Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

glony w akwarium

Autor quentin
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Sty 2006 13:04 
w moim akwarium nastepuje szybki rozwój glonów jak temu zapobiec?

Autor JGr
Użytkownik
#2 - Posted: 22 Sty 2006 13:22 
Troszkę więcej o tych glonach napisz. Na pewno glony? A moze cyanobakterie (sinice), czy wiciowce (eugleny)? I przy okazji - parametry wody, zarybienie, ilość i wielkość podmian, wiek zbiornika.

Jarek

Autor zydekk
Użytkownik
#3 - Posted: 22 Sty 2006 16:19 
jaki te "glony" wyglądają?

Autor quentin
Użytkownik
#4 - Posted: 22 Sty 2006 22:47 
moje akwarium to zbiornik o wymiarach 180x40x40 oświetlenie 4 jazeniówki 60 cm po 18 W w zbiorniku nie mam roślin tylko skały piaskowca na całej długości i wysokości akwarium,obsada to10 tropheusów bemba i 4 tropheusy duboizi oraz okresowo narybek,ryby skarmiane typowym pokarmem granu grin ,spirulina,podmiana wody częsta codziennie 20 litrów do filtracji mam zastosowane 2 filtry przelewowy aqua clear300 oraz biologiczny fluwal 304 woda jest czysta ale w bardzo szybkim tępie następuje zaglonienie skał oraz szyb zielonym glonem,z przedniej szyby usniecie nie stanowi problemu natomiast skały zostaja pokryte glonem i brzydko to wygląda.Jak nie dopuścić do rozwoju tego typu glonu prosze o poradę

Autor hakii
Użytkownik
#5 - Posted: 22 Sty 2006 23:33 
czy nie za czesto kolega podmienia wode? moze to byc tez spowodowane zbyt długim i intensywnym naswietlaniem(zielony glon) akwarium. Polecam zastosowac algizit(1 tab na 40 lit). wyczyscic kamienie , podmienic wode, zmniejszyc naswietlanie , wszystko wroci do normy.

Autor Michal Maciejewski
Użytkownik
#6 - Posted: 23 Sty 2006 00:47 
Witam

Ja bym tego algizitu nie stosował. Raz że nie wiadomo czy pomoże bo z tym bywa różnie a dwa że niepotrzebnie będziesz pakował chemię do akwa. Osobiście jestem zwolennikiem nie stosowania chemii oczywiście w miarę możliwosci.
Z informacji które podałeś ciężko coś konkretnego stwierdzić. Najlepiej zbadaj NO3 i PO4 i daj znać.
Możesz spróbować zmniejszyć oświetlenie, u mnie to pomogło co nie oznacza że u Ciebie też musi.
Jak długo palisz światło? Jakie to glony, zielenice? Troche o glonach poczytasz tu http://www.glony.republika.pl/
Przede wszystkim zbadaj powyższe parametry.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 23 Sty 2006 06:29 - Edytowany przez: admin 
A czy tanganika, wg Was nie powinna mieć glonów to naturalne pożywienie dla trofeusów?

Jak sie chcesz ich pozbyć kup petrochromisy, szybko sie ich pozbędziesz.

Marta

Autor quentin
Użytkownik
#8 - Posted: 23 Sty 2006 09:09 
DO Michała Maciejewskiego-jak mam zbadać NO3iPO4 czy można kupić urządzenia do testowania w sklepach akwarystycznych?oraz pytanie do Marty co to jest petrochromisy i gdzie to kupić .Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 23 Sty 2006 09:26 
Petrochromisy to roślinożerne ryby z tanganiki. Odżywiają sie glonami zeskubując je z kamenii. Żyja w grupach jak trofeusy.
A co do kupna - zobacz na nasza oferte na www.tropheus.com.pl

Marta

Autor quentin
Użytkownik
#10 - Posted: 23 Sty 2006 09:47 
Po zapoznaniu sie z artykułem Glony w akwarium na stronie internetowej i porównaniu ze zdjęciami tam pokazanymi w moim akwarium są glony które nazywają się okrzemki i zielenice.

