Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Muszlowce...

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor franco103
Użytkownik
#1 - Posted: 11 Gru 2007 00:08 
Witam!!!

Post ten w szczególności kieruje do mistrza świata w hodowli muszlowców czyli Toold'a!;). Przymierzam sie pomału do założenia swojego akwarium (Ok. 200l) z mięsożerną Tanganiką, którego bazą podstawową mają być muszlowce. Szukam i zbieram informacje na temat: co z czym? po co? jak najlepiej? jaka obsada? Na razie pełen mętlik w głowie.

Parametry wody już znam tylko opinii na temat jakie muszlaki ze sobą i co ewentualnie mogę tam jeszcze dorzucić (a bardzo chciałbym calvus'y) jest tyle co i użytkowników. Może mała podpowiedź od eksperta. Nie zależy mi na odchowie młodych. Ma to być akwarium pokazowe.

I pytanie: czy ktoś może udostępnić mi artykuł pt. "Akwarium dla muszlowców" (J. K. Chiliński). Szukam i nie ma. Tylko tytuł pozostał. :)

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 11 Gru 2007 00:28 
Szukam i nie ma. Tylko tytuł pozostał. :)

Witam,
Cos slabo szukasz ;))
W Google na pierwszym miejscu, po wpisaniu tytulu:
http://szort.pl/gapmd
Pzdr.
Fazi64

Autor franco103
Użytkownik
#3 - Posted: 11 Gru 2007 00:55 
Heh... no sorry... szukałem po tytule i autorze i nic.

Wielkie dzięki.

Autor franco103
Użytkownik
#4 - Posted: 11 Gru 2007 00:59 
Hm... trochę to sobie inaczej wyobrażałem...
nic nowego się nie dowiedziałem!;(

Autor tooold
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Gru 2007 05:28 
a bardzo chciałbym calvus'y)

skoro chcesz calvusy to je hoduj
do dorosłych calvusów jako dodatek mogą być duże muszlowce , nie wiem które Ci się podobają , lub inne ryby ;-))))

Autor winiar
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Gru 2007 07:58 
Post ten w szczególności kieruje do mistrza świata w hodowli muszlowców czyli Toold'a!;)
:-)))) Ja bym dodał mistrza świata i okolic ;-)))))

Poszukaj archiwum znajdziesz tu mnóstwo informacji. Poza tym Jerzy ma swoją strone http://tooold.superhost.pl/home.html .

Co do dobaru obsady - calvusy bardzo trafny wybór. Ja bym dorzucił coś w toń [szkoda troszkę mały zbiornik] dla ośmielenia muszlowców.

marek

Autor Sendog
Użytkownik
#7 - Posted: 11 Gru 2007 08:59 
Cześć
Nic nie napisałeś tak naprawdę jak ie muszlowce Ci się podobają. Calvus to tak naprawdę conajmniej "średni" muszlowiec. poprostu korzysta z muszli w niewoli. Nie widziałem zdjęć w naturze calvusów przy muszli.

Muszlowców jest cała masa.

Zestawy:
I. callipterus, vittatus shell, calliurus - zbiornik z dużą ilością muszli usłanych na dnie. Skaływ tylnej części

II. speciosus, multifasciatus, brevis można też spróbować meleagris po prfzeciwnej stronie zbiornika niż speciosus - skałki rozdzielające terytoria

III. ornatipinnis, similis -
IV. compressiceps, calvus, T. Temporalis "shell" - po parze

V. ocellatus , mutlifasciatus - około 20 szt + para

To tylko kilka propozycji. Ważne co tobie się podoba.

Pozdr

P.S. Przepraszam, że piszę w temacie do Tooolda :)

Autor tooold
Użytkownik
#8 - Posted: 11 Gru 2007 10:24 
P.S. Przepraszam, że piszę w temacie do Tooolda :)

nie przepraszaj - ja nie mam zwyczaju układac zestawów hodowlanych dla akwarystów...........

Zestawy:
I. callipterus, vittatus shell, calliurus


moim zdaniem zły zestaw : callipterus zdominuje resztę

II. speciosus, multifasciatus, brevis można też spróbować meleagris po prfzeciwnej stronie zbiornika niż speciosus

moim zdaniem za dużo grzybów w barszczu , szkoda brevisa

III. ornatipinnis, similis

chyba ok

IV. compressiceps, calvus, T. Temporalis "shell"

polujący calvus na małe rybki to fajny widok

V. ocellatus , mutlifasciatus

ciekawe połączenie

ps. nie jestem mistrzem świata, ale Milanówka na pewno ;-)

Autor Sendog
Użytkownik
#9 - Posted: 11 Gru 2007 10:34 
Zestawy:
I. callipterus, vittatus shell, calliurus

moim zdaniem zły zestaw : callipterus zdominuje resztę


No to takie złe zestawy są spotykane w nieckach gniazdowych callipterusa w jeziorze :) no ale powiedz o tym rybom :) Callipterus pozwala innym gatunkom zamieszkiwać jego gniazdo.

