Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Czy woda może nas jeszcze czymś zaskoczyć?

Autor admin
Admin
#1 - Posted: 26 Sty 2006 17:11 

Autor JacekK
Użytkownik
#2 - Posted: 26 Sty 2006 17:44 
Magda super tera bede sie powolywal na ciebie ....czekam dalszych ..
Pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Sty 2006 14:17 
..,,Dlatego na powierzchni roztworów wodnych tworzy się tzw. błona powierzchniowa...,,

Magda czy sytem filtracji przelewowej bedzie caly czas lamal ???
i czy to zjawisko dzila takze jako kozuszek zatrzymujacy niektore zwiazki chemiczne w powierzchniowej warstwie wody ???

Pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Sty 2006 14:25 
..,,zależność jej gęstości od zmian temperatury otoczenia...,,

czyli jesli w oraganizmie zmiennocieplnym mamy plyny i bedziemy regulowac temperature to zjawisko przenikania miedzy czasteczkowego miedzy tym organizmem a otoczeniem/woda/ bedzie sie nasilac ???
Kurde reszte pytan po tych odpowiedziach...
Pozdrawiam

Autor sue
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Sty 2006 20:46 
Witam
Jacku dziękuję za odzew...
Ciesze się że mój artykuł skłonił do pytań :) Oczywiście postaram się na nie odpowiedzieć najlepiej jak będę potrafiła.
Jeżeli chodzi o napięcie powierzchniowe i tzw. błonę powierzchniową" - system filtracji przelewowej może jedynie zwiększyć powierzchnię styku dwóch faz, którymi w tym przypadku są woda i powietrze, natomiast nie ma wpływu na napięcie powierzchniowe, które nie zależy od wielkości powierzchni, a jedynie od ich "jakości". (Pytanie naprowadzające ;) co robią nartniki w czasie deszczu?)
Zasięg oddziaływań międzycząsteczkowych wody i powietrza jest niewielki, jest to warstwa grubości rzędu 1-10 nm, nie jest ona raczej w stanie zatrzymać konkretnych związków chemicznych. O zatrzymaniu na powierzchni wody substancji decyduje ich budowa oraz właściwości, a nie "kozuszek" ;)
Oto odpowiedź na pierwszą serię pytań :)
Magda

Autor sue
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Sty 2006 21:16 
Jeżeli chodzi o zależność gęstości od zmian temperatury...
To o jakich zmianach temperaturowych myślisz? Jeżeli masz na myśli zakres spotykany w naszych akwariach, a więc 20 - 30 st.C to mamy tu do czynienia z niewielkimi zmianami gęstości, które nie mogą mieć znaczącego wpływu na mechanizmy transportu: organizm - środowisko.
Pozdrawiam
Magda

Autor JGr
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Sty 2006 22:15 
Magdo, Twój artykuł czytałem klikakrotnie w ciągu 2 dni, może to kogoś zdziwić, w końcu tekstu nie jest aż tak wiele, ale dla mnie takie rzeczy są po prostu trudne.

Zrobiłaś fantastyczną rzecz - rozbudowujesz ten serwis o p o d s t a w y!! Trudno o bardziej elementarną rzecz w akwarystyce niż woda.

Napisałaś rzecz bardzo, w moim mniemaniu, fachową i niespotykaną wcześniej na "rybnych" serwisach, a jednocześnie przystępną i z grubsza zrozumiałą dla osoby mającej bardzo oglądne pojęcie o chemii (delikatnie mówiąc). Nie wiem jeszcze czy/jak informacje zawarte w Twoim artykule wpłyną na moje traktowanie wody, inaczej mówiąc - czy znajdę zastosowanie dla rzeczy, o których się dowiedziałem, ale jak by nie było - ja strasznie lubię mieć świadomość takich spraw.

Jak wspomniał Jacek, Twoja praca spełni na pewno jeszcze jedną pożyteczną funkcję - dyskutując na forum będzie się na czym oprzeć bez potrzeby wykraczania poza ramy tego serwisu.

Bardzo Ci dziękuję i czekam na drugą część.

Jarek

Autor JacekK
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Sty 2006 09:56 
system filtracji przelewowej może jedynie zwiększyć powierzchnię styku dwóch faz, którymi w tym przypadku są woda i powietrze,,...
-super !!!