Autor zydekk
Użytkownik
#11 - Posted: 23 Sty 2006 10:17 
hehe wszyscy piszą jak sie pozbyc glonów a ja z niecierpliwoscią czekam az one sie u mnie w akwa pojawią poniewaz mam nowe akwa i stoi dopiero jakis 1 tydzien;)

Autor JGr
Użytkownik
#12 - Posted: 23 Sty 2006 10:48 
Widzę, że ile głów - tyle spojrzeń na glony w akwarium. Ja to widzę tak - z jednej strony - trudno o lepszy pokarm dla trofeusów (i nie tylko) i piękniejszy widok od żerowania stada na skale porośniętej glonami, a z drugiej strony - nie trzyma się ryb jedynie dla zapewnienia im szczęścia (pewnie nie gorzej miałyby się w jeziorze), ale też dla własnej satysfakcji - chcielibyśmy je obserwować, co przy bardzo internsywnym wzroście glonów staje się trudne.
Wypośrodkowanie - utrzymanie populacji glonów na interesującym nas poziomie nie jest prostą sprawą. Ja sam wpadłem ze skrajności w skrajność, kiedyś glony były u mnie plagą, a teraz nie mogę się ich dochować pomimo celowych zabiegów.

Quentin - dobrze się składa, że podmieniasz tak często i regularnie wodę, może dzięki temu nie musiałeś się dotąd borykać z azotanami (NO3) i fosforanami (PO4). Testy kropelkowe powinieneś dostać w każdym sklepie akwarystycznym.
Czy nie wiesz jedynie gdzie kupić testy, czy też nie interesowałeś sie w ogóle chemizmem wody? Bez choćby pobieżnego zapoznania się z tym pojęciem glony okażą się najmniejszym z Twoich problemów.

Co do petrochromisów - nie mam z nimi żadnych doświadczeń, czy zbiornik niespełna 290-litrowy będzie dla nich wystarczający? Fakt, jest długi, to niewątpliwa zaleta.

A co do ograniczenia rozwoju populacji Twoich glonów - jeśli faktycznie są tak uciążliwe(???), zacząłbym od mechanicznego usunięcia, przyjrzenia się parametrom wody, zaciemnienia zbiornika i... uzbrojenia sie w cierpliwość.

Jak długo ten zbiornik funkcjonuje? Bo może to przejściowe problemy związane z niestabilnym środowiskiem? Zwłaszcza okrzemki wskazywałyby na to.

Jarek

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 23 Sty 2006 11:13 
Witam!!!
jeżeli chodzi o usuniecie glonów z piaskowca to będzie trudne. Niestety glony "wchodzą" w piaskowiec. Jeżeli nawet ryby zeskrobia te glony z kamienia, to i tak kamienie nie bedą miały już swojego naturalnego koloru. Dużo lepiej jest jeżeli chodzi np. o wapienie. Tu petrochromis króluje!!! pare minut i po glonach. Ale moim zdaniem rzeczywiście akwarium może być za małe na petrochromisa. Dalekim byłby również od stosowania chemii w akwarium. Preparaty zwalczajace glony są bardzo szkodliwe i należy uważać przy dawkowaniu. Należy spróbować coś zmienić z oświetleniem. Może byc tak jak napisał Jarek, że jest to jeszcze zbiornik niestabilny i trzeba poczekać.
Leszek

Autor Michal Maciejewski
Użytkownik
#14 - Posted: 23 Sty 2006 11:47 
Co do NO3 i PO4 to tak jak napisał JGr to są testy kropelkowe, kilka firm je produkuje, nie powinieneś mieć problemu z ich dostaniem.

cytuj
A czy tanganika, wg Was nie powinna mieć glonów to naturalne pożywienie dla trofeusów?

Powinna ale bez przesady :) aktualnie mam porośnięte 2 skałki zielenicami i to mi odpowiada, wygląda tak naturalnie ale jak kiedyś miałem (co prawda w malawi) piaskowce i wszystkie były porośnięte zielenicami,szyby po tygodniu były zielone to ździebko się wkurzałem.
IMHO najlepiej gdy jest to wypośrodkowane.
Tak jak pisał JGr fajnie to wygląda jak trofeusy się ''pasą'' na takiej skale :)

Quentin- moim zdaniem w tanganice cięzko się walczy z glonami. Narazie sprawdz azotany i fosforany, napisz jak długo masz ten zbiornik. Jeśli nie uda się znaleźć powodu ich nadmiernego rozrostu to trudno, trzeba się będzie przyzwyczaić, to ryby są najważniejsze. Przede wszystkim ciesz sie ich zdrowiem.

