Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

usuwanie NO3...

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next »  
Autor JacekK
Użytkownik
#31 - Posted: 5 Sty 2006 13:59 
Pani Marto jesli juz bym sie pokusil o zastosowanie to wolabym gotowy kupic z aquamedica bardzo dobrze zrobiony za male pinadze z wlasna pompa cyrkulacyjna/mam taki tylko w zbiorniku morskim/Jesli mialbym robic sam to polecam rozwiazanie najprostrze odpowiedniej srednicy waz gumowy nie przezroczysty z strony http://www.triamond.prv.pl/ . testowalismy te rozwiazanie w zbiornikach slodkowodnych i morskich dzialaja poprawnie ... tylko ta kalibracja z przeplywem ... wielki problem z idealnym ustawienie .procesy tam zachodzace maja rozne predkosci i wysklaowanie odpowiedniego przeplywu naprade jest sztuka . Znane mi takie rozwiazania samosterujace to koniecznosc zastoswania stalych pomiarow cyfrowych , automatyczne dozowanie wody/za pomoca np .mini pomp/.pomiary dotycza warunkow wewnetrzych jak i wody wyplywajacej. Sam kiedys tesowalem tylko dla ciekawosci rozwiazanie weza gumowego o dlugosci 20 metrow i srednicy 0,6cm.Byl zwiniety w szpule i zawieszony miedzy zbiornikiem a filtrem zewnetrzym .Do weza woda byla pobierana z zbiornika grawitacyjnie bez pomp a wyplyw byl na dole do filtra na wegiel aktywny regulowany malym zaworkiem/kapanie/ i po okolo 6-8 tygodniach zaczol on wypuszczac wode o znacznie mniejszej zawartosci NO3 .problem w tym ze w akwarystyce morskiej spadek 10mg/l NO3 to juz daje znaczne efekty w zbiornikach slodkowodnych aby dzialay one poprawnie ich powierzchnia winna byc przeogromna , w innym przypadku uzyskamu redukcje w granicach 10-30mg/l a biorac pod uwage szybkosc/kapania/ przeplywu wody w zbiornikach o poj okolo 500 litrow moze byc znacznie nie wystarczalne.
Pozdrawiam

Autor mapan
Użytkownik
#32 - Posted: 6 Sty 2006 08:18 - Edytowany przez: mapan 
Jackku, po raz kolejny pozwolę sobie nie zgodzić sie z Tobą. Powiedziałeś, że jeśli pozostałe sposoby na nadmiar NO3 zawiodą, to należy zastanowić się nad obsadą (z tym się zgadzam) i nad skutecznością filtracji (z tym sie nie zgadzam). Nieskuteczna filtracja może co najwyżej nie utlenić całości NO2 do NO3, ale tego standardowym testem na NO3 i tak nie wykryjesz (z powodów o jakich pisałem wcześniej). Jedyna filtracja jaka pomoże obniżyć azotany, to ... filtracja mechaniczna pod warunkiem, że filtr mechaniczny będzie regularnie czyszczony, aby usunąć resztki organiczne przed ich mineralizacją.

Autor JacekK
Użytkownik
#33 - Posted: 6 Sty 2006 09:50 
Masz racje zle slowo zamiast ,,skutecznoscia,, winno byc ,,sposobem,,. I bardzo sie ciesze ze sie ze mna nie zgadzasz Bo inaczej nie byloby to forum.I masz racje zaczne pisac wszystko bardziej czytelnie i zrozumiale.
Serdecznie Pozdrawiam

Autor Komm
Użytkownik
#34 - Posted: 25 Sty 2006 22:04 

Autor betelgeuse
Użytkownik
#35 - Posted: 26 Cze 2006 14:05 
Do duzych objetosci,duzego "przerobu" wymyslono cos takiego jak filtry fluidyzacyjne.
Stosowane sa powszechnie przemyslowo.
Zaden problem zastosowac to do akwarium, ich budowa nie jest zadna filozofia,natomiast wydajnosc maja gigantyczna w sosunku do swojej wielkosci.
Akwarysci robia takie filtry do swoich potrzeb.
Niestety jakos poszukiwanie nowych rozwiazan i korzystanie ze sprawdzonych rozwiazan przemyslowych skutecznie utknelo w punkice "weza".
Wystepuje zjawisko kurczowego trzymania sie "sprawnosci" owego weza i praktycznie calkowita niechec do innych rozwiazan.
Ja u siebi zamierzam odpalic (wlasnie zalewany) filtr opierajacy swoje dzialnie na POWIERZCHNI,a to jest istotny element calego procesu.
Co wazne jestem w stanie przerobic to rozwiazanie na filtr fliudyzacyjny i to bardzo szbko.
Watpie czy bede musial.
przeplyw cieczy (pomijajac filtr flui) musi byc znikomy,ale czy warto aptekarsko go ustawiac skoro poziom substancji moze byc zmienny?
czy aptekarsko dozujemy pokarm? a co z pokarmem niezjedzonym,tez ma stala wartosc,lub aptekarsko go usuwamy? watpie.
Wystarczy jesli ten przeplyw bedzie znikomy i staly,"warunki" same sie doreguluja i rowniez same zareaguja.

