Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Sąsiedzi dla Księżniczki z Burundii

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Paragon
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Kwi 2008 13:16 
Witam jestem nowy na forum i raczej wogule w temacie hodowli ryb z jeziora Tanganika więc z góry przepraszam za niewiedzę, mam pytanie ponieważ nigdzie nie znalazłem bezpośredniej odpowiedzi lecz tylko częściowo na temat jakie ryby można trzymać z Księżniczkami z Burundi wiem że są to silnie terytorialne rybki, więc chciałbym trzymać z nimi jakieś rybki które przytępią ich agresję np Calvius Black, lub Neolamprologus Lelupi, lub inne szczelinowce czy naskalniki, druga część pytania to jakie akwarium na obsadę 2-3 gatunkową, tak aby rybki rosły i rozwijały się swobodnie oraz nie zabijały nawzajem, akwarium będzie dopiero zamawiane więc prosiłbym o podanie nie tylko litrazu ale również wymiarów, sam szczeze myślę o 120x50x40 lub 150x40x45, ale nie wiem czy idę w dobra stronę, proszę o fachową poradę, której mam nadzieję tutaj nie zabraknie, czekam na odpowiedź tutaj jak również na email paragon84@interia.eu pozdrawiam....

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 1 Kwi 2008 14:22 
Witaj na naszym forum

Wiele osób trzyma księżniczki w zbiornikach z innymi rybami. Twierdzą, że jest to bezproblemowe.

Ja miałam kiedyś księzniczki w 1000l (nie pomyliłam się) z frontozami i muszę powiedzieć, ze frontosy miały spory problem, gdy zblizały się do ich "gniazda". Wg mnie księzniczki to na tyle wspaniałe ryby, że mozna je trzymać osobno i obserwować ich opiekę nad potomstwem w wielopokoleniowej rodzinie.

Przytępianie ich agresji wiąże sie z nienaturallnymi ich zachowaniami. Ja przynajmniej wolę obserwować ich zachowania takie jak w naturze.

Moze w takim razie inny pomysł
Polecam
http://www.tropheus.com.pl/index.php?option=articl es&Itemid=3&topid=10# Wielkość akwarium a jakość życia ryb Jarka Grejczyka

Marta

Autor Paragon
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Kwi 2008 16:04 
Dziękuję za szybką odpowiedz i miłe przyjęcie na forum :).. 1000l całkiem sporo na pewno nieźle to wygląda, jak możesz to podeślij kilka fotek na email "paragon84@interia.eu" byłbym wdzięczny, a że nie mam zamiaru zrezygnować z księżniczek w takim razie jakie akwarium proponujesz na same księżniczki, nie chodzi mi o jakiś ogromny baniak ale w granicach rozsądku, chociaż głównie chodzi mi o to aby rybki się dobrze czuły i nie karłowaciały, w tej chwili trzymam 5 sztuk w 120 litrowym akwarium są jeszcze młode 3-4cm, (przy okazji spytam jeszcze, bo nie za dobrze się wybarwiły, czy to moja wina czy są jeszcze za młode?) ale przypuszczam że to taki troszkę przyciasny baniak....

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 1 Kwi 2008 16:51 
Akwarium - 200-240 l dla księzniczek powinno wystarczyć, chociaż im więcej tym lepiej.

Zdjęcia naszego akwarium są na naszej stronie w galerii:))

3-4 cm księzniczki to młode ryby, do pełnego wybarwienia mają jeszcze nieco czasu.

Marta

Autor Paragon
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Kwi 2008 17:04 
Ok, dziękuję za pomoc jeszcze się nad tym wszystkim zastanowię, ale puki co to jestem zdecydowany na jedno gatunkowe i tak jak proponujesz pond 200 litrowy baniak, ale zobaczymy może ktoś podzieli się jeszcze swoimi doświadczeniami, pozdrawiam...

Leszek.. :)..

