Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Konwencja Waszyngtońska - CITES

Autor Krzych
Użytkownik
#1 - Posted: 26 Wrz 2007 14:40 
Mam nadzieję , że nie powielam tematu , ale niczego o podobnej nazwie szukaczką nie znalazłem.Chodzi mi o spis gatunków ryb , objętych zakazem handlu.W internecie widziałem strony z różnymi informacjami dotyczącymi Konwencji i jest tego sporo , ale może ktoś zna adres bardziej "akwarystyczny" i poświęcony głównie najbliższym nam ( z punktu widzenia zainteresowań ) gatunkom.Czasami w sklepach widać bardzo egzotyczne ryby , na których temat niewiele mozna znaleźć i zastanawiam się , czy wśród najbardziej rzadkich gatunków , nie ma takich , którymi nie można handlować.

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 26 Wrz 2007 15:30 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Proponuje lekture stron:
http://www.cites.org/eng/app/index.shtml
oraz
http://www.cites.org/eng/app/appendices.pdf
(ryby od strony 29)
Pzdr.
Fazi64

Autor Krzych
Użytkownik
#3 - Posted: 26 Wrz 2007 16:43 
ryby od strony 29)

O ile dobrze się przyjrzałem , gatunków ryb jest w spisie niewiele i nie ma wśród nich żadnych pyszczaków , płaszczek i zbrojników.Tylko takie ryby hoduję , więc nawet kupując ciekawostki , nie powinienem niechcący trafić na jakąś kontrabandę.

Autor worton
Użytkownik
#4 - Posted: 26 Wrz 2007 17:21 
Jest calkiem sporo gatunkow ryb, ktore nie sa chronione listami CITES czy IUCN ale rzady panst, w ktorych dane gatunki zyja maja bardzo restrykcyjne prawa co do ich odlowu (np. zakaz w przypadku l46 - Hypancistrus zebra).

W przypadku tej ryby IMHO jest to bez sensu bo jezeli w ciagu najblizszych lat rzad brazylijski chce i tak postawic tame na Rio Xingu to naturalne siedlisko l46 i tak przestanie istniec. Wtedy dla odmiany akwarysci mogliby pomoc w przywroceniu danego gatunku srodowisku naturalnemu jak bylo np. w postaci
Yasuhikotakia sidthimunki. Oczywiscie takie akcje sa pod bardzo scisla kontrola biologow i w takich projektach uczestnicza jedynie bardzo znani i doswiadczeni akwarysci.

No ale co tu duzo gadac :P. CITES i IUCN to nie wszystko :).

Pozdrawiam.

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Konwencja Waszyngtońska - CITES Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®