Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Obsada 160l.

Autor cycek
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Lut 2007 19:28 
Mam zbiornik o wymiarach: długość 100, szerokość i wysokość 40 cm.Chiałbym spróbować swoich sił z mieszkańcami jeziora Tanganika.
Mam do wyboru dwa "rodzaje" wody:
1.Leśne źródło : Ph 7,73, twardość 9,5 stopnie niemieckie.
2.Wodociągi: Ph 7,71, twardość 4,5 stopnie niemieckie.

Jako podłóże zastosować zamierzam grys dolomitowy, piasek i żwir kwarcowy.
Myślałem o podzieleniu zbiornika na dwie strefy.Jedną zabudowaną łupkami i drugą piasczystą z muszlami ślimaków.Co do roślin to mam kilka cryptokoryn, żabienic i anubias a dołożę mech i wgłębke na powierzcnie.

Chcę prosić forumowiczów o poradę w sprawie obsady.W części z lupkami myślałem o wpuszczeniu jednego z tych gatunków: księżniczki, szczelinowiec lub naskalniki (nie wiem jaki konkretnie gatunek i ile sztuk zakupić). W drugiej części zamierzam umieścić jakieś muszlowce. Nie zależy mi na odchowie dużej ilości narybku.

Autor sebas
Użytkownik
#2 - Posted: 1 Lut 2007 21:26 
Witam nie za duzo jak na 160L ??? (odejmujac szyby i dekoracje ok 130L)

Autor fazi64
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Lut 2007 23:00 
Witam,
Flaki sie nicuja, a ktos mowil: Szukajcie, a znajdziecie:
http://tiny.pl/w67n i wiele watkow w opcji "Szukaj"
Pzdr.
Fazi64

Autor cycek
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Lut 2007 23:48 
Witam nie za duzo jak na 160L ??? (odejmujac szyby i dekoracje ok 130L)

A czego konkretnie jest za dużo? Jeżeli chodzi o ryby to chcę uzyskać zbiornik dwu gatunkowy. Jeden gatunek ma zajmować terytorium skalne a drugi muszle.Może ktoś z was łączył w jednym zbiornku altolamprologus compressiceps + jakieś naskalniki lub szczelinowce?Docelowo Alto mają zająć muszle.

Autor sebas
Użytkownik
#5 - Posted: 2 Lut 2007 00:12 
W takim akwa nie poszalejesz za bardzo, moze lepiej zdecydowac sie na jedną grupe ryb.

Autor tasma
Użytkownik
#6 - Posted: 3 Lut 2007 08:46 
Docelowo Alto mają zająć muszle.

Jak juz wlozysz samca compressicepsa do muszli (co latwe nie bedzie) to pamietaj zeby szczelnie zakorkowac. To chyba jedyna mozliwosc zeby pomieszkal tam troche .
Duze alto to nie muszlowce ! Zyja w terenie skalnym. Poczytaj troche zanim zaczniesz szeregowac ryby.
Chyba ze chodzi Ci Altolamprologus sp. compressiceps shell. Wtedy trzeba sie jasniej wyrazac.

Przemek

Autor tooold
Użytkownik
#7 - Posted: 3 Lut 2007 18:33 
Leśne źródło : Ph 7,73, twardość 9,5 stopnie niemieckie.

ta woda jest lepsza dla Tanganiki

Autor cycek
Użytkownik
#8 - Posted: 9 Lut 2007 17:38 
Duze alto to nie muszlowce !
To co znalażlem w necie mówi co innego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Altolamprologus_compr essiceps

http://www.encyklopedia.biolog.pl/index.php?title= Altolamprologus_compressiceps

Co do skałek to wymienione też są muszle.

Autor duch
Użytkownik
#9 - Posted: 9 Lut 2007 18:10 
Witam.
Cycek to co znalazłeś potwierdza tylko słowa TASMY.Jakbys chciał coś zrozumieć nie musiałbym Ci tłumaczyć.Owszem te ryby są zaliczane do muszlowców,ponieważ w tych muszlach sie rozmnażają ,traktują je jako kryjówki itd.Jednak nie trzymają sie ich tak kurczowo jak większośc tzw.małych muszlowców,które nie za często odpływają dalej niż kilka centymetrów od muszli.Twoje akwarium jest wystarczające albo dla pary alto albo kolonii muszlowców.Taka jest prawda.ewentualnie możesz próbować połączyć dwa gatunki małych muszlowców.Ja miałem 4 sztuki compricepsów w 375 litrów.Były to rybki 5-6cm,samczyki zaczynały dopiero zajmować rewiry i powiem Ci że taki jeden samczyk kontrolował okołó 50 na 50 cm dna!!!W tym samym akwa był harem ocellatus gold 1+2 i momo zadziorności tych rybek nie były one w stanie zbytnio podskoczyć w sumie jeszcze młodym calvusom.
Reasumując-to,że ryba nazywana jest muszlowcem ,nie oznacza wcale że mozesz je zaszeregować do tego samego szeregu co inne muszlowce.
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor cycek
Użytkownik
#10 - Posted: 9 Lut 2007 18:25 
Jako że dopiero zaczynam przygodę z mieszkańcami Tanganiki takiej odpowiedzi bardziej oczekiwałem niż rad w styluJak juz wlozysz samca compressicepsa do muszli (co latwe nie bedzie) to pamietaj zeby szczelnie zakorkowac.

Chcę jednak zapytać jeszcze czy nie uda się połączyć jakiegoś gatunku małych muszlowców z naskalnikami?

Autor duch
Użytkownik
#11 - Posted: 9 Lut 2007 18:46 
Witam
Tego połączenia osobiscie nie próbowałem i moze wypowie się ktoś kto miał takie w akwa podobnym do twojego.
Znając tylko charakterek niektórych szczelinowców,nie byłbym pewien czy to tak do końca dobre połączenie.
Nie wiem dlaczego uparłeś się na tak problemowe połączenia.Zapewniam że zbiornik jednogatunkowy pozwoli w pełni na obserwację piękna gatunku.Natomiast jak na siłę zestawisz połączenie nie do końca udane to nie zobaczysz nic wiecej jak tylko problemy!!
Andrzej.

Autor cycek
Użytkownik
#12 - Posted: 9 Lut 2007 18:52 
Problem w tym że nie przeopadam za jednogatunkowymi zbiornikami i stąd moje pytania.Jak wspomniałem terytoria obu gatunków będą oddzielone (bedę się starał ustawić dekoracje tak żeby ryby prawie się nie widziały.

Autor duch
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Lut 2007 19:33 
Witam.
Zrobisz jak uważasz.Nie zawsze można mieć to co się podoba.Obawiam się że jak zestawisz takie połączenie to niebawem mozesz ogladać zbiornik jednak jednogatunkowy.Oczywiście mogę się mylić i możesz mieć sielankę w akwa,ale możesz mieć też problemy ze zgodą wsród Twoich ryb.Powiem tak.Nie spróbujesz,nie będziesz wiedział.Pisanie,tłumaczenie,a rzeczywistość i warunki w Twoim akwa tego wszystkiego nie da sie przewidzieć.Aby być na 100%pewnym musisz spróbować.Ja jednak widzę w takim połączeniu dużo ryzyka.Obawiam się ,że początek Twojej przygody może okazać sie niewypałem,a tego wolałbyś uniknąc zapewne??? Na początek jednak nie polecałbym łączenia.popraktykuj troszke a potem -kto wie?pozdrawiam-Andrzej.

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Obsada 160l. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®