II. speciosus, multifasciatus, brevis można też spróbować meleagris po prfzeciwnej stronie zbiornika niż speciosus

moim zdaniem za dużo grzybów w barszczu , szkoda brevisa


No cóż taki zestaw mam obecnie. Brevis świetnie sobie radzi. Zassiedlamy ryby dodając gatunki pojedynczo i muszle tylkow miejscu gdzie mają się osiedlić ryby.

IV. compressiceps, calvus, T. Temporalis "shell"

polujący calvus na małe rybki to fajny widok


W takim układzie temporalisy odchowują kilka sztuk młodych z każdego miotu. Wszystko zależy od ilości kryjówek dla narybku.

Autor tooold
Użytkownik
#10 - Posted: 11 Gru 2007 10:41 
no widzisz mamy różne zdania i bardzo dobrze , jednak Jezioro to nie akwarium

powiem mojemu callipterusowi żeby się uspokoił ;-)

ps. ostatnio trenują go Triglachromisy - także zadziorne bestie

Autor Sendog
Użytkownik
#11 - Posted: 11 Gru 2007 10:59 
:) poczekaj z tym do Wigilii
a czy trzymałeś go w takim układzie?
ja nie ale obserwacje w naturze potwierdzają takie współżycie.

Krzysiek

Autor Alex
Użytkownik
#12 - Posted: 11 Gru 2007 17:29 - Edytowany przez: Alex 
ostatnio trenują go Triglachromisy - także zadziorne bestie

Ciekawe połaczenie,a czesto zastanawiałem sie czy moznaby dodac cos do triglachromisów.Jesli mozesz napisz jak sprawdza sie takie połaczenie i w jakim akwarium ryby aktualnie sie znajduja.

Autor franco103
Użytkownik
#13 - Posted: 11 Gru 2007 22:25 
Ello!!!

Ale poruszyłem wymiane zdań!! Hehe... skorzystam ze wszystkich wskazówek. Na razie wolne ale jak tylko będe w pracy pomierze dokładnie to akwarium, podam wymiary i obsadę, która sobie wymyśliłem.

Mam nadzieje, że dyskusja potrwa dalej.

Pozdrowienia dla wszystkich, nie tylko mistrza Milanówka!!!;)

Autor franco103
Użytkownik
#14 - Posted: 12 Gru 2007 00:13 
Ello!

I nie wiem jak na to spojrzeć... poświęciłem 2godz. na szukanie obsady (wymagania ryb, ich zachowania) i wychodzi mi, że: zostają brevis'y (które nie bardzo łączyć z innymi muszlowcami, a akurat je mogę mieć z zaprzyjaźnionego źródła) i calvus'y (to samo źródło) - ma myśl to na początek po około 6 młodych sztuk każdego gatunku... tylko, tak mi jakoś jeszcze pusto. Co by tu można jeszcze z czystym sumieniem spróbować dorzucić???

P.S. Dzięki za dotychczasową pomoc.

Autor Sendog
Użytkownik
#15 - Posted: 12 Gru 2007 08:51 
Brevisy nie bardzo łączyć? a dlaczego?

Autor franco103
Użytkownik
#16 - Posted: 12 Gru 2007 10:04 
Z opisów zachowań innych muszlowców wychodzi, że są zbyt agresywne i brevis'y zostaną przez nie zdominowane i przytłoczone.

Autor Sendog
Użytkownik
#17 - Posted: 12 Gru 2007 11:45 
zostaną przez nie zdominowane i przytłoczone.

Nie myśl że brevis to baranek. Spróbuj włożyć palec doakwaium z nimi.
Nie zgadzam się z tym co piszesz. Nie jest ani mniej ani bardziej agresywny od powszechnie spotykanych mniejszych muszlowców. Problem jest tylko taki że brevisy nie będą się rozmnażać.

Dorosły Calvus na pewno nie jest dobrym towarzystwem dla brevisa

Autor franco103
Użytkownik
#18 - Posted: 12 Gru 2007 14:09 
Problem jest tylko taki że brevisy nie będą się rozmnażać.

A dlaczego?

Nie mogę doczytać też jeszcze jednej rzeczy... czy jak między Tropheusami istnieje możliwość krzyżowania się muszlowców?

A calvusy to naprawdę maleństwa, mają może po 2cm!

Autor Sendog
Użytkownik
#19 - Posted: 12 Gru 2007 14:26 
Brevisy nie odbywają tarła w towarzystwie współlokatorów. tak juz mają.

Spotykane były krzyżówki pomiędzy callipterusem i calliurusem oraz calliurusem i fasciatusem. Ale to na pewno Ci się nie przydaży.

Autor tasma
Użytkownik
#20 - Posted: 12 Gru 2007 14:55 
Spotykane były krzyżówki pomiędzy callipterusem i calliurusem oraz calliurusem i fasciatusem.