Dlasza sprawa powiazana.
Przy sprawnie dzialajacej filtracji czestotliwosc podmian wody moze byc z powodzneiem rzadsza.
Te podmiany tez sa takim rytualnym tabu,malo tego wiekszosc ludzi kompletnie nie wie tak naprawde PO CO sie to robi i dlaczego akurat tyle.
Wieksza czestotliwosc ma znaczenie przy zdegrdowanej filtracji.
Nawet w przypadku microelementow to jednak przy duzej ilosci mineralow jakie zapewniaja rozne "kamyki" w akwariach "tanganika" i "malawi" sensownosc tlumaczenia "mikroelementami" staje pod znakiem zapytania.
Jest tez taki duch tlumaczacy podmiany "niezydentyfikowane inne substancje" ;) ze niby cos tam,przemiana materi...COS.
Przy sprawnei dzialajacej fitracji CO moze sie pojawic o czym nie wiemy?
Gdyby takie cosie sie pojawialy trudne do identyfikacji to panowalby w zasadzie spory pomor akwarystyczny.

Odkurzylem temat ;)

Autor timus
Użytkownik
#36 - Posted: 27 Cze 2006 11:11 
Czy mógłbys mi wytłumaczyc jak z filtra fluidyzacyjnego chcesz zrobic filtr do usówania No3 ????

To dwie ruzne metody filtracji. No chyba że chcesz zmniejszyc tak przepływ ze powstanie środowisko beztlenowe.

Wtedy nie bedzie to fluidyzacyjny tylko denitryfikator.

Marcin.T <')))><

Autor timus
Użytkownik
#37 - Posted: 28 Cze 2006 12:24 
Leszku napisze tu!

Jak ja widze taki filtr.

Sama kozstrukcja taka jak fluidyzacyjny (rura no może dłuższa) Z tym że wpełniona do pełna piaskiem i woda musi przepływać powolutku. Tak jak ma to miejsce w metodzie z wężem.

Ot i cała filozofia. ale ja jestem za leniwy do takich rozwiązań (chodzi o wyregulowanie) Wole w to miejsce duzy filtr hydroponiczny a i efekt wizualny lepszy. Bo takie rośliny nad zbiornikiem to dodatkowa dekoracja ;)

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#38 - Posted: 28 Cze 2006 13:09 
Marcinie ale nie do końca mi odpowiedziales na moje pytanie. Jak chcesz to zrobic, czyli jak np. bedzie wpływać woda do filtra. Zauważ ze rura do denitryfikatora jest bardzo malej srednicy i nie ma tam zadnego zloża (bakterie osiadaja na ściankach i nie sa w ruchu). Ja myslę ze jednak w podstawie filtra fluidyzacyjnego (szczegolnioe w rogach) moga sie tworzyc srodowiska beztlenowe z nieporzadanymi bakteriami. Niektore firmy produkuja te filtry z zaworami które uniemozliwiaja tworzenie sie takich srodowisk. Interesuje mnie rozwiazanie techniczne takiego filtra i obieg wody w nim.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#39 - Posted: 28 Cze 2006 13:40 
Można to zniwelowac za pomąca podwujnego dna ( tak jak w kubełkach przec sitka)

Ale czy właśnie o to nie chodzi żeby cały wkład był środowiskiem beztlenowym? a przepływ na tyle wolny żeby nie natleniał piasku?
Tu piasek nie ma sie ruszaća jedynie woda pomału sie przez niego przesączac.