Autor rafi201
Użytkownik
#6 - Posted: 1 Kwi 2008 19:13 
Owszem, podziele sie... ale podtrzymam Cie tylko w slusznej decyzji trzymania ksieżniczek bez towarzystwa innych gatunków.
Wystarczy zbiornik o powierzchni dna 100x40 ale oczywiscie jezeli bedzie wiekszy to tym lepiej.
Licz sie z tym, że z Twoich 5 osobników może pozostać 1 dobrana para. Najlepiej gdyby kazda z tych 5 ryb pochodziła z innego źródła - wówczas unikniesz chowu wsobnego.
Jako podłoze zastosuj piasek - to intensywnie kopiace ryby. Będa podkopywały kamienie tak długo az osiada na dnie.
Przygotuj sie także na pojawiajacy sie cyklicznie co 1 - 1,5 miesiaca liczny narybek. Po krotkim czasie bedziesz miał zbiornik pełen ryb.

Ksieżniczki to naprawde piekne i fascynujace ryby...

Pozdrawiam - Rafał

Autor Paragon
Użytkownik
#7 - Posted: 1 Kwi 2008 19:27 
Dzięki też tak sądzę i raczej będę się starał o w miarę możliwości jak największe akwarium, te 5 szt są z jednej rodziny, ale postaram się załatwić trochę nowych genów :D.., dno ,myślę że jest dobrze przygotowane styropian na dnie kamienie bezpośrednio na nim i dopiero wszystko zasypałem piaskiem kwarcowym, chcę najpierw popróbować na 120 litrowym, a już niedługo myślę że przeniosą się na coś większego..

dziękuję wam za podpowiedzi i pozdrawiam Leszek....

Autor reza
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Kwi 2008 13:36 
Witaj
Z moich doświadczeń z Księżniczką wynika ze nie nadają się do towarzystwa zadnych innych ryb.
Zaczynałem hodowac dorosłą pare w 30 litrowym akwa bo wtedy nie wiedziałem wogule co to za ryba( a było to tak ze ciocia mi je dała i sobie mówie fajne rybki {pływały u mojej cioci z mieczykami skalarami itp} ładnie wyglądają to je wezme)
Kiedy mi się rozmnożyły zaczołem o nich czytac i od tego zaczęła się wogule moja przygoda z Tanganiką.

Ale jeśli chodzi o towarzystwo.... pływały u mnie 2 doprosłe i 10-15 3 cm rybek.+ lelupi, naskalnik itp
Akwarium miało wówczas 120*50*50(300l) i wyglądało super. Ale jak zadomowiły sie w nowych warunkach wykopały dół na samym środku akwarium i tam zrobiły gniazdo. Wierz mi czy nie....nic ....tam nie wpłynęło.
Więc moim zdaniem minimum dla księżniczki to 100l no 150 l i nie radze dodawac innego towarzystwa dla tych ryb bo ja sie dobiorą w pary to napewno nic tam normalnie nie będzie wyglądało..


pzdr
Filip

Autor Paragon
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Kwi 2008 14:40 
Nom już zauważyłem że zaczynają kopać tu i tam i mam nadzieję że już niedługo coś się będzie działo hehe, ja to raczej od początku wiedziałem że chce akurat te rybki, niestety miałem problem z ich znalezieniem, udało się i mam na początku było 7 szt. ale w wyniku nie wyjaśnionych okoliczności zostało 6 a następnie 5 szt. Teraz już odważnie pływają po całym akwarium, co do towarzystwa z każdą odpowiedzą upewniam się z faktem że będę je trzymał same w akwarium 120x40x50 lub większym, ale to się jeszcze okaże, na razie musi wystarczyć 80x40x40 chciałbym zdobyć kilka sztuk F1, ale jak na razie nie mogę się doszukać, te które posiadam są już prawdopodobnie wielopokoleniowe, więc jakby ktoś coś miał to chętnie kupię,...

pozdrawiam Leszek...