Krzysiu powaznie mowisz? Widze ze fasciatus jest strasznie popularna ryba jesli chodzi o ewentualne krzyzowanie sie z innymi gatunkami. Jakies dwa lata temu na tym forum wmawiano mi ze skrzyzuje sie z Altolamprologusami, pozniej okazalo sie ze jest troche z innej parafii. Teraz apropos fasciatusa. Na drzewkach blisko mu do callipterusa i tutaj bym jeszcze w cos takiego uwierzyl. W przypadku caliurusa sa to jednak "lata swietlne" kiedy te gatunki oddzielily sie w procesie ewolucji.
Sprawdzalem na drzewku w : "Reticulate phylogeny of gastropod-shell-breeding cichlids from Lake
Tanganyika – the result of repeated introgressive hybridization"

Przemek

Autor Sendog
Użytkownik
#21 - Posted: 12 Gru 2007 15:22 
Przemku dokładnie o tej pracy piszę. Strona 9, Figure 5. Są tam nawet zdjęcia hybryd.

Krzysiek

Autor tasma
Użytkownik
#22 - Posted: 12 Gru 2007 15:37 
Masz racje nie doczytalem. Nie wiem w jaki sposob powstaly te hybrydy (doczytam) choc nie sadze zeby w sposob "naturalny".
Ciekawy temat nam sie zrodzil dla rozladowania emocji ;).

Przemek

Autor Sendog
Użytkownik
#23 - Posted: 12 Gru 2007 16:24 - Edytowany przez: Sendog 
W tej pracy podają, że matkami tych hybryd są samice calliurusa/brevisa natomiast rodzicami samce callipterusa lub fasciatusa. Sperma trafia do muszli w których samica składa ikrę dzięki ruchom wody. Tak podają autorzy pracy.
Do krzyżówek na pewno nie dochodzi w sposób świadomy.

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 12 Gru 2007 16:43 
Krzyśku

Jeżeli mamy do czynienia z takim typem rozrodu to w większosci wypadków samiec ustawia sie nad muszlą i wypuszcza mlecz, tak?
To skąd sie bierze mlecz innych gatunków, czy wszystkie wymienione przez Ciebie gatunki calliurius/callipetrus, brevis/fasciatus żyja koło siebie? Muszą mieć w takim razie podobny cykl rozrodczy. To niesamowicie ciekawe. Wiesz coś więcej o tym zjawisku?

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#25 - Posted: 12 Gru 2007 16:51 - Edytowany przez: Sendog 
Zdjęcie ze strony nr 3 tej pracy wszystko wyjaśnia.
To typowa niecka gniazdowa callipterusa i to on jest głównym przyczynkiem tego zjawiska.
Nie chcę go kopiować bo pewnie są prawa autorskie ale wyraźnie widać tam callipterusa samca + dwie samice, dwa samce calliurusa (samice prawdopodobnie w muszli, samca fasciatusa oraz osobniki Telmatochromis temporalis i vittatus. Żyją wspólnie w skupisku muszli, które administruje i buduje callipterus :)

Przyglądnijcie się tej fotografii i opisowi.

Autor Sendog
Użytkownik
#26 - Posted: 12 Gru 2007 16:53 
Acha - wspaniale widać tam bardzo ciemną samicę T. temporalis shell która jest dowodem na przystosowanie w ubarwieniu tych ryb opisane w 2 numerze TM.

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 12 Gru 2007 17:35 
Tak masz rację -:))) Cała kolonia gatunków współżyjacych ze sobą. W Tanganice jest takich asocjacji więcej. Mogą byc to współżycia typu pokarmowego np. ławice cyprichromisów i Bathybates, rozrodcze - wychowywanie młodych osobników niektórych gatunków w pobliżu "gniazd" drapiezników, np. Lepidiolamprologus profucdicola, L. attenuatus. Przykładów jest wiele.

Marta

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 12 Gru 2007 17:42 - Edytowany przez: admin 
A to zdjęcie urzekło mnie - to o wspołżyciu młodych róznych gatunków


Opis w wątku
http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=7&t =3269&start=40

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#29 - Posted: 13 Gru 2007 08:06 
Krzysiek

Glupio mi. Nastepnym razem zanim napisze ze cos z czym sie nie skrzyzuje wezme kilka glebokich oddechow i przekopie net i publikacje z gory na dol ;).
Mimo ze warunki sa bardzo specyficzne a ryby nie robia tego swiadomie, powstaja hybrydy. Nie przeszkadza im nawet brak pokrewienstwa. Ciekawe zjawisko.

Przemek

Autor Sendog
Użytkownik
#30 - Posted: 13 Gru 2007 21:34 
http://www.tago.dk/Tanganyika/dagbog/dagbog_s3.htm l


A tu z tej samej strony fińskiej piękne zdjęcie prawdopodobnie T.brachygnathus w naturze.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Muszlowce... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®