Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

[b]Co to za glony ???[/b]

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor py1szczak2
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Wrz 2007 10:01 
Witam !!!





rufus1
Bardzo zainteresowała mnie Twoja wypowiedź na temat glonów na dwóch pierwszych zdjęciach

Zwroc uwage na glon ktory jest na tych aniubiasach. Na pewno trofeus tego rodzaju glonu nie zje. Ciekawe dlaczego? ;-)

Czy mógłbyś sprecyzować swoją uwagę tzn odpowiedzieć na stwierdzenie pytające Ciekawe dla czego.

Jeśli potraficie zidentyfikować co to za glony i podać sposoby walki z nimi będę bardzo wdzięczny.
Ja próbowałem zaciemniać akwarium przez tydzień czasu zbiornik był zasłonięty całkowicie od światła nic nie pomogło.Dopiero glonojady przybyły z odsieczą .
Ale może jest inny sposób jeśli tak to piszcie.
Piotr

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 20 Wrz 2007 12:23 - Edytowany przez: rufus1 
Ten sam glon jest na kamieniach. Ma ciekawa barwe (chyba ze to efekt od oswietlenia). Informacji o glonach w internecie jest mnostwo, sam tak zdobywalem wiedze.

Podaje jeden z wielu linkow o glonach:
http://glony.republika.pl/

Zeby walczyc z glonami trzeba poznac zasade funkcjonowania akwarium pod katem biologii w zbiorniku (min. cykl azotowy), dobor obasady, karmienia, oswietlenia, filtracji itd. Czyli jak widzisz problem jest zlozony, ale do opanowania.

Nie zgodze sie rowniez z teza wspomniana w innym watku ze dorosle glonojady nie chca zjadac glonow. W akwariach z piaskowkami mam po jednym glonojadzie (Gold) i akwaria sa bez glonow. Glonojady sa w tych zbiornikach dlatego ze piaskowki nie skrobia glonow. W zbiornkach z trofeusami nie mam glonojadow, glonow tez ;-).

Przepraszam ze moja wypowiedz nie jest w calosci odpwiedzia na Twoje pytanie, ale jak sam widzisz jest to zlozony problem i wydaje mi sie ze szybciej bedzie jak sam poszukasz o glonach w akwarium i przy okazji znajdziesz jeszcze wiele innych cennych iformacji.

Leszek

Autor py1szczak2
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Wrz 2007 13:07 
rufus1
W tej chwili moje akwa wygląda tak:





wszystkie anubiasy rosną na kamieniach jest dobre rozwiązanie bo do czyszczenia zbiornika wyciągam kamienie razem z zielskiem i dużo łatwiej się sprząta.

Dzięki za odpowiedź.

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Wrz 2007 14:07 
do czyszczenia zbiornika wyciągam kamienie razem z zielskiem i dużo łatwiej się sprząta.

o kurcze, czy az taka jest potrzeba sprzatnia zbiornika? Trofeusy nie za bardzo lubia ingerencje w zbiornik.

Fotki Twojego "nowego" akwarium ogladalem w innym temacie. Moim zdaniem teraz jest lepiej niz bylo wczesniej. Min. wlasnie pod katem higieny zbiornika. Na pewno teraz woda lepiej krazy po zbiorniku.
A jaka masz filtracje? Bo widze filtr wewnetrzny Fluval 4+, ........

Autor robertk40
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Wrz 2007 14:35 
Witam py1szczak2 - co to za tło i gzie kupić lub jak zrobić ??

Autor rambowskixx
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Wrz 2007 14:41 
Nie zgodze sie rowniez z teza wspomniana w innym watku ze dorosle glonojady nie chca zjadac glonow.

Poza okrzemką, którą nie pogardzi nawet dorosły osobnik robią to bardzo niechętnie no ale każdy jak widać ma inne doświadczenia;-)(oczywiście mówię o odmianach ancistrusa dolichopterus bo z innymi nie miałem styczności).


Pozdrawiam
Łukasz

Autor py1szczak2
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Wrz 2007 15:26 
Niestety i tu znowu posypią się gromy :) - to jedyny filtr.
mam małe mieszkanie i toczę wojne o każdy centymetr moja lepsza połowa czycha tylko na okazję żeby pozbyć się całego zbiornika,więc na razie cieszę się z tego co mam i siedzę cihutko.
Między innymi dlatego tak dbam o higenę akwarium.

Co do tła to jest styropian 2 i 4 potraktowany rozpuszczalnikiem,pomalowany na czarno a po wyschnięciu jeszcze raz na biało ale tylko zewnętrzna część.