Autor wojtek123
Użytkownik
#10 - Posted: 3 Kwi 2008 16:27 
Nigdy tych rybek nie miałem ale zawsze mi się bardzo podobały. Dlatego też łapczywie czytałem wszystko co mogłem znaleźć na ich temat. Na bazie tej lektury (ale nie zastąpi to nigdy wiedzy praktycznej) zdecydowanie wychodzi, że należałoby je hodować jednogatunkowo. Czytałem o kilku próbach łaczenia z innymi gatunkami nie wychodziło to jednak na zdrowie sąsiadom. Wręcz (poza może jednym przypadkowym case'em - gdzie było totalne przerybienie, misz-masz i mimo początkowych sukcesów na koniec również katastrofa) z upływem czasu księżniczki zajmowały całe akwarium a sąsiedzi byli zabijani. Często używano okreslenia "mafia". I dotyczyło to również z czasem redukcji stada przez same księżniczki (tj. swoich). Mimo, że czasem wskazywano na 100-150 l. jako minimum, zwykle polecano od 200cośtam wzwyż. Im większe tym lepsze. Lekturę tę potwierdzają w pełni opinie powyższe już od osób dobrze zaznajomionych z ich hodowlą.

Autor Paragon
Użytkownik
#11 - Posted: 5 Kwi 2008 09:13 
Ja zdecydowałem się na nie z powodu ich zachowania, naprawdę można się wciągnąć w obserwację na parę godzin hehe, jedna z moich podopiecznych nie wiem czemu (nom bo raczej za młoda na rozmnażanie) zajęła w rogu przedniej szyby rewir, wykopała dołek i przesiaduje tam non stop, jak również nie dopuszcza żadnej innej rybki, jest to dość zabawne a że jest na widoku wciąga w obserwację :D:D...

Polecam te rybki każdemu kto nie zwraca uwagi na to aby rybka była kolorowa, lecz była ciekawa, a ta jest jedyna w swoim rodzaju i nie zawsze zachowuje się tak jak opisuje jedna osoba, tak jakby przystosowywała się do panujących warunków hehe.....


Pozdrawiam Leszek...

Autor nechor
Użytkownik
#12 - Posted: 14 Cze 2009 21:40 

Ja zdecydowałem się na nie z powodu ich zachowania, naprawdę można się wciągnąć w obserwację na parę godzin hehe, jedna z moich podopiecznych nie wiem czemu (nom bo raczej za młoda na rozmnażanie) zajęła w rogu przedniej szyby rewir, wykopała dołek i przesiaduje tam non stop, jak również nie dopuszcza żadnej innej rybki, jest to dość zabawne a że jest na widoku wciąga w obserwację :D:D...


Oj, przeoczylem jakims cudem ten stary watek... Nie dosc ze bratnia dusza, ta sama obsada, podobne akwarium, to jeszcze identyczne zachowanie! :-)

Leszek, co sie dalej dzialo u Ciebie z ta ryba krora wykopala dolek w rogu akwarium? U mnie jest dokladnie tak samo i jestem ciekaw dalszego ciagu.

Autor Paragon_30
Użytkownik
#13 - Posted: 14 Lut 2015 12:14 
O jaki stary kotlet fajnie się czyta takie stare wypociny szczególnie ze własne:)

"Leszek, co sie dalej dzialo u Ciebie z ta ryba krora wykopala dolek w rogu akwarium? U mnie jest dokladnie tak samo i jestem ciekaw dalszego ciagu."

dwie rybki dobrały się w parę, reszta została odłowiona doczekałem się nawet potomstwa :), niestety musiałem zlikwidować akwarium z powodu wyjazdu za granicę, potem budowa domu itd i zleciało 7 lat hehe jak ze starą miłością tak z tanganiką znowu do niej wracam tylko z troche większym akwarium :)

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 14 Lut 2015 12:38 
O....fajnie, a co planujesz?

Marta

Autor Paragon_30
Użytkownik
#15 - Posted: 14 Lut 2015 16:42 
nie jest aż tak duże 118cm/45cm/45cm przednia szyba z optiwhite całość ze szkła 10mm bez wzmocnień akwarium będzie w ścianie wszystko już przygotowane akwarium odbieram jutro

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 14 Lut 2015 19:24 
a jak obsada?

Marta

Autor Paragon_30
Użytkownik
#17 - Posted: 14 Lut 2015 19:51 
stara miłość :), tak jak radziłaś będzie jednogatunkowe tylko chciałbym jakiegoś kraba dorzucić tylko nie wiem czy mogę? :/

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 15 Lut 2015 08:04 
Hej, z krabem możesz spróbować, ale miej świadomość, że to trudne zwierzęta. Woda powinna być dobrze zmineralizowana i do tego pokarm urozmaicony bogaty w wapń. Ponadto znając księżniczki to może mieć problemy ze swobodnym poruszaniem się.

