Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Problem w akwa - glony!!!

Autor franco103
Użytkownik
#1 - Posted: 14 Mar 2007 22:18 
Witam!!!

Nie wiem jak to opisac ale już próbuje...

2 tygodnie temu załozyłem akwa z Księzniczkami z Burundii... w akwarium wszystko nowe oprócz samego akwarium, które wczesniej słuzyło jako ogólne... teraz zaczyna rosnąc mi w nim dziwny glon... sa to początki ale do starego akwarium mogłem przynieść go od znajomego razem z roslinami... a wyglada on jak (juz wyrosnięty jak u znajomego) jak zielona maź pokrywa wszystko zwłaszcza rosliny i podłoże, ma dziwny zielony kolor i konsystencje galarety.

Zaznaczam ze w akwarium mam nowe oswietlenie (jarzeniówki power glo i sun glo) zadnej roślinności i filtr unifilter1100 przy 120l pojemności zbiornika.

Czy ktos moze spotkał sie z tym wcześniej i... jak temu zaradzić???!!!

Bede wdzięczny za porade... bo wiem jak to może wygladac niedługo!!!

Pozdrawiam
franco103

Autor Vepsik
Użytkownik
#2 - Posted: 14 Mar 2007 22:27 - Edytowany przez: Vepsik 
Ciężko mi powiedzieć, jak zaradzić (bo nie ma tak naprawdę uniwersalnego sposobu) ale wszystko wskazuje na to, że to sinice.
Sam nie mogę tego zwalczyć.

Autor rafi201
Użytkownik
#3 - Posted: 14 Mar 2007 22:37 
Witam

Prawdopodobnie sinice (cyjanobakterie). Sam nigdy nie miałem (na szczęście) ale trochę o nich czytałem. W jednym z numerów Magazynu Akwarium opisano metodę zwalczania sinic za pomocą antybiotyku o nazwie Erytromycyna - dostepna w aptekach na recepte. Jeżeli zdecydujesz się na nią to moge poszukać, w którym, albo nawet opisać procedurę tam podaną. Szkoda tylko trochę aplikować antybiotyk do dojrzewajacego jeszcze zbiornika... Gdzies chyba czytałem - nie pamiętam dokładnie - o metodach mniej drastycznych (mechanicznych itp.). Spróbuj może zorientować się w temacie...

Pozdrawiam - Rafał

Autor rafi201
Użytkownik
#4 - Posted: 14 Mar 2007 22:39 
Jeszcze jedno

Sinice nie sa problemem jedynie estetycznym - są toksyczne...

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 14 Mar 2007 23:03 
Sa to dokladnie cyjanobakterie. Było o tym pisane juz na forum.
Moga byc toksyczne. Twoj problem powstal dlatego bo moim zdaniem źle dobrales oświetlenie, koniecznie sprawdz parametry wody (azot i fosfor) oraz moze byc zbyt intensywne napowietrzanie w stosunku do ilosci ryb, zlej mjakosci pokarm i zalegajacy na dnie. Bezpieczne usuwanie polega na mechanicznym oczyszczeniu akwarium i zmianie pielegnacji akwarium.
Podam ci rady z ulotki sery:
- podmienic duza ilosć wody, oczyscic akwarium z glonow
- zastosowac leczenie sera bactopurem directem przez 5 dni, nie należy wtedy oświetlać zbiornika, wymagana jest całkowita ciemność.
Zapobieganie:
- cotygodniowe podmiany wody
- podawanie co jakis czas soli
- w przypadku wysokiego pH i KH uzycie Sera super peat jako wkaldu do filtra.

Poszukaj jeszcze na forum na ten temat.

Autor Sendog
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Mar 2007 10:20 
Tetra Algumin podana dwa razy w odstępie tygodniowym według ilości na ulotce załatwia temat całkowicie.

Autor rafi201
Użytkownik
#7 - Posted: 15 Mar 2007 15:21 
- w przypadku wysokiego pH i KH uzycie Sera super peat jako wkaldu do filtra.

sera super peat to granulowany torf - w przypadku tanganiki odpada

Rafał

Autor franco103
Użytkownik
#8 - Posted: 15 Mar 2007 15:59 
Ello!!!

Na początek spróbuje Tetra Alugmin dodając za drugim razem tabletki sery bactopure direct. Zastosuje też okresowe zaciemnienie akwa.

A co do oświetlenia... 20WAT jarzeniówki to chyba norma.

Dziękuje za rade.

Dam znać jak przebiega kuracja.

Pozdrawiam
franco103

Autor Sendog
Użytkownik
#9 - Posted: 15 Mar 2007 21:06 
ja bym jednak nie zdecydował sie na bactopur direct - to twardy specyfik a zaręczam że u mnie pomogło bez tego

Autor franco103
Użytkownik
#10 - Posted: 15 Mar 2007 21:53 
Ello!!!

Oki sedog spróbuje najpierw z samą tetra!!!

Dzieki

Autor franco103
Użytkownik
#11 - Posted: 15 Mar 2007 21:54 
Sorry!!!

Sendog ;)

Autor Vepsik
Użytkownik
#12 - Posted: 15 Mar 2007 22:02 
Sendog, a co z wpływem algumina na ryby? Jak u Ciebie zachowywała się obsada? Mnie sinice męczą w 54l, gdzie mam parę brevisów z odłowu z masą maluchów. Czy mogę na luzie go zastosować?

Autor Sendog
Użytkownik
#13 - Posted: 16 Mar 2007 12:17 
Nie zauważyłem żadnych niepożądanych wpływów na obsadę. przez kilka pierwszych godzin jest woda brązowa ale to się klaruje.

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Problem w akwa - glony!!! Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®