Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Jak fotografować?

Autor Beliar
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Lut 2006 19:10 
Witam wszystkich
Potrzebuje wskazówek na temat fotografowania ryb w akwariach tzn.
Jak doświetlać,kąt wykonywania zdjęć,odległość w jakiej najlepiej fotografować itp.
Za każdym razem wychodzą mi inne fotografie tzn.albo widzę flesz odbity w szybie albo ryby mają nie naturalne kolory lub zdjęcie jest rozmazane.
Wszystkie wskazówki są dla mnie cenne.
Jarek

Autor zydekk
Użytkownik
#2 - Posted: 3 Lut 2006 19:55 
to wszystko zalezy od modelu aparatu który masz ale najlepiej sie fotografuje jak jest w pomieszczeniu ciemno tylko w akwa sie swieci poniewaz zadne swiatlo nie odbija sie o szklo i wychodzi czysty obraz

Autor tasma
Użytkownik
#3 - Posted: 3 Lut 2006 19:56 
Przede wszystkim powiedz jaki masz sprzet.
Najlepszy kąt do zdjęc to okolo 70 stopni od szyby.
Nienaturalne kolory to zle dobrany przez aparat bilans bieli (najprawdopobniej robisz z lampa, aparat ustawia bilans bieli dla swiatla lampy, a przewaza swiatlo swielowek i wychodzi kaszana).
Dokladniej moge cos napisac jak odpowiesz na moje pytanie.
Przemek

Autor Beliar
Użytkownik
#4 - Posted: 3 Lut 2006 20:39 
No więc
Aparet Pentagram Photon 643 (zwykła takzwana kompaktowa cyfrówka)
6.3 megapixela 3x zoom optyczny i 4xcyfrowy
Jarek

Autor tasma
Użytkownik
#5 - Posted: 3 Lut 2006 22:06 
Kilka luznych rad:
zwroc uwage na czas migawki - wybierz go sam, standardowy (w trybie zielonym) 1/60 sekundy to za malo dla ryb (moze sie zdarzyc ze aparat nie bedzie potrafil zsynchronizowac czasu migawki krotszego niz 1/60s z lampa, wtedy pozostaje robienie zdjec bez lampy, albo poprzypinanie ryb szpilkami ;) )
jesli robisz z lampa, pamietaj o odpowiednim kącie,
w Twoim przypadku rob zdjecia skrecajac aparat w prawo (mniejsza szansa na powstanie odbicia lampy)
staraj sie dobrze oswietlic akwarium (polepsza prace autofokusa), i zredukowac swiatlo poza nim w tym zaslonic zaslony
sprobuj rozproszyc swiatlo lampy - choc bedzie to trudne przy tego typu konstrukcji , jesli kolory beda nienaturalne pokombinu z bilansem bieli (jesli mozna wpisac wartosc w stopniach kelwina wpisz odpowiadajaca swietlowkow jakie stosujesz)
Jesli bedziesz mial jakies szczegolowe pytania nie krepuj sie.
Przemek

Autor Beliar
Użytkownik
#6 - Posted: 3 Lut 2006 22:21 
Dzięki Przemku za rady,teraz zostało tylko pokombinować z aparatem
Jarek

Autor osso_69
Użytkownik
#7 - Posted: 3 Lut 2006 23:02 
Moim skromnym zdaniem zrezygnuj z lampy błyskowej i jeśli to możliwe doświetl akwa czym się da, tzn włącz pełne oświetlenie w akwarium i dodatkowo np. kilka mocnych żarówek lub halogenów nad lub z boku akwarium. Z boku ustaw tak, aby nie było odblasków. Najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalny sprzęt oświetleniowy – fotograficzny.
Poza tym o ile masz regulacje czułości w aparacie =ISO 100, 200 itd.= to ustaw ją na 200, wyższe nie wychodzą najlepiej grube ziarno na zdjęciu.
Jeśli masz w aparacie tryb manual =M= przesłonę =A= daj na minimum a migawkę =S= dostosuj do warunków świetlnych jakie masz w akwarium.

Dobrą pomocą przy fotografowaniu jest też pomiar punktowy światła, ale chyba twój aparat tego nie posiada.
Pokój musi być zaciemniony, unikniesz odbić w szybie.
Nie rób zdjęć z bliska. Najlepiej z 1-2 metrów
Najlepiej poddać zdjęcia jeszcze małej obróbce w jakimś łatwy intuicyjnym programie do tego celu. JA używam adobe photoshop elements, darmowy do pobrania na stronie www.adobe.com
Osso

Autor JGr
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Lut 2006 07:58 
Osso, a gdzie można zobaczyć zdjęcia Twoich ryb?