Autor michu
Użytkownik
#8 - Posted: 20 Wrz 2007 15:45 
No Widzisz to juz masz odpowiedz dlaczego rosna glony masz za słabo filtracje. Ja w 375 l mam 2 zewnetrzne i jeden wewnetrzny i nie wiem co to sa glony szyby czyszcze raz na miesiac i scierka jest prawie czysta. Popraw filtracje i wyrzuc glonojady (one strasznie brudza) i problem z glonami zniknie.
pozdrawiam

Autor py1szczak2
Użytkownik
#9 - Posted: 20 Wrz 2007 16:11 
Jedyne wyjście co do filtra jakie jest realne u mnie w domu to zamocowanie największego powerheda z dużą gąbką zamiast tego fluwala.Na nic innego nie ma szans.

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 20 Wrz 2007 16:12 
- to jedyny filtr.

upsss, no to jak sam widzisz w Twoim zbiorniku moze byc problem z glonami. Kolejne pytanie: jak czesto podmieniasz wode i w jakiej ilosci?

To jest to o czym pisalem w innym watku. Glony nie rosna sobie w akwarium bez przyczyny, przynajmniej takie glony jakie byly u ciebie. To wlasnie mialem na mysli piszac: " ze poszedles troche na skroty" z tymi glonojadami.

Twoje akwarium ladnie sie prezentuje, czyli jest to na pewno ciekawy element wystroju pokoju, ale pamietajmy ze tam tez sa zywe ryby. Oczywiscie nie twierdze ze nie dbasz o ryby. Po rybach widac ze wszystko raczej jest w porzadku.
Moim zdaniem lepsze takie akwarium od tv, na pewno zdrowsze ;-). Mozna odpoczywac (po ciezkim dniu i dla oczu zdrowo, bo zielen). Jest to obowiazek, ale tez powinno byc jednoczesnie przyjemnoscia.

Ile jest ryb w tym zbiorniku? mam na mysli trofeusy.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 20 Wrz 2007 16:12 
Zamiast??????!!! Ty musisz dołożyc drugi filtr


Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 20 Wrz 2007 16:17 - Edytowany przez: rufus1 
zamocowanie największego powerheda z dużą gąbką

i to byloby moim zdaniem lepsze, ale ta glowica nie musi byc najwieksza do twojego akwarium, chyba ze bedzie z regulownym przeplywem wody przez glowice. Power Head 402 powinna wystarczyc. Kupujac wieksza glowice bez mozliwosci regulacji bedziesz mial wir w akwarium. Gabka powinna byc z wiekszymi oczkami. byla o tym mowa na forum. Tylko jeden minus - bedzie ona widoczna w akwarium. Gabka powinna byc mozliwie duza, im wieksza pow. filtracji tym lepiej. Pomysl co zrobisz jakbys mial awarie jedynego filtra. Proponuje nie przerybiac zbiornika i dodatkowo ew. dotleniac.

Najlepiej zamontowac drugi filtr.

Autor timus
Użytkownik
#13 - Posted: 20 Wrz 2007 16:18 
Na nic innego nie ma szans.

Dla czego????

Marcin.T <')))><

Autor py1szczak2
Użytkownik
#14 - Posted: 20 Wrz 2007 16:33 
timus
Bo moja żona mi się jeszcze podoba :)

Autor py1szczak2
Użytkownik
#15 - Posted: 20 Wrz 2007 16:34 
Podmiana wody raz na dwa tygodnie ok 80 litrów wody.

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 20 Wrz 2007 16:49 
Ile jest ryb w tym akwarium?

co do podmian: moim zdaniem czesciej rob te podmiany, ale nieco mniej.



Bo moja żona mi się jeszcze podoba :)

a ja myslalem ze zony caly czas nam sie podobaja :-)

Autor michu
Użytkownik
#17 - Posted: 20 Wrz 2007 16:49 
Raz na 2 tygodnie ! To juz masz drugi powod nadmiaru glonow.

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 20 Wrz 2007 16:51 
To juz masz drugi powod nadmiaru glonow.

chyba tych powodow bylo juz nieco wiecej ;-)

Autor timus
Użytkownik
#19 - Posted: 20 Wrz 2007 17:06 
Moja Żoncia tez mi sie podoba a do każdego akwarium mam podpięte po dwa kubełki i filtry wewnętrzne. Więc nie jest to żadnym argumentem ;)


A na poważnie nie masz wolnego miejsca? - alternatywą może być duża kaskada bądź filtr nad akwarium. Masz wysoką osłonę i można tam zrobić nie zły filtr rynnowy zasilany głowicą (mały pobór prądu bo to tez morze razić Żonę)

A więc jaki jest powód że nie możesz mieć nic więcej?

Marcin.T <')))><

Autor py1szczak2
Użytkownik
#20 - Posted: 20 Wrz 2007 17:12 
timus
Możesz podać mi jakieś wskazówki na filtr rynnowy jest to do przemyślenia.

