Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

PLANOWANA OBSADA

Autor kulus12
Użytkownik
#1 - Posted: 26 Lip 2009 12:57 
Witam dysponuje zbiornikiem 200x50x50 i z powodu dłuższej nieobecności w domu musiałem się pozbyć dotychczasowej obsady (stadko tropheus duboisi), ponowne zarybienie zbiornika planuje na przełomie sierpień-wrzesień. A wiec będzie to albo stadko tropheus kasanga albo.... i tu zastanawiałem się nad zakończeniem przygody z roślinożercami tylko pytanie czy to da rade. Chciał bym połączyć jako głównego mieszkańca frontose 3-4 sztuki 3/1, 2/1 na początku zakupił bym 6 młodych sztuk tak aby skorygować obsadę w przyszłości, sąsiada z toni (przekąskę) Paracyprichromis Nigripinis Blue Neon ok 20 sztuk, oraz mieszkańca z parteru grupka multików.

Proszę o Wasze zdanie na ten temat tak abym mógł wyciągnąć wnioski zaplanować przyszłą obsadę

Pozdrawiam Radek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 26 Lip 2009 13:49 
Chyba Radku nie zaplanowałeś tej obsady zbyt dobrze?:))

Wg mnie docelowo Cyphotilapia powinno być minimum 6 sztuk- to ryba stadna.

Po co dodawać do zbiornika ryby, które będą lub mogą być przekąską jak sam piszesz?
Wychowywane od małego frontozy niekoniecznie muszą atakować paracyprichromisy ale ryzyko zawsze jest. A mulitiki...hmmm......chyba nie będą czuły się dobrze w takim układzie.

Czy nie lepiej połączyć frontozy, które pływają po całym akwarium z sumikami i do tego np. altolamprologusami?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#3 - Posted: 26 Lip 2009 14:12 
Do tego co napisała Marta mogę dodać tylko, że multiki nie są dobrym towarzystwem dla frontoz.
Niekorzystne interakcje będą zachodziły w jedna , jak i drugą stronę, tzn. duże frontozy mogą zjeść multiki, natomiast kolonia multików z pewnością będzie akakowała frontozy która zbliżą się do kolonii.
A jak wiadomo frontoza to płochliwa ryba. Ataki multików będą zwiększały niepokój wśród frontoz, powodując stałe napięcie i raptowne ataki paniki.

Autor kulus12
Użytkownik
#4 - Posted: 26 Lip 2009 14:44 
Czy nie lepiej połączyć frontozy, które pływają po całym akwarium z sumikami i do tego np. altolamprologusami?
Z pewnością lepiej :)

Moje doświadczenia z tymi rybami są zerowe, a wiedza o i hodowli nie wiele większa dlatego zaproponowałem połączenie ryb które mi się podobają licząc się z tym,że z pewnością nie trafiłem prawidłowo.

Jednocześnie dając sobie czas do ustalenia ewentualnej obsady i rozszerzenia wiedzy na ich temat tak aby nie musieć pisać potem postów typu pomocy co mam zrobić w momencie gdy już będzie za późno.

Pomysł Marty mi się podoba, czy powinienem zakupić 10 małych frontek tak aby ostatecznie zostało 6 sztuk jak domniemam w ukł.4/2?

Ile sztuk alto i sumików moge dołożyć?

Czy nie mam jednak za małego zbiornika chce by ryby miały u mnie dobrze ,a nie tylko wegetowały

Radek

Autor Topielec
Użytkownik
#5 - Posted: 26 Lip 2009 15:04 
Nie mam żadnego doświadczenia z Cyphotilapiami, ale osobiście chyba nie zdecydowałbym się na trzymanie w akwarium żadnej ryby, tym bardziej stadnej, której ostateczna długość przekracza połowę szerokości akwarium, mimo, że taki zbiornik wydaje się bardzo duży.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 26 Lip 2009 15:12 
Czy nie mam jednak za małego zbiornika chce by ryby miały u mnie dobrze ,a nie tylko wegetowały

Zbiornik na długość jest odpowiedni ale jego wysokość i szerokość nie jest niestety najlepsza dla frontoz. To raczej tymczasowy zbiornik dla tej obsady. Pomyśl- włożysz dekoracje i....

