Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

filtr narurowy

Autor michal1313
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Lut 2010 23:34 
witam
chcę założyć w domu na zimną wode filtr narurowy i tutaj mam pytanie do forumowiczów. ponieważ jest szeroka gama w wyborze wkładów (szurowe, węglowe i wiele wiele innych);

które wkłady wybrać aby najkorzystniej to wpływało na jakość wody? wody do akwarium ponieważ chcę lać wode z kranu bezpośrednio do zbiornika.

czy założyć filtr na dwa wkłady czy wystarczy jeden?

pozdrawiam,

michał

Autor nuroslaw
Użytkownik
#2 - Posted: 18 Lut 2010 07:39 
a co masz nie takt z jakością wody ?

jeśli mechanik to wystarczy jeden filtr sznurkowy
jesli chcesz jakikolwiek wkład chemiczny (żywice selektywne, węgiel aktywny, zeolity itp.) to dwa, pierwszy mechanik sznurkowy.

Autor sander
Użytkownik
#3 - Posted: 18 Lut 2010 07:45 
Jeśli masz ryby tanganickie to węgiel nie jest wskazany a z wymienionych przez nuroslaw-a wkładów właściwy jest zeolit lub/i żywice (PO4 i NO3) jeśli rzeczywiście tak jak napisał nuroslaw masz te związki w wodzie kranowej. Często woda ma zbyt duże ilości żelaza co powoduje problemy w inkubacji ikry więc jeśli przekraczają one normę to warto zastosować reduktor Fe.

Autor michal1313
Użytkownik
#4 - Posted: 18 Lut 2010 08:45 
witam

tak tak akwarium to tanganika, ale chodziło mi raczej o związki chloru nie mierzyłem jego stężenia, ale go czyć trochę. co do zeolitu to było sporo dyskusji na jego temat i też nie był polecany co do węgla też miałem obawy. sprzedawca w sklepie powiedział, że sznurkowe wkłady także zatrzymują chlor (robią się żółte), ale nie wiem czy tylko od chloru czy ogólnie od zanieczyszczeń. do tej pory odstawiam wodę w bańkach na kilkanaście godzin i do akwarium, ale czytając oststni post o "jak podmieniacie wodę" to widzę, że spora część forumowiczów leje ją bezpośrednio z kranu.
tylko co wtedy z temperaturą?

pozdrawiam,
michał

Autor michal1313
Użytkownik
#5 - Posted: 18 Lut 2010 23:30 
a czy węgiel bardzo obniża twardość ?

michał

Autor sander
Użytkownik
#6 - Posted: 19 Lut 2010 07:27 
michal1313

widzę, że spora część forumowiczów leje ją bezpośrednio z kranu.
tylko co wtedy z temperaturą?


Lejesz wodę o podobnej temperaturze jak w akwarium

a czy węgiel bardzo obniża twardość


Zależy co rozumiesz pod pojęciem dużo i jaką wartość tego parametru ma kranówka.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 19 Lut 2010 08:38 
widzę, że spora część forumowiczów leje ją bezpośrednio z kranu.
tylko co wtedy z temperaturą?


Wtedy temperatura spada proporcjonalnie do ilości podmienianej wody i jej temperatury.
Jeśli robisz duże podmiany(25-30%) i rzadko, to faktycznie spadek temperatury jest spory. Częste podmiany mniejszych ilości (7-10%) nie powodują dużych spadków. My podmieniamy dwa razy w tygodniu po te 7-10%.

Robert

Autor sander
Użytkownik
#8 - Posted: 19 Lut 2010 09:01 
admin

My podmieniamy dwa razy w tygodniu po te 7-10%


To u mnie przy takiej podmianie ryb by nie było widać :-). Ja muszę 90% tygodniowo podmieniać.

Autor michal1313
Użytkownik
#9 - Posted: 19 Lut 2010 10:36 
witam
dzięki za odpowiedź, mój zbiornik to około 550l i podmieniam do tej pory raz w tygodniu (czasem są to dwa tygodnie) 100 litrów, ale sprawdzam paramety i poza tym rybki sa jeszcze małe wiec nie brudzą tak wody i oczywiście nie przekarmiam. poisadam unimaxa 700 jako termofiltr i na termometrze unimaxa ustawione jest na 26 stopni. termometr dodatkowy w drugim końcu zbiornika wskazuje 25 stopni, lecz po podmianie tych 100 l temperatura spada o prawie 1 stopień tj. na unimaxsie 25.2 stopnia a na dodatkowym zwyłkym 24 stopnie.

myślałem aby lać wodę lenią tj. z udziałem ciepłej lecz woda ciepła jest chyba bardziej zanieczyszczana niż zimna (chyba, że się mylę)


michał

Autor nuroslaw
Użytkownik
#10 - Posted: 19 Lut 2010 11:53 
a skąd czerpiesz ciepła wodę ? Domowe źródło ciepła ? eletkrociepłownia ?

Zadzwoń do SUW (wodociągi) i popytaj się czego używają do dezynfekcji wody.

Bo w przypadku domowej, to na 100% ta samo woda co zimna.

Autor nechor
Użytkownik
#11 - Posted: 22 Lut 2010 08:57 - Edytowany przez: nechor 
Jesli byloby idealnie liniowo (i chyba jest), to najprosciej policzyc to tak:

TD - temperatura docelowa (po podmianie)
TK - temperatura w kranie
TA - temperatura w akwarium (przed podmiana)
p - procent podmienianej wody

i teraz:

TD = p/100*TK + (100-p)/100*TA

przyklad:

akwarium z temperatura 27st., podmieniamy 1/5 (czyli 20%) wody lejac kranowke o temperaturze 5st.

TD = 0.20*5 + 0.80*27 = 1 + 21.6 = 22.6

Czyli po takiej podmianie mamy nagly spadek o 4.4st (27-22.6). Spadek mozna redukowac 3 sposobami:

a) Lac cieplejsza wode z kranu
b) Podmieniac naraz mniej (za to czesciej) wody\
c) Obnizyc powoli nieco wode w akwarium przed podmiana

Z tego co wiem, to punkt a) u mnie, w Olsztynie, mozna spokojnie stosowac. Punkt b) jest w ogole zalelcany jako najlepszy sposob podmian. Punkt c) to w sumie tylko teoria - komu by sie chcialo.

Osobiscie do jakiegos czasu lalem totalnie zimna wode do akwarium. Na dorosle ryby nie zadzialalo u mnie jakos widocznie negatywnie. Po jesiennym ochlodzeniu temperatura wody w kranie spadla jednak do takiego poziomu, ze po wiekszej podmianie padla mi czesc maluchow. Teraz leje wode do akwarium o zblizonej temperaturze - mieszajac ciepla z zimna.

Autor michal1313
Użytkownik
#12 - Posted: 22 Lut 2010 11:23 
witam

mieszkam w wawie na ursynowie więc wodociąg centralny
I etap dezynfekcji to dwutlenek chloru
II etap to miaszanka chlor i dwutlenek chloru

a ma być tak;
Po wybudowaniu fitrów węglowych wraz z instalacją ozonowania pośredniego końcowym procesem uzdatniania przed dezynfekcją będzie filtracja powolna.

to informacje ze strony wodociągów, a tu pod linkiem dane o jakości wody z grudnia 2009 r.

http://www.mpwik.com.pl/1/26863.html

więc chyba założę tylko narurowy z wkładem sznurkowym

pozdrawiam,
michał

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / filtr narurowy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®