Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Jaki aparat do robienia zdjęć akwarium i jego mieszkańców ?

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor tasma
Użytkownik
#31 - Posted: 30 Sier 2007 08:35 
py1szczak2:
Ja mam tecniczne pytanie. Szczegolnie tyczy sie ostatniego zdjecia.
W exifie widze takie parametry:
przeslona 3,4, migawka 1/4000, ISO 200
Czy te parametry ustawiales celowo? Jesli tak po co tak krotka migawka?
Drugie pytanie. Jak doswietlasz? Widze wyraznie swiatlo z przodu i z gory. Jakis reflektor? Lampa zewnetrzna to chyba nie jest bo by nie zsynchronizowal z takim czasem. Chyba ze czegos o Fuji nie wiem ...
Jesli chodzi o zdjecia nie bede sie wypowiadal. Jestem techniczny i nie umiem ich robic.

Przemek

Autor py1szczak2
Użytkownik
#32 - Posted: 30 Sier 2007 11:31 
tasma

Witam zacznę od drugiego pytania tzn. doświetlanie, zdjęcia robię wieczorem, kiedy w mieszkaniu jest już praktycznie ciemno i jedynym źródłem światła są 2 świetlówki w akwarium(zdjęcia robię z fleszem wewnętrznym aparatu jest możliwość ustawienia jego siły do potrzeby zdjęcia, ale jeszcze z tego nie korzystałem) nasuwa to odpowiedź na pytanie pierwsze dając tak krótki czas unikam poruszenia na zdjęciu i unikam prześwietlenia.Zdjęcia robię w manualu i też dopiero się tego uczę metodą prób i błędów.Jeśli chodzi o aparat to jestem bardzo zadowolony daje mnóstwo kombinacji, jeśli chodzi o pstrykanie.
W planach mam jeszcze kupno konwertera Raynox DCR-250.
Pozdrawiam Piotr.

Autor tasma
Użytkownik
#33 - Posted: 30 Sier 2007 13:38 
Czy mam rozumiec ze Twoj aparat synchronizuje z blyskiem lampy wbudowanej przy 1/4000 s. Hmm. Powiem wiecej. To co masz na trzecim zdjeciu wymaga bardzo duzej ilosc swiatla (okolo 13 EV). Nawet jesli Twoja lampa dalaby rade to blysk musialby byc bardzo mocny, przez co drugi plan nie bylby doswietlony. Tutaj to tak nie wyglada.
Byc moze Twoj aparat po uaktywnieniu lampy obniza minimalny czas otwarcia migawki do np. 1/125 s. Moj aparat obniza ten czas do 1/200 sekundy przy lampie wbudowanej.
Z drugiej strony kompakt nie ma typowej migawki, wiec moze jest to mozliwe.

Teraz o trybie M. Aparat mierzy swiatlo (system TTL) i ustawia sile blysku w zaleznosci od tego co zmierzy swiatlomierz. Nie ma znaczenie jaka jest migawka. Aparat mierzy i doswietla ile trzeba.
Ja osobiscie nie widze potrzeby uzywania czasow krotszych niz 1/250 sekundy. Ryby to nie samochody pedzace 200 km/h. A na pewno nie wplynie to na ostrosc chyba ze bardzo trzesie Ci sie reka.
Nie szalej tez z ISO. Przy matrycy 1/2,5" CCD uzywalna bedzie czulosc maksymalnie do 200. Dla wyzszych ISO jesli nie zobaczysz szumu, oznacza to ze odszumianiem zajal sie software aparatu, a to zawsze powoduje rozmycie zdjecia.

Przemek

Autor py1szczak2
Użytkownik
#34 - Posted: 30 Sier 2007 16:15 
Każda dobra rada jest prze ze mnie bardzo mile widziana tak jak pisałem wcześniej aparat mam od tygodnia i dopiero poznaję jego możliwości marzy mi się robienie dobrych zdjęć przynajmniej takich żeby inni chcieli je mieć np. na tapecie kompa ale na razie muszę czytać ćwiczyć i podpatrywać innych.

Piotr

Autor tooold
Użytkownik
#35 - Posted: 31 Sier 2007 07:14 


jeszcze jest opcja RAW - ale to dla mnie na razie zagadka jak obrabiać takie zdjęcia

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Jaki aparat do robienia zdjęć akwarium i jego mieszkańców ? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®