W mojej opinii jednak zbiornik jest dość skromny na możliwości rozrodcze księżniczek.

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#19 - Posted: 15 Lut 2015 20:37 
240l - na jakis czas starczy. Pozniej kazdy jest za maly :P

Autor Paragon_30
Użytkownik
#20 - Posted: 16 Lut 2015 21:20 
Hej, z krabem możesz spróbować, ale miej świadomość, że to trudne zwierzęta. Woda powinna być dobrze zmineralizowana i do tego pokarm urozmaicony bogaty w wapń. Ponadto znając księżniczki to może mieć problemy ze swobodnym poruszaniem się.

W mojej opinii jednak zbiornik jest dość skromny na możliwości rozrodcze księżniczek.


To pewnie sobie odpuszczę kraba, chciałbym wrzucić coś dla kontrastu np 1szt naskalnika bądz lelupi nie wiem czy to jest dobry pomysł?

Niestety na wiekszy zbiornik nie moge sobie pozwolić wieksze mi się nie zmieści akwarium będzie w ścianie, przednia szyba w sypialni reszta w pom. gospodarczym

Autor nechor
Użytkownik
#21 - Posted: 16 Lut 2015 22:45 
Wg mnie to sie nie oplaca. Mam 320l daffodile i poza jedna para, ktora sie wlasnie dobrala, reszta sztuk chowa sie po katach. Ja to widze raczej docelowo: tylko ksiezniczki, ale w sporej ilosci. Etap jednej pary to tylko inwestycja :-)

Autor daras77
Użytkownik
#22 - Posted: 18 Lut 2015 15:43 
Masz ładne akwarium, ale Julidochromisy z Księżniczkami w takim małym litrażu to pewna wojna. Nigdy nie miałem Księżniczek więc znam je tylko z opisów na forach, ale Julidy miałem i wiem już, że są to trudne ryby, oddałem je dla dobra pozostałej obsady.

Autor Paragon_30
Użytkownik
#23 - Posted: 18 Lut 2015 20:07 
Masz ładne akwarium, ale Julidochromisy z Księżniczkami w takim małym litrażu to pewna wojna. Nigdy nie miałem Księżniczek więc znam je tylko z opisów na forach, ale Julidy miałem i wiem już, że są to trudne ryby, oddałem je dla dobra pozostałej obsady.

dzięki a gdzie je widziałeś :P, pewnie zostanę przy samych księżniczkach, chociaż może ślimaków by nie ruszały hehe

Autor daras77
Użytkownik
#24 - Posted: 18 Lut 2015 21:15 
Na forum KMT :-)

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 18 Lut 2015 22:22 
zostań przy księżniczkach, zostań. I tak szybko się okaże, że ten litraż jest dla nich niewielki :-)

Marta

Autor Paragon_30
Użytkownik
#26 - Posted: 19 Lut 2015 10:21 
Na forum KMT :-)

:) fajnie

zostań przy księżniczkach, zostań. I tak szybko się okaże, że ten litraż jest dla nich niewielki :-)

tak zrobie

Autor Paragon_30
Użytkownik
#27 - Posted: 19 Lut 2015 11:34 
a tak w sprawie kraba jest jakiś z biotopu, oraz jak mozna wejśc w jego posiadanie???

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 19 Lut 2015 16:05 
Wcześniej pytałeś o kraba, a teraz pytasz czy jest jakis z biotopu? tanganickiego? tylko o nich mówimy. Kraby żyją wszędzie w tanganice.

Kraby przylecą w nowej dostawie za około 2 tygodnie.

Marta

Autor Paragon_30
Użytkownik
#29 - Posted: 19 Lut 2015 17:47 
ok źle się wyraziłem właśnie o takiego z biotopu mi chodziło :), w takim razie czekam na info proszę o kontakt na pw jak już będą jeżeli to nie problem :)

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 20 Lut 2015 07:30 
Hmmmm....nie używamy kontaktów PW do informowania o naszej dostawie. Jak masz ochotę na kraba napisz do nas maila. Kolejka do nich jest już długa:)

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Sąsiedzi dla Księżniczki z Burundii Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®