Jarek

Autor zydekk
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Lut 2006 09:47 
ja tylko dodam ze niedłuugo będą moje zdjęcia tylko czekam az mi troche rybki podrosną bo w tej chwili tylko ulwile mają ok 12cm a reszta tj. duboisi maswaok 5cm i ikole góra 1 cm jeszcze maluszki i musze sie pochwalic ze za waszymi radami zmienilem baniak na 500litrowy
pozdrawiam

Autor osso_69
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Lut 2006 10:02 
Niestety nie mam skanera, ale za jakiś czas to się zmieni

Autor kris
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Lut 2006 10:05 
Wiekszosc osob robi z lampa - z roznym skutkiem niestety swiatlo zastane osobiscie uwazam za najlepsze ale zazwyczaj jest zbyt slabe do zrobienie dobrego technicznie zdjecia kompaktem cyfrowym.
na koniec kilka linkow odnośnie fotografowania w akwarium
http://www.fotografia-przyrodnicza.a...grafowanie. php
http://www.fotografia-przyrodnicza.a..._ryb/bledy. php

Autor zydekk
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Lut 2006 10:13 
nie wiem jak u was ale u mnie linki sie nie otwierają

Autor rambowskixx
Użytkownik
#13 - Posted: 4 Lut 2006 10:13 
Ja robię zawsze z lampą na kilkukrotnym zbliżeniu i pod kątem około 60-70 stopni. Wtedy nie widać odbłysku lampy na fotce. Z góry przepraszam za niefachowy język ale jestem laikiem w sprawach fotografi aczkolwiek mam juz ponad tysiąc fotek moich pupili. Zydekk brawa za decyzje co do zmiany baniaka napewno nie pożałujesz.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor rambowskixx
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Lut 2006 10:14 
Kris faktycznie linki się nie otwierają.

Autor drozd
Użytkownik
#15 - Posted: 4 Lut 2006 10:25 

Autor drozd
Użytkownik
#16 - Posted: 4 Lut 2006 10:26 

Autor kris
Użytkownik
#17 - Posted: 4 Lut 2006 10:50 
no tak zle skopiowalem ale tak to sa te linki

Autor tasma
Użytkownik
#18 - Posted: 4 Lut 2006 18:44 
Ja osobiscie nie wyobrazam sobie robienia zdjec bez zewnetrznej lampy.
Osoby posiadajace kompakty firm ktore maja w swojej ofercie lustrzanki (Canon, Nikon, Konica-Minolta, Olympus) oraz oczywiscie odpowiednie zlacze tzw. sanki moga dokupic lampe zewnetrzna (np. najtanszy Canon 220-EX za okolo 200zl).
Wszytkie zdjecia Magdy i moje w galerii robione sa z lampa.

Nie wiem czy dalej ciagnac temat.
Moze wytlumaczyc Wam co oznaczaja tryby M, T, A albo jakies pojecia (przeslona, ISO)? Jakby co to sluze.

Przemek

Autor JGr
Użytkownik
#19 - Posted: 4 Lut 2006 20:37 
Nie wiem czy dalej ciagnac temat.

Przemek, wrzućcie z Magdą artykulik na serwis, co? Prosty język, techniki z wykorzystaniem relatywnie niedrogiego sprzętu, słownik pojęć... nie dla fotografów, bo Ci sobie radzą, raczej dla akwarystów, którzy usiłują fotografować :-)

Myślę, że takie pytania od ludzi, których fotografia nie pociąga sama w sobie, ale jest formą dokumentalizmu w akwarystyce (mam też na myśli siebie) będą się powtarzać. Można by takie osoby odesłać do artykułu nie wychodząc poza serwis (z pożytkiem dla nich, a nie w sensie spławienia :-)) i na forum nie zaczynać każdorazowo dyskusji od podstaw.

Co na to inni Użytkownicy?

Jarek

Autor Beliar
Użytkownik
#20 - Posted: 4 Lut 2006 20:44 
I o takie rady chodziło !!
Zdjęcia są coraz lepszej jakości
Dzięki piękne
Jarek
P.s
Ale jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły lub rady to zapraszam

Autor kris
Użytkownik
#21 - Posted: 4 Lut 2006 21:25 
robic duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuz o zdjec

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Jak fotografować? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®