Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Musanga czy nie;-)

Autor rambowskixx
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Gru 2008 11:15 
No właśnie nurtuje mnie już od dawna pewna sprawa. Być może nie mam dostatecznej wiedzy i dlatego właśnie założyłem ten temat, żeby ją ugruntować. Mianowicie pojawia się ostatnio sporo ogłoszeń typu sprzedam Musange. Jedna z firm sprzedających odłowy ma dostępne te ryby od jakiegoś czasu. Teraz pojawiło się następujące ogłoszenie na allegro http://www.allegro.pl/item508549643_rzadkie_i_wspa niale_tropheusy_musanga_okazja.html

Dla mnie ryby te wyglądają jak chilambo. Może chilambo to to samo co musanga a ja po prostu tego nie wiem.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 17 Gru 2008 11:44 - Edytowany przez: admin 
Hmmmmm...

Problem ten jest znany od lat. Poogladaj takze ten wątek http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=18& t=1569

Nikt do tej pory nie zdradził, gdzie odławia sie te ryby. Pytania, które zadałam zawsze kończyły sie tajemnica. Michelle nie zna tego wariantu. Z tego co pamiętam, to ryba pojawiła sie w ofercie CJ Janicki.

Nie wiem czy to złudzenie czy chwyt handlowy, ale....http://tropheus.com.pl/galeria/thumbnails.p hp?album=search&cat=0&page=2

Może sie mylę?

W watku widać, ze stado jest niejednolite. Są osobniki zupełnie zbliżone do Nkonde, inne całe żółte.

Moze ktoś z Was wie, gdzie odławiane są?

Tropheus sp. Linangu - odławiany na południe od Kala Bay (Zambia) przez CJ Janicki, w tym samym rejonie odławiany jest wariant nazywany T. sp. Nkonde Bright Yellow - - ma jednak wg opisu nieco ciemniejsza głowę - ACA Ltd - to własnie my mamy. Oba warianty zaliczane są po linii 7.13.


T. sp. Kabeyeye - odławiany jest w okolicach przylądka - Nangu aż po Kasaba Bay -odkryty przez Wolfganga Staecka- ma wyraźne czerowne kropkowanie na tułowiu zbliżone do tego, co występuje u T. sp. Lufubu. - Kabeyeye nalezy do odrębnej linii 8,4.

Linangu i Nkonde mają zółtą z czerownymi plamkami płetwę odbytową.

Jest jeszcze T. sp. Nangu - Linia 7.14 odławiany w niewielkim obrzarze przyladka Nangu odkryty róneiż pzrez W. Staecka - ta ryba ma handlową nzawę T. sp. Chlambo Yellow Rainbow. Ryba ta nie ma tak intensywnie zółtego koloru i ma niebieskawe odcienie na górnej cześci tułowia, pzrez co ma stalowy poblask.


Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Gru 2008 13:56 

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 17 Gru 2008 14:20 
Łukaszu

Nigdy nie miałam ryby o tej nazwie są tylko moe domysły. Jak pisałam Michelle nie ma pojęcia o jaka odmianę chodzi. Sama prosila mnie o miejsce odłowu, ale nie udało mi się dowiedzieć nic od innych importerów.
Znam to zdjęcie, które Cię zaintrygowało:)) Istaniały spekulacje czy to na pewno jest odłów, czy moze "dzieło" człowieka. To co jest na fotkach w w Poslce przypomina Nkonde.

Marta

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Musanga czy nie;-) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®