Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Inkubacja młodych

Autor wookash
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Paź 2009 13:18 
Witam,nie było mnie przez tydzień,po powrocie zauwazyłem,ze jedna samiczka pływa z ikrą w pysku,a druga przed chwila odbyła tarło (ma tak pełny pysk ,ze nie moze go domknąć.
-pierwsze pytanie to: czy u Was tuz po tarle samice maja pełne pyski od ikry,a po czasie gubia bądz połykają jej część ? ,bo u mnie coś takiego zaobserwowałem.
-drugie pytanie:czy trofeusy,zjadają część swoich młodych w celu regulacji stada,bądz z głodu ?
Dodam ,ze to młode stado i widywałem juz wczesniej "ciąze"ale jeszcze nigdy nie donosiły.
Tak z ciekawości dopytam,czy odławiacie swoje "cięzarne"samice,a jesli tak czy zdarzyło sie ,ze w stresie z tym związanym połkneły bądz wypluły ikrę?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 4 Paź 2009 20:11 
Zwykle tak jest, ze tuz po tarle samiczka ma bardzo pełny pysk, potem cześć niezapłodnionej ikry jest połykana. Ale to nie jest zwykle spory procent tego co samiczka złożyła, chyba, że wystąpiły jakieś problemy.

Na temat odławiania, nieodławiania zapewne wypowiedzą się inni, bo metod wychowywania maluchów jest kilka. Jedni odławiają samiczkę do kotnika, inni pozwalają im spokojnie wypuścić maluchy w zbiorniku.

Samiczka w stresie może połknąć ikrę zwłaszcza, gdy jest młoda i nie doświadczona.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#3 - Posted: 5 Paź 2009 07:41 
Dość ciekawy sposób odchowu młodych widziałem ostatnio u Adasia Ryżyckiego, który podchwycił go chyba od Kaśki Rapy. Polega on na umieszczeniu w akwarium ogólnym plastikowych koszyków (do góry dnem). Samice instynktownie wypuszczają młode w pobliżu kosza gdzie narybek spokojnie dorasta a reszta stada uczy się obcowania z nimi.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 5 Paź 2009 08:58 
Innym sposobem używanym często przez hodowców są cegły kratówki.

Wg mnie w prawidłowo urządzonym zbiorniku z kryjówkami skalnymi - narybek wychowa się bez problemu.

Marta

Autor wookash
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Paź 2009 01:29 
czyli jednak trofki lubia mięsko;)
dzięki za rady

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Inkubacja młodych Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®