Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Callochromis pleurospilus

Autor fueltank
Użytkownik
#1 - Posted: 31 Gru 2007 18:16 
szukam informacji na temat tej rybki, w internecie nie ma za duzo o niej. z tego co wyczytalem w archiwum rybka haremowa , w miare spokojna wzgledem innych ryb( oprocz samcow swojego gatunku), z powodzeniem trzymana w akwarium z trofeusami.

i stad moich kilka pytan:
1. do jakich rozmiarow dorasta ta rybka.
2. w jakim wieku mozna rozpoznac plec
3. czy w standardowym 450 litrowym akwarium z 25 sztukami trofeusow mozna trzymac harem tych rybek
4.Jaka grubosc piasku im wystarczy ( skoro maja sie w nim zkopywac w razie zdenerwowania mam rozumiec ze sporo)
5.pod skalami w akwarium mam styropian nie beda go obskubywaly??

w akwarium mam duza strefe z piaskiem ok 100x50 cm wystarczy??

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 31 Gru 2007 19:21 - Edytowany przez: fazi64 
z powodzeniem trzymana w akwarium z trofeusami

Witam,
Nigdy tych ryb u siebie nie mialem, ale mysle, ze dodanie ich do takiego stada trofeusow w tej pojemnosci, to nie jest dobry pomysl (w ogole uwazam, ze to nie jest dobre polaczenie z trociami w jakimkolwiek zbiorniku - roznice w diecie ryb).
To piekne ryby o super zachowaniu i lepiej by im bylo w osobnym zbiorniku w odpowiedniejszym towarzystwie (bardziej z pierzastopletwymi lub piaskowkami IMHO).
Pzdr.
Fazi64
PS.
Na polskojezycznych stronach faktycznie zbyt wiele o tych rybach nie znajdziesz, ale np. tu juz sporo:
http://szort.pl/w6kgl
F64

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 31 Gru 2007 20:29 
Hodowalem te ryby przez dluzszy czas. Byly to jedne z pierwszych moich piaskowek.
Ryba jest piekna, spokojna. Probowalem te ryby laczyc z trofeusami i mialo to byc polaczenie krotkotrwale poniewaz szykowalem dla nich osobny zbiornik. Wiadomo jak to czasami bywa i troche to trwalo, ale z kazdej takiej sytuacji staram sie wyciagnac jakas nauke i wnioski. Przez ten okres jak byly z trofeusami moglem je obserwowac w tak nietypowym polaczeniu. Po tym okresie i przeniesiu ryb do oddzielnego akwarium moglem obserwowoac ryby w zupelnie innych warunkach.

Moje wnioski z tych obserwacji: nie polecam laczenia tych spokojnych ryb z dosc energicznymi i poruszajacymi sie czasami dosc "rozpychajaco" w towarzystwie ;-) trofeusami!!!

Dodatkowo dochodzi tez poziom stref zajmowanych przez poszczegolne gatunki. Trofeus zajmuje cale akwarium, Callochromis pleurospilus zajmuje wylacznie dno i tam szuka pozywienia, zajmuje rewiry, rozmanaza sie i inkubuja samice. Czyli jak widac C. pleurospilus nie bedzie mial spokoju.
Callochromis pleurospilus na pewno sprawdza sie w akwarium z rybami o podobnym ubarwieniu i zachowaniach.

Autor fueltank
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Sty 2008 17:58 
hmm a czy rybki wytrzymalyby w akwarium z trofeusami do wakacji?? jaki zbiornik mialbym dla nic przygotowac?

Prosilbym o odp na pytania ktore przytoczylem w pierwszym poscie:) ( w miare mozliwosci)

