trofciom a tego tez nie wiem) ale powstaje problem z oswietleniem, wiekszosc hodowcow posiada tak zwane pokrywy oswietleniowe wiec albo pokrywa albo zwisajace kozenie kwiata...


SEBA.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 31 Sty 2007 09:08 
Nie mogę odpowiedziec na pytanie, czy monstera i jej korzenie powietrzne moga zaszkodzic trofeusow? Substancje trujace czy szkodliwe zawarte w roślinach mogą być szkodliwe dla ludzi, a nie szkodliwe dla zwierząt lub pewnych ich gatunków. Wiele jest takich przykładów. Korzenie powietrzne montera nie powinny być zanurzone w wodzie bo to nie ich funkcja. One mają za zadanie pobieranie wody z powietrza, a nie z wody.

Marta

Autor rafi201
Użytkownik
#6 - Posted: 31 Sty 2007 10:19 
Podobnie jak Fazi twierdzę, że filtr fluidyzacyjny to tylko rodzaj filtra biologicznego, w którym przebiega proces nitryfikacji a nie denitryfikacji - nie usówa NO3.

Rafał

Autor arsik
Użytkownik
#7 - Posted: 31 Sty 2007 10:46 
Do usuwania NO3 możesz jeszcze użyć filtra fluidyzacyjnego...
Witam,
To nie jest prawda!!! - ten filtr "walczy" z azotynami NO2, tak jak kazdy inny filtr ze zlozem biologicznym


Rzeczywiście przyznaję rację! Fluid usuwa NO2, a nie jak napisałem NO3. NO3 wchłaniany jest przez rośliny!

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 31 Sty 2007 11:24 - Edytowany przez: timus 
Rzeczywiście przyznaję rację! Fluid usuwa NO2, a nie jak napisałem NO3. NO3 wchłaniany jest przez rośliny!

Nie tylko! Równiez przez bakterie denitryfikacyjne (środowisko beztlenowe)

Marcin.T <')))><

Autor arsik
Użytkownik
#9 - Posted: 31 Sty 2007 13:26 
Rzeczywiście przyznaję rację! Fluid usuwa NO2, a nie jak napisałem NO3. NO3 wchłaniany jest przez rośliny!

Nie tylko! Równiez przez bakterie denitryfikacyjne (środowisko beztlenowe)


Napisałem przez rośliny w odniesieniu do monstery.

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Filtr hydroponiczny bez filtra Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®