Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

ogrzewanie

Autor jaosh
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Lip 2009 20:45 
Zadaję trochę pytań odnośnie grubości szkła i innych rzeczy dotyczących nowego baniaczka o wymiarach 250/100/60H I tak podczas moich namysłów wyszedł inny problem, którego wcześniej nie brałem pod uwagę. Mianowicie. Akwarium stało by w pomieszczeniu o powierzchni 150 m2. W okresach ciepłych czyli wiosna/lato/jesień nie było by problemów z ogrzewaniem. Ale! Jak ogrzać takiego kolosa zimą. W pomieszczeniu ogrzewanie jest marne i nie raz muszę się sam raczyć grzejnikami. Zimą temperatura może spaść nawet do 10 stopni (tego jeszcze dokładnie nie mierzyłem). Jak można rozwiązać problem ogrzewania baniaczka?

Autor aahaja
Użytkownik
#2 - Posted: 22 Lip 2009 21:28 
Szyby boczne i tylnią obłóż styropianem. Akwarium powinno być zakryte (szyby/pokrywa). Dodatkowo można obudować całe akwarium np jako mebel/szafa - wówczas nie będzie traciło ciepła. Ogrzewanie - grzałki z termostatami.

K

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 23 Lip 2009 07:03 
jaosh


Czy w takim razie jest sens budowy takiego zbiornika w tym pomieszczeniu? Cały urok to widok z kilku stron?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 23 Lip 2009 07:16 
W zasadzie nie ma najmniejszych problemów żeby ogrzać takiego kolosa zimą bo i jaki z niego kolos w stosunku do innych dużych i ogrzewanych zbiorników z ciepłą wodą? Tak jak zauważył/a aahaja problem tkwi w tym, że baniak będzie działał jak kaloryfer i oddawał ciepło jeśli jednak pomijamy kwestie finansowania prądu to akwarium to można ogrzewać jedną grzałką o odpowiedniej mocy np.

http://www.selfa.pl/index.php/pl/g/5/Rurkowe/p/6/P odgrzewacze_ze_sterowaniem/e/26/Elementy_grzejne_z _regulatorem/

Zupełnie nie widzę najmniejszych problemów z ogrzewaniem?

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 23 Lip 2009 07:44 
Zupełnie nie widzę najmniejszych problemów z ogrzewaniem?

Ja też - tylko cena prądu......akwarium ogrzeje pomieszczenie ale jakim kosztem


Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#6 - Posted: 23 Lip 2009 10:01 
No i właśnie chce tego uniknąć. Pomyślałem sobie, że może zrobić pod akwarium "mini wylewkę" a w niej zamontować "mini ogrzewanie podłogowe". Na tej wylewce stał by sump i dzięki ceipłu emitowanemu przez to ogrzewanie trzymałby ciepło. To zminimalizowało by uciekanie ciepła z otoczenia bo sam ten ogrzewany beton ogrzewałby całe pomieszczenie, oczywiście w jakimś stopniu.

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 23 Lip 2009 12:56 
Samo grzanie można rozwiązać też za pomocą kolektora słonecznego. Ale najtaniej było by wstawienie niewielkiego bojlera (w piwnicy) i małego wymiennika ciepła w sumpie, i podłączenie pompki obiegowej tego układu do termostatu z czujnikiem umieszczonym w akwarium lub na dopływie sumpa. Bojler oczywiście najtaniej będzie zasilać ciepłem z C.O

Autor jaosh
Użytkownik
#8 - Posted: 24 Lip 2009 13:51 
a co z grzałkami, słyszałem, że są 800 watówki dostępne też?

Autor tasma
Użytkownik
#9 - Posted: 24 Lip 2009 14:21 
Zawsze mozesz wymontowac grzalke z czajnika elektrycznego. Taka powiedzmy 2,5 kW. Wpinasz to w uklad z termostatem i bedzie rybom cieplo ;)

Piszesz o grzalce 800 W. Zalozmy ze chodzila by przez 50% czasu. Masz 0,4 kWh na godzine czyli 288 kWh w miesiacu co daje okolo 150zl. Watpie jednak zeby to przy 10 stopniach w pomieszczeniu to wystarczylo czyli koszty bylyby jeszcze wyzsze. Lepiej rozwaz propozycje sandera z innym rodzajem ogrzewania bo koszty pradu beda na prawde spore.

U mnie w 1300 l mam 2x 300W. Temperatura w pomieszczeniu spada w zimie do okolo 20 stopni. W akwarium ustawione 25. Grzalki chodza w takich warunkach przez ponad 50% czasu. Oczywiscie akwarium nie jest onlozone steropianem, ale nie ma tez sumpa. Teraz przeloz to na swoje warunki i policz ....

Przemek

Autor sander
Użytkownik
#10 - Posted: 24 Lip 2009 20:37 
Dostęp do grzałek jest nieograniczony są grzałki o każdej mocy w Instytucie używamy nawet takich 1500 W.

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / ogrzewanie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®