Jeżeli masz na myśli zakres spotykany w naszych akwariach, a więc 20 - 30 st.C to mamy tu do czynienia z niewielkimi zmianami gęstości, które nie mogą mieć znaczącego wpływu na mechanizmy transportu: organizm - środowisko.....
- ale jest jednak czynnikiem ktory pomaga w mniejszym stopniu od oczekiwanego ale jednak ...bo jak dodamy do tego ceche morfiologiczna danej tkanki czyli jej reakcji na temperature to jedno do drugiego i mamy wplyw na ten czynnik... ale ja sie ciesze ze to napisalas ...siedzialbym 6 miesiecy i bym, nie wymyslil jak to opisac .hehehheheh.

nastepne pytanie ....czy w dalszych czesciach bedzie wiecej o wiazaniach jakie tlen czyni w wodzie czyli co z niej moze wytransportowac ???

Pozdrawiam
PS
wygralem po twym artykule ladna buteleczke ... :);) ..zaklad z kolega ..

Autor sue
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Sty 2006 18:52 
Jarku dziękuję :)

Jacku druga część artykułu się dopiero tworzy w mojej głowie :) Planuję w nim opisać m.in. najważniejsze parametry wody. Z pewnością znajdzie się w nim problematyka związana z tlenem, natlenieniem i zapotrzebowaniem na tlen! Czy masz na myśli coś konkretnego?

Ciesze się, że mogłam pomóc w wygranej :)

Pozdrawiam
Magda

Autor JacekK
Użytkownik
#10 - Posted: 30 Sty 2006 10:18 
Tak Magdo mam na mysli wlasciwosci tlenu w wodzie fizyko-chemiczne ..czyli jego sklonnosci do,,przyklejania ,, do siebie roznych substancji..
Pozdrawiam

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 30 Sty 2006 12:30 
Jacku czy przypadkiem w Twojej głowie nie rodzi sie pomysł zastosowania odpieniacz w akwarium słodkowodnym? Z tąd te pytania?
Marcin.T

Autor JacekK
Użytkownik
#12 - Posted: 30 Sty 2006 15:32 
Marcin nie ..ale juz niedlugo porozmawiamy o czyms inny ... i bedzie mi to potrzebne przy jedej z wycieczek po Tanganice ....
Pozdrawiam

Autor timus
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Sty 2006 15:49 
Świetnie że coś knujesz ! Czekam na Twoją kolejną wycieczke.
Marcin.T
Ps. A tak na marginesie to faktycznie kiedys sam myślałem czy odpieniacz w systemie filtracyjnym (sump) znalazł by zastosowanie w akwarium z Tanganiką. Co o tym sądzicie?

Autor sue
Użytkownik
#14 - Posted: 30 Sty 2006 23:55 
Jacku,
postaram się znaleźć jakieś interesujące informacje dotyczące tlenu w wodzie. Niestety nastąpi to pewnie dopiero w weekend, bo cały ten tydzień jestem uziemiona w Rzeszowie i w domku będę dopiero w piątek :( Mam już nawet odpowiednie pozycje literaturowe :) "Tlen - cząsteczka która stworzyła świat" oraz "Druga twarz tlenu". Gorąco polecam!
Magda

Autor danlack
Użytkownik
#15 - Posted: 31 Sty 2006 01:00 
Marcin,
Nie wiem tego z doswiadczenia, ale sam kiedys przymierzalem sie do odpieniacza, jak i podawania ozonu. Nawet znalazlem firme w Niemczech ktora robila dedykowane odpieniacze do akwariow slodkowodnych.

Ale naczytalem sie, ze gra niewarta swieczki i odpuscilem (choc generator ozonu mam i musze sprzedac morskim) - ponadto koszty wysokie.

A tu kilka linkow w sprawie:
http://www.aquariumfish.net/pages/protein_skimmer. htm (dlaczego nie)
http://www.koicarp.net/filtration/protein_filters/ schuran_sander.html (odpieniacz do slodkowodnych)

Autor JacekK
Użytkownik
#16 - Posted: 31 Sty 2006 10:46 
Poczekajcie na artykuliki Magdy a mysle ze nie bedziecie chcieli odpieniacza w Tanganice .
Pozdrawiam

Autor tasma
Użytkownik
#17 - Posted: 31 Sty 2006 11:20 
Po raz kolejny porusza sie sprawe ozonowania wody. Slusznie zrobiles rezygnujac z tego. Musze przyznac ze mnie to odrobine smieszy. Jakie niby mialoby to dawac korzysci? Wolne rodniki tlenu sa zabojcze dla zywych organizmow. Zreszta Magda pewnie o tym napisze w drugiej czesci. Podobne dzialanie ma podchloryn sodu (uwalnia wolne rodniki), choc przy ozonowaniu O3 uzyskuje sie prawdopodobnie w inny sposob (rozpad O2 w temperaturze luku elektrycznego). A wiecie w jakich srodkach glownym skladnikiem jest podchloryn sodu?
Przemek

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Czy woda może nas jeszcze czymś zaskoczyć? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®