Autor quentin
Użytkownik
#15 - Posted: 23 Sty 2006 11:48 
Do JGr chemia wody to czarna magia dla mnie i moze tu tkwi problem,akwarium mam od 5 lat dwa razy wymieniłem po 90% wodyz oświetleniem wygląda tak,kiedy mialem 2 jarzeniówki w szybkim tępie wyrosly okrzemki ciemno brązowe glony,poradzono mi abym zwiększyl oświetlenie,dodalem jeszcze 2 i wyrosły zielenice,oświetlam akwarium ok.8 godzin dziennie,glony o których mowa mam od samego założenia akwarium

Autor JGr
Użytkownik
#16 - Posted: 23 Sty 2006 12:48 
Właściwie glony zachowują się u Ciebie podręcznikowo: brak światła - brak glonów, malo światła - okrzemki, więcej światła - zielenice. To oczywiście w uproszczeniu.

Co do chemii wody - niewielu z nas jest chemikami, czy biologami, ale podstawowa wiedza umożliwi Ci rozumienie tego, co widzisz w swoim akwarium. Zacznij czytać, zobaczysz, że po jakim czasie trudno Ci się będzie powstrzymać przed sięgnięciem po kolejną lekturę :-)

Na razie wiesz, co robić.
A przede wszystkim przemyśl, czy te glony naprawdę są tak uciążliwe, że trzeba z nimi walczyć.

Jarek

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 23 Sty 2006 12:52 
Co dpo petrochromisów to macie racje, ja zobaczyłam długość 180 cm i ...zasugerowałam sie tym. 290 litrów to bezwzglednie zbyt mało na pertusie.

Marta

Autor quentin
Użytkownik
#18 - Posted: 25 Sty 2006 15:32 
dzisiaj przeprowadziłem testy wody w akwarium za pomocą testu kropelkowego PO4 wartość pomiędzy 0,5-1,0 mg/l NO3 25mg/l wody wodociągowej 10mg/l wyczytalem że wartości wody w akwarium sprzyjają rozwojowi glonów,nadmienię że podmieniam ok.20 litrow wody dziennie mimo tego wartośc NO3 25mg/l to wartośc zbyt wysoka,co zrobić aby ją obniżyć?

Autor drozd
Użytkownik
#19 - Posted: 25 Sty 2006 17:09 
w oczekiwaniu na odpowiedź na twoje pytanie dotyczące nadmiaru NO3 poczytaj sobie ten wątek, może dojdziesz już do jakichś wniosków...

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=8&topic=225&page=0

Marek

Autor Michal Maciejewski
Użytkownik
#20 - Posted: 25 Sty 2006 23:49 
Po4 masz naprawde sporo, takie ilości utrzymuje się w holendrach, ale tam rosliny wszystko wyciągają.
No3 też nie rewelacyjnie, mogłoby być lepiej skoro masz ciągłą podmiane wody, chociaż z drugiej strony w kranówie jest 10

Takie wartosci mozesz mieć z różnych powodów:
-przekarmiasz ryby i gdzieś resztki pokarmu się rozkładają
-masz fosforany w kranie, jeśli mozesz to zbadaj wodę wodociągową na fosforany
-może być cos jeszcze, ale w tej chwili nic więcej nie przychodzi mi do głowy

To że masz tak wysokie fosforany i azotany powoduje nadmierny wzrost glonów. Trzeba zbić te parametry poprzez np.
-zastosowanie denitratora
-filtra hydroponicznego
-zamontowanie pochłaniaczy azotanów i fosforanów w filtrze. Starcza to na góra 3 miesiące (tak podaje producent)

Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie pochłaniaczy (z czasem wychodzi drogo). Możesz spróbować włożyć pochłaniacz na powiedzmy miesiąc, dwa (zależy na ile wystarczy), w miedzy czasie badać parametry i przekonasz się czy jeśli spadają azotany i fosforany to również maleje porost glonów.
Jeśli to by pomagało to możesz zrobić filtr hydroponiczny, tani i dobry, opis w artykułach.