Co do alto - 2-3 dorosłe pary przy odpowiedniej aranżacji, a sumiki - im więcej tym lepiej - minimum 5-6 sztuk S. multipunctatus, irsacae, polli

Marta

Autor kulus12
Użytkownik
#7 - Posted: 26 Lip 2009 18:54 
No cóż wnioski nasuwają się same do obecnego zbiornika nie ma sensu wpuszczać frontoz :(

Dobrze że jeziorko daje tak szeroki wachlarz możliwości, rozważę propozycję Marty choć zastanawiam się czy zbiornik nie będzie zbyt "stateczny"?

Radek

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 26 Lip 2009 20:06 - Edytowany przez: admin 
Radku

Możliwości jest wiele- czy myślałeś o stadzie Cyprichromis - to bardzo interesująca obsada:)).

Pomysłów jest wiele

Marta

Autor marti
Użytkownik
#9 - Posted: 26 Lip 2009 20:44 
A może zamiast frontoz umieściłbyś w baniaczku coś z duzych Lamprologini, np. sexfasciatusy, tretocephalusy, albo jakieś Lepidolamprologusy.
Zaletą takiej obsady jest to, że możesz wtedy spokojniej "śledziki" z nimi trzymać :)

Autor Topielec
Użytkownik
#10 - Posted: 26 Lip 2009 22:22 
Propozycja Martiego jest świetna i moim zdaniem mimo wszystko mniej "oklepana". Lepidiolamprologusy już dawno śnią mi się po nocach, szczególnie kendalli. Cholernie nietuzinkowa rybka.

Autor nechor
Użytkownik
#11 - Posted: 27 Lip 2009 01:00 
Taaak... Szkoda, ze nie mam warunkow na 3 dodatkowe akwaria... Sexfasciatusy, multiki, alto, szczelinowce, naskalniki - jeszcze Was kiedys pomecze o wybor gatunkow :-D

Autor kulus12
Użytkownik
#12 - Posted: 27 Lip 2009 07:10 
He wiedziałem, że można na Was liczyć i znajdziecie coś ciekawego propozycja marti-ego brzmi naprawdę interesująco.
Przeglądnę po krótce informacje o tych rybciach i spróbuje coś zaproponować żebyście skorygowali to do ilości sztuk, układu i warunków jakiem jestem w stanie zapewnić rybciom.

Pozdrawiam Radek

Autor sander
Użytkownik
#13 - Posted: 27 Lip 2009 12:43 - Edytowany przez: sander 
Gdyby to mi przypadło urządzać i zarybiać ten zbiornik postawiłbym na 3 gatunki Cyprichromis sp. "Leptosoma Jumbo" Mpimbwe Yellow Head, Neolamprologus leleupi Orange, Altolamprologus compressiceps Gold Head. Oświetlenie 4 x 39 W T5: 2 X Sylvania grolux (przód) i 2 x Sylvania 830 (tył). Jako dekoracje skalne kilka większych kawałków czarnego filitu i koniecznie 2 płyty na tło. Na dno czarny kanaryjski piasek plażowy.

Autor kulus12
Użytkownik
#14 - Posted: 27 Lip 2009 16:15 
sander zbiornik jest zalany i urządzony wymiotło z niego tylko poprzednią obsadę, ale obsada ciekawa.


marti napisałeś Zaletą takiej obsady jest to, że możesz wtedy spokojniej "śledziki" z nimi trzymać :)z obsady którą podałeś najbardziej przypadły mi do gustu sexfasciatusy, ale przeczytałem artykuł z projektu tanganika i zastanawiam się czy taka dorosła para nie wytłucze mi wszystkich śledzi nim zdążą się namnożyć, wydają się być bardzo żarłoczne.

