Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Transport i aklimatyzacja

Autor lem0n
Użytkownik
#1 - Posted: 8 Lut 2006 09:26 
Witam wszystkich.
Obserwuję to forum od jakiegoś czasu i dzięki niemu zdobyłem sporo informacji o tanganice. Udało mi się przyszykować zbiornik (120x40x60)wg podawanych tu wskazówek. Teraz przyszedł czas na sprowadzenie obsady i mam w związku z tym 2 pytania:

-jaka forma transportu jest najbezpieczniejsza(jak zapakować rybki)czeka je droga jakieś 120 km

-jak wprowadzić je do zbiornika aby zredukować do miniumum związany z tym stres i tak aby jak najmniej podczuły różnicę w parametrach wody

Pozdrawiam
Marcin

Autor rambowskixx
Użytkownik
#2 - Posted: 8 Lut 2006 10:12 
Hmmmmmm 120km to bardzo malutka odległość jak na transport ryb. Napisz jakim środkiem transportu będziesz przewoził te ryby. Co do aklimatyzacji w zbiorniku to zależy czy będziesz miał np f1,fx czy może odłów. Co do wpuszczenia to bez względu na to czy jest to odłów czy nie najpierw wkładam worek z rybami do zbiornika w którym będą pływać docelowo na jakieś 10 minut. W następnej kolejności otwieram worek i dolewam do worka wodę z akwarium(połowa wody z worka a połowa ze zbiornika). Poczym czekam jeszcze jakieś 10 minut i wpuszczam ryby(nie wlewam wody z worka). Można również na jakiś czas nie zapalać światła w zbiorniku i nie wykonywać szybkich ruchów bezpośrednio przed akwarium co bardzo płoszy nowo wsiedlonych mieszkańców. Najlepiej również wcześniej sprawdzić jakie parametry były w wodzie z której pochodzą rybki, żeby nasza woda nie miała drastycznych różnic.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor lem0n
Użytkownik
#3 - Posted: 8 Lut 2006 12:33 
Transport własnym autkiem i tu myślę, że nie powinno być problemów. Zastanawiałem się bardziej nad tą aklimatyzacją i wpuszczaniem do zbiornika. Czy są na to ajkieś "złote" metody:). Rybki to Moliro F1.

Marcin

Autor mckolek
Użytkownik
#4 - Posted: 8 Lut 2006 12:53 - Edytowany przez: mckolek 
Witam
Czy ryby te wpuszczasz do pustego zbiornika czy sa tam jakies inne ryby zadomowione ?
Ja swoje 10sztuk ikolek wpusciłem do zbiornika z 6 naskalniki i 1 lelupka po wpuszczeniu worka postał on kilkanaście minut potem wyrównałem płyny worek - akwarium i wpuściłem ryby. Po tej czynności szczelnie zasłoniłem kocem całe akwarium na 24 godziny i nie zaglądałem . A korciło mnie strasznie . Po tym czasie było wszystko w pozadku. ryby pływały spokojnie jakby sie znały cały czas

Mozna tez zastosowac dostepne na rynku srodki. ale po co chemia faszerować ryby jak to nie konieczne

pozdrowionka
maniek

Autor lem0n
Użytkownik
#5 - Posted: 8 Lut 2006 13:09 
Witam.
Zbiornik jest jeszcze niezamieszkały. Stoi już od 4 tygodni i czeka na swoich mieszkańców:) Parametry wody są prawidłowe i myślę, że akwa już dojrzało:)

Pozdrawiam.
Marcin

Autor timus
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Lut 2006 13:29 
I nie ma w nim ani jednej ryby?
A co z cyklem ? Czym dokarmiasz bakterie ?
Marcin.T

Autor mckolek
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Lut 2006 14:01 
Ja Do nowego zbiornika dodałem startera Agutan sera o 5-krotnym działaniu i co 2 podmiany wody dodawałem go odpowiednia ilośc (ale mi sie skonczył i nie wiem czy będe go stosował.) Uzyłem go ze wzgledu na to ze zbiornik był nowy i aby zneutralizowac chlor i ciezkie metale oraz jest środkiem anty stresowym podczas transportu.

A do nowego zbiornika po kilku dniach dobrze jest zapuścic zbiornika lub inne głupiki mieczyki czy molinezje, aby zapoczatkować cykl i bakterie w filtrze sie rozwijały.

Autor lem0n
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Lut 2006 14:45 
Przez 2 tygodnie pływały w nim płaskoboki. Teraz wróciły do swojego starego akwa. Poza tym przeniosłem jeden filtr Powerheada z gąbką ze starego akwa do nowego, więc myślę, że wszystko powinno iść ok. Dokonywane w czasie tych 4 tygodni pomiary wsazuja na to ze tak jest:)

Marcin

Autor mckolek
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Lut 2006 18:47 - Edytowany przez: mckolek 
no to zapuszczaj nowe stado i obserwuj
powodzenia
maniek

Autor danlack
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Lut 2006 21:36 
Maniek - malutki drobiazg - Aquatan to uzdatniacz a nie strater.

Autor mckolek
Użytkownik
#11 - Posted: 9 Lut 2006 12:20 
No tak nie starter , ja miałem przełozony filterek ze starego baniaka i odrazu zapodałem głupiki
a Agutan był jako uzdatniach
sork

pozdro
manieki

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Transport i aklimatyzacja Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®