Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

sinice - jak to zwalczyc?

Autor worton
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Sty 2006 11:38 
Serwus,

od jakiegos czasu bujam sie z glonami. Na poczatku bylo milo i fajnie bo w akwa mialem takie ladnie wygladajace glonki, ktore tworzyly roznokolorowe dywany - od jakiegos czasu mam takie dlugie, zielone wlochy. W sobote byl u mnie Jarek (niestety na krotka chwilke :() i tak przelotem rzucil, ze moze to sinice a nie glony. Poszperalem troche w necie i wychodzi na to, ze mam sinice. Jest ich w prawdzie mniej niz jakis czas temu ale podmieniam strasznie duzo wody - czy jest jakis sposob, moze jakies mikro/makro elementy czy nawozy dla roslin (mam ich troche, a niedlugo bedzie wiecej) aby zatrzymac wzrost sinic?

Wogole to czemu one nie sa sine tak jak powinny tylko zielone? :)

Leki itp. odpadaja.

Pozdrawiam.

Autor JacekK
Użytkownik
#2 - Posted: 17 Sty 2006 14:53 
Sinice a niektore formy glonowe to prawie to samo ,mala roznica ewolucyjna....ale jesli masz pewnosc ze to sinice to zle sie dzieje ...skubance maja bardzo duzy potencjal do gromadzenia azotu....i produkuja sobie jedzonko same w drodze fotosyntezy....naturalna metoda to brak oswietlenia...ale to moze dlugo potrwac jesli sie dobrze zadomowily...metoda chemiczna to preparty stosowane w akwarystyce morskiej /patrz glony nitkowate-ZIELONE/...tylko problem z dawkowaniem...nie mialem ich nie walczylem ...nie znam dawki jaka by nalezalo podac.
Pozdrawiam

Autor worton
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Sty 2006 17:27 
:/ podmieniam okolo 100 litrow tygodniowo w tym momencie (czyli polowe baniaka) - oczywiscie nie na raz :), takze mam nadzieje, ze z tym azotem to nie bedzie tak zle.

Myslisz, ze to moze byc spowodowane nadmiarem/niedoborem fosforu? Niedlugo sprawie sobie test.

Wlasnie chodzi mi o jakas naturalna metode walki z nimi - jezeli nie ma wyjscia to zaloze gdzies na tydzien koc na akwa. Tylko, ze nigdy wczesniej nie mialem tych stworzonek w akwa :] nie wiem skad sie wziely, o te ryby - glupio sie przyznac - ale dbam najbardziej ze wszystkich ;) jakie mialem/mam - moze to dlatego? :))

Autor kris
Użytkownik
#4 - Posted: 17 Sty 2006 17:51 
mam takie pytanie czy ktos wie jak pod mikroskopem wygladaja sinice? Mam w akwarium taki korzuszek glonow mocno zielony i mysle ze to sa zielenice - ale moze bym je sobie obejrzal.

Autor worton
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Sty 2006 17:54 
ja tez myslalem, ze to zielenice ale po lekturze http://www.republika.pl/glony/ zmienilem zdanie :).

Pozdrawiam.

Autor JacekK
Użytkownik
#6 - Posted: 17 Sty 2006 18:00 
Nie ma wod chyba gdzie nie ma fosoru...przynajmniej u nas .
Problem w tym ze to ustrojstwo jest samowystarczalne ...tylko siwatlo.
naturalna metoda .... szybka i latwa nazywa sie Petrochromis....ale z tego wiem to obsad zbiornika ci nie pozwala na to.
Pozdrawiam
walczac swiatlem dokonuj tego stopniowo .

Autor kris
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Sty 2006 22:38 
u mnie np. poziom fosforu kranowce wynisi 0,25mg/l

Autor worton
Użytkownik
#8 - Posted: 18 Sty 2006 16:28 
Obsada to nie taki duzy problem ale akwa mam chyba za male na grupke dosc duzych, roslinozernych prosiaczkow ;).

Co do fosforu to rosliny go chyba zuzywaja? Moze by nasadzic w akwa kupe rogatka i byloby po sprawie?

Mialem nadzieje, ze nurzance dadza rade ale najwyrazniej kiepsko im wychodzi :/

Pozdrawiam.

Autor Michal Maciejewski
Użytkownik
#9 - Posted: 18 Sty 2006 18:05 
Miałem kiedyś sinice w malawi. Zaciemniłem zbiornik całkowicie na 4 doby, przy czym codziennie podmieniałem wode i w miare możliwości usuwałem sinice. Pozbyłem się ustrojstwa na 2 tygodnie, po czym wróciły :( Znów zaciemniłem zbiornik całkowicie na 4 doby bądź troche dłuzej (już nie pamiętam) podmieniając wode, tym razem pomogło, sinice nie wróciły.
Nie stosowałem chemii bo zawsze staram się ją stosować tylko w ostateczności.
IMHO zaciemnij zbiornik na minimum 4 doby, lepiej dłużej, podmieniaj wode i zobaczymy co będzie. Niczym nie ryzykujesz, jedynie rosliny podupadną.

Autor slomiany
Użytkownik
#10 - Posted: 24 Sty 2006 08:46 
Zgadzam się z michałem też miałem wysyp glonów ponieważ nie mam akwarium w domu tylko w piwnicy przez dwie doby świeciło się światło które spowodowało wysyp glonów, nie wiedziałem co z nimi zrobić po kilku dniach zepsuło się mi oświetlenie, gdy już działało zauważyłem mniejszy porost glonów świetnym rozwiązaniem było ograniczenie oświetlenia.
POZDRO DLA WSZYSTKICH

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / sinice - jak to zwalczyc? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®