Ryb jest 18 szt Ilangi + 8 tych niechcianych czyki bocje i glonki

Autor py1szczak2
Użytkownik
#21 - Posted: 20 Wrz 2007 17:16 
A więc jaki jest powód że nie możesz mieć nic więcej?

Brak miejsca ,brak miejsca,brak miejsca więc jeśli udało by się coś upchnąć pod osłoną buło by ok.

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 20 Wrz 2007 17:38 - Edytowany przez: rufus1 
Ryb jest 18 szt Ilangi + 8

to troche ich jest jak na 240 litrowe akwarium.

Nie wiem o jaki filtr Marcinowi chodzi, ale sa filtry zawieszane/stawiane nad akwarium w postaci dlugiego pojemnika (np. cos na wzor skrzynki na kwiaty), w srodku tej skrzyneczki umieszczamy wklad filtracyjny (polecam jakas ceramike lub inne luzniejsze podloze filtracyjne). Ta skrzynka stoi wzdluz tylnej szyby akwarium. Woda dostarczana jest rurka z w glowicy zamontowanej w akwarium. Nastepnie rurka doprowadzona jest nad ta skrzynke i za pomoca np. deszczownicy na calej dlugosci skrzynki wylewa sie nad akwarium przechodzac przez mase filtracyjna umieszczona w skrzynce. Ale to i tak nie zmiania faktu ze przydalby sie dodatkowy filtr. Ten rodzaj filtra wedlug mnie zwiekszy na pewno skutecznosc filtracji w twoim akwarium.

Autor timus
Użytkownik
#23 - Posted: 20 Wrz 2007 17:57 
Mniej więcej Leszek opisał mój filtr jaki kiedyś posiadałem. Ja w tym pudełku (na całej długości zbiornika) Miałem przegrody tak wklejone że woda wędrowała góra dół. Czyli że co druga stykała się z dnem powodując przelewanie się wody nad nią a pozostałe miały szparę przy dnie. Całość wypełniona była bio ceramiką. Dość dobrze się sprawował.

A może namów Żoncię na filtr Hydroponiczny???? Kobiety lubią kwiatki ;)

http://www.tropheus.com.pl/index.php?option=articl es&Itemid=3&topid=16#

Marcin.T <')))><

Autor py1szczak2
Użytkownik
#24 - Posted: 20 Wrz 2007 18:07 
Z kwiatków nici moja córka jest alergikiem,zero kwiatków w domu ze względu na pleśnie i grzyby.

Autor michu
Użytkownik
#25 - Posted: 20 Wrz 2007 18:39 
Usun te bocje i glonojady i juz bedziesz miał mniej obciazone akwarium odchodami i wtedy powinno juz byc lepiej.

Autor trzcinka
Użytkownik
#26 - Posted: 21 Wrz 2007 18:34 - Edytowany przez: trzcinka 
py1szczak2
http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyka-slodkowod na-filtry-akwariowe-ctxc/bluwave-07-filtr-wewnetrz ny_102983.html
Przyjrzyj sie temu filtrowi-montuje sie go np na bocznej szybie-i prawie go nie widac w srodku.Niestety-zajmuje sporo miejsca-no ale-cos za cos.

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 21 Wrz 2007 20:52 - Edytowany przez: rufus1 
Beato ten filtr nie nadaje sie do trofeusow.
Mam, sprawdzone. Za slaby. Idealny min. do piaskowek lub zbiornikow z mala iloscia ryb i nie wyrosnietych.

Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#28 - Posted: 21 Wrz 2007 20:56 
no widzisz Leszku-to też zdezorientowały Cię opisywane parametry-onego-a praktyka -praktyką.

Autor py1szczak2
Użytkownik
#29 - Posted: 22 Wrz 2007 14:29 
Mam trochę miejsca pomiędzy pokrywą a lampą pod pokrywą tak mniej więcej 135/12/10 cm dł/szer/wys.
Myślę o czymś w rodzaju filtra przepływowego pod osłoną a nad akwarium ale brak mi jeszcze koncepcji.

Piotr

Autor timus
Użytkownik
#30 - Posted: 22 Wrz 2007 15:48 
Myślę o czymś w rodzaju filtra przepływowego pod osłoną a nad akwarium ale brak mi jeszcze koncepcji.

Patrz filtr hydroponiczny! Tylko bez roślin i zamiast keramzytu bio ceramika. Reszta jest opisana w artykule podanym powyżej. Jeśli nie znajdziesz donicy w tych wymiarach to możesz skleić u szklarza taki pojemnik z otworami. Ustaw go jak najbliżej tylnej ściany i możesz zrobić nieco szerszy. Tak z 15 cm. Da Ci to około 15L złoża biologicznego. zastosował bym głowice z gąbką 750L/h i powinno być dobrze.


Marcin.T <')))><

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / [b]Co to za glony ???[/b] Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®