Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Stymulowanie tar³a

Autor Sendog
U¿ytkownik
#1 - Posted: 17 Mar 2007 14:13 
Witam

W zwi±zku z tym ¿e ostatnio tzry gatunki ryb (oczywi¶cie muszlowce)jednocze¶nie odby³y tar³o i wyprowadzi³y m³ode zacz±³em sie znowu zastanawiaæ nad metodami stymulowania tar³a u ryb. U mnie zda¿y³o sie to po wiêkszej ni¿ zwykle podmianie wody. Ju¿ dawno zauwa¿y³em ¿e bardzo podatny na ten czynnik jest speciosus. czy poza zwiêkszeniem ilo¶ci i ró¿norodno¶ci pokarmu i czêstymi podmianami wody zauwa¿yli¶cie jeszcze jakie¶ czynniki które wp³ywaj± na wiêksz± aktywno¶æ rozrodcz± Waszych ryb? by³ o tym gdzie¶ kiedy¶ bardzo fajny artyku³ lecz nie mogê go znale¼æ.
Pozdr
Krzysiek

Autor KatarzynaR
U¿ytkownik
#2 - Posted: 19 Mar 2007 07:48 
Krzysztofie, nie znam sie na muszlowcach choæ jestem w czê¶ciowym ich posiadaniu (brevisy) jako ¿e p³ywaj± w akwarium mojego Bartka. Chyba na szczê¶cie s± to trzy samce (kupione od pierwszego lepszego akwarysty który siê w pobli¿u miejsca zamieszkania ,,nawin±³''. ;o)

Je¶li chodzi o taki ogólny pogl±d na temat stymulatorów do tar³a to odpowiadam.

Nawet odwrotne czynno¶ci które wykona³e¶ powy¿ej mog± wywo³aæ tar³o. Dla przyk³adu moje tropheusy siê tr± w momencie trwania dwudniowej g³odówki. Jest jest to zwi±zane z odci±¿eniem przewodu pokarmowego. Gdy samica mia³a wysuniête pok³ade³ko a ja zastosowa³am g³odówkê niejednokrotnie obserwowa³am przyspieszenie tym zabiegiem tar³a.

Z podmianami wody te¿ mo¿e byæ zupe³nie odwrotnie. Woda dojrza³a, niezanieczyszczona (g³odówka ryb) mo¿e byæ stymulatorem. U mnie tropheusy tr± siê na drugi dzieñ po podmianie. Nie wiem czy jest to zbieg okoliczno¶ci bo przecie¿ po ka¿dej podmianie na drugi dzieñ siê nie tr±.

Co do innych stymulatorów to mo¿na do nich zaliczyæ:
- Temperaturê
- ¦wiat³o
- Jaki¶ atrakcyjny nowy kamieñ zainstalowany obok lokum samca
- Wzmo¿ona filtracja ( u mnie siê to sprawdzi³o w przypadku F1)


Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor tooold
U¿ytkownik
#3 - Posted: 22 Mar 2007 06:48 - Edytowany przez: tooold 
jeszcze jakie¶ czynniki które wp³ywaj± na wiêksz± aktywno¶æ rozrodcz± Waszych ryb

pokarm - mówi siê o ikrze ryb (czyli kawiorze ;-) - mnie to zawsze stymuluje

Autor Sendog
U¿ytkownik
#4 - Posted: 23 Mar 2007 20:30 
hahahahah ale polany szampanem, prawda?

Autor tooold
U¿ytkownik
#5 - Posted: 23 Mar 2007 21:55 
hahahahah

ja wbrew pozorom w podtek¶cie pisze powa¿nie - ikra ryb stymuluje z tego co wiem je do rozrodu

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Stymulowanie tar³a Top

Twoja wypowied¼ Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± tutaj pisaæ. Zaloguj siê przed napisaniem wiadomo¶ci albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®