Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

brazowe plamy na kamieniach??

Autor dorian
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Sty 2006 21:15 
witam mam problem na kamieniach piaskowcach zaczely pojawiac mi sie brazowe plamy jasne i ciemne akwarium mam 20dni ph wody=8 zauwarzylem tez dzis rano malego slimaka co jest tego powodem i skad te plamy na kamieniach??

Autor rambowskixx
Użytkownik
#2 - Posted: 24 Sty 2006 21:32 
To sa zapewne okrzemki a powodem ich powstania jest z regoly slabe oswietlenie badz nowo zalozony zbiornik. Poczekaj az rownowaga w akwarium sie ustabilizuje, mozesz tez wpuscic kilka moldych ancistrusow ktore poradza sobie z nimi w pare godzin. Slimaka mogles przyniesc ze sklepu z roslinami lub czyms co bylo zanozone w akwarium a kupowale to w sklepie. Jak wyglada ten slimak moze to popularny i nieszkodliwy swiderek:-)

Pozdrawiam

Łukasz

Autor dorian
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Sty 2006 21:54 
slimak jest maly cienki czarny wyglada jak zwiniety kawalek cienkiego kabla:) grubosci 1mm inaczej juz nie moge opisac:), jesli chodzi o te plamy to nasunela mi sie taka mysl bo plamy znajduja sie tam gdzie opadal pokarm dodam ze karmie ryby spirulina i tetra pro colour to moze miec jakis zwiazek bo sa dokladnie tam gdzie opada niezjedzony pokarm bo mysle ze raczej nie jest to wina oswietlenia zauwarzylem tez ze w 2 miejscach plama robi sie zielonkawa. A te ryby co radzisz mi wpuscic to co to za rybki??

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Sty 2006 22:20 
Pospolite glonojady czyli zbrojniki niebieskie. Toleruja w zasadzie kazdy rodzaj wody i obsade zbiornika. Co do slimakow to moze to jakies zatoczki. Z tego co wiem to one sie mnoza bardzo szybko i moga stac sie plaga trudna do zwalczenia.

Łukasz

Autor dorian
Użytkownik
#5 - Posted: 24 Sty 2006 22:25 
a czy te plamy to moga byc glony np okrzemki bo akwarium stoi cos okolo 20-25dni wiec krotko a zauwarzylem tez ze rybki skubia cos na tych kamieniach gdzie pojawily sie plamy??

Autor dorian
Użytkownik
#6 - Posted: 24 Sty 2006 22:27 
dodam ze prubowalem zmyc ten nalot z kamienia i nie idzie i czy to wina czasu oswitlenia bo oswietlam akwarium 13godzin i kilka razy zostawilem wlaczone na noc to chyba tez zle??

Autor rambowskixx
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Sty 2006 22:34 
Nawet bardzo zle. Oswietlaj akwa najlepiej przez 11 godzin i niech oswietlenie sie wlacza i gasi o tych samych porach. Nigdy nei zostawiaj na noc bo tylko w ten sposob zachwiales rownowage w akwa. Mysle ze ten nalot to glony. Ryby w nocy tez odpoczywaja a zapalone swiatlo im tego nie ulatwia.

Autor dorian
Użytkownik
#8 - Posted: 24 Sty 2006 22:38 
ok. jesli chodzi o glony czy to powarzne robic cos w tym kierunku czy moze narazie obserwowac i sie nie przejmowac bo mysle ze sa to okrzemki????

Autor rambowskixx
Użytkownik
#9 - Posted: 24 Sty 2006 22:44 
Jak zaczniesz oswietlac akwa przez 11 godzin a nie dluzej i zrezygnujesz z nocnego oswietlania to powinny po jakims czasie same zginac jak rownowaga biologiczna sie ustabilizuje. Nie wiem co masz tam za ryby ale jak wpuscisz nawet jednego glonojada to on sie z nimi upora pozniej najwyzej po jakims czasie go komus oddasz. Moim zdaniem to majstorwanie z oswietleniem i mlody zbiornik przemawia za tym ze sa to okrzemki na 100 procent.