Marcin.T <'))><

Autor rufus1
Użytkownik
#40 - Posted: 28 Cze 2006 14:07 
Marcinie dalej z uporem maniaka bedze Cie meczył. Jak zrobisz zeby dno bylo jednolicie= równomiernie opływane woda na calej powierzchni dna? Pytanie moje sa zwiazane z moja praktyka z fitrami fluidyzacyjnymi. Zapewnienie jedolitego, równomiernago przepływu przez dna nad którym jest piasek wierz mi nie jest sprawa prosta , dlatego pytam.
Marcinie w srodowisku beztlenowym gdzie jest podlozem jest piasek i on nie bedzie ruszany wytworza sie bakterie ja temu nie przecze ale te niekorzystne.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#41 - Posted: 28 Cze 2006 14:38 
A co powiesz Leszku na to żeby dno pjemnika z piaskiem było w kształcie lejka?

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#42 - Posted: 28 Cze 2006 14:54 
Marcinie sens moim zdaniem byłby wtedy kiedy srednica rury wlotowej wody z akwarium bylaby zblizona do srednicy cylinara gdzie jest piasek. Im wieksza średnica cylinadra z piaskiem tym trudniej bedzie zapanowac nad tym aby wszedzie woda byłaby równomiernie rozprowadzana. Z tego wniosek taki ze im dalej od rury doprowadzajacej wode do filtra bedzie znajdował sie piasek, tym bedzie on mniej sie ruszał.
Pytanie: jakiej średnicy i wysokosci powinna byc rura z piaskiem żeby filtr byl dość wydajny? Ja powiem tak ogólnie: średnica mala, wysokośc bardzo duża. Gdzie to postawić, zmieścić?
Co do dna w ksztalcie stozku to juz po czesci odpowiedzialem na Twoje pytanie. Ale dalej nie napisales jakbys rozwiazał doprowadzenie i równomierne, bardzo wole poruszanie sie piasku w filtrze lub ja czegos nie łapie. Pamietaj ze woda powinna być juz wstepnie oczyszczona i co bedzie jak zapcha sie przedfiltr, wydajnośc bardzo szybko spada i piasek jeszcze wolniej, lub prawie wcale nie bedzie sie poruszał.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#43 - Posted: 28 Cze 2006 16:13 
Co Marcinie, zameczylem Cie ? przepraszam!!! :-)
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#44 - Posted: 29 Cze 2006 11:40 
Nie Leszku!

Mamy nagonke w pracy i szlaban na internet. Dzis zakładam w domu to sobie popiszemy na dniach. Może z naszej dyskusji coś ciekawego powstanie ;)

Zmykam bo mnie upolują !

Marcin.T <')))><

Autor tasma
Użytkownik
#45 - Posted: 29 Cze 2006 13:20 
To ja znowu popelnie wielka improwizacje.
Czy nie wydaje Wam sie ze woda wtlaczana od dolu do rury bedzie wstanie "przecisnac" sie przez piasek gdzie opory beda bardzo duze nie wywolujac przy tym duzego ruchu (ma to byc reakcja beztlenowa)? Moim zdaniem lepszy bylby drobny zwir albo zupelnie inny pomysl.
Ksztalt ten sam. Rura zakonczona lejkiem i sitkiem (?) ktore nie przepusci piasku, a nie zatka sie dla wody (chyba to jest mozliwe), umieszczona nad akwarium. Woda wpompowywana jest do niej od gory, przesacza sie pod wplywem sila grawitacji i tak samo wrac do akwarium.
Jest jeszcze jeden problem w jaki sposob wystartowac takie zloze.
Przemek

Autor fazi64
Użytkownik
#46 - Posted: 29 Cze 2006 13:23 
...przesacza sie pod wplywem sila grawitacji i tak samo wrac do akwarium....
Witam,
Z dolu do gory???
Pzdr.
Fazi64

Autor tasma
Użytkownik
#47 - Posted: 29 Cze 2006 13:37 
nie z gory do dolu.
Napisalem :
Woda wpompowywana jest do niej od gory, przesacza sie pod wplywem sila grawitacji i tak samo w sensie ze pod wplywem grawitacji wraca do akwarium.

Autor rufus1
Użytkownik
#48 - Posted: 29 Cze 2006 13:45 
Fazi64 ja zrozumialem Przemka że woda bedzie przechodziła z góry na doł (do akwarium) przez piasek, czyli zgodnie z przyciaganiem, ale to może ja cos nie tak zrozumialem.
Przemku hym! moim zdaniem ciśnienie jakie powstanie w cylindrze z piaskiem spowoduje zapychanie sie sita o którym ty pisałeś. Ruch od dołu (taki jaki jest w filtrach fluidyzacyjnych) zapobiega takiemu zjawisku. Zapychanie dziur może spowodować również ciężar całej masy skupiony na tym sitku oraz pewne nieczystości. Podloże w filtrze fluidyzacyjnym w takim co jest u mnie jest to piasek kwarcowy o granylacji ok. 1,2 mm lub nieco wiekszej i jest tego trochę. Naprawde ciezko byłoby przepchać wode od góry do dołu (akwarium) z odepowiednim przepływem zapewniajacym skutecznoć filtra. W lejku mogłby tworzyć sie czopy z piasku co spowodowałoby również zapychanie sie tego filtra.