Autor quentin
Użytkownik
#21 - Posted: 26 Sty 2006 00:15 
zbadałem równiez wodę wodociągową na zawartośc PO4 pomiar 0,25mg/l czy to sporo?

Autor Michal Maciejewski
Użytkownik
#22 - Posted: 26 Sty 2006 10:57 
U siebie w kranówce też mam fosforany na poziomie 0,25 po tygodniu od ostatniej podmiany po4 kształtuje się na poziomie 0.5 w akwarium, więc nie wiem czemu u Ciebie idzie jeszcze wyżej, tym bardziej że masz ciągłą podmianę wody, a ja podmieniam wodę tylko raz w tygodniu.

Pytasz czy to sporo ? jeśli chodzi o glony to tak. Jeśli chodzi o zdrowie ryb to myśle że fosforany na tym poziomie nie wpływają na nie negatywnie, aczkolwiek nigdy nie miałem ich na poziomie 1, więc moja wypowiedź jest bardziej teoretyczna.

Cały czas chodzi mi po głowie ta automatyczna podmiana. Możesz spróbować ją jakoś zatrzymać ? i podmienić wodę manualnie :) to znaczy raz w tygodniu a powiedzmy 30% bo tak sobie myśle że
automatyczna podmiana, czyli woda powolutku uchodzi i powolutku napływa, cały czas w tym samym miejscu.

Ja bym proponował tak: wyłącz tą automatyczną podmiane. Podmień wode zwykłym wężem, ściągając syfki z piachu, albo odmulił dno, jeśli masz żwir. Wode podmień jakieś 30%. Po tym zbadaj azotany i fosforany i tak przez kilka dni do następnej podmiany wody (codziennie rób pomiary). Po tygodniu znów podmień wode. Oczywiście jeśli azotany pójda niebezpiecznie do góry to będziesz musiał częściej podmieniać.
Generalnie chodzi mi o zbadanie czy przy co tygodniowej podmianie a większej uda Ci się zmniejszyć zawartości po4, no3. Być może nie, ale moim zdaniem warto to sprawdzić. Jeśli nie poskutkuje można zrobić filtr hydroponiczny, albo zastosować pochłaniacze o czym w poprzednim poście wspomniałem.

Autor quentin
Użytkownik
#23 - Posted: 26 Sty 2006 12:41 
Do Michała Maciejewskiego-wymiana wody w moim baniaku jest przeprowadzana manualnie zastosuję sie do Twoich porad i zaprzestane tak czestej wymiany ogranicze do 20% tygodniowo,Michale chodzi tylko o usunięcie glonów,ryby są w dobrej kondycji czesto przystępują to tarła,jestem zainteresowany filtrem hydroponicznym,gdzie mozna znalezć informację na temat działania i budowy? Pozdrawiam .G.

Autor Michal Maciejewski
Użytkownik
#24 - Posted: 26 Sty 2006 12:59 
To ja nie wiem co mi się uroiło z tą automatyczna :))
Jesli ktoś ma np. w holendrach automatyczną podmiane to z czasem moze spodziewać sie nadmiaru mikro bądż makroelementów, własnie chodzi o powolne uchodzenie jak i wlewanie wody. W przypadku jeśli podmieniasz jak już to nazwaliśmy manualnie :) nie wiem czy coś się zmieni ale możesz spróbować. Padając parametry niczym nie ryzykujesz.

Filtr hydroponiczny moim zdaniem byłby dla Ciebie idealnym rozwiązaniem
http://www.tropheus.com.pl/popups/articleswindow.p hp?id=67
tak wogle w artykułach na www.tropheus.com.pl znajdziesz sporo ciekawych informacji.

Autor quentin
Użytkownik
#25 - Posted: 26 Sty 2006 14:56 
Dziękuję Michale za cenne informacje już z nich korzystam zabiorę się za budowę filtra hypodronicznego to tylko kwestia czasu,serdeczne dzieki pozostałym użytkownikom Forum za bezcenne porady.Pozdrawiam wszystkich serdecznie.Grzegorz Quentin.

Autor Beata S
Użytkownik
#26 - Posted: 30 Sty 2006 12:11 
Tak wogole ja chce miec glony z nadzieja ze tropheus beda sie czuly lepiej i lepiej rozmnazaly. Tylko czy za duzo glonow nie zaszkodzi?

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / glony w akwarium Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®