Autor marti
Użytkownik
#15 - Posted: 27 Lip 2009 16:33 - Edytowany przez: marti 
Z moich obserwacji wynika, że sexfasciatusy nie są specjalnie agresywne w stosunku do innych gatunków.
Przejawiają głównie dość silną agresję wewnątrzgatunkową.
Chociaż to też zależy głownie od warunków jakie im zapewnimy.
Autor artykułu o którym wspomniałeś, trzymał dorosła parę w 240 L
Moim zdaniem to zdecydowanie za małe akwarium dla tego gatunku.
Generalnie im mniejsze akwarium tym większa agresja.
Twój zbiornik ma 2 metry, wiec powienien być wystaraczający, żeby zapewnic im dobre warunki i nie nasilac agresji.
Wracając do towarzystwa Cyprychromisów.
Dorosłe Cyps to też nie są aniołki. Samce potrafią być bardzo agresywne, szczególnie w stosunku do innych samców wlasnego gatunku. Samce Jumbo osiagają taką samą długość co dorosłe sexfasciatusy.
Jesli umieścisz w zbiorniku same dorosłe ryby tych gatunków, nie powinno być problemów. Podobnie jeśli wszystkie osobniki będą jeszcze małe i podobnych rozmiarów.
Problem może byc jedynie wówczas, gdy będzie znaczna róznica w wielkości ryb.
Polecam Cyprychromis sp. Jumbo Kitumba. Moim zdaniem to najpiękniejsze śledzie jakie widziałem. Wybrałbym całe granatowe. Są też z żółtym ogonkiem , ale mnie bardziej podobaja się całe granatowe.
ps. żona pewnie poprawiłaby mnie, że one są granatowo-filetowe, ale faceci nie znają sie na kolorach ;)

Pozdrawiam, Marcin.

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 27 Lip 2009 16:43 
Autor artykułu o którym wspomniałeś, trzymał dorosła parę w 240 L

Obawiam się, że Marcin ma rację. My zawsze te ryby trzymamy w minimum 375l zbiornikach. Czasami jest to kilka do kilkunastu osobników i nie widziałam aby były na tyle agresywne by robiły sobie krzywdę. Czasami stroszą się do siebie i ustawiają w pozycjach dominujących, pysk w pysk z rozchylonymi skrzelami. Ale to tyle. Wg mnie są to znacznie łagodniejsze ryby niż tretocefalusy.

Marta

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 27 Lip 2009 19:58 
Ja jeszcze polecam limnochromisy, rewelacyjne ryby do obserwacji:))

Marta

Autor kulus12
Użytkownik
#18 - Posted: 29 Lip 2009 14:48 
Być może zdecydował bym się na ok. 20 sztuk Cyprichromis Jumbo Yellow Head i parę sexfasciatusów. Czy mógł bym tam jeszcze dodać PARACYPRICHROMISY Blue Neon czy też będą się krzyżowały? i Altolamprologus compressiceps Gold Head?

Radek

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 29 Lip 2009 15:07 
20 sztuk dorosłych Jumbo to wg mnie zbyt dużo do tego zbiornika, to bardzo agresywne ryby. Są stadne, ale ta liczba wg mnie wymaga znacznie większego zbiornika. Nie polecam łączenia paracyprichromisów z cyprichromisami. Te pierwsze są znacznie spokojniejsze i mogą cierpieć na tym zestawieniu.

Wg mnie z Alto nie ma problemu. U nas właśnie z nimi pływają sexfaciatusy:))


Marta

Autor kulus12
Użytkownik
#20 - Posted: 29 Lip 2009 15:27 
Marto to ile tych cyprysików powinno być według Ciebie i w jakim stosunku?, oraz to samo pytanie odnośnie alto?

Radek

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 29 Lip 2009 16:00 
Najlepiej 12 max 15 sztuk cyprichromisów. Układ 1;1 lub 1;2. Nie zapomnij, że Jumbo tylko samce są barwne, samiczki są szare. Inaczej jest u Cyprichromis coloratus i u C. zebra. Tam obie płcie są kolorowe.

Alto - układ 1:1. W tym zbiorniku możesz mieć 2-3 pary przy odpowiedniej aranżacji

Marta

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / PLANOWANA OBSADA Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®