Pozdrawiam

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Sty 2008 18:10 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Niech lepiej do wakacji plywaja sobie u hodowcy/sprzedawcy, a jak przez wakacje zorganizujesz im osobny zbiornik, to wtedy je tam wpuscisz. Nie polecam laczenia tych ryb w jednym zbiorniku (podobnie jak trofeusow i muszlowcow, czy trofeusow i Cyprichromini) Przerabialem to i przypuszczam, ze i to polaczenie (nawet tymczasowe), ktore planujesz, nie bedzie dobrym rozwiazaniem.
Co do dpowiedzi na pytania, to w linku, ktory podalem w poscie powyzej masz to wszystko doskonale opisane - krotko: akwarium minimum 120 cm dlugosci (najlepiej 150 i wiecej) i jak najwieksza powierzchnia dna, z "lacha" piasku (mysle, ze 5-8 cm miazszosci wystarczy) i miejscami porozrzucane skalki (otoczaki), przy ktorych samiec bedzie budowal "gniazdo", a wsrod innych samiczki znajda schronienie przed jego nachalnymi zalotami, rozroznienie plci bardzo latwe - samce sa duzo bardziej "kolorowe" i wieksze 10-12 cm, a samiczki "jednobarwne" i mniejsze, w akwarium najlepiej trzymac jednego samca i 2-3 samiczki (agresja miedzy samcami nie pozwala na ich wspolne przebywanie w standardowym zbiorniku).
Pzdr.
Fazi64

Autor fueltank
Użytkownik
#6 - Posted: 1 Sty 2008 20:53 
aha rozumiem w takim razie ze np. stadko sledzikow pasuje do akwarium z callo?? nie wiecie czy zjadaja narybek innych ryb. Bo wyczytalem ze swoj zjadaja

Autor fueltank
Użytkownik
#7 - Posted: 1 Sty 2008 20:58 
a jeszcze odnosnie tych trofeusow. Sa jakies piaskowki albo sledziki ktore zgodznie by z nimi zyly??

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 1 Sty 2008 22:51 
Sa jakies piaskowki albo sledziki ktore zgodznie by z nimi zyly??

w zgodzie tak, bo przewaznie sa to gatunki spokojne, ale nalezy brac pod uwage jeszcze inne wymagania i tu niestety zaczyna sie problem.
Trofeusy moga byc w akwarium z gatunkami o podobnym temperamencie (zachowania) i preferencjach pokarmowych.

Autor Darek
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Sty 2008 20:42 
Trzymalem te ryby razem z trofeusami.Jezeli chcesz wiedziec to rybki beda wstanie zyc ze soba w akwarium, beda nawet sie rozmnazac. Widzialem nawet kiedys akwarium z tanganika oraz danio pregowanym i ryby tez ze soba potrafily zyc(oczywiscie nie polecam, zreszta widok przecietny).Koledzy z forum zapewne chca Ci podpowiedziec ze jezeli masz mozliwosc to postaw 2 drugi zbiornik dzieki czemu bedziesz mogl podziwiac fantastyczne zachowanie a co najwazniejsze naturalne rybek. Dla uscislenia musze powiedziec ze trofeusy ze wzgledu na opinie sa bardzo mocnymi i wytrzymalymi rybami a po odlaczeniu od nich callochromisow nie widac bylo wiekszej roznicy w zachowaniu. Natomiast zachowanie callo zmienilo sie diametralnie. Od razu po przeniesieniu ryb do drugiego zbiornika rybki zaczely sie z powodzeniem rozmnazac( przy mojej pomocy bo ciezko je rozmnozyc musze przyznac). Zauwazylem takze ze samice ktore wczesniej plywaly bardziej w srodkowej czesci akwarium teraz zachowuja sie jak typowe piaskowki.
Co do zjadania mlodych to nie zauwazylem.
Posumowujac jezeli masz mozliwosc postaw drugi zbiornik jesli nie to lepiej odpusc sobie callo poniewaz ich zachowanie przy trofeusach jest dalekie od naturalnego a rybki takze same w sobie wydaja sie nieswoje. trzeba tu rowniez podkreslic inne preferencje zywieniowe, oczywiscie rybki zasuwaly wszystko to co trofeusy i rosly bardzo ladnie jednakze po zmianie diety na bardziej naturalna rybki o wiele ladniej zeruja i widac ze im to zdecydowanie na lepsze wyszlo.

Autor zool
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Sty 2008 12:27 
U mnie wlasnie callochromisy wyjadaja mlode paracyprichromis nigripinnis "blue neon" i xenotilapii nie mowiac juz o swoich. Nie sadze zebys dochowal sie mlodych trofeusow

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Callochromis pleurospilus Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®