Przemku jezeli chodzi o pytanie o wtłaczaniu wody od dolu i trudnosciami z tym zwiazanymi to mysle że poczekamy na Marcina. Ja mysle podobnie ja Ty i stad moje watpliwości od poczatku tego tematu co do pomysłu Marcina zastosowania/ przerobienia filtra fluidyzacyjnego na filtr- denitryfikator.
Słusznie zauważyl Marcin że z tej dyskusji moze coś ciekawego powstanie.
Ja uwazam ze filtr fluidyzacyjny powinien takim filtrem pozostać w każdym "calu" (budowa i zasada dzialania itp.), ale dyskujsa moze wnieść coś nowego i kto wie co to bedzie dalej :-).
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#49 - Posted: 29 Cze 2006 13:47 
Witam,
Wszystko to o czym mowimy, to "grube" elementy systemu. Najwazniejszymi jego czesciami wydaja sie byc urzadzenia regulujace i mierzace przeplyw wody, tak by powstajace zloze bakterii beztlenowych moglo osiagnac max wydajnosc i utrzymac ja przez dluzszy czas, bez koniecznosci czyszczenia i zmudnego odtwarzania calosci.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#50 - Posted: 29 Cze 2006 13:55 
Zgadzam sie z Toba Fazi64 że te urzadzenia sa bardezo wazne i wpływaja na prawidłowa prace filtra. Tylko mysle że trzeba jednak rozpatrzyc w pierwszej kolejności zasade pracy takiego filtra i jego, jak napisałeś, "grube" elementy min. budowy. Czy to ma sens i może zadzialać.
Leszek

Autor tasma
Użytkownik
#51 - Posted: 29 Cze 2006 14:05 
Leszku
Dlatego tez na kazdym kroku podkreslam ze tylko teoretyzuje. Nie wiem jak wywolac staly, a jednoczesnie wolny ruch wody. Nie wiem co z zapychaniem sie. Przeciez jesli taki filtr sie zatka na jakis czas a potem chlusnie do akwarium amoniakiem to po rybach.
Ciekawy dla mnie, i o wiele prostszy jest denitryfikator o ktorym wspominal tooold. Moze jak Marcin musi powinien isc w tym kierunku.
A filtr fluidyzacyjny jak piszesz Leszku niech nim pozostanie.

Przemek

Autor fazi64
Użytkownik
#52 - Posted: 29 Cze 2006 14:17 
Witam,
Nie wiem, czy "kierunek" jaki przyjelismy w budowie tego urzadzenia jest odpowiedni (mysle o wypelnieniu, jak w filtrze fluidyzacyjnym i jego przerobieniu na denitryfikator). Najprostszym urzadzeniem tego typu jest przeciez pusty w srodku wezyk o niewielkiej srednicy i odpowiedniej dlugosci (liczylem z grubsza, ze w moim akwarium musial by miec ok 50 m dlugosci).
Inna sprawa, to np. rura - ktora w fluidyzatorze jest przezroczysta, a w denitryfikatorze powinna nie przepuszczac swiatla (glony dodatkowo nadmiernie spowolnilyby przeplyw). Tych ale jest pewnie jeszcze duzo, duzo wiecej i chyba filtr hydroponiczny jest (nawet pod wzgledem estetycznym) duzo lepszym (tylko czy wydajniejszym) rozwiazaniem.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#53 - Posted: 29 Cze 2006 14:22 
Przemku napisałeś :
"...Przeciez jesli taki filtr sie zatka na jakis czas a potem chlusnie do akwarium amoniakiem to po rybach."

no wlaśnie, to samo dotyczy filtrów fluidyzacyjnych gdzie jest jednak ruch wody. Dlatego niektore firmy produkujace takie filtry (fluidyzacyjne) montuja w podstawach tych filtrów (o ile dobrze pamietam) zawory pozawalajace na usywanie stref bez ruchu piasku= stref beztlenowych. To takie filtry juz bardziej wypasione, moje niestety to typowa "budowa cepa", ale sa skuteczne.

Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#54 - Posted: 29 Cze 2006 14:30 
Fazi64 na pomysl przerobienia filtra fluidyzacyjnego na denitryfikator wpadł Marcin, o ile pamietam. Ja od samego poczatku twierdzilem ze to bardzo skomplikowana sprawa i trudna do wykonania. ale dyskusja sie toczyla, toczy i bardzo dobrze. Na pewno moj kierunek myslenia nie pokrywa sie z pomyslem Marcina.

Kiedys uzywałem denitryfikatora wykonanego z długiej rurki o odpowiedniej średnicy. Były to doswiadczenia. Nie bede opisywał co i jak, ale ja taka rurke w celu osłkoniecia jej przed światłem obkleilem ciemna gruba taśma i caly zwoj był zasłoniety.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#55 - Posted: 29 Cze 2006 15:59 
Witam!

Nie upieram się nad tym że to dobry pomył z przeróbką. Ja tylko teoretycznie mysle czy było by to możliwe. Może jak mówił Przemek zmienić materiał w filtrze. Popatrzcie na gotowy filtr fluidyzacyjny AM i denitrator tej samej firmy. Obudowuy są prawie takie same (no chyba że cos pokręciłem). Tu jest chyba najważniejszy wydatek (czyli praca pompy). W denitratorze AM jako wkład są chyba denibale???? Również toold mówił że rozwiązanie z akwarium wypełnionym żwirem zdało egzamin.

Ale ja również jestem za hydroponiką i mam zamiar poprubować z takim filtrem ale na zasadzie sumpa wypełnionego np. wontrobowcami czy innymi szybkorosnącynmi roślinami.

A Leszku jeśli chodzi o zapewnienie równomiernego przepływu od dna do powierzchni to jako dno złoża mogła by służyc np .jakaś bembrama o takiej średnicy aby nie pozwalała na "wysypywaniu" się materiału filtracyjnego.

Jeszcze raz podkreślam że nie upieram sie przy tym rozwiązaniu. Prubuje tylko pokombinować czy się da.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#56 - Posted: 29 Cze 2006 17:05 
Marcinie co to jest "bembrama"?
jak to sobie wyobrazasz technicznie?

Ja nie twierdzę że sie upierasz, ja przyjmuje dyskusje za wymiane pogladow itd.... o czym pisalem wczesniej.

Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#57 - Posted: 29 Cze 2006 22:05 - Edytowany przez: fazi64 
Marcinie co to jest "bembrama"?
Witam,
Mysle, ze to membrana z pecherza plawnego Bemby ;))
I dalej - to musialoby byc cos w rodzaju gestej ponczochy, przesaczajacej wode, a nie piasek, ale obawiam sie, ze szybko ulegaloby zapchaniu i wymagalo czestego czyszczenia.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#58 - Posted: 29 Cze 2006 22:28 
Ja myśle że woda powinna "przeplywać", a raczej powoli przemieszczac sie przez denitrator, ale swobodnie. Długi waz stanowi duza powierzchnie dla bakterii denitryfikacyjnych na jego sciankach, a mala średnica tego weża powoduje odpowiednio duze ciśnienie przy okreslonej mocy pompy tloczacej wode. Chcac uniknac takiej konstrukcji mozna wykonac to w szczelnym akwarium, pojemniku. Spowolnienie uzyskujemy poprzez umieszczenie na przemian płytek (im wiecej tym lepiej), przez co zwiekszamy rownież droge pokonywana przez wode oraz male otwory wlotowy i wylotowy do akwarium. Chcac zwiększyc powierzchnie dla baktertii mozna użyć ceramiki bio, żwiru o wiekszej granulacji lub bio kul.
Ja jednak piasku bym nie uzywał i nieco zmienil doprowadzenie i odprowadzenie wody z filtra w porównwiu do filtra fluidyzacyjnego.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#59 - Posted: 29 Cze 2006 22:35 
Witam,
I tak powstanie jedno z klasycznych rozwiazan denitratora, zdecydowanie jednak rozniace sie od rozwiazania zastosowanego w filtrze fluidyzacyjnym - i to chyba moze stanowic podsumowanie tematu - nie da sie przystosowac filtra "piaskowego" (redukujacego azotyny) do dzialania jako denitrator.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#60 - Posted: 29 Cze 2006 22:47 
Fazi64 napisał:
"...nie da sie przystosowac filtra "piaskowego" (redukujacego azotyny) do dzialania jako denitrator"
i ja jestem tego samego zdania.
Poczekajmy jednak na opinie Marcina i innych forumowiczów.
Leszek

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next » 
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / usuwanie NO3... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®