Łukasz

Autor dorian
Użytkownik
#10 - Posted: 24 Sty 2006 22:47 
oki glonojad juz plywa od poczatku jednak cos nie mogl sobie poradzic z glonami slyszalem tez ze wystepowanie okrzemkow na piaskowcach jest uciazliwe bo zostaja potem te plamki mam nadzieje ze znikna. jesli chodzi o obsade to sa to mlode bemby

Autor rambowskixx
Użytkownik
#11 - Posted: 24 Sty 2006 22:49 
Jesli to okrzemki to glonojad je wyczysci tak ze nie zostanie zaden nawet najmniejszy slad. Najwazniejsze to jednak nie oswietlaj zbiornika tak jak to robiles dotychczas. OK ja juz uciekam zycze spokojnej nocy

Autor dorian
Użytkownik
#12 - Posted: 24 Sty 2006 22:56 
ok dzieki za pomoc jak badziesz jutro to jeszcze 1 pytanko:) bo niepokoji mnie 1 sprawa w kilku miejscach przy tych brazowych plamach pojawil sie maly zielony nalot czy to juz inny glon czy moze ten sam??jesli chodzi o oswietlenie zrobie jak radzisz czyli cykl 11 godzin

Autor rambowskixx
Użytkownik
#13 - Posted: 24 Sty 2006 23:08 
To tez glony ktore powstaly od nadmiernego oswietlania zbiornika. Zmniejsz cykl dobowy oswietlenia i po mysle okolo 2 tygodniach powinno wszystko sie wyjasnic. Ja tez mialem takie problemy wtedy przez jakis czas zmniejszylem oswietlenie nawet do 7-8 godzin na dobe a po jakis 2 tygodniach zastosowalem 11 i juz wiecej nie majstrowalem przy oswietleniu. Teraz juz naprawde spie hrrrrrrrrrrrrrr

Autor dorian
Użytkownik
#14 - Posted: 24 Sty 2006 23:20 
ok dzieki spokojnej nocki

Autor JacekK
Użytkownik
#15 - Posted: 25 Sty 2006 10:00 
A moze by tak ,,glonojad,, z Tanganiki ????

Pozdrawiam

Autor drozd
Użytkownik
#16 - Posted: 25 Sty 2006 10:50 
A moze by tak ,,glonojad,, z Tanganiki ????

a cóż to takiego?

Autor JacekK
Użytkownik
#17 - Posted: 25 Sty 2006 10:53 
gatunek ktory ma sklonnosci pokarmowe takie ze zzera wszystko z kamieni /glony,okrzemki,sinice a nawet formy glonow wapiennych/..
Pozdrawiam

Autor drozd
Użytkownik
#18 - Posted: 25 Sty 2006 10:59 
brzmi interesująco... a co to konkretnie takiego? bo jeśli są "tanganickie glonojady" to ja jestem jak najbardziej za :-) czy ta ryba nadaje się do roślinożernej tanganki tylko czy może współżyć też z mięsożercami ?

pozdrawiam,

Marek

Autor JacekK
Użytkownik
#19 - Posted: 25 Sty 2006 11:05 
Marek problem w tym ze jesli potocznie nazywamy juz cos ,,glonojadem,, i patrzymy na to pod wzgledem czyszczenia kamieni z wszystkiego co rosnie to slyszalem ze Petrochromisy niektore maja wieksza skutecznosc od ,,glonojadow.. ..... patrz niektore artykuly o trewavasae .
Pozdrawiam
PS nie zapominajac ze nie wszystkie baniaki i obsady pozwalaja na ich wprowadzenie.

Autor drozd
Użytkownik
#20 - Posted: 25 Sty 2006 11:14 
tak tez myślałem że być może chodzi o petrochrmisa ale łudziłem się że może są jakieś inne ryby (jakieś zbrojnikowate?) rodem z Tanganiki, które tez możnaby okreśłić mianem "glonojada"... Tanganika to przebogaty biotop i nieraz już mnie zaskoczyła boagctwem życia które skrywa... :-) co do petrochromisów to sprawa jasna bo nie wszystkie baniaki i obsady pozwalaja na ich wprowadzenie.

pozdrawiam,

Marek

Autor dorian
Użytkownik
#21 - Posted: 25 Sty 2006 11:45 
ja mam w 240l 18 mlodych sztuk Bemby i czy moge wpuscic tam petrochomisa?? i czy bedzie on skuteczniejszy od glonojada??

Autor rambowskixx
Użytkownik
#22 - Posted: 25 Sty 2006 12:06 
Dorian absoloutnie nie mozesz petrochromisy potrzebuja duuuuuuuuuzego zbiornika. To ze sa swietnymi czyscicielami glonow Jacku to oczywiste ale potrzebne sa dla tych ryb naprawde duze zbiorniki ktorego nie posiada Dorian. Sam jestem tez ciekawy czy sa jakies glonojady w Tanganice bo w sumie chyba praktycznie w kazdym cieku wodnym cos takiego jak glonojad istnieje. Moze ktos ma jakies informacje na ten temat?

Łukasz

Autor HeniuG
Użytkownik
#23 - Posted: 25 Sty 2006 12:07 
Dorian przeczytaj ten wątek: URL

Autor dorian
Użytkownik
#24 - Posted: 25 Sty 2006 12:15 
ok przeczytalem to juz wiem ze nie mam mozliwosci abym je wpuscic do swojego akwarium:)

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / brazowe plamy na kamieniach?? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®